"Sajla" za stuku...

Ovde postirajte teme koje su o ribolovnim tehnikama, priboru, sistemima i ostalim stvarima, a koje ne pripadaju u druge teme, ili su uopštene za sve teme

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac,Kovach

Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
"Sajla" za stuku...

Post Postao/la rusko » 07 lis 2011, 22:56

Danas sam imao neku duzu pauzu na poslu, rijedak slucaj, i k tomu jos se nadjoh kraj jednog jezerceta... U autu uvijek drzim nesto opreme bas za ovakve situacije... i, sklopim stap... nadjem jedan staaari predvez sa zicanom sajlom za stuku... sajla je bila zestoko deformisana i u obliku federa.

Nakacim jednog poveceg strimera i vec nakon par zabaca pojavi se jedna stuka i udari na njega, medjutim nije se zakacila...

doduse, to je sporedna tema... razlog zbog kojeg sam pokrenuo ovu temu je to sto sam primjetio da taj "federasti" oblik sajle daje jako zanimljivo kretanje strimeru. umjesto da se strimer krece ravno prema stapu, on ide i lijevo i desno... jako slicno jerk tehnici... i cini mi se da je s tim kretanjem nesto efektivniji...

Imate li vi slicna iskustva... sta je u tom slucaju bolje, koristiti ravnu sajlu ili onu deformisanu (ako se vec odabire koristenje sajle)?
slika slika


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: "Sajla" za stuku...

Post Postao/la montana » 09 lis 2011, 16:49

Nemam iskustva, ali ima zanimljivosti u tvom pisanju. Zanima me pravi li problem taj "luft" pri kontri. Znaci, jasno je da daje zanimljiviji rad taj "feder", ali mozda bude problema sa kontriranjem, ako je sajla duza. Malo pokusavaj, pa ce se samo pokazati, a ako ne bude problema, mozes kasnije jednu sajlu sam uvrnnuti, onako kao feder, recimo oko olovke, samo ce se tada i strimer okretati, pa treba virbla...
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: "Sajla" za stuku...

Post Postao/la rusko » 09 lis 2011, 17:00

Bila je virbla na sistemu... mislim da se sajla "ufederila" zbog nekih zatezanja prosle zime (mozda cak i od hladnoce), a mozda i pogresnih strimera... (iskreno, neznam bas zasto se sajle onako "ufedere" ako neko zna bio bih zahvalan za informaciju)

Sto se kacenja tice, u pravu si, u poziciji pri pauzi izmedju povlacenja je sistem znatno vise olabavljen i moguci udar stuke (koji se najcesce i desi pri zastoju) bi vjerovatno bio "pucanj u prazno"... medjutim kretanje strimera je bilo zestoko provokativno... mnogo bolje nego kod stabilnih sajli ili kevlara gdje se strimer krece manje vise pravolinijski.
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: "Sajla" za stuku...

Post Postao/la montana » 09 lis 2011, 17:19

Taj labavi sistem bi mogao proci, ako potezes strimera kracim razmacima ili brze. Steta je da se covjek odrekne blentavog hoda strimera, ali gubi se i mogucnost sporog vucenja ili pauza, jer onda ima previse lufta...

To je kao u kafani... Imas opciju da se napijes k'o letva ili da startas "damu" do sebe. Ako probas oboje, dobijes dobar "rad" ispocetka, ali tesko ubodes ribu, jer je sve "labavo". <adipiva>

Klijen.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: "Sajla" za stuku...

Post Postao/la rusko » 09 lis 2011, 17:26

montana je napisao/la:To je kao u kafani... Imas opciju da se napijes k'o letva ili da startas "damu" do sebe. Ako probas oboje, dobijes dobar "rad" ispocetka, ali tesko ubodes ribu, jer je sve "labavo". <adipiva>

Klijen.
<valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha> ... nominovan si za Nobelovu!

Kao sto kazes, valja ispitivati i vidjeti sta bi se moglo napraviti... a ja kazem "budem bio" pa makar i Klijen ;-)
slika slika


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: "Sajla" za stuku...

Post Postao/la montana » 09 lis 2011, 19:21

A sta mislis da stavis neke spojlercice na strimera, ili hidrodinamicki izgled, recimo yo-zuri pinns minnowa, pa brate turis normalnu sajlu i jerkaj do mile volje?
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: "Sajla" za stuku...

Post Postao/la Seha » 10 lis 2011, 11:42

U varalicarenju tako izlomljena sajla samo smeta i petlja varalicu pri zabacaju pa ih skartiram.
Rusko ako ti se svidja takav rad strimera zasto ih nepokusas napraviti na plasticnoj cijevi sa onim okruglim diskom na glavi ?
Ja u zadnje 2 sezone koristim iskljucivo sufix 1.00 mm florokarbonski predvez. Dosta laksi materijal za izraditi predvez, manje vidljiv u vodi, nema lomljenja i tih spirala po njemu nakon ulova i dobro se nosi sa arsenalom zuba kojim stuka raspolaze.
slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: "Sajla" za stuku...

Post Postao/la rusko » 10 lis 2011, 21:15

Seha, jel' mislis na coneheads?

slika

oni prave dobru turbulenciju iza strimera ali ne daju uvijek bolje kretanje...
dobar fazon je koristiti tubu na kojoj se pri vrhu probusi rupa sa strane i kroz nju se provuce tipet, umjesto ravno kroz tubu...

slika

a mozda najbolji fazon je koristiti magic head... on daje najbolje kretanje...

slika

Ovo sa sajlom je bilo slucajno zapazanje, pa kontam samo da provjerim sa vama ima li neke nafake od toga...
slika slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: "Sajla" za stuku...

Post Postao/la Seha » 10 lis 2011, 21:24

Yes sir. to je to. Ima jedan lik samo na to lovi stuke i smudjeve sa onim pontonom i perajima.
Slikao sam ga par puta sa ulovima. Stace covjek sam u vodi pa mi mahne tu i tamo kad me vidi sa camcem. "Snimio" sam da on na licu mjesta koriguje grickalicom ovaj disk u ovalnu formu. Predpostavljam da tako dobije lelujanje lijevo desno. Nemam pojma ipak ja nisam musicar al dusa mi visit u vasoj temi :mrgreen:
slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: "Sajla" za stuku...

Post Postao/la montana » 10 lis 2011, 22:15

Samo ti visi potemama, "uzeces" ti, ako nista na strimera! <valjanjeodsmijeha>

Taj lijevak (magic head) sam jednom navezao i dobar je za dugacke strimere od zeca. Nekako ih "provoza" duze, pa se ne savijaju u gutu kad stanes. Imaju sad i te glave u fluorescentnim bojama od foam materijala, pa ih nanizu nekoliko, jedan u drugi, od manjeg ka vecem. Dobije se rebrasta glava strimera i daje vibraciju turbulencijom. Samo jos stavis sarene trake od zeca i eto "baje" za stuku. Mislim da se pomjeranjem tih konusa moze napraviti "santavi rad" strimera?
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Ostale tehnike, sistemi, uopštene stvari o ribolovu”