Akvarij - Uradi sam

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac,Kovach

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Akvarij - Uradi sam

Post Postao/la senad » 07 sij 2010, 19:22

Ovo je bilo na stranici, a sada, nekim tumbanjem stvari, mislim da je bolje da se nalazi na forumu.
Vjerujem da većina nas ima akvarije u kućama, pa možemo i o toj temi ovde razmjenjivati iskustva.
Ovo je prva-osnovna tema, a vi možete dodavati šta vam volja, samo neka je vezano za akvaristiku.
Ovaj text je uredio Kovach.


U razgovoru sa prijateljima - ribarima koji posjećuju stranicu, pao je prijedlog da se teme koje se obrađuju na stranici prošire i ovom temom - akvaristikom.I sam sam, zbog ljubavi prema ovom sportu, imao akvarijum i znao sam satima sjediti u polumraku sobe gdje je jedino svjetlo bilo ono od akvarijske lampe, te gledati šta rade i kako se ponašaju male tropske ribice.Jedan moj prijatelj je otišao još dalje, napravio je ogroman akvarijum i u njega ubacivao samo naše vrste riba.Tu je bilo linjaka, šarana, klijena, karaša, sapača, čikova, pa čak i jedan oštrelj donešen sa Buškog jezera.Mislim da nas ima dosta koji ovo volimo i nije zgoreg da se nađu i informacije o ovom hobiju koji je usko vezan sa našom pasijom.

URADI SAM – AKVARIJUM


slika

VAŽNE NAPOMENE:
Ne žurite!
Ako prvi put pravite akvarijum, pozovite nekog ko je to već radio da Vam pomogne.
Planirajte unaprijed. Prije nego što isječete staklo dobro razmislite koje dimenzije akvarijuma želite i napravite dobru skicu šta gdje ide. Koristite precizni metar radi što tačnijih mjera i kvaliteta. Prije nego što isječete staklo provjerite u donjoj tabeli koja debljina stakla Vam je potrebna za akvarijum tih dimenzija. Ako ste majstor staklo možete i sami sjeći ali ipak mislim da će staklorezac to uraditi puno preciznije.Bočne stranice trebaju da stanu između prednje i zadnje stranice kao što je prikazano na slici 1. Prednja, zadnja i dvije bočne stranice postavljate na stranicu za dno pa morate voditi računa da one budu za debljinu dna manje u odnosu na stvarnu visinu akvarijuma koju želite ( npr. Za visinu akvarijuma 45 cm stranice će imati visinu 44,4 cm ako je debljina stakla 6 mm). Na ovaj način se mogu praviti akvarijumi zapremine do 100 litara.

slika
Slika 1 – Raspored stranica

Prije nego što počnete da pravite akvarijum provjerite da li imate sve što Vam je potrebno:

1. Radna površina - Radni ili kuhinjski sto su najbolji pogotovo ako imate prostora da možete obići oko stola. Ako radite u kuhinji ili dnevnoj sobi obavezno stavite nešto preko stola jer slilikon jako dobro lijepi za glatke površine.
2. Staklo – koje ste sami isjekli ili je to uradio staklorezac. Prednja i zadnja stranica i dno treba da su iste dužine, bočne stranice su jednake širini dna umanjeno za dvostuku debljinu stakla. Dobro provjerite da li je staklo isječeno na tačno određene dimenzije.
3. Silikon - Koristite bilo koji netoksični 100% silikon. Silikoni sa dodatkom antibakterijskih sredstava su štetni za ribe. Silikon može bili providan, bijeli, crni ili u boji po Vašoj želji i mora biti svjež!
4. Aceton
5. Ljepljiva traka
6. Krpa za ruke
7. Pomoćnik

slika
Tabela 1 – Debljina stakla u zavisnosti od dimenzija

Prije nego što počnete da radite bilo šta pripremite staklo. Staklo poslije sječenja ima jako oštre ivice tako da nećete ni osjetiti kada se posječete. Da se to nebi desilo prije rada brusnim papirom, finom turpijicom ili oštračem za noževe pređite sve ivice stakla i skinite onaj oštar dio na koji se možete posjeći.
Kada ste to uradili potrebno je da uparite stranice akvarijuma. Prednja i zadnja stranica bi trebale da budu identične, isto i bočne stranice ali je to rijetko. Zato, uzmite bočne stranice (kod njih je ovo važnije), stavite ih jednu preko druge a zatim ih stavite da stoje na ravnu površinu (npr. staklo za dno). Ako ivice nisu u liniji (ne poklapaju se, jedna malo "strši" u odnosu na drugu), zarotirajte jednu stranicu za 180° i pokušate sada da ih uparite. Ako opet ne uspije okrenite jednu stranicu naopako. Ako nikako ne uspijete da ih uparite moraćete isjeći novu stranicu. Poslije ovoga acetonom obrišite sve ivice stakla na koje dolazi silikon. Ivice moraju biti čiste i suhe prije ljepljenja.
Na stolu rasporedite stranice akvarijuma kao što je prikazano na slici 2: Stranica za dno je u sredini, sa lijeve i desne strane se nalaze bočne stranice, ispred i iza stranice za dno se nalaze prednja i zadnja stranica akvarijuma. Kao što smo već rekli prednja, zadnja i stranica za dno su iste dužine. Pripremite desetak parčića ljepljive trake dužine desetak centimetara.

slika
Slika 2 – raspored stranica na stolu

slika
Slika 3 - ivice na koje se nanosi silikon

Na slici 3 crvenom bojom je označeno na koje ivice se nanosi silikon i nanosite ga pištoljem za silikon. Silikon mora biti svjež, a to se prepoznaje jer je bistar i tečan. Trudite se da kada nanosite silikon nemate prekide. Ne smije biti mesta na ivici na kojoj nema silikona, u protivnom postoji velika vjerovatnoća da će akvarijum puštati i da ćete ga morati ponovo silikonirati. Debljina trake silikona treba da bude iste širine kao i debljina stakla ili malo uža.

Postavite prvo jednu bočnu stranicu koju pomoćnik treba samo da blago pridržava da stoji pod uglom od 90° u odnosu na dno. Ako imate dva pomoćnika onda možete postaviti i drugu bočnu stranicu. Stranica treba da se nađe na sredini stranice za dno tako da ostane mjesta sa obje strane za prednju i zadnju stranicu.
slika
Slika 4 – postavljanje bočne stranice

Nakon toga pažljivo stavite prednju stranicu na dno pri čemu stranica treba da bude pod uglom. Kada donja ivica dođe na svoje mjesto polako ispravljajte stranicu. Silikon na bočnoj ivici treba da nalegne na bočnu stranu i lijepo ih zalijepi. Pomoćnik sada samo treba jednim prstom da pridržava spoj stranica odozgo.
slika
Slika 5 – postavljanje prednje stranice

Drugu bočnu stranicu postavljamo tako što je stavimo na dno i prislonimo na silikon koji se nalazi na prednjoj stani a prednju stranu pridržavano da ne pobjegne. Pomočnik sada drugom rukom pridržava i ovaj sastav. Zadnju stranicu stavljamo prvo na dno pod uglom a zatim je ispravljamo uz korekcije bočnih strana (ako je potrebno) tako da da se silikon koji se nalazi na njenoj ivici zalijepi za bočne strane.
slika
Slika 6 – postavljanje druge bočne stranice

Kada su sve stranice na svojim mjestima postavite ljepljivu traku kao što je prikazano na slici 7. Traku prvo ljepite za prednju ili zadnju stranicu a zatim je zategnete i zalijepite za bočnu stranicu. Ako je neka stranica malo "pobjegla" sada možete da je vratite na mjesto.
slika
Slika 7 – postavljanje ljepljivih traka

Kada su sve stranice na svojim mjestima, kažiprstom pređite sve ivice na kojima ima silikona. Tako će se silikon koji je iscurio zalijepiti na stranice i veza će biti još jača (slika 8). Ako je staklo deblje pa nema silikona koji je iscurio onda prvo pištoljem za silikon nanesemo tanak sloj silikona. Da bi ovo uradili što bolje preporučujem da kažiprst prije početka umočite u deterdžent za suđe i to ponovite svaki put kad obrišete krpom višak silikona sa kažiprsta. Silikonu je potrebno 5-10 minuta da počne sa vezivanjem, a potpuno je suh u roku od 24-36 sati.
Nakon toga možete uraditi prvo probno punjenje akvarijuma vodom u cilju provjere da li negdje pušta. Ako se to dogodi na staklu obilježite mjesto gdje akvarijum pušta, ispraznite vodu i dobro posušite označeno mjesto. Ponovo nanesite sloj silikona i pređite kažiprstom.
slika
Slika 8 – izgled silikona u ćoškovima akvarijuma

Tipične greške su:

* Pogrešan tip slikona ili silikon nije svjež.
* Nedovoljno silikona ste nanijeli na ivice.
* Niste ostavili silikon da se dovoljno osuši prije nego što ste napunili akvarijum vodom.
* Staklo nije očišćeno i pripremljeno kako treba.
* Stranice nisu jednake ili nisu postavljene pod pravim uglom.
* Velika vlažnost usporava sušenje silikona pa se može desiti da se stranice pomjere sa svog mjesta.
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

URADI SAM - SPOLJAŠNJI FILTER

Spoljašnji filteri se kod nas nalaze uglavnom kao ručno pravljeni stakleni filteri, zapremine od 5-6 pa do 50-60 litara. Obično je zapremina filtera jednaka 1/10 pa do 1/3 zapremine akvarjuma. Što je zapremina veća, filtracija je bolja i postoji manja potreba za čišćenjem filtera.
Filteri kao pogon najčešće koriste vazduh iz membranskih pumpi ili male fontanske pumpe protoka od stotinak pa do par hiljada litara na sat. Za ukrasne akvarijume sa tropskim ribicama koje ne hranimo puno, brzina protoka treba da je od 1/2 zapremine akvarujma na sat pa do 2-3 zapremine akvarijuma na sat. Za velike ribe (oskari, diskusi), ribe koje puno jedu (talapije, zlatne ribice) i akvarijume u kojima je velika populacija riba u odnosu na zapreminu, potrebno je povećati brzinu protoka tako da iznosi od 5 pa do 10 i više zapremina akvarijuma na sat. (Npr. Za akvarijum od 100 litara sa japankama koje puno jedu brzina protoka treba da bude barem 500 litara na sat.) Ali takođe treba voditi računa da toliki protok ne stvara velike turbulencije u akvarijumu koje će sporijim (skalari, trihogasteri) i manjim ribama (neonke, gupiji) smetati u normalnom plivanju ili ih čak povrijediti ako ih bace na zid akvarijuma.
Sprječavanje jačih turbulencija se može spriječiti i time što će se voda koja se vraća iz filtera ubacivati na više mjesta. Ovo se obično čini tako što se cijev koja vraća vodu na kraju zatvori a umjesto toga izbuši 10-15 rupa prečnika 4-5mm kroz koje voda izlazi.
Najopasnije kod ovih filtera je kada se prelivna cev, koja prebacuje prljavu vodu iz akvarijuma u filter začepi. Pumpa tada prebaci svu vodu iz filtera u akvarijum pa se voda prelije preko zidova akvarijuma i napravi poplavu. Ovo se najjednostavnije rješava tako što postavite dvije (ili više) prelivnih cijevi dovoljnog prečnika (20-30mm).
Takođe treba voditi računa da ribe ne budu usisane u prelivnu cijev. Najlakši način da to spriječite je da na dnu cijevi izbušite rupe prečnika 4-5mm (bušilicom ili užarenim ekserom) i preko njih postavite mrežicu napravljenu od mrežice za komarce.

Kao materijal koji se koristi za filtraciju mogu se koristiti: Spužva, Perlon vata, Mrežaste vreće za pakovanje paprike i krompira Sitno sjeckane plastične flaše...

slika
Slika 1 - Osnovni model spoljašnjeg filtera
Na slici 1 je osnovni model staklenog spoljasnjeg filtera koji se kod nas načešće koristi.Prljava voda iz akvarijuma (1) prolazi kroz materijal za filtraciju (2), i sakuplja se u komoru za čistu vodu (3) odakle je pumpa prebacuje nazad u akvarijum. Žutom bojom je na slici prikazana staklena rešetka na kojoj stoji materijal za filtraciju.
Veoma dobar model filtera jer ne dolazi do snižavanja nivoa vode u filteru ako se prvi slojevi (obicno spužva) zapuše prljavštinom. Zbog toga se za pogon ovog filtera može koristiti ili vazdušna ili turbinska pumpa manje ili veće snage (100-600 litara/sat).
Mali nedostatak ovog filtera je to što se cijev za vraćanje vode prilikom čišćenja mora provlačiti kroz materijal za filtraciju.

slika
Slika 2 - drugi model
Problem sa čišćenjem je rešen kod modela filtera prikazanog na slici 2 tako što je glavna komora staklom (5) (koje ne ide do dna), podjeljena na dva dijela. Ovim je olakšano čišćenje.Problem kod ovog modela je što ako se spužve zapuše, nivo vode u drugoj komori (4) opada pa može doći do porasta nivoa vode u akvarijumu i prelivanja. Da bi se to spriječilo treba spužve uvijek držati čistim a pregradno staklo ne smije da bude do vrha filtera. Ako se desi da nivo vode toliko poraste da prijeti da napravi poplavu, prljava voda (1) će iz prve komore da se preliva u drugu (4) i nastavlja da kruži bez opasnosti od poplave.Za pogon se obično koristi vazdušna pumpa, jer turbinske pumpe kada se spužve zapuše brzo spuste nivo vode u filteru a podignu u akvarijumu.

slika
Slika 3 - Treći model filtera
Treći model kod kod je jednom staklenom pregradom (6) pregrađena glavna komora i tako napravljen taložnik (7) na čijem dnu se sakuplja prljavština.Ovim se sprječava brzo prljanje spužve (2) i produžava interval između dva čišćenja filtera. Dovoljno je jednom sedmično "usisati" prljavšinu iz taložnika (7).
Za pogon se obično koristi vazdušna pumpa, jer turbinske pumpe kada se sunđeri zapuše brzo spuste nivo vode u filteru a podignu u akvarijumu.

slika
Slika 4 - Četvrti model filtera
Kod četvrtog modela izbačena je staklena pregrada i time sprječeno da se nivo vode u filteru spusti. U taložniku (7) se sakuplja nejveći dio krupne prljavštine koja brzo zapušava filter pa je smanjena potreba za čišćenjem filtera.
Za pogon se mogu koristiti i jače turbinske pumpe (100-600 litara/sat).

slika
Slika 5 - Peti model filtera
Poslednji model predstavlja filter sa 4 ili više komora za prečišćavanje. Prečišćenost vode kod ovakvih filtera je direkno zavisna od dužine puta vode kroz filter.Duži put = duže djelovanje korisnih bakterija u filteru = čistija voda.
Zbog toga se prave filteri kod kojih prljava voda iz akvarijuma (1) prvo prolazi kroz spužvu (2) koji često (jednom sedmično) peremo, a zatim prolazi kroz sloj filtracionog materijala (3, 4, 5) gde korisne bakterije vrše denitrifikaciju vode.
Za pogon ovakvih filtera je pogodnija vazdušna pumpa jer bi turbinske pumpa vrlo brzo spustila nivo vode u filteru.

Armin Kovačević
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:


Avatar
kenan_sa
Književnik
Postovi:522
Pridružen/a:20 svi 2009, 03:31
Lokacija:Memli strana starog sarajeva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Akvarij - Uradi sam

Post Postao/la kenan_sa » 12 kol 2010, 22:16

Posto se dugo bavim akvaristikom i posto je kroz moje akvarijume proslo mnostvo prelijepih ribica,stekao sam jedno prelijepo i veliko iskustvo.Tu sam i uvijek sam voljan pomoci.A ako nekome nesto zelim preporuciti za zabavu,to je da napravi sebi za pocetak jedan mali akvarijum od nekih cca 40-50L. pa nek proba.Nista me u zivotu nije moglo opustiti kao akvarijum.Jos kad se ubilji i uribi pa to bude kao jedan mali kutak divljine,e to je onda nesto posebno.Opet kazem ako bilo ko ima problema ili volje za akvaristikom nek se javi.Tu sam i pomoci cu.Pozzz...
slika

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Akvarij - Uradi sam

Post Postao/la Kovach » 17 kol 2010, 15:10

Pozdrav Kenane!
Imam akvarijum nwkih 3 godine i ne pomišljam da ga rasformiram. Bilo ih je mnogo koji su mi govorili ma dosadiće ti brzo i batalićeš to, ali oko akvarijuma uopšte nema mnogo posla. Ono što treba očistiti povremeno i malo pročisititi biljke čini mi zadovoljstvo i opušta me. Mali problem mi je nabavka novih biljaka i ribica jer ih ovdje nema, a u Mostaru koji mi je najbliži uvijek ista ponuda par vrsta ribica i nijedna biljka. Akvarijum sam ja napravio nekih 60-70 l i nema većeg zadovoljstva kad sve čovjek napravi sam i na kraju uveče ugasi sva svjetla, a upali osvjetljenje akvarijuma pa tako možeš satima uživati.
BISTRO!

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Akvarij - Uradi sam

Post Postao/la rusko » 17 kol 2010, 15:23

Da nema ko iskustva sa pravljenem akvarija za slanu vodu?
slika slika

Avatar
kenan_sa
Književnik
Postovi:522
Pridružen/a:20 svi 2009, 03:31
Lokacija:Memli strana starog sarajeva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Akvarij - Uradi sam

Post Postao/la kenan_sa » 17 kol 2010, 22:27

Napravis ga kao i za slatku.Hehehehhee... Kriza je to ovdje praviti.Procedura je to velika a i treba ti svakih 7 dana nova izmjena 1/3 kolicine vode iz akvarijuma,a odakle ti stalno voda.Sto je jos gore nemas kod nas nigdje kupiti slanovodne ribe.Tako da ... Evo ti link pa pogledaj na ovoj nasoj BiH stranici. www.akvaristi.org
slika


Avatar
kenan_sa
Književnik
Postovi:522
Pridružen/a:20 svi 2009, 03:31
Lokacija:Memli strana starog sarajeva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Akvarij - Uradi sam

Post Postao/la kenan_sa » 17 kol 2010, 22:30

Kovacu legendo.Imam ti ja mojih mrijesnih ribica jos samo black molly.Imo sam i skalara i red tetri i gupica ali podijelio sve jbg.Od biljaka imam plutajucu i 2-3 pelcera biljaka za zadnji plan akvarijuma.Jos je problem kako to dostaviti.Daleko si da bih ti mogo poslati a i neznam kako.nemam opremu za transport.Jedino biljke ono standardno busom.
slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Akvarij - Uradi sam

Post Postao/la rusko » 17 kol 2010, 22:34

kenan_sa je napisao/la:Napravis ga kao i za slatku.Hehehehhee... Kriza je to ovdje praviti.Procedura je to velika a i treba ti svakih 7 dana nova izmjena 1/3 kolicine vode iz akvarijuma,a odakle ti stalno voda.Sto je jos gore nemas kod nas nigdje kupiti slanovodne ribe.Tako da ... Evo ti link pa pogledaj na ovoj nasoj BiH stranici. http://www.akvaristi.org
Ima kod mene dosta opreme za "slane akvarije"... i prodaju se korali i ribice i sve sto je potrebno... medjutim zestoko su skupi, ali pravo lijepo izgledaju, pa me zanima isplati li se ici u jedan takav pokusaj.
slika slika

Avatar
kenan_sa
Književnik
Postovi:522
Pridružen/a:20 svi 2009, 03:31
Lokacija:Memli strana starog sarajeva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Akvarij - Uradi sam

Post Postao/la kenan_sa » 17 kol 2010, 23:14

Neznam opet ti kazem posjeti ovu stranicu sto sam ti poslo link pa vidi tamo ima mnogo vise objasnjenja.Sorry zaboravio sam bio kad sam piso da si ti ono Bosanski Swed.Hehehehhe...
slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Akvarij - Uradi sam

Post Postao/la Seha » 18 kol 2010, 11:44

Rusko slani aquarijumi su jako zahtijevni za pocetak.. Jako skupa investicija koja sporazumijeva paprene cijene ribica, dekoracije i naravno opreme za odrzavanje funcionalnosti tog mini habitata.
Znam da postoje tablete koje se u odredjenom omjeru mixaju sa obicnom (slatkovodnom) vodom i tako se dobija slana voda.. Onda se nekim epruetama miksa neka tecnost da se provjeri slanitet..
Sizifov posao za danasnju svakodnevnicu frke - trke.
Ja sam imao aquarijume nekih 20 tak godina (napreskake) i promijenio sam dosta vrsta ribica.. Zadnje ribice koje sam drzao su koi sarani koji su stvarno nesto posebno.. Lagane ribe za odrzavanje i sto je najbitnije kad ides na odmor lako je napraviti u kucnoj radinosti masinu koja ce ih automatski hraniti 2 puta dnevno.
Moji sarani dok nisu prerasli aquarijum od 250 litara su se tako znali hraniti i 1½ mjesec dok sam na odmoru.
Rusko mozda da probas prvo sa slatkovodnim i nekim nezahtijevnim ribicama pa tek onda kad saznas informacije i procitas koju knjigu o slanim upustis se i u tu avanturu.
Moj jaran kome se ovo sve svidilo na prvu je kupio aquarijum i dicus-e koje je placao 150 km par. Nakon par sedmica (ma laku ca ja to) nasao ih je kako plivaju ledjno i tako bacio skori milju marona u havu..
Ako se vec nalozis na sve ovo odma u startu trazi aquarijum od 150-250 litara jer ces vremenom skontati da ti je mal ekran ;)
slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Akvarij - Uradi sam

Post Postao/la rusko » 18 kol 2010, 16:53

Znam dosta o slatkovodnim, imao sam ih od "pelena" pa do prije dvije godine kada mi je zena "slucajno" razbila jedan... pa se od tada mislim sta ponovo da nabavim i usput ispitujem zenu raznim psihotestovima da vidim da joj se ne vrati to destruktivno ponasanje :-)

Kao klinac sam napravio cijeli kompleks za mrijestenje sa 6 malih akvarija i filterom kojeg sam po instrukcijama iskusnijih akvarista sklopio (okupirao pola kupatila)... a glavni akvarijum mi je bio od 300 litara kojeg sam uklopio u jedan stari ormar tako da je figurao vise kao "wide screen TV"... bukvalno su ljudi vise gledali u njega nego u TV... Uz ribe sam drzao i kornjace i rakove...

Imam volje da se upustim u projekat sa slanim akvarijumom, vuce me bas to sto oko njega treba pazljivo i postepeno raditi dok se ne stvori odgovarajuca sredina za zivot...

Jedino sto me trenutno koci je to sto planiram seliti iz ovog stana za jednu godinu-dvije, a to onda moze biti totalna havarija za takav projekat i jednu 5-6 milja bacenih eura...
slika slika

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Akvarij - Uradi sam

Post Postao/la Kovach » 19 kol 2010, 00:05

Hvala Keno jarane, snalazim se nekako od raje koja ima akvarijume ovdje pa mjenjamo. Imam i ja nesto ovih zivorotki (gupe, moli..)Ma bilo je i skalara i raznih čistača, ali uginule. Planiram praviti malo veći akvarijum, što reče Šeha mal ekran, pa onda ću izvršiti "poribljavanje". Nešto mi želja da nađem sijamskog borca ali nikako da ga nabasam.

Avatar
kenan_sa
Književnik
Postovi:522
Pridružen/a:20 svi 2009, 03:31
Lokacija:Memli strana starog sarajeva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Akvarij - Uradi sam

Post Postao/la kenan_sa » 19 kol 2010, 00:21

ma nista haveru.Sijamce sam vidzo ovuda po sarajevu,a i jedan moj haver je uzeo jednog.Sto se tice slatkovodne akvaristike pitaj slobodno sta te god koci,ali ove morske slanovodne veze nemam.Nacuo sam par stvari da je to prava komplikacija a i da treba kamaru para za to pa tako da nisam ni pomisljo na nju.Mogu ti provjeriti ako hoces ima li jos uvjek sijamaca ovuda pa ti javim a i oni nisu nesto problematicni sto se transporta tice.Kad se transportuju recimo iz srbije ovamo salju se u kesicama od cca 0,5 l. vode.Pozzz...
slika

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Akvarij - Uradi sam

Post Postao/la senad » 16 lis 2010, 21:34

H..o li ga akvarij i ko ga izmisli.
Evo dva-tri sata deveram oko njega, zena naredila, a nije mi ni do cega.
IMG0011A.jpg
IMG0012A.jpg
IMG0013A.jpg
IMG0016A.jpg
IMG0017A.jpg
IMG0023A.jpg
IMG0025A.jpg
IMG0030A.jpg
IMG0033A.jpg
IMG0031A.jpg
IMG0019A.jpg
IMG0018A.jpg
Zakljucak 1: Kamera na novom mobitelu je bezze.
Zakljucak 2: Ne nabavljaj akvarijum
Zakljucak 2a: Nabavi ga samo ako si neozenjen
Zakljucak 2b: Bolje je nabaviti akvarijum...
Zakljucak 3: Zadnja slika je sve rekla.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Akvarij - Uradi sam

Post Postao/la zlaja » 16 lis 2010, 21:50

Baš je super,treba mu dodati vremenom još neki detalja ali ja ću se držati zaključka broj dva-hvala na savjetu mene bi čekalo isto pranje , hranjenje i tako to...

Avatar
tare
Nobelovac
Postovi:1304
Pridružen/a:14 lis 2008, 17:45
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Akvarij - Uradi sam

Post Postao/la tare » 16 lis 2010, 22:13

ja sanjam o jednom velikom akvariju,ali sa nasim ribicima...

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Akvaristika”