Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanja?

O pitanjima vezanim za rad Saveza, Udruženja, o Zakonu o slatkovodnom ribarstvu, o ribarskim ispitima, pravilnicima....

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac,Kovach

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la Kovach » 27 stu 2010, 16:34

@ldine jarane zbog preglednosti i duzine skinuo sam Zakon iz tvog posta, a postavio link pa ko zeli nek cita. Mislim da je ovako bolje.

P.S.
Ako nekome trebaju Zakon i pravilnici moze ih naci i skinuti na stranici SRSFBIH (nek bar za nesto sluzi) <valjanjeodsmijeha>

http://www.srsfbih.ba/?page_id=30

BISTRO!!


Avatar
tare
Nobelovac
Postovi:1304
Pridružen/a:14 lis 2008, 17:45
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la tare » 27 stu 2010, 18:14

sad procitah u gusto novinama da pored ova tri saveza imamo i ribolovni savez Brcko Distrikta,to do sad nisam znao...a pise i da za krivolov mrezama i drugim sredstvima namjenjenim za masovan izlov ribe pored zatvorske kazne u trajanju od 1 do 3 godine slijedi i novcana kazana od 10000 KM te oduzimanje imovine koja je koristena u krivolovu....

Avatar
@ldin
Nobelovac
Postovi:1253
Pridružen/a:02 ruj 2010, 22:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la @ldin » 27 stu 2010, 18:33

Druze Kovach naravno da nema problema ma ja sam to imao u kompu odavno pa sam samo copy paste :? brzinski , stvarno je bilo predugačko , a evo sada sam prelistao ovaj tvoj izvorni link i koliko vidim na njemu su uspjeli da poprave greške na ovom mom :87: su ostale tipa "športski" itd samo je na kraju texta dodano Federacija sluzbene novine bla bla godina ta i ta.... bit će da ga je sada neko i pročitao normalno nakon što je usvojen .... i da evo da se dopunim sad mi sve pobrkano <valjanjeodsmijeha> u ovom mom stoji zanimljiv član 2 . stavka 9 , a u ovom drugom linku zakona su samo zamijenili par mijesta ,isčitam sve pa se javim .....i vi dragi ribolovci pa da konkretno nadjemo nešto za što bi smo se mogli uhvatit i eventualno da uradimo ili promijenimo , sad se pojavljuje zajednički interes mozda veci ministarstvu nego nama , mi znamo svrhu naše borbe , a oni će traziti ličnu korist to je klasika , pa i dobiće ga ako je to cijena koja treba da se plati za ovako plemenite ciljeve , a to bi bilo da će se moći kititi tudjim perjem po sjednicama da ce moći opravdati svoje postojanje jer na kraju opet smo ih mi stavili tu gdje jesu da ce moći da opravdaju svoje ne tako male plate moćiće da zakazu i koju vanrednu sjednicu, dnevnica nije na odmet i tako redom ... nisam preoštar to je tako ti ljudi nemaju osjećaj za ovo o čemu mi govorimo i treba im ponuditi nešto konkretno gdje će i oni sebe da vide ( nadam se da ovo ne čita niko od dotične gospode da si nebi skočili u stomak , jer razgov s njima bi trebao biti politički i na njihov način ,šta'š što se mora nije ni teško )
Starost počinje kad kajanje zamijeni snove !!!

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la Kovach » 27 stu 2010, 20:14

Tare jarane to je vjerovatno samo u brcko distriktu, kod nas u Krivicnom zakonu F BiH stoji:
"(1) Tko lovi ribu, druge slatkovodne ili morske životinje ili organizme u vrijeme kada je to zabranjeno ili na području na kojemu je to zabranjeno, ili tko lovi ribu, druge slatkovodne ili morske životinje ili organizme eksplozivom, električnom strujom, otrovom, sredstvima za omamljivanje ili drugim načinom ili sredstvom koji su štetni za njihovo rasplođivanje ili koji su propisima zabranjeni,
kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.
(2) Ako je kaznenim djelom iz stavka 1. ovoga članka prouzročeno uginuće ribe ili drugih slatkovodnih ili morskih životinja ili organizama u širim razmjerima, počinitelj će se kazniti novčanom kaznom ili kaznom zatvora do dvije godine.
(3) Ulov i sredstva za lov oduzet će se."

To drugim rijecima znaci na volju sudiji, koji je obicno potplacen i na strani kriminalaca. vec sam pisao kako zavrsi (kazna zatvora 6 mj. - USLOVNO na 1 god.) Dakle ujeo vuk kenjca!! nazalost tako je i to smo mi Jablanicani vrlo dobro osjetili na svojoj kozi!

Avatar
tare
Nobelovac
Postovi:1304
Pridružen/a:14 lis 2008, 17:45
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la tare » 27 stu 2010, 20:36

mah,to pise u kuharskim novinama,a koliko su oni upuceni u zakon o ribarstvu...


Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la angler » 27 stu 2010, 21:33

Kovach je napisao/la: To drugim rijecima znaci na volju sudiji, koji je obicno potplacen i na strani kriminalaca. vec sam pisao kako zavrsi (kazna zatvora 6 mj. - USLOVNO na 1 god.) Dakle ujeo vuk kenjca!! nazalost tako je i to smo mi Jablanicani vrlo dobro osjetili na svojoj kozi!

U prvom postu sam pitao da li je krivolov prekrsaj ili krivicno djelo...sa razlogom. Po ovom zakonu ispade da je prekrsaj ili bolje receno "NISTA" jer tad kojekakve sudije mogu izvrdavati i dati uslovnu kaznu za pomor svih autohtonih vrsta. Uvesti preksaj u nesto sto je veoma bitno je samo zamazivanje ociju. Za krivicno djelo je malo teze, valja sudijama cuvati stolicu, a i tad ce i sudinica dobro znati sta je raubovanje. Takodje u tom slucaju nase ribe se stavljaju na dosta veci nivo nego sto su sad. To je prvo sta bih promjenio u zakonu i vjerujem da bi tad mnogi rauberi i "rauberici" ustuknuli.

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la montana » 28 stu 2010, 08:46

U Amera je to sve puno jednostavnije napravljeno. Sve je pod DNR (Agencija za upravljanje prirodnim resursima) Pokrivaju i sume i lov i ribolov i planinarenje i kampovanje, a posjecuju skole i drze djeci predavanja. Uniformisani su i imaju ovlasti policije., cak dotle da ti napisu kaznu za prekoracenje brzine u parku ili za pogresno parkiranje. Mogu i hapsiti, mada obicno zovu policiju kaja se veoma rado odaziva. Za cas se skupe desetine auta sa sirenama i svjetlima i odvedu prekrsioca u corku, da mu vise na pamet ne padne.

Zato podrzavam ovaj prijedlog da se savez ukine ili da se preregistruju u takmicarsku komisiju, a drzavi pokloni izvor prihoda iz kazni i mozda cak i dijela novca iz dozvola.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
kenan_sa
Književnik
Postovi:522
Pridružen/a:20 svi 2009, 03:31
Lokacija:Memli strana starog sarajeva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la kenan_sa » 28 stu 2010, 10:49

A ljudi moji pomor ribe im prekrsaj. Pa smatraju je karambolkom ili farom ostecenim u udesu. Skuplje nam je proci kroz crveno nego napraviti pomor ribe.
slika

Avatar
labud
Pravo piskaralo
Postovi:342
Pridružen/a:14 sij 2008, 00:33
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la labud » 28 stu 2010, 14:32

Vidi se u Celebicima primjer ispod mosta sta se prodaje i kad se prodaje!!!
Na Jablanickom ujutru oko 3 prati malo camce ribolovci sve ahaa sta ima cile mile. Ribo cuvar koji je bacao mreze pa itd itd...
joj mozemo se razvlaciti oko ove teme 100godina kad mi nemamo zakone a policiju iskreno boli Q za ribu.
LP

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la Kovach » 28 stu 2010, 15:35

Iskreno, ne znam za Celebice i njihove ribocuvare sta rade k kako rade. To nek Konjicani rasciste u svojim redovima jer ja na to ne mogu uticati. Ovo sve i pricamo upravo radi idiota koji misle da je voda i ono sto u vodi nadju samo njihovo i da mogu raditi sta hoce.

Da se izmjeni Zakon pitao bi ga ja bi li smio i pomisliti da je baci jer bi dobio po usima, odnosno po dzepu da mu vise nebi palo na pamet, a ribocuvar bi iste sekunde ostao bez posla! Da nije ovako kako je sad nebi imali potrebe o ovome ni raspravljati, ali hvala Bogu nismo svi isti!!!

BISTRO!!

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la Seha » 28 stu 2010, 15:42

Ima ovdje super prijedloga i mislim da smo na dobrom putu. Kako Kovac rece ako nepokusamo, necemo ni znati jesmo li mogli ista promijeniti. Ja cu dok god to budem mogao pokusavati i biti optimista.
Mislim da preko naseg udruzenja nije problem skontati jedan termin preko radia kameleon sa Batkom. On je covijek koji ce sigurno progovoriti o ovoj nasoj muci bez dlake na jeziku. O tome sam vec pricao sa Adijem i to nije problem realizovati jer imamo kontakt.
Takodje sam i za jednu malo radikalniju ideju.. Ja bi sa se bojkotuje savez i federalni i drzavni vec sada pocetkom nove sezone kad krenu ubirati svoj harac na nerad. Poslati svim udruzenjima mail i viditi dali su voljni da se napokon stavi tacka na krivolov i unistavanje prirode i bojkotuju savez.
Sto se tice ministarstva to njima do sada nije palo na pamet, jer gdje oni vide profit oni to i zaokruze kao svoju babovinu.. Parkiras se na blato dodje drot i pise ti prijavu jer je to navodno zelena povrsina. Ni Z od zelenog ,al mu neko naredio da to mora raditi. Pod hitno nam treba jedan iskreni ribar koji je po profesiji pravnik i koji ce formulisati prijedlog ministarstvu. Mozda na tu kartu treba i igrati.
Vrijeme je da pocnemo podvlaciti crtu i navesti najrealnije nacine kako za pocetak zastititi ove najugrozenije vrste. Ovdje se nemisli samo na riblje vrste meni je jednako velik problem i recimo nestanak tritona iz Prohoskog jezera. On iako nije bio po ljude jestiv nestao je iz ovog gorskog oka koje je sada zatrpano otpadom vikendasa. Trebamo stupiti u kontakte i sa drugim nevladinim eko udruzenjima kako rece Kovac oni se sa Neretve lavovski bore vec duze vrijeme i dobro odolijevaju fukarama kojim je neretva zapela za oko. Citam Montanin post o glavatici pod deblom nabijenoj na harpun. Jad i cemer.
slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la montana » 28 stu 2010, 17:23

U profesionalnoj ronilackoj opremi Seha, da se najezis. Vidjao sam tog tipa, a znali su ga svi iz Konjica, kad vadi ribu probodenu od 25cm maksimalno, ljeti, kad Neretva padne i riba ne moze daleko... Tako su tada, a mozda i sada, zavrsavali kapitalci. One koji prezive cekali su "veseli kamperi" danima na ceku u satorima. Zato ih vise nema, a i s njima ni mladji, a ni ribari vise ne kupuju dozvloe za onakvu prelijepu vodu koja je bogata ribom, k'o moj bunar na vikendici kraj Visokog... nadam se da u Konjickom udruzenju vise nije :875695:
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la Seha » 29 stu 2010, 02:37

Ma znam da ih je M.... tako tamanio bas kao i onaj sto ima vikendicu na velikoj plazi na borackom jezeru koji redovno harpunom iz barke roka sarane.
Neznam kakvo je stanje sada pretpostavljam i gore nego prije jer dobra se vijest brzo cuje. Ja sam batalio ribolov na Borackom izmedju ostalog sto su tolerisali krivolov na sarana harpunima ,a tebi dodje cuvar i pocne ti palamuditi i pametovati o saranskom ribolovu, lokalnim legendama, babarogama i onda kad te totalno udavi kaze poseban revir 15 km. Jednostavno sam se zasitio ubleha i vise gore nisam ni lovio niti imam ni volju ni zelju. U ono vrijeme jedini cuvar koji mi je nekako bio maksimalno korektan je Dzaja ,al nemoze jedan covjek promijeniti svijet.
slika

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la Kovach » 29 stu 2010, 17:24

Ljudi evo poslao sam e-mail udruzenju "Zeleni Neretva" Konjic te ih ukratko upoznao o raspravi na ovu temu i zamolio ih da mi daju informaciju o ribogojilistu B. jezero te im nagovjestio da cemo ih kontaktirati ako budemo ista poduzimali vezano za ovo i evo odgovora :

"Postovani,
Slazemo se sa Vama da je potrebno poostriti zakonske mjere u cilju ocuvanja endemskih i ugrozenih ribljih vrsta. Nazalost, vecina ovdasnjih ribolovaca u Konjicu (uz casne izuzetke) ne zeli da cuje za neke nove zabrane tako da sa te strane postoji opstrukcija. Sa druge strane, ribogojiliste na Borackom jezeru je navodno uspjelo proizvesti mokousnu pastrmku, ali po svemu sudeci, ni njima nije jasno kako iznaci (ekonomski) modus za vecu proizvodnju i poribljavanje Neretve ovom vrstom. Na primjer, pomenuti Muhamedagic otvoreno podrzava izgradnju HE Ulog na Neretvi uz opravdanje da ce rukovodstvo te
elektrane kupovati ribu za odstetno poribljavanje iz ribnjaka na B. jezeru. Naravno, postavlja se pitanje opravdanosti tog ribnjaka ako ce sluziti za poribljavanje akumulacija (a ne rijeke Neretve) u kojima, uzgred, mekousna pastrmka i ne moze egzistirati. Sto se tice glavatice, prema izjavama rukovodstva ribogojilista, nije se jos uvijek uspjelo u reprodukciji glavatice a razlog nam nije bas najjasniji.
U svakom slucaju, voljeli bismo razgovarati s Vama na ovu temu, pa ukoliko imate priliku posjetiti nase udruzenje bilo bi nam zadovoljstvo.

Pozdrav
Amir Variscic
Zeleni Neretva Konjic "

Dakle i na ribnjaku ima malverzacija, a pogotovo me razocaralo ovo na pocetku o protivljenju konjickih ribolovaca za zabrane. :twisted: Drugim rjecima zaboli ih briga i daj samo da izlove ovo sto jos ima, koja pohlepa. Pa nije ni cudo sto onakva ljepota od Neretve zjapi prazna.

BISTRO!!

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la montana » 29 stu 2010, 17:42

To je zbog dugogodisnjeg odsustva pravila i nadzora. Navikli se ljudi na jedno, pa sad sve mora ispocetka. Ljetos, poznanik uhvatio 6 komada i sedmu meku, ispod mjere izvlaci. Pusti je rekoh. Citav dan si lovio a ovo je jedina. "Ako je pusitim uhvatice je neko drugi!" i u torbu. Ne stigoh da se nagodim da mu uhvatim jednu ili dvije od "sijanica" kao otkup za zivot te meke. To je postao moto ribolova u toj regiji. Daja je bio nemocan, jer ljudi gore cesto spominju da ce nekog baciti u vodu... zato treba policija. Treba zamoliti one SWAT-ovce da ponekad naprave antiteroristicku vjezba-akciju (ionako ih rade radi vjezbe). Zalete se gore, opkole, pohapse, odvedu negdje daleko, recimo do Sarajeva i tamo puste. Ostane im oprema, auto, satori i slicno kraj vode, oni kaznjeni, isprepadani, gladni i zedni... valjda bi sljedeci put i razmislili, a ne vjerujem da bi ko smio baciti specijalca u vodu?
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Aktuelnosti iz Udruženja, Saveza, o Zakonu, ispitima...”