Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanja?

O pitanjima vezanim za rad Saveza, Udruženja, o Zakonu o slatkovodnom ribarstvu, o ribarskim ispitima, pravilnicima....

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac,Kovach

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:
Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la angler » 29 stu 2010, 20:33

Svaka cast Kovac na akciji. To su konkretne informacije kojima treba raspolagati.


Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la Kovach » 29 stu 2010, 23:03

Montana jarane hajde da se mi dogovorimo ljetos da se zapijemo <adipiva> i <rostilj> gore kod tebe pa kad neko naidje tako drcan zna mu se gdje ce zavrsiti. Da pobacamo to lokalnih kabadahija u Neretvu i rijesimo taj problem . Sljedeci put bi se i malom dijetetu <juma> <valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha> .

Jarane nema volje u udruzenju pa ni ribocuvari nece mnogo da se trude, a vjerujem da bi policija izasla da ih pozovu.

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la Seha » 29 stu 2010, 23:23

Ocigedno je da je Konjickim ribarima svejedno za meku i glavaticu. U suprotnom bi do sada i sami nesto poduzeli nebi cekali 5 do 12. Indenticna situacija je i sa Borackim saranom koji je nesto posebno i skoro da se i on moze svrstati u endeme tog kraja jer je to jedna posebna vrsta sarana koju su u jezero pustili Austrougari. Kamo dalje rodjace ?
slika

Avatar
tare
Nobelovac
Postovi:1304
Pridružen/a:14 lis 2008, 17:45
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la tare » 29 stu 2010, 23:59

Sramota,takva prirodna bogatstva imamo,a tako se prema njima ophodimo,naravno,cast pojedinicma,kojih je ja mislim jako malo...

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la Kovach » 30 stu 2010, 01:33

Mislim da bi dobro bilo ovo sto smo do sad predlozili malo uobliciti i poslati Ministarstvu ali kad se formira nova vlast jer ovi vise nece nista zato sto odlaze, a takodje u saradnji sa Zeleni Neretva pokusati dogovoriti emisiju kod Batka i zajedno sa predstavnicima Zelenih da tu budu nasi predstavnici iz udruzenja pa da javno progovorimo o ovim stvarima. Da postavimo pitanje svim gradjanima BiH: "Ima li iko pravo unistavati nase blago (prirodne ljepote, ribe, sume,divljac), lagano nas sve ubijati, a proci nekaznjeno?" Nije to nicija babovina pa da radi sta hoce. Sto jabuku koja se nalazi u njegovoj njivi bere, sto je brate lijepo ne posjece pa obere ionako ce kad tad uginuti i srusiti se. Nece zato sto je samo njegova, a ribe, suma, divljac, voda to je svih nas "Ko ga j... drzavno je"! To su toliko idiotska razmisljanja da nemam rijeci. Da su ljudi prije nas tako razmisljali gdje bi mi sad zivjeli i da li bi ikako zivjeli? Sjeci granu na kojoj sjedis je cisti idiotizam. Zagaditi vodu koja se moze piti i nemati kasnije za pice, unistiti sumu koja ti daje kisik, pobiti sve i u vodi i u sumi pa nemati vise sta jesti i onda lagano umrijeti ko zadnji papak. Stvarno nema logike!! (Ma ima bolan logike, nema Ibre da postavlja cijevi <valjanjeodsmijeha> ).


Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la rusko » 30 stu 2010, 06:03

Ja znam da je nama srce na pravoj strani, ali treba malo pogledati realnosti u oci... nemojmo ici kod Batka u emisije jer Batko (iako je meni izuzetno drag) napada i nema nikakvu mogucnost da nesto promijeni... On je dobar za manjinu naroda koji su zadrzali svoju zdravu pamet, a takve i ne trebamo posebno motivirati... Cisto sumnjam da neko ko gleda Batka ode poslije toga u krivolov...

Bolje idimo kod hodza, popova, fratara i ostalih njima slicnih jer ako oni pokrenu propagandu u nasu korist onda cemo nesto promijeniti... takva nam je nafaka ;-)
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la montana » 30 stu 2010, 08:51

Kovach je napisao/la:Montana jarane hajde da se mi dogovorimo ljetos da se zapijemo <adipiva> i <rostilj> gore kod tebe pa kad neko naidje tako drcan zna mu se gdje ce zavrsiti. Da pobacamo to lokalnih kabadahija u Neretvu i rijesimo taj problem . Sljedeci put bi se i malom dijetetu <juma> <valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha> .

Jarane nema volje u udruzenju pa ni ribocuvari nece mnogo da se trude, a vjerujem da bi policija izasla da ih pozovu.
Taj mi se prijedlog najvise svidja. Odemo na prepad, pa da vidis kako riba ne moze ni proplivati izmedju razapetih stapova. Po rasljama ljetos zakljucih da je bilo 15ak ceka zabacenih odjednom u jednom viru, a gledao sam slike na necijem mobitelu same meke od pola kile na vise. Ja ih nisam ni dirao godinama, a ljetos u viru ni jedne. To sve treba rastjerivati, ali cudnije mi je da se tako smiono ponasaju. Kaze jedan za kojeg znam da tamo kampuje i lovi na plovak i ceku "bajom" da nemam pravo nikome zabraniti, da nemam pravo ni prici u tu "magicnu zonu" moje livade. Kad sam rekao da cu razapeti zicu po dnu da se udice u nju petljaju... eh onda je doslo do problema, i prijetnji da ce mi auto zapaliti. Nesmijem kazu ni pomisliti. Onda prica kako musicari okupiraju rijeke, kako oni nikad dozvole nece kupiti, kako im je uzet najbolji dio u reviru, kako je musicarenje tesko nauciti i slicno. U stvari iz te price sam i poceo razmisljeti o skoli musicarenja sa sviju.

Policija bi dosla kad bi je neko zvao. Problem je u lokalnom nezamjeranju. 3 lajnesasa jednom love stotinjak metara od mene, a cuvar se sa ceste dere da izadjem gore sa dozvolom (prije desetak godina). Ja u sred vode, masem, nemam ni torbe, a kamoli ribe, koja je bila sitna kao mladj. Pokazem mu dozvolu, a on veli da donesem da je vidi. Pregleda i zahvali se, pa ode do auta i sjede. Pitam ga hoce li do ove trojice gore, lajnerasa? Imaju dozvolu veli, a i znam ih. A krivolov, pitam? Hajde i ti garant ponekad bacis podvodne???? Eh taj pristup cuvara je ubitacan za ribu. Komsijsko nezamjeranje, nezainteresovanost za posao i maltretiranje gostiju sa strane koji kupuju preskupu dozvolu za terene gdje vise ribe nema. Kad se to promjeni i pravila pocnu vaziti za sve, onda imamo sanse.

Pricao sam ti ljetos Kovac sta mi rekose gore. kad je bilo ono bezvlasce nad vodama potrefilo se u periodu mrijesta. Neretva je poharana i riba polovljena na mrijestu ikrom u tih nekoliko dana anarhije i bez cuvara.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la Kovach » 01 pro 2010, 17:40

Ako je to nacin da se zastiti autihona meka i glavatica ja sam za taj prijedlog. Bacamo u vodu svakog krivolovca. Pa oni najbolje razumiju jezik kojim oni govore, a to je nasilje. E pa da im dokazemo da znamo i jezik primitivizma, ako oni ne razumiju jezik razuma. Montana jarane pukao mi je film i pun mi je kufer tih primitivaca da sam spreman i na najgore, a to je sila. Ako ste vi za ovaj vid djelovanja ja sam za to mada nisam pobornik nasilja, ali ako tipovi ne znaju drugi jezik ok. Dokazimo im da smo poliglote i da znamo i nas i njihov jezik. Sve za bolje sutra nama i nasim nasljednicima. Pravda prije svega!!!

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la montana » 01 pro 2010, 17:47

Za sada im zakon dozvoljava da dodju na vodu i sjede dok cuvar ne prodje. Mene taj zakon i zulja. Tako im je omoguceno sve sto im padne na pamet. Mislim da treba srociti prijedloge novih pravila i zakona, pa ako usvoje ok, ako ne idemo u "konverzaciju", "tecnu"! <boxer>

Vasa udruzenja mogu u medjuvremenu uvesti C&R na endeme, uz obrazlozenje da se brojnost popravi. Nalijepite slike endema da pocetnici znaju kako izgledaju. To se svuda radi. U Krupi su obustavili dvije godine lipljena i narasli preko 40cm!
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
kenan_sa
Književnik
Postovi:522
Pridružen/a:20 svi 2009, 03:31
Lokacija:Memli strana starog sarajeva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la kenan_sa » 02 pro 2010, 01:24

Danas procitah na jednom forumu kako u ribarskoj kucisi u brezi okacen prepariran saran oko 5 kg. na zid a u toj kucici u toj prostoriji se edukuju mladi pocetnici ribolova. Zamisli koja je njemu onda moralna podrska da ulovi ribu i okaci je na zid kad je i oni u udruzenju imaju okacenu u ucionici. Svasta.
slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la rusko » 02 pro 2010, 07:21

A da uvezemo i zaposlimo Kineze kao cuvare?

nemaju problema sa komsijskim nezamjeranjem, njih 30 radi za cijenu 1, pokrice svu obalu, a svaki 5-ti je poznavaoc borilackih vjestina, i ako im obecamo proviziju na uhvacene krivolovce - rijesena stvar...
slika slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la Seha » 02 pro 2010, 14:06

U pravu su Kenane totalno se pogrenim putem vode nove generacije u vecini udruzenja je nazalost tako.
Zbog toga ja i dosadjujem Senadu da nepostavlja vise one posrane vijesti gdje je vidljiv nehuman odnos prema ulovu. I ako je postavi neka ukaze sta nije ok i da se tako stranica ogradi od tog divljastva. Vecina raje konta kad vidi takvu vijest da je to sasvim normalno. Mini nije i ako bude trebalo baniracu Senada totalno sa stranice. <valjanjeodsmijeha> Ucinio sam to jednom slucajno ,ako se sjetim koja je buljka ovaj put cu namjerno :135:

Rusko kako bi bilo za probu da im ponudimo otvoreni oglas da nam pokazu sta bi radili ovim kretenima.
Nema u pravu je Kenan, ako nebudemo radili sa omladinom ovi ce stari kenjci sve unistiti oko sebe. Babo ce mesa djeca mogu i krompire. Tako je to kod nas nazalost. Sto su stariji sve veci egoisti. FUJ
kakvi su to mentalni sklopovi nije mi jasno i ikru bi ubacili u serpu samo da je mogu bez kako sortirati od pjeska.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=bBjB0pKb ... re=related[/youtube]
slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la montana » 02 pro 2010, 16:14

Seha ove stvari se vidjaju ljeti skoro svakodnevno, posebno na malim potocima. Znam ljude koji cim se voda ustabili na proljece krenu uz potoke nekoliko puta i "poberu" sve i jednu pastrmku preku 10cm. Cuo sam da jedan Sejo izmedju Tarcina i Rastelice ima ukopan kabl pod zemljom od kuce do obliznjeg potoka. Kad mu dodju gosti, da bi ih "pocastio" ode u gumenim cizmama na vodu i vikne malom da pusti struju. To, kaze, radi samo nekoliko puta godisnje, jer treba par mjeseci da riba dodje sebi. Jednom je i komsijinog konja "uzdrmao' dok je pio vode. Kazu nije on ribar, nema pojma, pa mora na struju. Vidis, ima on pojma i sta radi i kako i da je zabranjeno, a iz iskustva je vidio da je pobio svu ribu i riblju hranu u vodi oko svoje kuce, tako da ne trosi struju ni vrijeme dok riba "ne dodje sebi". Zna da treba obuci "gumenjake", sakriti kablove, ali morao se pohvaliti kako je "pametniji" i bolji ribar od nas obicnih, konvencionalaca. Nije ni slutio da ce mu to hvaljenje "procuriti".

Evo da kazem da sam to sve cuo o njemu. Da li je istina, treba neko provjeriti. Mozda je sve rekla kazala!

Njegovo ime je Sejo (tako sam cuo)

Mislim da ovako mozemo prijaviti svakoga koga vidimo ili za koga smo nesto culi. Mozda je covjek kriv ili mozda i nije, moje je da cuvam ribu i kazem sta znam. <flag>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
labud
Pravo piskaralo
Postovi:342
Pridružen/a:14 sij 2008, 00:33
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la labud » 02 pro 2010, 16:44

Drma sejo strujom ko lud ;)

Jel ko vidio na Bosni (Sarajevski dio ) momak bez jedne ruke hvata na ruku ribe! Iz Osjeka naselja momak pa lola iz bara sto drzi one koze od 2 metra visine on baca mreze sve se zna ali boli drustvo Q za njih.

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la montana » 02 pro 2010, 16:52

Treba javno pricati, jer ako ikad dodje neko kome je stalo, da ima informacije odakle poceti. U Americi postoji razradjen sistem "Komsije cuvaju" i odnosi se na paznju u svom komsiluku na neznance koji se tuda vrzmaju. Policija je dala besplatni telefon i nazoves, te za cas se tuda provoza patrola koja odmjeri neznanca. Niko nije izmaltretiran, niko popljackan. U Sarajevu mi jednom razbili staklo na autu u uzeli radio. Ujutro komsija preko puta veli kako je cuo razbijanje i vidio nekog kako izlazi iz auta i ide niz ulicu, ali mislio da sam ja, pa nije reagovao???????
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Aktuelnosti iz Udruženja, Saveza, o Zakonu, ispitima...”