Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanja?

O pitanjima vezanim za rad Saveza, Udruženja, o Zakonu o slatkovodnom ribarstvu, o ribarskim ispitima, pravilnicima....

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac,Kovach

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la Seha » 10 pro 2010, 21:50

Sve stoji samo izbaci plemenite svega ti. Taj naziv su smislili oni "akademici" iz druge teme ;)
Meni lipljen nije plemenitiji od mrene. To je smisljeno samo da se ukusnije vrste mesa tako "lafo humano" formulisu.
slika


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la montana » 10 pro 2010, 22:15

Slazem se. Bitno je da se nabace problemi po raznim kategorijama. Ja sam to u nabrajanju po podjelama koje dole postoje.

Jel' to zato sto je mrena brkata kao i saran? <jelmekotrazio>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la Kovach » 11 pro 2010, 02:45

Nisam ni ja da se odvajaju bilo koje vrste riba, ali se treba napraviti lista najugrozenijih i sad u startu pokusati djelovati na zastiti tih vrsta, ali ne zanemariti ni ostale. Meni licno je svaka riba dragocjena, a sa postovanjem lovim i bjelicu, jer i to je nekad ceif. Svi mi imamo ribe koje najvise lovimo i to nam je najveci gust, ali da nije bjelice ili gage nebi bilo hrane pastrmci i glavatici. Dakle jedno bez drugog ne ide. Nije nikakav problem preuzecu ja da pokusam pripremiti problem Neretve, odnosno ugrozenosti prije svega meke i glavatice, a spomenucu i ostale vrste. Sad ovo pismo sto sam napisao ono se odnosi na unistenje ribe uopste i da pokusamo ukazati na potrebu donosenja Pravilnika o zastiti autohtonih vrsta i kapitalaca, a takodje i izmjenu Zakona i Podzakonskih akata. Senade, ja mogu biti jedan od onih sto cu nesto napisati kad je u pitanju nasa reakcija, ali opet moj je prijedlog da imamo jos po jednog iz svake regije. Tesko ja mogu napisati o zagadjenju npr. Krivaje i pomoru ribe kako to moze onaj ko je iz tog regiona. Mislim da znas sta ti govorim, kad se desi u mojoj zoni odgovornosti pisem ja, kad kod npr Kene pise on i tako redom. Senade poslacu ti ovo pismo :12532: pa procitaj i daj na izmjene i usvajanje. Ne prpaj bez veze po koverti, para nisam poslao <valjanjeodsmijeha>

Avatar
kenan_sa
Književnik
Postovi:522
Pridružen/a:20 svi 2009, 03:31
Lokacija:Memli strana starog sarajeva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la kenan_sa » 11 pro 2010, 13:28

ja nazalost mogu pisati samo o mojoj Miljacki koja je haman prazna sto se ribe tice. A kako se vodi racuna o ovoj rijeci mogla bi se knjiga napisati. Gorni tok miljacke je pun zivota jer u njemu ima svega sem ribe. Jako malo. A kad skontam Rijeka u glavnom gradu a tako zapustena. Sramota. Mogu dopisati i jos o Jablanickom koje poznajem od djetinjstva ali ipak mislim da o njemu moze napisati neko ko zivi u blizini.
slika

Avatar
kenan_sa
Književnik
Postovi:522
Pridružen/a:20 svi 2009, 03:31
Lokacija:Memli strana starog sarajeva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la kenan_sa » 11 pro 2010, 14:54

Evo sam razgovarao sa rodzakom na ovu temu. On radi u TV SA. Voljan je uraditi vijest u sklopu dnevnika ili neku reportazu koja bi se emitovala na tom kanalu. Potreban mu je materijal. Ako ste voljni da javno objavimo ovaj problem sa naih voda posaljite mi e-mail pa da ja njemu mogu poslati da bi on objavio. Potreban text,video snimci ako ih neko ima, i slike. Pa bujrum. A mozemo i navesti da je vu akciju pokrenulo nase udruzenje a samim tim bi i reklamirali udruzenje.
slika


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la Seha » 11 pro 2010, 15:38

montana je napisao/la:Slazem se. Bitno je da se nabace problemi po raznim kategorijama. Ja sam to u nabrajanju po podjelama koje dole postoje.

Jel' to zato sto je mrena brkata kao i saran? <jelmekotrazio>
Hehe znas da nije zbog brkova ;)
Znam da si namjerno napisao plemenite kako bi skrenuo paznju na "te konzervativne podijele".

Kovach to je najbolja ideja da se podijelimo po regijama i da ko zeli da pomogne u ovom projektu uzme svoju maticnu vodu i napravi recenziju kakva je populacija bila prije ,a kakva je sada. Sta su uzroci i na koji nacin bi cjelokupna zajednica mogla doci do osvjestenja i ocuvanja flore i faune nasih rijeka i akumulacija.
Obavezno skreni paznju i na onu uzasnu travu koja se pojavila nakon rata i koja ima tendenciju da "okupira" cijelo jezero.

Keno to je takodje super ideja. Mislim da bez pomoci medija tesko mozemo pokrenuti stvari sa mrtve tacke. O ovim problemima nikad niko nije javno progovorio ni prije ni poslije rata. Uglavnom si mogao cuti sjetne uzdahe kao i danas eeee" kako je ovdje bilo nekad ribe.
slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la montana » 11 pro 2010, 18:09

Za tv treba snimiti materijala, posebito jer ovo nase "predsjednistvo" nece pred kamere, a kako stvari stoje morace. Treba napraviti nesto kao reklamicu, ribolov, stare slike, zagadjenja, ljepote, rafting, ribolov, popraceno tekstom. I druge regije trebaju istovremeno, da se vidi da smo veliki. Obavezno reci da ne kosta puno, tj. da ne trazimo da se odbije od penzija ili necega drugo, vec samo dobre zakone i njihovu provedbu za ocuvanje onoga sto je ostalo.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
kenan_sa
Književnik
Postovi:522
Pridružen/a:20 svi 2009, 03:31
Lokacija:Memli strana starog sarajeva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la kenan_sa » 12 pro 2010, 23:29

Ima li iko ista od ikakvog materijala da mogu poslati makar textualno a slike moze alijepiti kao telop na njefov off (cff - text koji cite).
slika

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la Kovach » 13 pro 2010, 01:55

Keno sacekaj par dana samo dok malo usaglasimo ovo pismo pa cu ti poslati,a za pocetak bi mozda dobro bilo samo naglasiti da smo pokrenuli inicijativu vezano za zastitu autohtonih vrsta i kapitalaca, a da aktivnosti slijede i da ce javnost biti obavjestena o svemu sto uspijemo. posalji mi svoj e-mail a ja cu ti ovo dva-tri dana pokusati nesto pripremiti za pocetak o ove dvije Neretvanjske ljepotice pa da mu das da objavi zajedno sa tekstom.

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la Seha » 13 pro 2010, 15:45

Ima li neko kome je Drina pod nosom da napise malo o Drinskoj Mladici. Ona je u Drini na rubu opstanka.
slika

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la Kovach » 16 pro 2010, 03:26

Evo narode, monty, rusko i ja smo skontali nesto za ovo pismo pa proslijedjeno je senadu na ispravku. koju cemo ocjenu dobiti ne znam, a da je bar tricu izvuci <valjanjeodsmijeha> Nakon toga ce biti postavljeno ovdje pa ako jos bude sugestija i ispravki OK. Moglo se to jos na dugo i na siroko napisati, ali mislim da ne treba jer bice im mrsko citati pa ce zavrsiti u kanti. Ako pokazu interesovanje onda im ide drugi ali malo opsirniji . Vec je napisano kod mene za meku i glavaticu, a dobro bi bilo sti Seha rece da neko i za mladicu napise par rijeci. Mozda bi se na kraju to moglo objediniti i odstampati kao jedna brosura pogotovo ako ispadne neki konkurs za sredstva u svrhu izrade promotivnog materijala, brosura i slicno. Ali otom, potom uglavnom da informisem da ovo nije stalo i palo u zaborav. Radimo prema dogovoru. <titinpionir>

Avatar
masterbih
Književnik
Postovi:788
Pridružen/a:18 lip 2010, 00:22
Lokacija:Voda
Kontakt:

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la masterbih » 16 pro 2010, 17:30

Ja sam licno za, a ako treba snimicu i kamerom licno sve lokacije koje doprinose zagadjenju u mom kraju!
Mislim da bi trebalo obuhvatiti sve vrste ribe i rijeke, jezera itd..
Evo danasnji clanak koji sam napisao:
Nije vise bistro vec mutno

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la senad » 16 pro 2010, 19:30

Dobra analiza, Mastrbih, svaka čast!
Ovo što Kovach pise, da ja nesto provjeravam.De se malo kanite tog da sada Adi i ja trebamo aminovati sve sto se dogovara, pogotovo ovakve stvari (reagovanja) u kojim svi mozemo ucestvovati i napraviti da to bude kako treba.Stice se pogresan dojam, a bas zvuci bezze.Dogovorite mail/reagovanje, postirate ga u temu, pravilo koje bih ja primjenio je - nema komentarisanja i davanja sugestija javno nego privatnom porukom onom ko je zaduzen za mail, koriguje se ako se smatra za shodno da se treba korigovati i posalje se kome treba te se obavjesti da je mail otisao i kome je otisao.
Ovo sto je Masterbih pisao je isto jako bitna problematika, pa moze ici kao dva pisma (ako se Masterbih slaze).Mislim da je i Monty jak sa ovom tematikom koje se dotakao Masterbih.
Ovde je Keno kontaktirao jednu medijsku kucu (doduse lokalnu) koja je spremna objaviti dopis koji spremite i posaljete, ali bih ga ja proslijedio svima koji vam padnu na pamet.Ja znam jednu-dvije stranice koje ce ga sigurno objaviti.
Neka ide Kovachev, pa onda, ako hocete i mozete, da Masterbih preuzme na sebe ovu temu, napravi konkretan mail sa primjerima iz svog kraja (Kovach, cini mi se da i vi imate promlem u Jablanici sa onom kamenorezackom firmom, a i Danije Kobacic je imao u Kresevki pomor ribe od kamenoloma), postira ga, ko ima sta da mu doda,(ponavljam, sugestije samo na PP kad se mail postira na forum, do tada mogu ici prijedlozi tema/bitnih stavki neke teme) pa neka i taj mail ide svima koji vam padnu na pamet.
Ja sam malo slab na ovu temu oko kamenja, Besko takodje :wink: - on ga imao u zuci, pa ga se kutarisao, a ja u prostati pa mi nesto drag - kad me pita doktor kako prostata, odgovor je K'O KAMEN! :mrgreen:
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
kenan_sa
Književnik
Postovi:522
Pridružen/a:20 svi 2009, 03:31
Lokacija:Memli strana starog sarajeva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la kenan_sa » 16 pro 2010, 21:03

Nemoj senade da te cuju ovi sa hayata da je hayat lokalna TV. Nece nam je objaviti onda. Hehehhehe... A i pitao sam na kantonalnoj TV da urade vijest (TVSA) jr je to ipak njihova TV (vlade kantona).
slika

Avatar
masterbih
Književnik
Postovi:788
Pridružen/a:18 lip 2010, 00:22
Lokacija:Voda
Kontakt:

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la masterbih » 16 pro 2010, 21:53

Ljudi skoro svaka ce televizija objaviti zanimljiv materijal, ali on mora biti kvalitetan.
Mora im se dostaviti mnogo materijala u vidu fotografija, video snimaka, a sve to zabetonirati tekstom koji ce oni da rasporede i uklope u reportazu.
Moje misljenje je sledece:
Prva varijanta:
Prikupiti sto vise materijala i onda isti slati ili dostavljati licno na adrese raznih televizijskih stanica.
Druga varijanta:
Sve isto uraditi kao i gore, s tim da se navodi ko stoji iza prikupljenih materijala, ovim potezom mozemo da rijesimo prvi problem ili barem upozorimo, a druga stvar je sto imamo besplatnu reklamu za U.G. "Bistro!" uz koju mozemo spomenuti i ciljeve udruzenja itd..
Takodje se moze spomenuti i skori izlazak Bosansko-hercegovačke ribolovačke revije koja ce sve detaljnije informisati o ovakvim stvarima.

Jednim udarcem vise muha, a i reklama <championvanja>

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Aktuelnosti iz Udruženja, Saveza, o Zakonu, ispitima...”