C&R DA ili ne

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac,Kovach

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la zlaja » 06 vel 2011, 09:15

Sjedoh pa uz jutarnju kafu isčita na tenane sve napisano,jako dobra razmišljanja,prijedlozi itd. svi mi što smo ovdje smo socijalno i duhovno zbrinuti neki manje neki više pa upecanu ribu ne vidimo kao plijen koji treba hitno pojesti,prodati,mijenjati,zaklati,poderati i tako...nemamo nekog na forumu ko bi predstavio svoju stranu medalje jer taj nema za internet,nema za struju,komunalije,dijete mu traži cenera za izać nema ni to...e takvi ljudi u mom kraju na zimovnicima tamane pune mreže svaki dan i to ih neće izvuć od sirotinje samo postaju gora sirotinja.Evo na glas razmišljam,ovaj gore spomenuti idiot što mu čovjek šutnu kanticu sa kederima je iz Tuzle,Tuzla -Zavidovići tamo-ovamo treba brat bratu 30 km goriva onda nešto za pojesti ,piće i tako to, slobodno zaokružiti na 50 km. znači ima!! Ima a dođe da kolje mladuljka od 20 cm. e to će završiti na sudu i jedva čekam ishod...


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la montana » 06 vel 2011, 14:33

Ti si Zlaja u pravu. Nema zarade u ribolovu i takvima je gubitak svaki pokusaj da namaknu nesto para "da nahrane djecu". Bez uvrede ikome, ali prije par dana na TV gledam covjeka koji ima ovce na Vlasicu i trazi pastira godinama. Plata je 1500KM ima zidanu kucicu sa strujom i vodom, sve namjesteno, ali niko nece. Ponekad dodje neko i bude mjesec, zaradi jednu platu i pobjegne od posla. I ja sam zivio dole i cekao moje plate (kasnile 6 mjeseci), pa i kad dodju dobijes po pola plate. Tako se i otisnuh "preko sedam mora", ali nikad mi nije palo na pamet da prekrsim zakon i uzmem nesto sto nije moje niti posteno zaradjeno. Ispricacu jednu tuznu pricu. Naime za vrijeme rata moje vikendica (Krivaja-Zavidovici) kompletno ukradena (demontirana). Kontamo nekom izbjeglici trebao krov nad glavom, pa neka se covjek skrasi. Sazidasmo novu, kad skontah da voda ne ide do septicke jame. Nakon istraznih radova vidili smo da je neko ukrao, tj iskopao i odnio plasticnu usranu cijev koja ni nova sa PDV-om ne vrijedi 2KM po metru. Znajuci da mu je trebalo dan-dva da to iskopa, i da je rizikovao zivot za to jer bih ga ubio vjerovatno, pokusah da izracunam koliko je mogao zaraditi na tom "poslu i ispade da je bio "dobar" oko 17,23KM. Raspitah se i vele da je dnevnica 20-30KM okolo te je zakljucak da me je opljackao glupan koji je mogao puno blize svojoj kuci, a na posten nacin i bez opasnosti po zivot zaraditi puno vise i sa manje truda. Neuki smo mi i ekonomija nije u nasim medvjedjim glavama. Na zalost takav se uclani u neku stranku pa ga delegiraju da nam ekonomski oporavi Bosnu i tu smo-gdje smo. Pricam ovo jer je istina, a istina je i to da je od one Krivajine montazne kucice napravio prodavnicu u obliznjem selu, a moja garazna vrata pravljena po narudzbi je ugradio sebi na kucu. Covjek je iz vladajuce stranke, pa je sud uvazio njegovo objasnjenje da je sve to kupio na nekoj buvljoj pijaci u Busovaci koja je 40km daleko. Kakva slucajnost uzviknu sudinica i presudi u njegovu korist... a na nasu stetu.

To je tip covjeka koji pokusava da na skobalju zaradi i za struju i vodu i gorivo i hranu i mobitel-dopunu i ko zna sta jos. Kad mu musterije kazu da ima puno kostiju u skobalju on skonta da je mladica mozda bolja, skuplja po kili. Sigurno ste u zivotu sretali ljude koji nikad nisu ribarili a pricaju o tome kako su nekad specijalno isli negdje na mladicu u restoran. Kog takvih se u ocima vidi ono krvolocno, povampireno, jer mu je drago sto je jeo nesto cega nema. Njemu da su servirali i oslica iz prodavnice bi to bila mladica, vazno je da je drugaciji.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
tare
Nobelovac
Postovi:1304
Pridružen/a:14 lis 2008, 17:45
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la tare » 06 vel 2011, 20:21

nemoraju ti socijalni slucajevi svi na vodu pa istrebljivat,mogu uzet plastenik,posijat nesto kupit kravu,pa mogu hranit sebe i porodicu a i zaradit...

Avatar
masterbih
Književnik
Postovi:788
Pridružen/a:18 lip 2010, 00:22
Lokacija:Voda
Kontakt:

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la masterbih » 06 vel 2011, 22:32

Samo se treba organizovat i na prljav-lukav nacin uzimat jednu po jednu vodu, a kasnije im hebat mater za prije i ubuduce.
Danas svaka skupina lopova moze napraviti ribolovacko drustvo i gazdovati vodom, pola ih u takvom drustvu nema ni dozvole, a pola ih se ogrebe o dozolu, a ima toga jos jer je dozvola naj manja stvar, samo nije mjesto za javno iznosenje detalja i sistema mucki koje rade.
Informacije cu sacuvati za cekic, tj. za sud ili za dodatak na zahtjevu kad se bude (ako se bude) predavao za gazdovanje vodom, barem sto se tice moje usore znam mnogo toga..

Avatar
@ldin
Nobelovac
Postovi:1253
Pridružen/a:02 ruj 2010, 22:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la @ldin » 08 vel 2011, 22:05

C&R ja gledam kao način zivota ,i ako ni sam nisam dostigao potpuni vrhunac te ideologije, al puno razmišljam o njoj , po meni to je momenat kad covjeku proradi savjest to jest kad počne da osjeća griznju savjest , i počne da se suosjeća sa zivotinjom, ko sam sad pa ja pa da joj uskratim zivot , kontam hoćeli se to odraziti negdje i stići me . Onda se trznem realno i objektivno sagledam situaciju, smirim si savjest spoznajom da sam regularan i po propisu koje je nekad neko nametnuo nisam ja taj koji piše pravila , nije opravdanje , al takvo nam je društvo , davno sam odustao od borbe sa vjetrenjačama , i onda moja supruga koja je se prošli put i zadesila kad sam ufatio zadnjeg soma bio je tu i Zlaja , ja kazem pustit ću ga, poslje fotkanja i mislim da bi bio sretan ma šta sretan nego pravo ispunjen , njene riječi su bile " De ba šta ti je , to je par ručaka" <titinpionir> pošteno , naravno da nije, više je zalosno . Glupo što osoba koja svira klavir, nikad nije dotakela zivu ribu boji se mrava i sve ga ostalog sto nema jasan pogled u očima , razmišlja na taj način , ručak, a još jadnije je naše DRUŠTVO sistem i poredak u kojem zivimo jer mi smo samo brojevi računa , nema veze "neko to od ozgora vidi sve" . Eh sad primjetio sam da se ovdje na forumu treba dobro obrazlozit i izjasnit ako se ostavi bar nešto za čitanje između redova ljudi počnu pogrešno da tumače i ode sve do vraga , pa ću reći da, mrena koju ja poštujem ko borca i ništa više ihtilogija je dokazala sve o toj vrsti ne bi da nekog uvredim al što se mene tiče nemora ni postojat i nju puštam sve do jedne bez obzira na veličinu , nametnik škobalj me ne zanima u opšte , osim da ga lovim naravno klena nisam dugo vidio itd . Ono što ja nikada za zivota nisam uradio jeste očistio ribu , sad mozete misliti šta hoćete al stvarno nisam , ja to ne mogu , obično to odradi mama tata , zovnem maxuz brata , on konta da ja to ne mogu ni gledati ... Bolena bez obzira na veličinu više ne nosim kući to je def. To mi je toliko ljepa riba da.. neznam! Ostaje mi som s vremena na vrijeme mada kapitalnog bi vratio u vodu bez obzira na sve , sad ce neko reći pa i nema od njega ništa , a ja kazem nije zbog toga nego eto mozda smo generacija ... Svaki put kad ufatim nešto ljepo i veliko , pošto zivim u provinciji to se brzo čuje , zvone tel s raznim ponudama mene bude stid ispred tih ljudi , kao gazde diskoteke i to pa bi malo da sjednu i tak to , mislim sramota . Nebi nikada prodao niti bi išao u ribolov zbog toga... to su neki moji stavovi , mada ovo sve liči na pravdanje svaki ovaj post do sada , i nevidim svrhu svemu ,al eto , ono što ja hoću da kazem i da se vratim na nastanak ove teme to da sebe gledam kao stabilnu ličnost iskren sam prema sebi pa dalje, i nebi dozvolio neke prozivke , i zrno sumnje bi riješio po kratkom postupku „delete“ il „ignor“ nikada za ovih par mjeseci koliko sam tu nisam razmišljao o nečijem ulovu skeptično i trazeći manu , desilo mi se na forumu Bih-ribolov gdje sam bio prije ovog foruma pa me Zlaja prepoznao na jednoj fotki i vrbovao ovamo , za što se naravno ne kajem , super mi je , eh tamo mi se desilo da je lik rekao kako nikad nije vidio da je neko ufario bolena na gumu tj. Twister , šta sad ja sam se trebao pravdat njemu šipak , jednostavno ugasio acc i završio s tim pričama za svagda , nije to mjesto za mene i gotovo
Ovdje se pocelo iznositi puno ustvari sve se svelo na subjektivna mišljenja neki lični primjeri , dozivljaji situacije, komparacija ...tako je i ovo moje , u tom duhu , mada za pravi profil bi mi trebalo bar 300 str. :)
Treba se samo pridrzavti propisanih normi i zakona , ako ne valjaju treba ih mjenajti i to je sva mudrolija ...
Ne opravdavam pohlepu, krađu , , glupo i polemisat o tome , montijevih primjera na pretek al i ovih drugih nazalost , s toga neka svako krene od sebe, poštujem puštanje ribe kao lični izbor sadisfakciju il šta već ko nadje u tome, al isto tako poštujem u dozvoljenim normama i po pravilima igre da se ista pojede pokloni il šta već . Pobornik sam ideje da se kapitalne i ugrozene vrste trebaju zaštiti , na pojedinim rijekama totalno zabranit i za to postoji bar milion modusa , koje neko treba da pokrene ,
Nama su u amanet ostavljene stvari, zakoni i pravila , koja sada nevaljaju , nekad su mozda bile ok bar neke !!!
Ovo za dozvole smo si sami krivi , znači ribolovci kao pojedinci i društva kao predstavnici , to je kritična masa koja moze da promjeni stvari ako hoće , savez nebi postojao da nije tih društava medjutim nekom nije u interesu , i naravno mi šutimo tj. Pričamo al samo ovdje i to nepije puno vode. Čovjek se najezi od silnih cifri i kad shvati koje i kakve su pare u igri od silnih članarina pa koncesija , naravno da nas ne zanima gdje „naše“ pare idu , jer se tako ponašamo , nezainteresovano ,priča demokratskoj zemlji gdje sve transparentno i svako ima pravo glasa sloboda medija itd. pada u vodu , mrtvo slovo na papiru , malverzacija gdje god pogledaš ostaje suhi kapitalizam s iskrivljenim načelima , moderno robovlasništvo , pa sad više nije bitno što kasni plata 6 mjeseci , nego daj šta daš , to nam je glavna valuta . Pravosudje na zavidnom nivou , presudu za prakiranje dobijete bez drugog ročišta kako je dogovoreno na prvom saslušanju , zbog nedostatka dokaza , pune se budzeti pred godišnje odmore , banke zadrzavaju pravo na promjenivu kamatu koja je i onako velika, pa na dugoročne kredite odma iza prve godine počnu klat iza vrata , a ti nemozes ništa , nemaš se kome zalit , izvozimo struju i plaćamo je najskuplje u odnosu na standard , isti slučaj je i sa telefonijom , cijene dize kako ko hoće , digoše cigare jednom vide svijet šuti pa drugi put pa treći i tako u nedogled pa mogu kad „zaštita potrošača „ u istom kolu , al neka pive za marku da nam djeca piju po parkovima za cenera ko metle još ako se čipuju pa i zapale ljepota . Šta će kraj vode, na stadionu u sportskim salama.Otvarat ćemo privatne klubove škole fakultete s nebuloznim ciframa člarine, upisnine za probranu klijentelu , nije bitno dali si sposoban bitno je da si podoban , tako da oni već predodređeni rođenjem za klošarenje ili socojalno ugrozeni nemaju nikakve šanse da se izčupaju , pa makar bili i Ajnšajni , eto nama amerike kuca nam za vratom, al normalno one loše osobine i ovako u nedogled da ne serem više sve vi to znate neki manje neki više , uglavnom je šuti i trpi , kao da je sve savršeno dobro , niko se ne buni , a narod ustvari jadan i umoran od svega . Doktor se ne drzi Hipokrata i svečane zakletve i on vjeruje samo u čvrstu valutu(čast izuzetcima al ja ga još nisam sreo) , ja dvije godine zivota izgubi zbog majmuna da proste majmuni ...
Neka nama privatnih revira ispred privatnih kuća gdje su ljudi zivot svoj prozivili sad nemogu da zabace ispred rodjene kuće jer nemaju para ... nada umire zadnja , kada bi svako samo sa svog ličnog aspekta nastojao da napravi nešto dobro i da da od sebe bez da išta trazi za uzvrat , svijet bi definitivno izgledao drugačije , medjutim trenutno je puno više zlih i iskvarenih karakteta i ljudi podvojenih i egocentričnih manijaka zlobnih i sitnih duša , da ova šačica jada dobrih ljudi sa ispravnim idealima za dobrobit svih nemoze da ispliva ... u uredjenom svijetu nebi trebali da raspravljamo o C&R to bi se podrazumijevalo
BISTROOO!!!
Starost počinje kad kajanje zamijeni snove !!!


Avatar
taboo
Haman Štela
Postovi:36
Pridružen/a:28 lis 2008, 18:46
Lokacija:Tuzla
Kontakt:

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la taboo » 27 tra 2011, 09:38

zlaja je napisao/la:Svaki dan se u našoj BIh ubije krvoločki tone ribe mrežama,dinamitom,strujom,kederima,ogromnim praznim trokukama.Kod nas je ribolov socijalna disciplina u većine stanovništva i služi za prehranu,mnogi izgube kontrolu i krenu da se iživljavaju jer ne postoji zaštita vode i riba,ne postoji pravni sistem koji bi kaznio počinioca. Da bi čovjek počeo da upražnjava C& R treba da ima posao,socijalni i duhovni mir da izađe kraj vode da se lijepo odmori i uživa u prirodi,to kod nas imaju rijetki i mnogo će vode proteći da ljudi u BIh krenu sportki da se ponašaju na vodi.Ja puštam ribu jer sam socijalno obezbjeđen od prvog do prvog ali i potpuno zdravog razuma ću ponijeti obrazli ulov kući. Dosta ljudi iz mog kraja je izabralo pogrešan put nakon propasti preduzeća u kojima su radili,umjesto da se dalje bore postali su alkoholičari,klošari i između ostalog koljači ribe,takve srećem na vodi skoro svaki put kad izađem da pecam takvi su spremni se pobiti za svoje iskrivljene ideale koje su ekspres izmislili u stanju duhovne i socijalne krize i to su ljudi koji svakodnevno devastiraju vodu.Kolju ribu svim danima u sedmici a da je sistem zdrav bili bi na svom radnom mjestu i radili za mašinama itd.
Samo puštanje ulova nazad je pobjeda nad samim sobom,prevladavanje nagonskog lovačkog instikta da pojedemo svoj plijen tj. znak da smo evolucijski stepenicu više a isto tako smo zdravi i normalni ljudi ako jedemo svoj ulov zajedno sa porodicom samo treba da pazimo na pravila o fer play sportkom ribolovu
slika

Uploaded with ImageShack.us

Skidam kapu! :879798:

slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la zlaja » 27 tra 2011, 20:43

Hvala taboo, evo jedan lijep osvrt-10 rules-C&R, inače fin sajt...
http://globalflyfisher.com/fishbetter/

amcho
Prava Štela
Postovi:142
Pridružen/a:05 vel 2011, 19:45
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la amcho » 25 svi 2011, 13:19

Ja iskreno volim pojesti nego ne znam ti šta. Još više volim ribu loviti pa ako se ulovi dobro i jeste jer u ribolov idem prije svega da se odmorim. Činjenica je da zadnjih sigurno 40-50 salmonida bilo pušteno sa moje strane iako sam nekad ranije nosio par komada jer kao što rekoh volim pojesti, a ribu posebno. Prije par dana sam sve i jednu kuku ispravio na cca mojih 100 ak varalica i time sebi odredio nekakav put, a to je da što manje ozljedim ribu. E sad ne kažem da nekad neću ponijeti svom djetetu ribu sa zdrave vode, ali i ako ponesem to će biti jedna riba, 2 sigurno ne. Da li sam ja CR ribolovac ili ne, meni to nije bitno. Volim vode i dajem maximum od sebe da zaštim rijeke prije svega Neretvu. Iskreno da smo svi u tom pogledu kao ja bile bi rijeke pune ribe jer se štapom riba ne može istrijebiti i da svak ponese onoliko koliko mu zakon dozvoljava. Bistro

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la Seha » 26 svi 2011, 11:59

Nista vise od toga Amcho svi mi ponesemo po kuju ribicu kuci. Nista pogresno nema u tome i niko nema pravo da osudjuje takav pristup ribolovu. Problem je sto se nosi sepetima ubija i nedoraslo i kapitalno istom zestinom. Da se ribari napokon obracunaju sa krivolovcima i da imaju samo malo vise etike nase bi rijeke i jezera bila krcata ribom. Dovoljno i onim koji zele pojesti i onim kojim vracanje ulova pruza zadovoljstvo. U svemu treba imati mjeru u humoru u picu, hrani itd. a bogami i u ribolovu.
slika

enko
Književnik
Postovi:646
Pridružen/a:20 vel 2007, 21:44
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la enko » 16 srp 2011, 23:06

Tek sad ugledah pa da i ja prozbrorim koju cisto sumnjam pametnu.kod nas mnogi pogresno tumace c&r.Ponijeti kuci danas 2-3 klena mrna skobalja koji teze po pola kg nije problem i nikakva steta time nije vodi nacinjena..Ali ubiti kapitalnu ribu e to je grehota.I onda pricamo e nekakvim Ebrima u Bosni bla bla bla.Viidim mnogu savez kritikuju a riba smrdi od glave do repa.Kao sto seha rece udruzenja da povedu racuna u vezi zastite ribljeg fonda savez bi bio mala maca i morao bi raditi kako im se kaze,kod nas je problem sto su u udruzenjima vecinom olosi mesari gubari i kao takve boli ih dzon za ribom njima je samo bitno koliko dozvola godisnje ce da prodaju i dnevni izlazaka i koliko su oni u tome dobri.Ja licno 99% posto svoji riba vracam jer ribu nejedem i nevidim smisla da je kuci nosim.ponekad nesto ocu ponesem al prije bi na bingu dobio ja mislim nego sto od mene ribu pojede <valjanjeodsmijeha> .Jedan trenutak ce mi zauvijek ostati u sjecanju kada samo ja i nas cijenjeni predsjednik Adi pecali jednu vodu.Citav dan bez griza i kada smo se pakovali pred vece nas predsjednik dobi sarana 5.5kg.I naravno kako mi to radiimo inace slikanje ovo ono i pustanje nazad u vodu a sve to gleda sekretar udruzenja koje gazduje tom vodom.Kada se uistinu uvjerio da smo ga pustili covjek iz dna duse izusti:Momci ovo jos nisam vidio.Dok god sam ja sekretar udruzenja vi cete ovdje pecati dzabe <valjanjeodsmijeha>

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la rusko » 22 srp 2011, 19:16

Saran ima i neku vrstu srece da je za ulov kapitalca potrebno "znanje i imanje" pa ne moze svako, tako da se kod sarandzija svojevremeno razvije ta kultura C&R.

Kod ulova salmonida se lako moze posreciti i totalnom neznalcu da ubode kapitalca i onda je pod noz. Prije par dana mi jedan moj kolega sa posla pokaza slike "rodjaka sa Neretve" na kojoj tip prvo drzi jednog soma od oka 25 kg, na drugoj dva takva (naravno ne trebam reci da su somovi na striku u avliji) onda slika dvije mekousne, po jedna u svakoj ruci, uredno ociscene... u svakoj po minimum 60 cm... onda jos jedna mekousna sva krvava, do sada najveca meka koju sam uopste vidio... i jos neke slike sa mora...

Covjek je mesar a hoce ga... i sa najobicnijim kasikama i leptirovima od varalica redovno tamani takve ribe.

Medjutim sta je u svemu tome najgore, kaze mi (ponosno) taj kolega kako rodjaka smatraju fantasticnim sportskim ribolovcem (i to jeos sa naglaskom na "sportskim") u njegovom kraju... on je neka vrsta idola lokalnoj raji...

t*ranje, bratjo.... totalno... :?
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la montana » 22 srp 2011, 19:36

Zalosno. Bas je takva slika u glavama naseg covjeka. "Sportski ribolovac", "Majstor" i slicno se vezuje iskljucivo za onoga koji donese najvise poklane ribe kuci i podijeli po komsiluku. Juce me kolega pitao kako je u ribi pa mu pokazah slike, a prvo sto je pitao je sta si uradio s njima. Kad rekoh da sam ih pustao i da se radilo o oko 60 riba u prosjeku po 40dkg, kolega mi predlozi da iduci put ponesem stiropornu kantu sa ledom i donesem njemu, ako ja vec necu???? Na to mi isprica pricu o "pravom sportskom ribaru Nurki" iz njegova naselja koji je znao i po stotinu komada dnevno uloviti te da ce me "uvezati" sa njim... ali kaze da se i on zali da u zadnje vrijeme nema ribe u toj njihovoj rijeci... kaze da je vjerovatno zagadjena... a onda mu ja pokazah da ipak ljudi, pravi ribari ulove i danas pokoju koja je izbjegla Nurku. Objasnih mu da je Nurko "mesar" i lopov, a ne ribar. Onda mu onako domacinski navedoh primjer. Jel' te mati, dok si bio mali, slala ponekad da uhvatis i zakoljes kokos za supe? Kaze jeste. Jel' ti uvjek napominjala da zakoljes jednu, obicno onu koja slabo nosi jaja? Jeste. Jel' ti ikad rekla pokolji ih sve? Nije. Jesi li ikad ih poklao sve? Naravno da nisam. Eh, pa taj tvoj Nurko nikad nije ni vlastitu mater razumio, a kamoli ribu i sportski ribolov...

Ovim nisam ni za, a ni protiv C&R-a, ves samo za pravilno upravljanje ribljim fondom, a C&R ostavljam ljudima kao opciju, a ja cu pred njima da skinem kapu u znak postovanja.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la angler » 22 srp 2011, 20:54

Evo jedan frisak primjer. Svartim do revira U Konjicu, pripeklo opasno, ali nema veze...hladi Neretva...meni super. Zabacujem do jednog daljeg vira kad cujem glas iza sebe "Ne moras tamo daleko, ima ih na 3 metra od obale". Okrenem se kad iza ograde pred kucom stoji domacin. Zahvalim mu se i kazem da vidim manje blizu ali u tom viru vidim jednu poveliku. Poce tako caskanje i taj covjek nakon par minuta donese dvije povelike osusene riblje glave zakucane na komadu daske....trofeji! Kaze, "Evo kolike su uhvacene pred nogama". Poslije nekog vremena dodje neki malo stariji covjek i dok sam zabacivao malo popricamo. Ja spomenuh glavaticu, a taj ce stariji. "Ih sta je bilo glavatice da sam znao napuniti veliku skrinju, sve im repovi gore vire...dupke puna skrinja". Nisam mogao da presutim i kazem mu "Pa zbog tebe i slicnim tebi glavatice vise ni za lijeka" i dodam "Srecom pa se promjenila garnitura u konjickom ribolovackom drustvu", kad on rece "Tacno...smjenjeni su, a ja sam u novom odboru". Zaista nemam komentar!!! Na zalost ne upoznasmo se.
Zadnja izmjena: angler, dana/u 22 srp 2011, 21:07, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la montana » 22 srp 2011, 21:02

Da nisi spomenuo Neretvu, pomislio bih da si sreo Nurku iz mog posta... Mora da mu je neki rod.

Bas smo nekako dodirnuli srz problema. Domaci ljudi oko vode, umjesto da motre na potencijalne lovokradice, oni su izgleda ti koji najvise izlovljavaju ribu, a mozda ne iz zlih namjera, vise iz tog udomacenog pohlepnog razmisljanja. Kad bi se oni suzdrzavali od takvih punjenja skrinja i obratili paznju na ove sto dodju sa strane, bilo bi ribe dovoljno i u vodi, a i za pojesti.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la Seha » 23 srp 2011, 13:46

Citam i naglas razmisljam. Zamisli da jedan dan riba krene tako ludo da uzima da svaki put kad zabacis udicu ulovis ribu! Jel mislis da bi i jednu jedinu ostavili da njihovo tvoje i moje dijete moze danas sutra prekosutra uzivati u ovom predivnom sportu? Mislim da bi bile povadjene sve do jedne i iskreno pravo je cudo sto u BiH uopste pliva ijedna jedina ribica. To sto je nekolicina raje koja praktikuje C&R shvatila kao moralnu obavezu prema devastiranom ribljem fondu u BiH realno nema nikakvu perspektivu. Treba biti realan i reci istinu, mi jesmo "svi komplet" nadprosijecno primitivni. Kako drugacije formulisati ovakav odnos prema prirodi flori i fauni nasih prekrasnih rijeka i jezera. Englez bolan 10 godina kosi travu da bude ko tepih u nas sve nesto na zor za jednu noc ako moze moze ako ne "ih ko ce to". Nazalost sve nam je tako
slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Problematika sa terena/voda u Bosni i Hercegovini”