C&R DA ili ne

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac,Kovach

Avatar
ruba
Nobelovac
Postovi:1156
Pridružen/a:20 sij 2010, 21:21
Lokacija:TESLIC EVROPA I STO JE MOGUCE PRIJE NAZAD
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
C&R DA ili ne

Post Postao/la ruba » 03 vel 2011, 00:14

Evo ako niko nece ja cu je otvoriti i odmah reci svoje misljenje.Nisam za 100% C&R,izuzev ugrozenih vrsta,kao mladica naprimjer.sto se mladica tice citao sam i po drugim forumima na ovu temu i mislim da je ako ne sad za koju god. ugrozena,u temi mladica na krivaji ili kako vec po zlajinim rijecima i drugih prijatelja sa foruma vidim da ce ih ti neljudi istrijebit skroz ako se nepoduzme sta.sto se tice rijeke bosne i ja nevracam svaku ribu vracam sve i jedno somce prilikom ribolova na bubinku,nisam nikad imao kapitalnog a ako se nekad desi i takav volio bih snimit tu borbu i uslikat se sa njim kao oni sa ebra i pustit.za mene i po mom misljenju kapitalni som je kao covjek.i ako ikad bude zavrsio na mom stapu bit ce pusten a slike ce biti svjedoci,ko zna mozda se to nikad nece desit mislim kapitalac al ako bude plivat ce i dalje dok ne naleti na budalu.bistro svima,Bistro <flag>
Ruba Vobleri


Avatar
kenan_sa
Književnik
Postovi:522
Pridružen/a:20 svi 2009, 03:31
Lokacija:Memli strana starog sarajeva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la kenan_sa » 03 vel 2011, 00:58

Sto se tice C&R ribolova nisam 100% za njega, jer treba neko uhvatiti ribu i sjelo napraviti uz nju. Al sto se tice pastrmke Potocare najvecim djelom mekousne, pa giganta gonjavca ili ti ga vec glavatice, Mladice kraljice i starog lisca sarana (kako iljepo zvuce ovi nadimci) 100% sam za C&R. I sami smo svjedoci da te ribe polahko nestaje iz nasih voda (ne privatnih). E sad sto Ruba rece da mu je kapitalni som kao covjek, meni je svaki kapitalac kao covjek, al one male ribe su mi kao djeca. Zato sam iskljucivo za C&R na te vrste.Ja licno ulovljenu ribu nikad nisam jeo, i lovim 100% C&R. Imam osjecaj da kad lovim namirisu me ribe i odahnu kad me skuze jer ko da znaju da nece biti pojedene od moje strane. Hahahahhaha... A i nekako i imam srece u ribolovu. Lovio sam dosta puta ribu koja se skoro i ne lovi na taj mamac. Opet kad gledam svog starog, on zivi za to da ulovi bar jednog sarana kojim je on zadovoljan i da ga ponese kuci jer uz njega sa svojim drustvom dobro odaksamluci a i kaze osvjetla obraz uz njega. Cesto je lovio i po nekoliko finih sarana al je on uvjek zapikaj jednog koji im moze podmiriti taj aksamluk (to je nekih 3-4kg) i to je to. Ostali su uvjek bivali vraceni u vodu uz kojekakve stihove. Ribolovom sarana se bavi nekih 50-ak godina i u natezanju sa njim oko ugrozenih vrsta uvjek prizna da, citiram "da nisam pojeo onoliko ribe koliko jesam iz jablanickog (op.a. od Orahovice do Butrovic polja a najvise u Celebicima), danas bi to jezero bilo bogato a koliko bi tek ribe bilo da sam u startu podavio one mrezarose". Sad je i sam svjestan da tih carana kao nekad nema. Vjecito kuka na udruzenja (najvise na konjicko) kako ne odrzavaju fond ribe u jezeru a koliko je nas ribolovaca koji rednovno uzimamo godisnje dozvole. Zadnje 2 god se zainatio da je nece ni uzimati i kad mu dodze ribocuvar najurit ce ga ako mu spomene dozvolu zbog ovakve situacije. Kad poprave situaciju nastavit ce i uvjek ce uzimati dozvolu jer ce sa merakom ponovo ici na vodu i sa obrazom ici kuci zbog ribe koju ulovi a koju je platio dozvolom.
slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la rusko » 03 vel 2011, 08:11

Interesantna tema... Moj pogled sto se C&R tice je naravno DA... ali ne treba covjek biti totalni ekstrem ni u jednom ni u drugom pogledu. Ja pustam 95% ribe koju ulovim, sve sto lovim u "prirodnim" tokovima pustam, osim ako se nesto drasticno ne desi sa ribom sto je rijetko... onih 5% lovim u jezerima koji su poribljeni kalifom koja je i namjenjena za prodaju i ishranu, koja se ne razmnozava i koja je iz uzgoja... i to radim vrlo rijetko i to samo iz razloga sto je priroda oko mene u nekim periodima takva da jednostavno nema sta da se peca pa preostaju ta jezera, a nigdje u blizini nema P&T jezera koje praktikuje C&R, vec zahtijevaju da se sva riba koja se ulovi nosi kuci... Tako da nekada kada radim previse i imam samo par sati vikendom da pecam odem do tih jezera (5-6 puta godisnje)... Ali ni tamo nikada nisam kuci ponio vise ribe nego sto moja familija moze u jednom danu pojesti = maksimalno dvije kalife...

Medjutim, iz licnog iskustva moram vas napomenuti da pazite na komentarisanje ovakvih tema jer su osjetljive... Ja sam jednom prilikom ispao teza budaletina kada sam ovdje nasao sliku gomile ribe koju je postavio jedan novi clan, izgledala mi je kao scena masakra pa sam kao "ljut" jos i izvrijedjao covjeka bez razloga (jer se pokazalo da je on "akumulirao" ulov u mrezi kako bi sve na kraju izvagao)... i onda sam se poslije duboko kajao ali dzabe, kolega je naravno napustio forum, a ja ostao da se debelo sramotim... i sad mi je muka od toga, ali ne vrijedi govoriti "neznam sta mi bi"... uradjeno je uradjeno... zato dijelim pricu s vama sa poentom: "Nikome se ne ponovilo"!
slika slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la Seha » 03 vel 2011, 13:22

Misljenja sam da je skroz ok da ribar odnese par konzumnih riba ,ali mislim da nije ok trpati dubinske frizidere desetinama kilograma i ubijati kapitalne primjerke bilo koje vrste ribe. Covijek stvarno mora biti "ogranicen ko balkon" kad hladno ohladi soma recimo od 20 i vise kilograma. Jedno janje od 15 kg jede 10 ljudi i usere se jeduci. Velika riba na kraju krajeva je dala svoje i ona vise po svim gastronomskim kriterijumima (i onim u Ruandi) vise nije za jelo. Znaci udri vegetama pajcuj radi sta hoces al nije to to !
Neko ce reci ovo je moj trofej (recimo som 20 kg) i zelim ga preparirati. Ok ubijes prepariras okacis ga na zid i sta ! Sljedece godine uhatis jednog od 30 i "haj Jova na nova" objesi ga na drugi zid, pa se uhvati mladica od 15 kg, pa smudj od 10 itd i tako sve dok ima i milimetar slobodnog zida. Zavalis se onda fino u fotelju i uzivas jelde. Bas merak.
Kazu jedna slika kaze 1000 rijeci po meni mrtva riba na zidu samo dvije "zauvijek izgubljena".
Slika zivi vjecno dok preparat ukoliko se neodrzava vremenom propada i u vecini slucajeva zavrse u kanti od smeca. Odrzavanje preparata u top kondiciji ljudi koji znaju svoj posao iziskuje velika materijalna sredstva.
Postoji i druga solucija ako imate novac a zelite ribu na zidu. Slikate ribu, vratite je u vodu, nadjete majstora da vam napravi kopiju takozvani Fish Carving. Tako ste ubili dvije muhe jednim udarcem imate kopiju ulova koja ce plasiti djecu i imate sliku vracanja iste.

Zivimo u vremenu anarhije gdje se nemilice svim mogucim sredstvima unistavaju rijeke, jezera i riblja populacija. C&R je jedino sto mi ribari mozemo kao svoj doprinos ribljoj populaciji. Tu i tamo neko ce vam reci ako je ja vratim neko ce je uhvatiti o odnijeti. Kad je vratimo ta riba ima sansu da doceka mrijest i da nadu i nama i tim malim ribicama da porastu velike i docekaju neka bolja vremena kad ce vecina ribara opet odlaziti na vodu zbog odmora relaksacije i cejfa ,a ne zbog mesa.
Uzmimo primjer jednog mocnog jezera poput Modraca u kom su plivale i neke u svijetu najvece ribe (zenka sarana nadjena u mrezi). Modrac je od rata na ovamo je u potpunosti devastiran u svakom pogledu. Sada ribari pored takve vode idu na Bosnu, Busko i Savu kako bi imali priliku uhvatiti pokoju ribicu. Jedan Modrac koji je imao na stotine kapitalnih sarana , somova, stuka bucova itd sada je bara u kojoj i krivolovci mrezama jedva uspiju namiriti kvote lokalnim restoranima. Za tako relativno kratak period ubiti tako mocnu i bogatu vodu ce i najveceg skeptika zabrinuti. Kazem vam samo je pitanje sezone kad ce i vasa voda biti suha ko barut. Pa bujrum ubij veliku ribu i nemaj se cemu nadati za koju godinu.

Za one koje kazu udica nemoze izloviti jednu vodu evo vam primjer. Rijeka gdje zivim je do prije 10 godina imala toliko smudja da je bilo sasvim normalno da uhvatite po 10 - 20 komada. Nekim danima je bilo i po 30 i vise udaraca na varalice eto koliko ga je bilo. Moji i tvoji zemljaci iz EX YU su mu se namamurali na kosti i za 5 godina su mu dohakali u toj mjeri da danas u toku cijele zime uhvatis koliko si prije lovio za jedan dan. Nosili su se sa ove vode puni gepeci ribe i danas je vise nema kao prije sto je i logicno. Meso smudja im se svidilo do te mjere da kad bi uhvatili stuku ma kolika ona bila bacili bi je onako surovo na obalu da krepa. Na pitanje zasto to radis dobio sam odgovor: nije ukusna kao smudj i smeta mi kad lovim smudja. Pazi kakav je to mentalni sklop. Sto je najveci problem nije to jedan covijek, horde su takvih pohodile ovu vodu. Sada nema smudja nema ni njih. Htijeli mi to priznati ili ne ima nesto u nama destruktivno pa dzaba nam sve.
Da to nije tako nebi po Engleskim ribarskim shopovima 90- tih stajao natpis pored jezika bivseg sovjetskog saveza i na nasem koliko se dnevno riba smije uzeti i koje ribe se moraju vratiti neozlijedjene nekon ulova. Mi se i u engleskoj pravimo englezi !
slika

Avatar
kenan_sa
Književnik
Postovi:522
Pridružen/a:20 svi 2009, 03:31
Lokacija:Memli strana starog sarajeva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la kenan_sa » 03 vel 2011, 14:08

Seha je napisao/la:Sto je najveci problem nije to jedan covijek, horde su takvih pohodile ovu vodu.
Molio bih te da ne ubacujes bez argumenata nas horde tamo gdje nismo bili. Vjerovatno su to bili kojekakvi Manijaci. Pozdrav sa Sjevera... Hehehhehehehe...
slika


Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la Kovach » 03 vel 2011, 15:10

Seha jarane potpisujem 100%. C&R ribolov Da, ali ne 100%, treba i ponijeti, ali biti umjeren. Nisam od onih sto ne vole pojesti koju (ali samo koju, ne citavo jato) ribicu, a da jedem ko foka, djelim komsijama i napunim tri skrinje, pa na kraju nestane struje i sve bacim (sto se znalo desavati nasim lokalnim hajvanima)NE. Kao sto rekoh slazem se sa Sehinim postom i uopste necu da razmisljam hoce li poslije mene neko tamo uloviti ribu koju ja pustim i ponijeti je kuci, bolje reci UBITI JE. Zasto ljudi ne razmisljaju ovako: "Sto ja nebi ubio svakoga ko mi stane na zulj, ionako ce kad, tad umrijeti". Svi cemo mi umrijeti, ali necu da neko umre od moje ruke i hocu da mi je savjest cista! Tako je isto sa ribama, zasto ubijati ribu bez potrebe, zar nije veci ceif pokloniti joj zivot, dati joj jos jednu (ili vise zavisno na koga ponovo nabasa)sansu. Ja cu je pustiti i ziveti u nadi da ona jos uvijek zivi jer nisam vidio da je uginula pred mojim ocima, za mene je jos uvijek ziva, a niko ne zna da li ju je neko drugi ubio ili ponovo vratio. Da neko pogrsno ne protumaci, svi smo mi imali trenutaka u zivotu kad smo nosili ribu kuci bez obzira koja je, ali sad, kad su pojedine vrste pred izumiranjem treba povesti racuna o njima. Svaku od ugrozenih vrsta riba cu obavezno pustiti, osim kad bi dosao u situaciju da mi je to jedini izvor hrane da prezivim. Ponesem i danas neku ribu, ali je to vecinom kljen, poneki linjak i kalifornijska pastrmka, dok ostale pustim. U zadnje vrijeme cak mi i bjelice i suncanice bude zao pa vratim<valjanjeodsmijeha> . U svemu treba biti umjeren! Na kraju krajeva, Hebo meso koje K.... ne pravi, ima brate janjetine <razanj> . Svi siti, a ribe na broju <valjanjeodsmijeha> !

BISTRO!

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la montana » 03 vel 2011, 16:42

I ja se slazem za C&R, ali ne kao obavezan. C&R ovdje gdje zivim se uvodi po potrebi za ugrozene vrste i niko se ne buni. Kao u lovu na vepra, kad naidje jelen nikome ni u ludilu ne pada na pamet da puca. Posto ljudi postuju upute (bolje ih je tako nazvati nego zabrane) ovi su dosli do stadija kad je cijele godine otvoren ribolov, ali u sezoni mrijesta je C&R sto pomaze ribi, zadovoljava ribarske nagone i pospjesuje kontrolu, jer ribari bez ikakvog ustrucavanja pozovu cuvare kad nesto lose primjete.

Ponijeti ulov kuci je u redu. Ipak je ovo lov na ribu, i plijen donesen kuci zadovoljava lovacki nagon. Ipak na serijalu "Opstanak" lavovi se zalete u krdo gnu-antilopa, uhvate jedno i dosta im 2-3 dana. Znaci OK ponijeti obrok. Dijeliti po mahali ili nedaj Boze prodavati... tu opet treba pendrek!
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
masterbih
Književnik
Postovi:788
Pridružen/a:18 lip 2010, 00:22
Lokacija:Voda
Kontakt:

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la masterbih » 03 vel 2011, 17:16

Pravila su propisana koliko se dnevno smije odnijeti ribe kuci, kad bi se samo toga pridrzavali, ribe bi bilo ohoohoo, a da ne govorim o drugim nepisanim pravilima.
C&R primjenjujem, ali i nosim ribu ponekad kad mi je potrebna jer vise volim pojesti zdravu ribu nego tovljenu.
Imam neka svoja nepisana pravila koju ribu nosim i koje velicine itd..
Ali sve zavisi od toga da se prvo posavjetujem sa majkom da li joj treba riba.
Milion puta sam je nazvao sa vode i pitao da li oce sarana od npr. od 4kg dok je kraj po mene stajao ribocuvar i nudio pare da ga kupi, moj odgovor je bio ili kuci ili voda, trece nema!
Imam dosta tih dozivljaja i lijepih, ali i jako nezgodnih sitacija gdje je doslo pa zamalo za vratove, ali nije ovo tema za takve price.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la rusko » 03 vel 2011, 17:26

Ribocuvar koji hoce da kupi sarana... :87:

U tom slucaju ova recenica i dobije smisao:
"Sto ja nebi ubio svakoga ko mi stane na zulj, ionako ce kad, tad umrijeti".
slika slika

Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la AlaS » 03 vel 2011, 21:10

C&R jednostavno DA svi koji me poznaju ovdje sa foruma a i drugi znaju da nikad nenosim mrezu /čuvarku/ u ribolov taj dio pribora ja ne posjedujem ,svi znamo da se desi kad se riba zakaci tako ruzno da nemoze prezivjeti oslobađanje od udice tu ribu bi ponio kuci Ocu jer sto se mene tice ja je nemoram nikad jesti.Nemam nista protiv ribolovaca koji pecaju po pravilu znaci dozvoljen br.i mjera ribe je OK ali kad čujem pricu "ojjj jest radio škobalj 100 komada sam za 2 sata upeco i onda mi dosadilo više pecat" iste sekunde bez razmišljanja bi mu šamar ali nogom opalio.Nažalost ima dosta bakcila koji tako love ne samo škobalja vec sve sto pliva u vodi .Što se tiče kapitalne ribe pa ljudi to je grihota ,zamislite toliko vremena uspjela preziviti i dođe vam na udicu i vi je ubijete ,takvi ljudi za mene nemaju ZDRAV RAZUM nek se ljuti ko god se nadje u ovom textu briga me.Bistroooo
slika
Bistro

Avatar
tare
Nobelovac
Postovi:1304
Pridružen/a:14 lis 2008, 17:45
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la tare » 03 vel 2011, 21:23

Da,naravno,ja svoje sve pustam,ali smatram da nema nista lose u tome da se svaki put ponese 1-2 ribe,u mjeri naravno,i smatram da bi se stanje dobro popravilo samo postovanjem mjere ili evenutalo uvodjenjem zabrane na kolicnu ribe koja se moze kcui ponjeti na 2-3...

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la Seha » 03 vel 2011, 21:56

I sve kad saberes i oduzmes tu smo svi mi negdje u par deka ;)
slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la zlaja » 03 vel 2011, 21:59

Svaki dan se u našoj BIh ubije krvoločki tone ribe mrežama,dinamitom,strujom,kederima,ogromnim praznim trokukama.Kod nas je ribolov socijalna disciplina u većine stanovništva i služi za prehranu,mnogi izgube kontrolu i krenu da se iživljavaju jer ne postoji zaštita vode i riba,ne postoji pravni sistem koji bi kaznio počinioca. Da bi čovjek počeo da upražnjava C& R treba da ima posao,socijalni i duhovni mir da izađe kraj vode da se lijepo odmori i uživa u prirodi,to kod nas imaju rijetki i mnogo će vode proteći da ljudi u BIh krenu sportki da se ponašaju na vodi.Ja puštam ribu jer sam socijalno obezbjeđen od prvog do prvog ali i potpuno zdravog razuma ću ponijeti obrazli ulov kući. Dosta ljudi iz mog kraja je izabralo pogrešan put nakon propasti preduzeća u kojima su radili,umjesto da se dalje bore postali su alkoholičari,klošari i između ostalog koljači ribe,takve srećem na vodi skoro svaki put kad izađem da pecam takvi su spremni se pobiti za svoje iskrivljene ideale koje su ekspres izmislili u stanju duhovne i socijalne krize i to su ljudi koji svakodnevno devastiraju vodu.Kolju ribu svim danima u sedmici a da je sistem zdrav bili bi na svom radnom mjestu i radili za mašinama itd.
Samo puštanje ulova nazad je pobjeda nad samim sobom,prevladavanje nagonskog lovačkog instikta da pojedemo svoj plijen tj. znak da smo evolucijski stepenicu više a isto tako smo zdravi i normalni ljudi ako jedemo svoj ulov zajedno sa porodicom samo treba da pazimo na pravila o fer play sportkom ribolovu
slika

Uploaded with ImageShack.us

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la senad » 04 vel 2011, 00:34

Hajde da se i ja malo ukljucim u ovo i ponudim neki drugi aspekt price vezano da li je udicom moguce napraviti stetu ili ne, da li sam za C&R ili ne.
Svako ima pravo da radi sta hoce sa ribe, ako je ulovio po Zakonu, u dozvoljeno vrijeme, iznad propisane minimalne mjere, i dozvoljen maksimalni broj komada.Sad, do njega je sta ce - on i svi mu jedu u kuci - nosi.Grehota jest nositi ribu koja je kapitalna - trebalo bi postati praksom kod udruzenja koja imaju neka mala, lijepa, atraktivna jezerca (Ramicko, n.p.r.) da se posebnim pravilnikom propise mjera iznad koje je vracanje ribe obavezno (ukoliko voda nije C&R).
Ja se ne slazem da se kritikuje, napominje iko ko je odnio ulov, ako je sve po zakonu.Kuburimo sa tim, vrtimo se u krug svo vreijeme otkako je postavljena stranica, komentari u vijestima su nam bili puni prepucavanja tipa "sto je nisi vratio" bla,bla,bla - ne samo za kapitalne, znale su padati primjedbe i na konzumnu veličinu riba, pa i za kalife, koje za bih ja Zakonom propisao da se moraju nositi.
U biti, jesam za vracanje riba, za postovanje zakona, za obavezno vracanje kapitalnih riba.
Nisam bio ovakav, vremenom sam "evoluirao" jer sam par puta pisao kako sam sa ocem prije 30-ak godina na ikru hvatao potocare i trpao ih u dzepove zbog ribočuvara.Vjerovatno je potrebo da covjek skonta/shvati zašto, ustvari, ide u ribolov.Kad skontaš da nije riba to zbog čega ideš u ribolov, posložiš stvari u glavi onako kako treba, i prioriteti dodju na svoje mjesto gdje je riba na zadnjem.
Mozda je sljedeci dio posta za neku drugu temu, ali mislim da je jedna stvar bitnija od C&R, a koja bi vise doprinijela ocuvanju ribljeg fonda, a ako nista, dala bi udruzenjima vise sredstava za poribljavanje - uredjenje sistema dozvola.Necu truniti, ukratko par stavki koje su sada, po meni, apsurdne, i koje bi se morale rijesiti.
Ne treba izmisljati toplu vodu - samo prepisati ono prijeratno i primjenjivati ga.
Dozvola - jedinstvena cijena npr 50 KM
Ograničiti na 40 izlazaka - sa obaveznim upisivanje talona prije izlaska na vodu.Preko 40 izlazaka dokupiti "dodatnu" dozvolu.(tako je bilo).Neupisivanje talona - prekrsaj/kazna neka.
Zasto?
Zato sto onaj sto stanuje blizu neke vode napravi 100 izlazaka na vodu.Ja napravim 10-15 godisnje.Nije to zbog ljubomore sto ja ne mogu, ali je logicno da je on veca "prijetnja" od mene.Pa ako nam je ista cijena, onda bi trebalo da imamo i iste mogucnosti.Ako imas privilegiju da si non-stop na vodi, plati tu privilegiju.Ja preplatim moje izlaske jer ne ispunim kvotu od 40 izlazaka.
Uz talone, trebalo bi uvesti i dnevne karte, isto koje se moraju kupiti prije izlaska na vodu.Cijena ne bi smjela biti visoka, n.p.r. 3 - 5 KM za ciprinidne vode 5 - 7 za salmonidne. Nemas na vodi - prekrsajna bez price.
Ovo izgleda sada skuplje sa aspekta - ja kupio godišnju, lovim non-stop na "mojoj" vodi i nista vise ne placam.Ali, onda bi tu trebalo uvesti i Udruzenjske dozvole - jeftinije, bez dnevnih, za ugrozene kategorije, i koje bi vrijedila i bile namjenjene za raju koja ne mogu (iz raznih razloga) ici na druge vode.I gdje bi ta sredstva bila namjenjena samo unapredjenju rada Udruzenja.
Mozda zvuci komplikovano, ali bi, po mom skromnom :mrgreen: misljenju, stanje bilo uredjeno i znalo bi se ko i sta.
I najbitnije - znalo bi se u kojoj je mjeri devastiran riblji fond, odnosno, koliko bi se trbealo poribiti.
N.p.r. - Konjički ribolovci prodali 200 godisnjih puta 40 izlazaka (da su je svi maksimalno iskoristili) 8000 izlazaka puta 4 ulovljene ribe je 32000 riba.Plus prodali dnevnih gostujucim ribolovcima za godinu 5000 komada puta 4 ribe je 20000 riba.Ukupno ispada da bi trebalo vodu poribiti sa 52000 komada riba da bi se namirio izlovljeni riblji fond.
Dalo bi se o ovome nadugo i nasiroko, sve precizirati do najsitnijih detalja - ovo je bilo sad brzinski nabacano.
U prilog ovom svom mom palabjelobubreganju samo jedno pitanje:
Zna li iko koliko ribolovci, makar priblizno, ulove godisnje ribe iz neke od voda?
Ovako bi imali kakvu-takvu evidenciju.
Mislim da i u ovome lezi jedan ogromni dio problema sa unistenjem ribljeg fonda.
Kad bi se stanje na vodama uredilo na sličan način kako sam napisao, kad bi se sankcijama izbacio raji čip iz glave koja vodu smatra svačijom prćijom, C&R bi tada bio normalna stvar koja bi samo bila nastavak evolucije ribolovaca.
Kako kaze nas predsjednik, kad mene ovako krene: "Brate, znas ga i ti nakakit' momački!" :mrgreen:
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: C&R DA ili ne

Post Postao/la Kovach » 04 vel 2011, 01:26

Senade sto se tice dozvola osnovni problem je Zakon i harac koji od udruzenja kupi Savez nizasta. Oni ne dozvoljavaju te dozvole na nivou udruzenja jer od njih nemaju nista. Da je bilo u interesu predlagacu Zakona on bi jednom recenicom rijesio sve "dozvola vrijedi na teritoriji Federacije BiH". Uzeli su sebi za pravo da odrede cijenu dozvola, iako im Zakon to nije propisao nego samo oblik i sadrzaj dozvole, ali nisu smatrali bitnim rijesiti njeno vazenje. Pogledajte tabele dugovanja udruzenja Savezu pa cete skontati koliko je to 10% od prodatih dozvola i onda se upitajte gdje te pare idu, pa ce vam biti jasno da je Savez samo na teretu udruzenjima, a ne sluzi da bi im pomogao u rjesavanju bitnih pitanja. I pored toga na svakom takmicenju dajemo kotizacije od 30 KM po takmicaru kao neka registracija, a za to ne pojedemo ni tanjir graha niti nam obezbjede pitke vode nego se sami snalazimo. Ali odosmo od teme. Reviri i obavezan C&R rezim ribolova na njima da li doprinose ocuvanju ribljeg fonda? Po meni vise ne nego da, a evo zasto. Reviri su postali komercijalni i samo jos jedan nacin uzimanja para nama ribolovcima koji zavrsavaju u dzepovima vlasnika revira, a oni jedan manji dio daju da "dopune" riblji fond, a ostatak u dzep i opet u krug. U te revire se ubacuju alohtone vrste riba koje unistavaju maticna jata autohtonih riba koje se mrijeste, odrastaju i umiru u tim vodama. Koliko je sad revira u BiH koji su sacuvali autohtonu ribu, koliko je voda da mozemo u njima uloviti autohtonu ribu i uzivati u netaknutoj prirodi. Od svih postojecih 1% je ovakvih revira i onda dolazimo, po meni do kljucnog pitanja: "Za koje ribe i na kojim vodama uvesti C&R rezim ribolova?". Da me neko ne shvati pogresno, nisam protiv sistema "uhvati i pusti", ali uvoditi ga obavezno na nekim vodama gdje vracanjem ribe pravimo vise stete autohtonim ribama nego koristi (npr. vracanje kalife) nema opravdanja. Pojedinci kazu "Sacuvali smo riblji fond", a pod tim podrazumjevaju da u njihovim vodama ima kalifornije koliko hoces, americkog somica, babuske, i ko zna kojih gluposti jos, a riba koje su nekad plivale tim vodama ni na vidiku. Da li je to bas ocuvanje ribljeg fonda? ja bih ga prije nazvao ocuvanje konzumne ribe ubacene poribljavanjem. Nije ni to lose, ali opet neminovno dovodi do unistenja ribljeg fonda jer se neke od njih ne mrijeste u nasim vodama, neke jesu ali su tzv. "korov" ribe, vecina kupljena u ribnjacima je klasifikacijom koju oni urade prije nego je nama prodaju za poribljavanja jalova (vecina muzijaci ili je produkt maticnog jata da je iz njega izvedeno nekoliko generacija pa se "izrodila") itd... po meni je donosenje onog Pravilnika o kojem smo pricali u temi kako zastititi autohtone vrste kljucan kao i poostrenje kazni jer bi tada bilo Zakonom propisano na svim vodama obavezan C&R rezim ribolova za autohtone vrste i kapitalce koji su osnov ocuvanja ribljeg fonda. Bez prirodne reprodukcije, potpomognute poribljavanjima (ali kvalitetnim, a ne ovim u kojima je dobro samo ribnjacima), a uz to i pojacanom kontrolom po meni nema ocuvanja ribljeg fonda. Evo Senade da vidis da ne znas samo ti "momacki nakakit" <valjanjeodsmijeha> :135:

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Problematika sa terena/voda u Bosni i Hercegovini”