Ribolovni turizam u Bosni i Hercegovini

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac,Kovach

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Ribolovni turizam u Bosni i Hercegovini

Post Postao/la Seha » 30 sij 2007, 22:36

Poznato je da ribolovni turizam nepoznaje za granice i da danasni ribari prevaljuju na hiljade kilometara u potrazi za velikim i specificnim ribljim vrstama a sve sa parolom nek kosta sta kosta "ceif je ceif".Nedavno sam dobio novo izdanje The Internacional Angle magazin namjenjen ribo turistima.Engleska turisticka agencija koja se specializovala za otkrivanje novih ribolovnih destinacija za ribolovce koji love sarana, i soma. Sve top vode u svijetu imaju u svom katalogu koji u paketu nudi prevoz vodica smjestaj, i izajmljivanje kompletne pratece opreme za ribolov u africi,rumuniji,madjarskoj,francuskoj,spaniji, sjevernoj americi itd.
I zamislite od ove godine pocece traziti zanimljive destinacije i po BiH !

(Malo im je 2 zivota da pronadju u BiH jos jednu ribu preko 40 kg)

Mozda smo ja i Mirza glavni krivci za to jer sam ja Mirzin text o Modracu, i onoj kapitalnoj zenki nadjenoj u mrezi koji sam proslijedio mom prijatelju i velikom zaljubljeniku u saranski ribolov Kennet-u koji je admin internacionalne stranice posvecene iskljucivo saranskom ribolovu i koji je objavio Mirzinu pricu..
http://www.carphunters.com/CH-int/Articles/modrac.htm
Malo po malo pocelo je da se suska o Modracu i evo ovi vidjevsi sansu da bogatoj klijenteli gladne avantura ponude vodu u kojoj pliva mozda jos koja riba extra kalibra.Evo ubacitcu skenirani text iz vec navedenog magazina gdje pominju BiH kao potencijalnu destinaciju.

Zali boze onakvih voda u BiH koje iz dana u dan "besplatno propadaju" !


slika

slika
slika


Avatar
macak
Haman Štela
Postovi:40
Pridružen/a:11 ožu 2007, 11:58
Lokacija:München
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la macak » 23 tra 2007, 22:02

Ma vi bosanci ni neznate sta imate,a imate vode u kojima sarani mogu narasti do svjetskog rekorda.Da vam pojasnim,da bi saran stvarno narastao treba prvo to imati u genima.Sarani sa podrucja bivse YU to mogu.Kao drugo,trebaju mu uvjeti u vodi biti povoljni (temperatura,hrana,kvaliteta vode i dr...) a to imate u Bosni i Hercegovini.Samo malo da poradite na zakonima koji ce se provoditi (npr da se vracaju sarani preko 5kg) i za par godina ce se vidjeti rezultati.Ako pocnu dolaziti stranci,evo i nesto novaca i stvari mogu ici na bolje.Ja razumijem da je bio rat i da mnogi tesko zive.Tu je tesko ocekivat da proradi svijest da treba vracati ribu.Ali treba shvatiti da vode nisu socijalna ustanova.Ako bi kazne bile velike bilo bi manje onih koji bi krsili zakone.Jer ako nekog opalis po djepu toga najvise boli.A za par godina kad tamo neki stranac bude trazio vodica ili vulkanizera ili pizzeriju ili cevape i sl i domaci ce gledat na ribe drugacije.Mozda se desi i privatizacija voda ali onda korist ima samo pojedinac.Zato pisite,javljajte se vasim politicarima,mozda se i koji zainterisira za sve to.Jedan e-mail ne kosta nista o mozda moze puno napraviti.I ja sam dosao na ove stranice zbog interesa za vase vode (dobro i zena mi je iz Sarajeva) i nemislim da mi treba dva zivota za jednog sarkica preko 40kg nego malo srece jer ih je kod vas bilo a i bice.Da sve nije crno vidi se iz rada musicara u zapadnoj Bosni.Bitan je pocetak.Puno velikih i lijepih sarana ....pozdrav iz Münchena.
samo je pitanje vremena....

Avatar
svirac
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:02 kol 2006, 16:26
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la svirac » 24 tra 2007, 10:31

macak je napisao/la: (dobro i zena mi je iz Sarajeva)
Da ti pojasnim nesto "macak moj" :D :D ti nisi vise o'tamo gdje si rodjen, vec si sada naturalizovani sarajlija i bosanac ... a razlog sad svi znamo (citaj gornji citat)!!!

Pozdrav!

p.s.
glede svega sto si naveo, sve stoji, ali nasem co'eku ide lakse metar u guzicu, nego centimetar u glavu!
"Ima u bosanskim riječicama i potocima jedna naročita vrsta pastrmke, velika, posve crna po leđima, sa dvije-tri krupne crvene pjege.To je neobično proždrljiva, ali i neobično lukava i brza riba koja leti kao obnevidjela na udicu u vještoj ruci, ali je nedostižna, čak i nevidljiva za onoga ko nije vješt tim vodama i toj vrsti ribe."
(Ivo Andrić,"Priča o vezirovom slonu")

Avatar
ZANDER
Pravo piskaralo
Postovi:400
Pridružen/a:20 lip 2006, 00:30
Lokacija:Graz-Austrija/Bos.Krupa BiH
Kontakt:

Post Postao/la ZANDER » 24 tra 2007, 10:50

Pozdrav Macak,

kod nas se u Bosni kaze kad te neko pita : "odakle si,ti odgovaras odakle mi zena" to znaci Macak da si iz SA hahahahahah.

E sad sto se tice turizma ide malo nabolje ,ali jako sporim tempom,ali taj tempo je normala kod nas u BiH.Ja vjerujem da ce doci bolje i nadam se da da ce i kod nas preko kojekavih agencija dolaziti stranci na FLY-FISCHING ILI CARP FISCHING,samo se bojim Macak da ja i ti i Svirac i ostali koji smo na ovom forumu necemo dozivjeti.


Bistro od Znadera! ////
______________________________________________________________________________

RIBAR SA UNE!

www.retols.org

______________________________________________________________________________

Avatar
macak
Haman Štela
Postovi:40
Pridružen/a:11 ožu 2007, 11:58
Lokacija:München
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la macak » 24 tra 2007, 23:24

Pa kad mi spominjete zenu moram reci da bez njene pomoci nikad nebih uhvatio tako puno lijepih i velikih sarana.U Bosni se uvijek dobro jelo i kuhalo i zato kad moja Bosanka napravi boile sarani polude.Evo slika kako pravi boile za one koji nevjeruju a i par sarana:


slika
slikaslikaslika
slikaslika
samo je pitanje vremena....


Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Pozdrav.

Post Postao/la senad » 25 tra 2007, 07:25

Bogami je ta moja sarajka i tebi neku "čorbu" zamutila, znaš kako kažu "put do muškog srca ide preko stomaka" :wink: .
Svaka čast i njoj na boilama a i tebi na šaranima. :I/-_:
Pošalji koju svježiju sliku za galeriju.
Bistro!
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
svirac
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:02 kol 2006, 16:26
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la svirac » 25 tra 2007, 08:14

Svaka cast na ulovima .... osim toga, neko te je bas lijepo fotografisao!
"Ima u bosanskim riječicama i potocima jedna naročita vrsta pastrmke, velika, posve crna po leđima, sa dvije-tri krupne crvene pjege.To je neobično proždrljiva, ali i neobično lukava i brza riba koja leti kao obnevidjela na udicu u vještoj ruci, ali je nedostižna, čak i nevidljiva za onoga ko nije vješt tim vodama i toj vrsti ribe."
(Ivo Andrić,"Priča o vezirovom slonu")

Avatar
ZANDER
Pravo piskaralo
Postovi:400
Pridružen/a:20 lip 2006, 00:30
Lokacija:Graz-Austrija/Bos.Krupa BiH
Kontakt:

Post Postao/la ZANDER » 25 tra 2007, 10:04

Svaka slika 1000 rijeci,sta durgo reci za ove kapitalce,nastavi tako Macak i neka ti je B I S T R O za buduce izlaske na vodu. :wink:







Pozdrav od Zandera!////
______________________________________________________________________________

RIBAR SA UNE!

www.retols.org

______________________________________________________________________________

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 25 tra 2007, 11:42

Fantasticni ulovi bistro Macak !
slika

Avatar
macak
Haman Štela
Postovi:40
Pridružen/a:11 ožu 2007, 11:58
Lokacija:München
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la macak » 25 tra 2007, 13:46

Hvala kolege.Sad mi je i nezgodno jer nije tako veliki problem uvatiti velikog sarana ako ga ima tamo gdje pecam.Mnogi ne uhvate nikad velikog sarana samo zato sto ga tu nema a bolji su ribici od mnogih poznatijih i razvikanijih "imena".Oni samo nemaju srece da ljudi oko njih razmisljaju na pozitivan nacin.Da nebih bio off topic, vracajte bar velike sarane da ih uhvate nekad i kolege koje to zasluzuju,da dodju stranci i potrose nesto novaca i da svima bude bolje.Slika imam puno i kad budem imao vremena poslacu u galeriju.Radje saljem i primam koji savjet jer volim a i moram stalno uciti.Ne vrijedi mi ni sva kemija i oprema bez osnovnog znanja o nekoj vodi,i zato bih sa svima rado razmjenjivao iskustva i znanje.
samo je pitanje vremena....

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 25 tra 2007, 14:26

Macak dobro dosao na forum na kom se svi mi okupljamo bas zbog tih razloga koje si naveo u svom zadnjem postu.
Vidi se da si meraklija kako to mi u BiH kazemo za covjeka koji zna uzivati u svojim cejfovima..
Gdje lovis u Svabiji ?

Naleti nekad navece na chat gdje se cesto okupi lijepa ekipa.

Bistro i puno velikih u narednim ribolovima .
slika

Avatar
macak
Haman Štela
Postovi:40
Pridružen/a:11 ožu 2007, 11:58
Lokacija:München
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la macak » 26 tra 2007, 22:42

Lovim u okolici Münchena na par jezera.Inace lovim svake godine 2 tjedna negdje vani.U maju sam na Sumbaru.Lovio sam na Dravi,Dunavu,Boroviku,Nasicama,Donjem Miholjcu i svim okolnima barama i jezerima u Baranji i istocnoj Slavoniji jer sam rodjeni osjecanin.Buduci da su moji roditelji rodjeni u Bosni pecao sam ja i tamo prije rata i to na uscu Ukrine u Savu.U svakom slucaju slijedeci cilj mi je Modrac.Mirza mi je pomogao sa par savjeta za pocetak i cim nadjem termin evo mene.Prosle godine sam stao malo na Buskom Blatu i ta ce me voda sigurno vidjeti.Krajem Avgusta sam par dana u Bosni pa se mozemo i vidjeti Seha.Evo slika jednog jezera iz okolice Münchena:


slikaslikaslika
samo je pitanje vremena....

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 26 tra 2007, 23:26

Lijepe vode Macak.
I ja imam namjeru akobogda u narednim godinama odvojiti za Busko jezero jednu sedmicu jer to je voda u kojoj sigurno plivaju velike ribe.
Ja sam u BiH do sredine augusta pa se vidimo neki drugi put.

Bistro
slika

diver
Prava Štela
Postovi:184
Pridružen/a:27 lis 2006, 23:33
Lokacija:Bosanska Krupa
Kontakt:

Post Postao/la diver » 03 srp 2007, 23:49

BISTRO RIBARI :D
Jako dobra tema al mi nebi bili mi da je neokrenemo u drugom smijeru tipa gdje bi valjalo loviti i kakva je neka voda :D .
Al neka dobro je sve sto je u granicama sportskog.
Sto se tice ove teme ja sm u tim vodama par zadnjih godina i imao sam priliku ugostiti goste iz:NJemacke,Ausstrije ,Slovenije,Hrvatske ,Rusije ,Srbije ,Svedske te mnogo ribara iz nase BiH i stvarno imamo sta za ponuditi u ribolovnom turizmu .
Kao sto Zander rece ide to sporo kao i sve u BIH ali se krece inicijativa uvijek dolazi od pojedinca ,drzava i zakoni cese prikljuciti malo kasnije kad vide da tu ima neke koristi za nju samu i to je problem .
Uglavnom su svi gosti odusevljeni prirodom ,vodom i ribom kojom nas je priroda nagradila jer moramo priznati da je u BIH priroda ipak dala malo vise nego na mnogim mjestima .
Na kraju price dolazimo mi sami ribari i ljudi koji zive pored nasih rijeka ,mi koji preizlovljavamo ribu ,mi kojima je rijeka mjesto gdje ce ostaviti gajbu ispraznjenog "PREMINGERA" ,mi koji smece od kuce odnesemo na obalu vode i tu ga izbacimo jer je kod kuce ruzno vidjeti,mi koji staro auto gurnemo gdje je najdublje kao tu se nevidi itd,itd.
Ekad sve ovo saberemo i oduzmemo jos uvijek stojimo na mjestu i hvalimo se kave vode" MI " imamo .
Jedina sansa nam je da sa svojom dijecom podjemo raditi i njih uciti stvarima koje bi trebale biti norma za normalnog covjeka ,samo tako i uz pomoc ljudi koji na prirodu gledaju drugacije mozemo stvari zaustaviti da neidu u krivo smijeru mada smo do tog vrlo blizu .
Tek tada cemo moci reci da MI imamo prave vode a turizam ce tad krenuti sam od sebe jer kraj ovako cistih rijeka samo fale cisti ljudi ,jer ponavljam ipak je priroda ovdje dala malo vise.
BISTRO OD DIVERA SA JEDNE JEDINE 8)

Avatar
hero
Prava Štela
Postovi:160
Pridružen/a:24 lip 2006, 00:15
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la hero » 06 srp 2007, 18:57

Tako je diveru, al evo ima nas koliko toliko i ko da se nesta krece
Bistro BiH NTV Hayat

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Problematika sa terena/voda u Bosni i Hercegovini”