Specimen ribolov

Teme koje su o ribolovu, a ne znate gdje da ih smjestite, ili ne pripadaju nigdje drugo.

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac,Kovach

Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Specimen ribolov

Post Postao/la rusko » 23 vel 2010, 21:29

Stigao mi je danas novi broj casopisa o ribolovu u Svedskoj i odmah ga onako treskavih ruku prelistah i procitah jednu dvaput (zimska kriza)... zainteresovao me jedan clanak o "Specimen ribolovu"... Specimen ribolov je nacin ribolova u kom se ribolovac koncentrise na jednu odredjenu vrstu ribe i nastoji da postigne rekord (ili jedna velika jedinka, ili kvantiteta ulova...). Osim toga, da izazov bude veci odredi se i posebna oprema ili tehnika kojom se taj specimen ribolov treba obavljati... Takodjer se moze odrediti i jedan odredjen vremenski period, npr. jedan mjesec ili tromjesecje, godisnje doba... itd...

Pa sam mislio da bi mozda bilo interesantno i za nas da se skontamo po tom pitanju...

Evo ja sam sebi zacrtao da klepim kapitalnu "bakicu" (stuku) musicarenjem... Vremenski period mi je posirok - sezona 2010 (jer sam tanak u planiranju vremena)... i to sa plovecom snjurom i sa dvije vrste musica - popersima ili "flashabou"-muhama moje izrade...

Bilo bi zanimljivo ako bi se jos neko prikljucio ovom specimen izazovu, pa da zajedno pratimo rezultate ovdje na forumu...

BISTRO!
slika slika


Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Specimen ribolov

Post Postao/la AlaS » 23 vel 2010, 21:57

Prikljucujem se,ali nesmijem jos odrediti vrstu dali varalicarenje ili dubinka/postava/ akobogda ove godine jednog brkonju preko /metar i nekoliko cm / eto zacrto sam to sebi bio jos prije nove godine,da budem iskren volio bih ga varalicom ulovit i to da docaram svoj cejf nekim poperom kojeg gledam kako nestane sa povrsine i nakon 2 sekunde pocne cviliti kocnica na masinici a ja se borim da ne ode u granje sa cigarom u zubima,eto toliko od mene nesmijem vise pisat vec me fata nervoza nemoze se na vodu,kisa pada snijeg se topi poplave sve u helac otislo
slika
Bistro

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Specimen ribolov

Post Postao/la zlaja » 23 vel 2010, 23:25

Mene je hronični nedostatak vremena natjerao da zadnji godina budem taj ribolovac. Jedan posao stalni pa nešto honoralno pa kuća -žena -djeca i onda kad stignem odvojit sat ili dva varaličarit bucova ili klena tako da se priključujem-ciljana riba bucov tehnika spin varka vobler.
Javim rezultate

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Specimen ribolov

Post Postao/la Seha » 24 vel 2010, 00:53

Ja sam se dugi niz godina takmicio u specimen hunting ligi za slatkovodne ribice (Nash Cup). Lijepo je to kad covijek zacrta neke ciljeve u toku sezone vezane za odredjene vode.
To planiranje moze biti svestrano. Uloviti sto ljepsu, vecu ili na odredjeni nacin karakteristican primjerak za koga se pouzdano zna da pliva u toj i toj vodi daje odlasku u ribolov poseban sarm.
Za sebe licno mogu reci da me je taj nacin razmisljanja na neki nacin disciplinovao i pomogao da svaki odlazak na vodu shvatim krajnje ozbiljno te da dam svoj maksimum kako bi ucinio sve sto je u mojoj moci da ostvarim zacrtani cilj.. (to su situacije uglavnom kad lovim sam, jer jeli ima neko od raje uvijek prevagne zajebancija ;)
Nije sve u sreci vjerujte mi na rijec kad se sve isplanira i postavi logicna taktika tada imamo realne sanse za ostvarenje zacrtanog cilja.. Naravno ako se i ostale komponente (uglavnom atmosferske) vezane za aktivnost ribe poklope. Ovo zadnje je uglavnom i dobra izvlakusa ,al to znate vec i sami pa nebi o tome ;)
Sva ta prica o specimen hunter-ima je mac sa 2 ostrice.Po meni se prvobitna ideja vremenom prilicno ofucala, pa je skoro neminovno da se nakon sto upoznate nekog od njih na vodi, povuce razgovor o PB personal best (kilazi najveceg ulovljenog primjerka)..
Reklamni magazini ribolovacke opreme su odradili svoj prljavi dio posla..Stvorena je hipnotizirana horda ribara koje interesuju samo velike ribe.. Vremenom su zaboravili uzivati i postali su robovi svojih zelja..
slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Specimen ribolov

Post Postao/la rusko » 24 vel 2010, 08:10

U pravu si Seha da se lako moze desiti covjeku da krene pecati samo za kapitalcima i da zaboravi "zasto je tu"... ja mislim da je to i do licnosti, isto kao sto neki odigraju loto par puta godisnje cisto da probaju srecu dok se drugi zaraze pa prokockaju kucu... Ko voli ribolov tome ne treba nista ni da ulovi, bitno je da postoji sansa i da se nesto radi na tom pitanju. Sa druge strane specimen ribolov u mnogo slucajeva moze znaciti puno dana pa cak i cijelu sezonu "pucanja u prazno", tako da iziskuje i dosta odricanja.

Ja ovaj moj izazov odavno planiram iz razloga sto u rijeci u kojoj pecam ima dosta velikih stuka ali ni jedna nije uhvacena musicarenjem... pa su se tu pojavile price da je to nemoguce, sto meni para usi... Znaci nije toliko bitna velicina koliko to da bih ja volio da razbijem taj mit o tome da se musicarenjem ne moze uhvatiti "bakica" na ovoj rijeci...
slika slika


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Specimen ribolov

Post Postao/la Seha » 24 vel 2010, 12:38

Upravo takvo jedno praznovijerje je u meni probudilo "nemir" da 96-te pokusam sarana loviti zimi..
Dojadilo mi brate slusati price "starih ribara" kako on u tom periodu hibernira ko medo..
Taj ribolov je zahtijevao dosta odricanja u pogledu slobodnog vremena ali i smrzavanja na obali uz konstantno testiranje mamaca i lovnih predveza. (danas je to dosta lakse uzmes dvd winter carping, odes u trgovinu uzmes mamce specijalno kreirane za zimu odes na komercijalnu vodu i uhvatis svog prvog zimskog "medjeda".
Mislim sve je lijepo dok ti je toplo i optimizam za ulovom podgrijava atmosferu kad zahladi tad se brzo gubi volja i pesimizam uglavnom zna uzeti stvar u svoje ruke.
Nakon prve ulovljene ribe osjecao sam se fantasticno, ne zato sto sam starohanima dokazao da su u krivu vec zbog toga sto sam uspio ono sto sam naumio.
Znao sam ja i dosta prije da se oni nastave sa manjim intezitetom hraniti i zimi ,ali drugaciji je filing uhvatiti sarana u hercegovini, gdje su zime prouzrokovane blizinom mediterana blage ili u nekoj vodi koja je do pola okovana u led.
Danas svi znaju da to nije tako al do 90 tih to je bio mit mitova (ono skoro da ih cujes kako hrcu) <valjanjeodsmijeha>

Stuke kod mene na rijeci ciljano love velikim strimerima kako ljeti tako i zimi samo sto valjda zimi koriste neke brzotonuce strune jer je poenta voditi varku uz samo dno.
Sad ce Montana bacit ublehu "dobro je navukli smo ga na musicarenje" !
slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Specimen ribolov

Post Postao/la zlaja » 24 vel 2010, 17:20

Do prije desetak godina su te iste staronje govorili nauk da je bucov neuhvatljiva riba i ne postoji ribar koji to može ulovit jedino možda drug Tito jer je bio dobar ribolovac... :grin: :grin:
I onda se pojave momci koji znaju... 8)

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Specimen ribolov

Post Postao/la rusko » 24 vel 2010, 18:10

Bez nekog izazova nikad se ne bi ni razvile nove tehnike... Covjek se uci i razvija... <djed>
slika slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Specimen ribolov

Post Postao/la Seha » 25 vel 2010, 01:22

Da nepisem o tome kako su nas ucili da udicu dobro sakrijemo u mamac .. Kao riba zna sta je udica i tako to na tu temu.. Vecina starije raje su konzervativni sto se tice novih metoda mamca prezentacija itd.. Sreca za nas koji se jos uvijek osjecamo mladim ;)
slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Specimen ribolov

Post Postao/la angler » 25 vel 2010, 08:30

Evo vec pola godine sam ovdje "Specimen"....endem u stilu ribolova. Za dosadasnji period bilo koja riba....cilj od prije nekoliko dana....iglica od metar :grin: (valjad mogu narasti tolike)

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Specimen ribolov

Post Postao/la rusko » 25 vel 2010, 15:09

Rekord iglice u Svedskoj je jedna od 1.84 kg duzine 1,2 m... znaci postoji realna sansa...

BISTRO!
slika slika

enko
Književnik
Postovi:646
Pridružen/a:20 vel 2007, 21:44
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Specimen ribolov

Post Postao/la enko » 25 vel 2010, 22:00

Vala ja sam svoje specimene ostvario u zadnje dvije godine.Som od 13,50 kg i neki 150-160 duzine a preptrosle godine saran 13,60kg.Tako da mi je ova godina specimen kad god uspijem izaci u ribolov:)

Ja vala volim da sam u ribama pa sta god da pecao i vise sam uvijek volio kvantitet ane kvalitet sto se tice ulova

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Specimen ribolov

Post Postao/la montana » 05 ožu 2010, 08:20

Ja najavih (i)specimen smudja, al' evo dvije stukice danas i jedno upadanje u vodu. Ni zeni nije jasno sto sam mokar na ovoj zimi <smrzlo>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Specimen ribolov

Post Postao/la angler » 05 ožu 2010, 08:57

E meni se bas neda u zadnje vrijeme. Opicila pustinjska oluja pa pijeska u zraku ko iz price. Ni'dje iz zatvorenog nemozes mrdnuti, a iglica od 1m me ceka....ccccc :cry:

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Specimen ribolov

Post Postao/la montana » 05 ožu 2010, 09:16

E %##^#@% je sada! Gotovo je vec je prerasla <ribarcina> . To sad ne treba ni fatat'(lokalizam ito pucki) <valjanjeodsmijeha>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Filozofiranje o ribolovu i dogodovštine iz ribolova”