Kretenski nacini ribolova

Ovde otvarajte teme koje ne pripadaju nigdje, ćumurajte o stvarima koje vam padnu na pamet i chatajte do mile volje.

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Kretenski nacini ribolova

Post Postao/la rusko » 08 stu 2011, 07:03

slika slika


Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Kretenski nacini ribolova

Post Postao/la angler » 08 stu 2011, 07:26

Cini mi se kineski saran, koji se nenormalno razmnozava i nemogu ga istrijebiti. Navodno da je poceo opasno da unistava floru rijeka. Dvije su skroz ugrozene tako da je dozvoljen lov svim sredstvima i velike kazne za vracanje ulovljenih riba u vodu.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kretenski nacini ribolova

Post Postao/la rusko » 08 stu 2011, 07:36

Ma nije samo do toga, ovaj nacin ribolova izgleda postaje sve popularniji naroocito u USA...
slika slika

edoA
Prava Štela
Postovi:134
Pridružen/a:03 kol 2011, 13:07
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kretenski nacini ribolova

Post Postao/la edoA » 08 stu 2011, 09:45

Nije tu velika razlika na ono kako love podvodnim maskama i harpunama po neretvi...

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kretenski nacini ribolova

Post Postao/la Seha » 08 stu 2011, 12:50

Lov lukom i strijelom u USA je izgleda dozoljen samo na vrste riba koje su invazivni dosljaci zbog cije enormne populacije nestaju autohtone vrste. Rijec je uglavnom kako rodjo rece o ciprinidima tipa amur saran tolstolobik, ali i ribama poput snakeheada o kom smo nedavno pricali.
U Australiji se zahvaljujuci odgovarajucoj klimi saran toliko namnozio da drzava ostro sankcionise sve one koje nakon ulova sarana vrate u vodu. Takodje nema cime nisu pokusali da ga istrijebe i nisu uspjeli u toj nakani.
Evropski sarani su takodje dosljaci, ali im ovdje klima nedozvoljava da naprave stetu autohtonim vrstama i izgleda da su nasli svoje mjesto u bioloskom balansu.
Neki dan gledam na TV-u izgleda da se jedino u Evropi tj. Spaniji pojavio taj problem koji imaju u USA i Down Under. Biolog Nijemac Roland nesjecam se prezimena 1974 u Ebro iz Njemacke donio 32 komada mladji soma. 13 godina kasnije uhvatio je prvog koji je bio tezak 6 kg, danas se love ribe preko 100 kg.
Ovoj enormnoj populaciji somova je takodje kriva klima i obilje hrane i u spaniji je to samo problem ihtiolozima i eko udrugama dok je lokalno stanovnistvo pre zadovoljno kapitalom koji obrcu na ribo turistima.
slika


Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kretenski nacini ribolova

Post Postao/la senad » 08 stu 2011, 13:35

Ne znam jesam li ubo klip, nemam pristupa youtube sa posla, pa sam preko googla pokusao naci.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=svTzF6e_lh4[/youtube]
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kretenski nacini ribolova

Post Postao/la montana » 08 stu 2011, 13:54

U Americi samo odredjene vrste ribe se mogu ovako loviti, upravo kako kazete, "dosljaci". Saran, na zalost kolega sarandzija, spada u njih. Amur je vecinom zasticen, jer ga ubacuju da jede neku travu. Problem prenaseljavanja riba iz uvoza je veliki. Jedini nacin je da se motivisu ribari na ovakve nacine da ih love. Vecina ostalih ulovi sarana i izbaci ga na obalu da ugine. Ove nizijske rijeke su jako zagadjene i ljudi izbjegavaju da jedu ribu. Vecinom svi praktikuju C&R, pa luk i strijela postaju jedini nacin kako da se ribe eliminisu iz vode. Naravno i za strijelicare trebaju dozvole i pravila koja se postuju, a izlov na ovaj nacin propisuje drzavna agencija za lov i ribolov, ako stanje na vodi to dozvoljava ili zahtjeva. Zabranjen im je lov tzv. "game fish" (lov atraktivne ribe). Kako god zvucalo okrutno, njihov nacin upravljanja vodom je ucinkovit. Ribe ima dovoljno u svim vodama. Recimo nas problem u BiH sa cverglanima i slicnim se moze rijesiti jedino konstantnim izlovom. Cverglan je odlican za pojesti, lako ga je uhvatiti, ipak nisam siguran da neko u BiH sebe naziva cverglandzijom, valjda nas sramota iz nekog razloga. Ribe dosljaci, losa pravila i krivolov su od Neretve napravili bezveznu rijeku. Ljudi tamo idu u lov smudja, kalife, soma, sarana i linjaka, dok nekadasnjeg izobilja rijetkih endemskih vrsta vise nema, osim u imenima ribarskih udruga.

Da se vratim na temu, lov lukom i strijelom znaci da ribe ima u vodi u velikim kolicinama i da joj se lako pribliziti na nekoliko metara i uloviti je. Da ribe nema, tesko da bi bilo i ovog ribolova.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kretenski nacini ribolova

Post Postao/la rusko » 08 stu 2011, 17:10

Koji god da je razlog, meni je nacin ribolova zestoko antipatican... draga udica i mamac pa kako bude... ovo sa strijelom je nekako previse krvolocno
slika slika

Avatar
@ldin
Nobelovac
Postovi:1253
Pridružen/a:02 ruj 2010, 22:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kretenski nacini ribolova

Post Postao/la @ldin » 08 stu 2011, 18:08

:135: <valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha> Lopata je vrhhhhhh :135:
Starost počinje kad kajanje zamijeni snove !!!

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kretenski nacini ribolova

Post Postao/la montana » 08 stu 2011, 18:54

rusko je napisao/la:Koji god da je razlog, meni je nacin ribolova zestoko antipatican... draga udica i mamac pa kako bude... ovo sa strijelom je nekako previse krvolocno
I meni je, ali oni to tako vole, pa se ne mogu ni zaliti. Barem ih nema na musicarskim terenima. Tamo im je zabranjeno!
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Kretenski nacini ribolova

Post Postao/la angler » 08 stu 2011, 19:45

Gledajuci kako je love i izgleda ruzno. Neki dan sam gledao na National Geographic emisiju upravo o tom problemu na dvije najugrozenije rijeke. Izmedju svega navedenog sto smo i sami napisali, na ovim rijekama nije dozvoljeno tu ribu samo izvuci i baciti vec se mora donijeti u neka zbirna mjesta odakle je salju u fabriku stocne hrane. U amazonu oni indijanci na isti nacin love ribu i dan danas, sa tom razlikom sto ribu pojedu i ulove koliko im treba. E time odosmo daleko poredeci sa ovim nacinom.
I onda se dotaknemo ceste price sta je humanije, uhvati i pusti ili uhvati i pojedi. Zakacim ribu, udica joj probije usnu ili cak hrskavicu, kost, pa onda zamaram tu ribu da da bih je privukao obali ili meredovu, ona se bori za zivot i smrt i daje svu svoju snagu neznajuci da cu je pustiti. Dovucem je i pobjednicki se slikam sa trofejom, a onda probodenu i iscrpljenu pustim. Zatim dodje Mujo, Pero, Jozo, Hans, Gustav i ko jos, i sve iz pocetka se desava istoj ribi za svog zivota. Tu zaista ne vidim nimalo humanosti iako sam i sam pristalica C&R bar 95%, ali samo iz razloga sto kod nas ribe nema. Ovdje vracam ulovljenu ribu iz razloga sto je ili ogromna :grin: a i iz razloga sto se meso osjeti na naftu.
U normalnim zemljama, zasto ne, platim dozvolu, ulovim 2-3 koliko je dozvoljeno ponijeti i jedemo kuci frisku ribu. <rostilj>

I jos jedan gori primjer od ovog strelom. Prije dosta godina HE Jablanica je drzala nivelaciju jezera u vrijeme mrijesta sarana. Na "livade" kako smo ih mi zvali, se saran mrijestio. Milina gledati ledjna peraja parova kako se udvaraju. A onda domaci uzmu letve, na vrh zakucaju nekoliko eksera "desetki" unakrsno...trk po livadi i opleti. Sve komadi od 10-15kg. Nisam cuo...gledao sam.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kretenski nacini ribolova

Post Postao/la rusko » 08 stu 2011, 19:49

slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Kretenski nacini ribolova

Post Postao/la angler » 08 stu 2011, 20:11

Kako je znala moja nana reci...budala i samara nikad dosta :shock:

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kretenski nacini ribolova

Post Postao/la montana » 08 stu 2011, 21:35

Nedavno je neki blento ranio kita u celjust... Mislim da ovi i nisu ribari, barem ih u to niko i ne uvrstava...
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kretenski nacini ribolova

Post Postao/la senad » 08 stu 2011, 22:11

Ovog smo imali negdje :mrgreen:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Id_bGQ5SpoU[/youtube]
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “S.U.R. Bistro "Bistro!" - FORUMSKA KAFANA”