HiJack This - extra programcic za ciscenje sistema

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Avatar
besko
Predsjednik Skupštine U.G. Bistro!
Postovi:264
Pridružen/a:19 sij 2010, 01:33
Lokacija:Sarajevo, BiH
Kontakt:
HiJack This - extra programcic za ciscenje sistema

Post Postao/la besko » 07 sij 2014, 00:04

Kratki opis programcica i uputstvo za rukovanje... Napominjem da je BESPLATAN!
Nije tesko, samo pratite korake :mrgreen:

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
HijackThis vam otvara mogućnost za pronalaženje i otklanjanje nezeljenih unosa na kompjuteru, tj. samom sistemu.
Zbog toga će skenirati posebne dijelove u registry-ju i uporediti ih sa zadanim postavkama. Ako postoji neka abnormalnost otkrivena na kompjuteru HijackThis će ih spremiti u logfile. Da bi saznali šta je ustvari OK, a sta nije fajl analizirate preko HijackThis web stranice - http://www.hijackthis.de/en.

Logfile nije tako lako analizirati. Čak i naprednim korisnicima kompjutera. Uz pomoć ovog automatskog analizatora ste u mogućnosti da dobijete neku dodatnu podršku. Samo zalijepite (copy-paste) svoj ​​potpuni logfile u kućicu na dnu http://www.hijackthis.de/en stranice.
Ova stranica pruža samo online analizu, a ne HijackThis program.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eh, pa da krenemo, program nije "tezak za sistem" - ne zauzima puno resursa - i samo analizira stanje, a vi cinite korake na osnovu online analize.

Prvo skinete program sa:
http://www.filehippo.com/download_hijackthis/
(sa desne strane pri vrhu ima download - cca 1.30 Mb)

Nakon instalacije pokrenete program,
Do a system scan and save a log file?
slika



Veoma brzo zavrsi i "iskooci" LOG file kao na slici:
slika

Selektujete citav text ovog LOG file (Edit - Select All, Edit - Copy)

Odete na web stranicu:
http://www.hijackthis.de/en
i u dnu gdje je veliki bijeli kvadrat "paste"-ajte LOG file i idite na ANALYZE

Nakon ANALIZE dobijete rezultate sta biste trebali popraviti, ili ako vam se cini poznato (kao drajver za mobitel ili nesto slicno)- onda ostavite iako je on prepoznao kao nesto NEPOZELJNO u sistemu. Ova analiza se radi i na osnovu misljenja ostalih korisnika da bi se izbjeglo nezeljeno brisanje unosa u registryju.
slika

Na osnovu rezultata gledate u programu koja stavka je oznacena kao da ne valja, npr:
slika
Strihirate sa lijeve strane kucicu i tako na svakoj "gresci" i kliknete "Fix checked".

U slucaju da zatreba restart (ako se nesto "uvuklo" preduboko) nakon restarta programcic se sve uraditi kako bi vas rijesio problema.

To je to! :mrgreen:

Mislim da nisam nista propustio, ali u svakom slucaju ja svaki mjesec preskeniram comp. tek da vidim je li mi ko doshao na sijelo :)

Ako bude nejasnoca ili sumnji, javite se ovdje ili ako gori - poslaljite poruku pa cemo rijesiti sa ovim ili sa artiljerijom :) ;)

Na osnovu imena fajla i direktorija gdje je smjesten mozete zakljuciti da li se radi o necem "nevaljastom" ili je OK, npr. ako pishe NOKIA i sl. znate da vam je npr. od mobitela itd, itd...

Pozdrav!


Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: HiJack This - extra programcic za ciscenje sistema

Post Postao/la zlaja » 07 sij 2014, 00:13

Ja imam norton, jel on druže dovoljan ili da ga se kotarišem i skinem ovaj?

Avatar
besko
Predsjednik Skupštine U.G. Bistro!
Postovi:264
Pridružen/a:19 sij 2010, 01:33
Lokacija:Sarajevo, BiH
Kontakt:

Re: HiJack This - extra programcic za ciscenje sistema

Post Postao/la besko » 07 sij 2014, 11:01

zlaja je napisao/la:Ja imam norton, jel on druže dovoljan ili da ga se kotarišem i skinem ovaj?
Norton je antivirusni program, a ovo je samo alatka za uklanjanje nezeljenih "uvaljivanja".
Znaci Norton je "real-time" zastita od upada i virusa, a ovaj ako se to desi :mrgreen:

I ako instaliras ovaj, nece smetati jedan drugom - buduci da je ovaj "cistac"!

Glede antivirusa, Norton je "poznat" po tome da zauzima puno resursa, tako da kada budes mijenjao (ako kupujes) onda bih ja prije izabrao ESET NOD ili KASPERSKY... Ako dodje do ovoga pricacemo :) u svakom slucaju ako si taj platio, ostavi ga nek radi svoje i instaliraj HiJack pa vidi hoce li ti ista izbaciti.

Na kraju krajeva mozes skenirati i meni poslati LOG file pa da vidimo (zajedno) imas li sta "vishka"... osim kila :456:

A ima i ZLATNO PRAVILO za svakoga, a to je:
AKO NE ZNAS KO JE POSILJATELJ E-MAILA, A IMA ATTACHMENT - NE OTVARAJ I BRISHI GA!
Isto vazi i za nepoznate fajlove.... (ime_fajla.EXE i sl.)

Cujemo se, zivio! ;)

Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: HiJack This - extra programcic za ciscenje sistema

Post Postao/la Clavis » 07 sij 2014, 11:36

Extra post Besko :)

Ja odavno nisam koristio ovog malca a odavno se vrti... navadio se na CC cleaner pa utoliko kad se sjetim, preletim cache i registy, iznenadi se čovjek koliko browseri povuku "smeća" u cashe, mada nikad mi kom nije bio čistiji, od kako ga koristim za kruh....nahrani kerove i niš ne diraj :D a prije čačkanja do iznemoglosti... od antivirusa ne koristim ništa....

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: HiJack This - extra programcic za ciscenje sistema

Post Postao/la zlaja » 07 sij 2014, 11:48

Hvala Besko, Ma meni ne trebaju drugi u tom haker sex-u, ja ti bolan znam u neka doba sam sebe hakerisat :mrgreen:


Avatar
besko
Predsjednik Skupštine U.G. Bistro!
Postovi:264
Pridružen/a:19 sij 2010, 01:33
Lokacija:Sarajevo, BiH
Kontakt:

Re: HiJack This - extra programcic za ciscenje sistema

Post Postao/la besko » 07 sij 2014, 11:59

zlaja je napisao/la:Hvala Besko, Ma meni ne trebaju drugi u tom haker sex-u, ja ti bolan znam u neka doba sam sebe hakerisat :mrgreen:
hahahha Niko mi ne zna ko ja saam! <valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha> ;)

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: HiJack This - extra programcic za ciscenje sistema

Post Postao/la Seha » 07 sij 2014, 17:16

Lakse bi uhvatio po 10 stuka metrasica, sarana preko 10 kg, deverika preko 3 kg i grgeca preko kile nego rijesio ovu zavrzlamu na kompjuteru....

Svak je rodjen za ponesto ja za informatiku definitivno nisam
slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: HiJack This - extra programcic za ciscenje sistema

Post Postao/la rusko » 07 sij 2014, 19:05

Kada dodje vrijeme za mijenjanje kompjutera… nabavite Mac… i nema problema ;-)

Besko… postoji li opasnost da ovaj program ukine aplikacije koje nisu "poznate"… npr, nekih programa koji se koriste samo za pojedine branse i koji sve u svemu imaju 50-tak korisnika?
slika slika

Avatar
besko
Predsjednik Skupštine U.G. Bistro!
Postovi:264
Pridružen/a:19 sij 2010, 01:33
Lokacija:Sarajevo, BiH
Kontakt:

Re: HiJack This - extra programcic za ciscenje sistema

Post Postao/la besko » 07 sij 2014, 23:57

ma valja i na Mac naviknuti, a da je bolji -jeste!

HiJack ti moze ukinuti sta god hoces, ali SAMO AKO MU TI KAZES DA UKINE!

Npr. ako se software zove "Accounting" a ti znas da si ga ti nabacio i da ga koristis, onda ga neces brisati... logicno, sto bi rek'o Chombe :) A vjerujem i da ga analiza na web stranici nece prepoznati kao opasnog... jer nisi jedini koji ga ima.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: HiJack This - extra programcic za ciscenje sistema

Post Postao/la rusko » 08 sij 2014, 00:10

program je pravo dobar… samo nije za ljude koji nisu upuceni… ovo sto sam te pitao se desava cesce nego sto Chombe lupi glupost…

Za onog koji nije upucen a ima problema sa kompom je najbolje da skenira registar sa programom, pa to poslije objavi na forumu i pita nekog ko zna gradivo sta da obrise.
slika slika

Avatar
besko
Predsjednik Skupštine U.G. Bistro!
Postovi:264
Pridružen/a:19 sij 2010, 01:33
Lokacija:Sarajevo, BiH
Kontakt:

Re: HiJack This - extra programcic za ciscenje sistema

Post Postao/la besko » 08 sij 2014, 00:18

Slazem se, samo ga posta ovdje, pa kada rijesimo - obrisemo.
Ili jos bolje, neka mi posalje PP ;)
A kad vec radim ovo, posaljite i urinokulturu, i sve nalaza sto imate da bacim oko :))))

"Blicko raspršivač - Čisti sve osim obraza!" <valjanjeodsmijeha>

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: HiJack This - extra programcic za ciscenje sistema

Post Postao/la Kovach » 08 sij 2014, 03:34

Ima jos jedna mogucnost a to je instalacija programa Team Viewer http://www.teamviewer.com/sr/index.aspx ... 3godT38Ayg na svom racunaru i potrebno je da ga ima neko ko ce "cackati" po registry bazi umjesto vas, odnosno neko ko je upuceniji u to. Jednostavno povezes dva racunara i radis sta hoces na njemu kao da sjedis za istim, a ima i file transfer opciju. Program je siguran jer morate onome ko ce se zakaciti na vas kompjuter dati ID broj i password.
Ja isto koristim CCleaner http://www.piriform.com/ccleaner/download/standard . Kad skenira registry i prije bilo kakve akcije ciscenja ponudi snimanje rezervne kopije registry baze i kasnije mogucnost backup-a. Pored toga cisti i disk, a ima mogucnost deinstalacije programa i upravljanja programima koji se pokrecu u pozadini i opterecuju racunar bez potrebe.

Ovaj beskov program je odlican ali nemojte cackati po registry bazi ako niste sigurni jer pogresno brisanje cesto dovodi do obaranja sistema.

Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: HiJack This - extra programcic za ciscenje sistema

Post Postao/la Clavis » 08 sij 2014, 08:22

CC volim što ima mogućnost brisanja zapisa iz popisa instaliranog software-a... znalo mi je raje donijet komp, gdje su manuelno brisali foldere sa fajlovima programa koji im nisu više trebali, a zapis ostao i u registry-u i na popisu...

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: HiJack This - extra programcic za ciscenje sistema

Post Postao/la zlaja » 08 sij 2014, 10:37

Ja se nisam odrazio do kraja hehehehe...norton utilities- čišćenje diska,čišćenje registra, defragmentacija i još par fazona...ekstra dobro šljaka...može se i navit da jednom dnevno sam pokrene...

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: HiJack This - extra programcic za ciscenje sistema

Post Postao/la tommylee » 07 vel 2014, 14:23

Šta mislite o ovome od skoro sam ga intalirao i očistio popriličan broj "fajlova" sa računara:

https://www.malwarebytes.org/

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Računari, programi, igrice, ostala tehnologija”