Osama

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Avatar
soha
Nobelovac
Postovi:1431
Pridružen/a:13 lis 2008, 00:10
Lokacija:Stari grad Soko
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Osama

Post Postao/la soha » 03 svi 2011, 01:05

angler je napisao/la:
kenan_sa je napisao/la:BIN LADEN SAHRANJEN U MORU
Tijelo Osame bin Ladena sahranjeno je u moru, uz poštovanje islamskih običaja, prenose u ponedjeljak ujutro američki mediji pozivajući se na izjave dužnosnika u Washingtonu. Američki dužnosnici rekli su za američku televiziju CBS da će Bin Ladenovo tijelo biti pokopano u skladu s islamskom tradicijom, u koju spada i strogo pravilo da se tijelo pokojnika pokopa za 24 sata od smrti.


Vijesti u 7 @ Hayat TV
Bin Laden bio je Saudijac, ali isti američki dužnosnici navode kako Saudijska Arabija nije htjela preuzeti njegovo tijelo.

Kako se navodi, neimenovani dužnosnici su istaknuli da se željelo po svaku cijenu izbjeći da Bin Ladenov grob postane mjesto hodočašća. Da bi to izbjegli, Amerikanci su odlučili njegovo tijelo prepustiti moru, uz poštivanje svih vjerskih obaveza.

Kod muslimana tijelo se uglavnom umotava u obično bijelo platno, bilo da se sahranjuje u zemlji ili u moru.
Nidje veze :?
Ovakve vijesti nebi zadovoljile ni kriterije Vesele Sveske!
U prevodu..."Tijelo isporuceno DHL-om do prve obale. Ubuduce hodocasce ce se vrsiti na dva mjesta, Kaba i Osamin mezar, titula...veliki i mali Hadzija".
E sad ne znam kako da okarakterisem vjesti... kao cinizam, skartiranje, sikaniranje, podcjenjivanje, nepostivanje, ironija prema jednom dijelu svijeta...

Nafta vec duze vrijeme nije razlog americkog terorisanja ostatka svijeta. Neznam da li su i sad slicni podaci ali prije je bilo da Amerika ima 32% svjetskih zaliha koju ne diraju, Bliski istok 18%, Rusija 12% itd.
Svjetskom policajcu se osladilo i da zavlada ali samo odredjenim dijelovima svijeta pa se opet vracamo na pocetak ove teme o "onom" ratu.

E sad da vidimo koga ce novog izmisliti, koji ce mozda cak "imati daMu" (titrana od istih izumitelja) da digne ruku na "Kenedija".
Cinizam, ironija, nepoštivanje...sve od toga gore navedenog (nazalost). Neko spomenu da vjerski rat nije ne prestao, a ja se ne bih slozio sa tom cinjenicom(mada ima i toga), al mislim da su u pitanju neke sasvim druge stvari, i da je ovo samo nastavk kolonizacija zemalja koje nemogu da se odupru jacim silama, samo sto se to sada radi drugacije, malo suptilnije ( politicki sto bi rekli). U pitanju su resursi i bogatstvo. Nafta je samo jedan u nizu resursa, danasu mozda i bitnija nalazista urana i dr. ruda i rudnih bogastava. Dakle sve ono iz cega se moze dobiti energija. Takodjer ja sve ovo vidim malo drugacije i moje misljenje nije mjerodavno, al izgleda da se jos nismo otarasili robovlasnickog drustva. U robovlasnickom drustvu su pojedinci imali moc, naustrub mase, a tako je i danas. Svi mi koji radimo za neke tvrtke, kompanije itd. smo u stvari robovi koji istima sluze za sto vecim sticanjem kaipštala, odnosno moci. Jeste da nas ne udaraju sa kandzijama i bicevima, ali kad sagledas sustinu, kandzije su samo promijenile oblik, i stvorili su potrosacko drustvo koje je finansijski ovisno i prema tome primorano da privredjuje za te iste korporacije, dok za ustrub svog fizickog rada dobija samo mrvice, tj. dovoljnu dozu konformizma da moze sebi i svojoj porodici ispuniti minimum zivotnog standarda, i sutra opet u nove radne pobjede. Ma zivio 1. Maj. Zivjela radnicka klasa i proleteri. Odoh ja opet u krajnost. Halalte i a ko hocete i obriste ovaj post.


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Osama

Post Postao/la montana » 03 svi 2011, 06:06

angler je napisao/la:Nafta vec duze vrijeme nije razlog americkog terorisanja ostatka svijeta. Neznam da li su i sad slicni podaci ali prije je bilo da Amerika ima 32% svjetskih zaliha koju ne diraju, Bliski istok 18%, Rusija 12% itd.
Svjetskom policajcu se osladilo i da zavlada ali samo odredjenim dijelovima svijeta pa se opet vracamo na pocetak ove teme o "onom" ratu.

E sad da vidimo koga ce novog izmisliti, koji ce mozda cak "imati daMu" (titrana od istih izumitelja) da digne ruku na "Kenedija".
Ovo je tacno za naftu i Amerika vecinu uvozi iz Mexica, juznoamerickih drzava i sa busotina na otvorenom moru. Dosta se pravi i Bio-diesela, ali i vadi iz zemlje. Najveca nalazista se ne diraju, valjda kad svima nestane da oni imaju za aviona. Najnovija istrazivanja pokazuju da se od nekakvog kamenja moze iscjediti nafta do sada najboljeg kvaliteta. Tek su uspjeli da usavrse proces da pojeftini na minimum isplativosti, ali moraju ga jos dotjerati. Kazu da toga kamenja ima preko 70% u Americi, narocito u drzavi Wyoming.

I dalje mislim da se radi o pravljenju novog svjetskog poretka. Vidite, robovlasnistvo je ovdje ukinuto i uveden novi, jeftiniji sistem. Jednostavno mi je to objasnio kolega ribar iz Mississipija ciji djed ili pradjed je imao robove na plantazi pamuka. Veli da su usljed industrijalizacije i uvoza iz zemalja treceg svijeta cijene pamuka padale daleko ispod cijene kostanja izdrzavanja robova koja je bila oko 3 dolara mjesecno. Usput robovi su se sve cesce bunili, jer su vijesti o oslobadjanju robova u drugim dijelovima Amerike stizale i do njih. Cak su namjerno zabusavali na plantazi. Jednog dana, djed je odlucio da pusti svoje robove. Sazvao ih je i saopstio im da ih oslobadja. Skakali su od srece, veselili se i polako razilazili, a on ih je posmatrao sa svog balkona. Oni stariji su dosli da se zahvale i oproste sa njim, dok su mladjarija vec nestali na horizontu. Par njih starijih nisu ni otisli vec trazili da ostanu. Farma je te godine zarasla u korov, a djed se odlucio da zaposli radnike umjesto robova. Izracunao je koliko moze platiti i dosao do cifre od oko pola dolara mjesecno. Jadno. Mislio je da samo ludjak moze na to pristati, ali je okacio tablu sa oglasom. U roku od 7 dana farma je bila prepuna radnika i pamuk je ponovo rastao, na jedan ekonomski opravdan, kapitalisticki nacin. Zanimljivo, rece djed svojoj zeni, gledajuci raspjevane radnike na njivi. Isti oni robovi, koji nisu htjeli da rade prosle sedmice su se zaposlili kod nas, a vidi ih sada, sve sami udarnici. Medjutim, bivsi robovi, a sada slobodni radnici su cesto ostajali i duze nego sto je normalno radno vrijeme. Osladila im se sloboda i njihov zaradjeni novac, iako sitan. Sitan? Pa kako uopste prezive sa pola dolara, zapita se djed. Nakon nekog vremena djed se susreo sa jednim od najvrijednijih i pitao ga kako mu je sada, kao slobodnom covjeku? Lose, veli. Bolje je bilo dok smo bili robovi. Tada smo radili 8 do 10 sati dnevno u sezoni, imali odlican smjestaj, hrane u izobilju, a i pjesama i igara. U periodima mimo sezone smo lezali ne misleci kako cemo platiti stanarinu ili zaraditi za hranu. Sada toga nema. Kada se pobere pamuk mi nemamo posla, a ni sta da jedemo.

Eh ovo sto ispricah, mozda se i nije desilo, a mozda i jeste. Sigurno je to da se tada desavala promjena svjetskog poretka. Veoma mi je slicna ova prica sa nasom... promjenom. Vise nema Socijalizma, vec Kapitalizam. Vise nema ni obroka, ako ne radis, ni lijekova, ni stana od firme, ni mnogo cega... Ima za one koji rade, tj. za one koji svome gazdi (nekada se to zvalo robovlasnik) naberu dosta pamuka...

Nije mi cilj drzati predavanje iz Ekonomije, siguran sam da medju vama ima vecih strucnjaka od mene, kamiondzije, ali mi sve ovo nekako smrdi na prevaru.

Vratimo se na temu. Sistemi, njihove promjene, prilagodjavanja i iskoristavanja. Kaze jedna starija vijest. U Afganistanu pronadjene najvece zalihe Litiuma (ono sto se mece u ove dobre baterije) na svijetu. Kako doci i iskopati Litium pored Talibana i drugih, nakrivo nasadjenih, plemena? Okupirati? Uuuuuuf to je skupo. Valja platiti vojsku, oruzje, logistiku i taman kad potjeras kamion Litiuma, nekakva bomba i ode sve ... ma tamo negdje. Najbolje je "donijeti demokratske promjene" i staviti dobra covjeka za predsjednika, napraviti parlament, vojsku i policiju. A onda se povuci. Oni ferceraju par godina i nestane love u budzetu za predsjednikov Audi, za plate i onu nadoknadu za bol i odvojeni zivot, te za sekretaricu... Eh onda predsjednik sjedne u Avion i dodje na donatorsku konferenciju i zaisce. Oni mu predloze da ode negdje drugo, recimo Forum Investitora, te prizove strane ulagace... i tako to krene. Dodje Halliburton, prijatelj iz Rusije, Njemacke, Kuwaita ili ko vec tamo i razvije im recimo rudarenje Litiuma, ali naravno uz koncesiju. Eh, do juce nisu ni znali sta je to, ali vec danas daju koncesije. Do juce to zakonski nisu mogli, ali danas imaju i predsjednika i parlament da daju koncesiju, a i policiju i vojsku (obucenu) da brane koncesiju, a imaju brate i kamaru radnika, posebno onih nezaposlenih.

Heeeej, pricam o Afganistanu i Pakistanu, ne o Bosni. Znam da vi odmah povlacite paralele, te imamo predsjednike, te skupstine, te ministre, te Audije, te koncesije, te brane i centrale... uf, pa hebo te ovo kod nas vac proslo, a mi janje okretali za maj. Ma znam da pretjerujem. Gdje smo mi, a gdje oni? Kod nas je drugo. Mi se samo integrisemo u EU, pa zato. Znam da im treba struje, pa velim, kad se vec integrisem, da i ja nesto dam... eno moje livade, na, pecacu ja negdje drugo.

Nego se postavlja pitanje kakve veze ima onaj djed ili pradjed i pamuk i robovi sa svim ovim? Pa i nema neke posebne. Ono su crnci, a mi u "srcu Europe". Oni nekad, a mi sad ... ma nekako sve mi slicno?

Razlog promjena u svjetskom poretku treba traziti u teznji za maksimiziranje profita velikih svjetskih ekonomija. To nisu nacionalne, vec radije internacionalne ekonomije gdje je novac veznik izmedju gospode suvlasnika nasih zivota.

A sta cemo sa Osamom? Pa on je bio dobar razlog i da "ovi" odu tamo, a i da "oni" podrze "njegove ideje". Nesto slicno jednom koncertu Dzeja na nekadasnjoj "Sarajki". On onako ruzan i malesan, nevjerujem da bi nekog privukao, ali doveo neku Jovanu (doooobra, op.a.), pa se moglo uci samo ako nekoga znas na vratima. Na koncu Osama zavrsi kao prihrana ribama nekog od oceana.

Helem, vjerski ratnici, nacionalisti, skin headsi, separatisti, plemenske starjesine, stoka, fudbalski huligani, nesvrstani, sovjeti i kojekavi drugi blokovi ni do dana danasnjeg ne skontase da su ih globalisti preskocili, otprilike onako kako se igrala drevna igra u mojoj mahali: "truhle kobile" .
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
kenan_sa
Književnik
Postovi:522
Pridružen/a:20 svi 2009, 03:31
Lokacija:Memli strana starog sarajeva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Osama

Post Postao/la kenan_sa » 03 svi 2011, 23:26

slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Aktuelne vijesti iz medija”