Pocetak i kraj rijeke Bosne

Mjesto na kojem će naš član Olimp postavljati reportaže sa svojih putešestvija-pohoda rijekama

Moderatori/ce:emin,Olimp

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Pocetak i kraj rijeke Bosne

Post Postao/la zlaja » 03 pro 2010, 00:16

Aldine druže svaka čast ti si uvijek za akciju,ja sam prije za roštiljat i mahat vam zastavom sa obale da skrenete na roštilj i pivo :mrgreen:


Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Pocetak i kraj rijeke Bosne

Post Postao/la Olimp » 03 pro 2010, 00:22

Ja bih mogao dovesti nekoliko Mađara, Švaba, Slovaka,Slovenaca pa bi već u startu bila nekakva međunarodna regata . Već vidim natpis

Regata "Bosnom kroz Bosnu" :7564:
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pocetak i kraj rijeke Bosne

Post Postao/la senad » 03 pro 2010, 00:36

Kako i rekoh, jos jedna tema za uspavljivanje i neka nam bude domaći preko zime, da vidimo kakve su sanse.
Pomalo cemo ovde elgenisati i kontati kako i sta - u biti nije nerealno i ako nista, ako ne mogne neko od raje sa foruma, mozemo biti dobri domacini i pomoci kod organizacije i realizacije svega.
Ja jesam zainteresovan i za samo ucesce u ovoj ekspediciji, ali moram imati malo "zadrske" zbog "silnih i presilnih" obaveza kojih imam.
Neka nam Olimp da neke smjernice sta je potrebno i kod organizacije, a i kod ucesca u jednoj takvoj expediciji, pa da postavimo stvari na jos realnije osnove.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
kenan_sa
Književnik
Postovi:522
Pridružen/a:20 svi 2009, 03:31
Lokacija:Memli strana starog sarajeva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pocetak i kraj rijeke Bosne

Post Postao/la kenan_sa » 03 pro 2010, 01:01

Kad prije ispisaste ovoliko. Tema za 10. Majstore Olimp svaka cast. Sto se tice veslanja i camcenja veslam na jablanickom cijeli zivot razvlacuci stapove sto svoje sto od starog. Hehehehe... Redovno obilazim i redovni sam ucesnik Neretvanskih jal regata jal solo raftanja. Koji bi to bio merak poci u pohod "Bosnom kroz Bosnu". Imam jedan camac plasticni za 4 osobe, ali je on ipak za jezera. Nebi rijeku izdrzao a posebno one tjesnace prije Zenice. Mogu vidjeti sa ovim jednim ako se i odlucimo za takvo sto da iznajmimo raft camac sa kojim ja redovno raftam na Neretvi. Al to bi opet najbolje bilo na proljece dok jos ima vode te se moze i spustati da se ne vesla konstantno. Pokrepali bi do Visokog <valjanjeodsmijeha> .
slika

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Pocetak i kraj rijeke Bosne

Post Postao/la Olimp » 03 pro 2010, 20:16

Malo mašte - Tko bi imao sve koristi od regate "Bosnom kroz Bosnu"

- država jer bi imala nekakvu legetimaciju prema vani da se nešta pozitivno događa i da ona to podržava
- turističke organizacije od državne do lokalnih zajednica kojima protiče rijeka Bosna
- političke administrativne jedinice (općine, gradovi...) koji bi se se na regati predstavljale
- firme i poduzeća koja bi uzela učešća u sponzorstvu
- lokalni birtijaši kod kojih bi ispili poneko osvježavajuće pivce ili tako nešta
- OVAJ FORUM kao idejni začetnik i suorganizator ovako jedne plemenite regate koja bi mogla postati tradicionalna
-
-
-
-
- nadopišite tko bi još mogao imati korist od takve regate, pored nas samih koji bi krenuli kao učesnici
:12532:
Živim snove, ne sanjam život


Avatar
tare
Nobelovac
Postovi:1304
Pridružen/a:14 lis 2008, 17:45
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pocetak i kraj rijeke Bosne

Post Postao/la tare » 03 pro 2010, 20:23

ali bi se prvo moralo sporvesti detaljno ciscenje obala,da turisti ne gledaju bozicne vrbe i mrtve krave...

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pocetak i kraj rijeke Bosne

Post Postao/la rusko » 03 pro 2010, 20:48

a onda ovako:

slika

banjalucki dajak...
slika slika

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pocetak i kraj rijeke Bosne

Post Postao/la senad » 04 pro 2010, 01:51

Olimp je napisao/la:Malo mašte - Tko bi imao sve koristi od regate "Bosnom kroz Bosnu"
- država jer bi imala nekakvu legetimaciju prema vani da se nešta pozitivno događa i da ona to podržava
- turističke organizacije od državne do lokalnih zajednica kojima protiče rijeka Bosna
- političke administrativne jedinice (općine, gradovi...) koji bi se se na regati predstavljale
- firme i poduzeća koja bi uzela učešća u sponzorstvu
- lokalni birtijaši kod kojih bi ispili poneko osvježavajuće pivce ili tako nešta
- OVAJ FORUM kao idejni začetnik i suorganizator ovako jedne plemenite regate koja bi mogla postati tradicionalna
- nadopišite tko bi još mogao imati korist od takve regate, pored nas samih koji bi krenuli kao učesnici
:12532:
I ja mastam i ideja više nego dobra, a korist koju bi imali, sve si nabrojao.Najveća korist bi bila uvezivanje/upoznavanje ljudi, širenje ideje "druzimo se", "skinimo makar na kratko sve ograde", "prepustimo se prirodi i uzivajmo u njoj".
No, da se sada vratimo u realnost.
Mi imamo (kako si vjerovatno vidio, posto rece da odavno pratis forum) osnovano udruzenje koje ima neke ideje, neke planove za realizovati.Dva-tri manja projektcica koje smo mogli nas par sprovesti u djelo su zavrsena, a u planu su dva-tri.
Prvi, krucijalni od kojeg ce zavisiti sve ostalo je - pokretanje ribolovačkog časopisa.Ovo što nas ima na terenu (članova U.G.) smo uglavnom angažovani na tom projektu, jer bi nam realizacija časopisa omogućila (nadamo se) finasijsku nezavisnost i mogućnost finansiranja svih aktivnosti koje se iskristalizuju kao interesantne i koje će imati pozitivnog efekta i odjeka.(uzgred budi rečeno, ova regata, po meni, ispunjava te kriterije)
Drugi projekat koji su pokrenule naše kolege sa foruma je - skola ribolova/flyfishinga za male i odrasle.Oni su finasirali kupovinu pribora (9 kompleta za FF), a do proljeca ce napraviti plan i program skole, te bi se s proljeca to trebalo pokrenut/realizovati.
Treca stvar koju planiramo, o cemu tek trebamo pricati je akcija "Poskidajmo zastave sramote" - akcija skidanja plasticnih kesa sa drveca uz vodotokove, koju u BiH niko nikad pokrenu nije.
Ovo pisem ovde samo da te upoznam sa ovim sto mi vec pomalo raduckamo, tako da se ne smijem upustiti u obecanje da cemo mi preuzeti organizaciju svega, ali nije iskljuceno ni da necemo (ako se slozimo) - sve zavisi od dinamike realizacije zapocetih stvari.Gledajuci ove tvoje reportaze, to je ipak organizacija, i jednostavno bi bilo - hajmo nas 6-10 sa tri camca, stacemo gdje nam je ceif, jescemo pastete, spavati gdje nam se ucini lijepo mjesto, ali regata...tu bi morali bas zapeti i uraditi to ljudski.
Opcija koja ostaje otvorena, koja bi dala veće šanse realizaciji svega su @ldinova poznanstva sa rafting klubovima duz rijeke Bosne, pa da oni ucescem omasove regatu, a i organizuju tabore po etapama (sto bi moglo biti dobro isplanirano, naravno, ako isti klubovi pristanu preuzeti na sebe i taj dio obaveze).
Ja bih volio da nam ti napises neke stvari o regatama - kako se to organizuje (praksa sa ovih na kojim si bio), ko organizuje (jedno, dva, vise drustava), kako se odredjuju u koje su duzine etape...cisto da znamo, pa da vidimo gdje smo i sta se moze, da mastamo i smisljamo kako da mastu pretvorimo u stvarnost.Ja sam vise nego zagrijan, ali isto tako znam stanje na terenu, sto mi "zadaje povlacenje rucne" sa davanjem obecanja.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
@ldin
Nobelovac
Postovi:1253
Pridružen/a:02 ruj 2010, 22:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pocetak i kraj rijeke Bosne

Post Postao/la @ldin » 04 pro 2010, 04:05

moram se malo upetljat ovdje , prenjet ću svoja iskustva pa mislim da ćemo se naći negdje . Prvi rafting na našoj Krivaji smo napravili nas pet iz kluba sa onim dječijim čamcima doslovce , imali smo gumeni veliki iz civle zastite iz 80-god. koji nismo mogli ukrpiti od silnih rupa . Drugi smo zvali i neke goste i tada su se zagovarale neke centrale pa je to bio kao znak protesta , treći je već turistička zajednica Ze-Do kantona preuzela kao jedan od nosioca projekta , iz tih raftinga ured pa naših internih je nastao rafting klub u Z-dićima tako da nam matični klub Atom ne bude prebukiran i zatrpan . I dan danas to tako ide mi više nemamo ništa s tim naš cilj ispunjen preuzeli jači ljudi i dobro to rade .To se sve odvijalo u par godina uh Bogami ured pa i deceniju :? i uglavnom je transparentno moze se naci i po netu .Ono što bi i ja predlozio je to ta ideja Senade koju si naveo u svom postu , a to je da za prvi i za početak krenemo sa manjom ekipom to je čisto izvidjanje terena , medijski pokriti i promovisati da se čuje jer to će olakšati posao za sljedeći !!! . Puno lakša organizacija za početak . Ovako ja lično bez nekog pretjerivanja bi se mogao pozvati na neka poznastva dočeke spavanje pratnju i to , čak šta više poznavajući te ljude bit će im i drago , jer otprilike su to ljudi ovakvog profila kao i mi. Medjutim znači neka manja ekipa 3-4-5 čamaca, jer to su klubovi naši bosanski da ne kazem kokuzi , za neku masovnu regatu pravu trebaju nam dobri i jaki sponzori to su velika ulaganja , ogromna organizacija , od hitne pomoci, policije, gorske sluzbe, prevoza opreme , organizovanih ručaka ....itd, a ovo 4-5 čamaca se moze organizovat glat to uopšte nisu neki troškovi , to moze da podnese svaki klub ili pojedinac, pogotovo sada je 12 .mj. neću reći da je rano nego je taman, do ljeta se da razradit svaki detalj. Koliko mozes pojest i popit za to vrijeme?? staneš gdje ho'š i skim ho'š onda još jedna stvar su i te zastave sramote , sada tu švabe ovi oni, a nas stid pampersa ,šporeta kesa... mene bi bar bilo, a čisto sumnjam da bi i njima bilo ugodno. I to će se riješiti u dogledno vrijeme , al do tada neka manja ekipica da se spusti je sasvim dovoljno za početak i prvijenac i opušteno , normalno tu bi stajala opcija uvjek otvorena da za ove "moje" sto bi nas dočekali na pojedinim mjestima ono da nam se pridruze neku dionicu ili do kraja, i da ja ne pita gdje kraj?! Sava... Crno more :456: jel nosimo štapove 8)
Starost počinje kad kajanje zamijeni snove !!!

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Pocetak i kraj rijeke Bosne

Post Postao/la Olimp » 04 pro 2010, 09:53

Evo jedan primjer. Dunavska regata TID

- prolazi kroz Njemačku, Austriju, Slovačku, Srbiju, Rumunjsku i Bugarsku.
- traje 3 mjeseca
- organiziraju je početno Nijemci, a po dionicama svaka zemlja kod koje naiđu
- plovi se kajacima i kanuima
- doručak i ručak si sami sudionici pribave
- večeru dobiju na mjestima gdje noćivaju (ponekada i nedobe)
- sve što je potrebno sudionik nosi sam sa sobom i nema nikakva organizacija logistike
- domaćini na dionici gdje noćivaju nema nikakvu obavezu prema njima, ali ako želi može ih počastiti sa jelom i pićem
- polasci su individualni(kreni kada hoćeš)
- dolasci na etapna mjesta noćivanja su individualni (dođi kada hoćeš)
- nema noćne plovidbe
- vodi se briga da li je sudionik došao navečer, a ako nije traga se za njim
- zajedničko je jedino prelaz iz države u državu (objava ulaska i izlaska iz države)
- sve je fleksibilno ali u toj fleksibilnosti ipak se održava red
- biva između 100 i 500 učesnika na pojedinim dionicama
- dnevno se plovi oko 40-tak kilometara
- svaka zemlja domaćin na svom terenu animira organe politike, turizma, carine i granične policije i sa njima uređuje sve što je potrebno

- Sutra ću vam u Olimpovim pričama početi postavljati priču o TID-u na relaciji Mohač - Beograd dužine približno kao i rijeka Bosna (280 km) pa iz te priče ćete puno toga saznati

<titinpionir>
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pocetak i kraj rijeke Bosne

Post Postao/la senad » 04 pro 2010, 22:07

I ovo sto @ldin pomenu, treba nekog dovesti da gleda ovo i obrukati se.
viewtopic.php?f=108&p=22705#p22705
Zato i kazem, nesto manjeg obima, za pocetak, a ako bude zainteresovane nase raje, onda dobro i jeste, ici upravo na ukazivanje devastacije rijeke slikano iz rijeke, pa objaviti te slike, nesto u tom stilu osmisliti.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Pocetak i kraj rijeke Bosne

Post Postao/la Olimp » 04 pro 2010, 22:37

Jedan od ciljeva regate može se postaviti kao utvrđivanje postojećega stanja, prikaz stanja sa prijedlozima gdje i šta učiniti na poboljšanju očuvanja životne sredine. Možda i od EU da se dobije malo sredstava za ovakvu akciju koja bi okolinu očistila i dala predispozicije da se svijest o prijekoj potrebi očuvanja okoline pokrene kod raje.

<titinpionir>
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pocetak i kraj rijeke Bosne

Post Postao/la senad » 04 pro 2010, 22:43

To je to sto je i meni palo na pamet, ali onda ne organizacija regate, u klasicnom obliku u kojem vi ucestvujete.Ovo bi, kao prva organizacija, trebalo imati upravo ovu ekolosku temu, naoruzati se aparatima i uslikati nas onakvim kakvim nas vidi rijeka - sve te deponije koje se nalaze uz Bosnu i obiljeziti ih, a uz nesto jaci marketing, moglo bi imati kakvog-takvog uticaja na lokalne zajednice da nesto poduzmu.
Onda, da nastavimo mastati?
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Pocetak i kraj rijeke Bosne

Post Postao/la Olimp » 05 pro 2010, 00:15

- Primarni cilj je privući ljude u prirodu, suočiti ih sa istinom koju će vidjeti u prirodi, istinom o nama kako se maćehinski odnosimo prema prirodi.
- Sekundarni cilj uputiti apel i pokrenuti inicijative da se pokrene niz akcija na terenu radi čišćenja, ali i daljnjeg održavanja čistom ne samo rijeka i njeno korito već cijela regija, da ne idem prema državi,
- Sekundarni cilj je i naučiti ljude da se okrenu prema sebi i da se mogu lagano družiti samo ako postoji dobre volje
- Glavni cilj - druženje radi ostvarenja svih postavljenih ciljeva, ali i radi stvaranja novih.

Uh ala odoh u tvrdu maštu <123321> <titinpionir>
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Pocetak i kraj rijeke Bosne

Post Postao/la Olimp » 08 pro 2010, 23:25

Izgleda da vam je ponestalo mašte. Evo malo da je pokušam razbiktati

slika


Pokušao sam uz pomoć alata Google Earta izmjeriti rijeku Bosnu od samoga izvora pa do ušća. Stanje kilometraže je sljedeće

- 36,58 rkm - Visoko
- 92.45 rkm - Zenica
- 137.35 rkm - Žepče
- 176.18 rkm - Maglaj
- 202.76 rkm - Doboj
- 250.00 rkm - Modriča
- 277.15 rkm - ušće u Savu kod Bosanskoga Šamca

Poprilici su to i mjesta gdje bi regata mogla prenoćiti, a udaljenosti su u prosjeku oko 40-tak km jedno od drugoga što su idealne udaljenosti za jednodnevnu plovidbu na regatama. Tim prije jer je rijeka brza i ne zahtjeva veliki napor za veslanje već sa manje snage se može održavati pravac plovidbe.

Nastavite i vi sa svojim maštarijama.... <djed>
Živim snove, ne sanjam život

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Olimpove priče”