TID 2010. Kanuom po Dunavu Mohac - Beograd

Mjesto na kojem će naš član Olimp postavljati reportaže sa svojih putešestvija-pohoda rijekama

Moderatori/ce:emin,Olimp

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:
Re: TID 2010. Kanuom po Dunavu Mohac - Beograd

Post Postao/la Olimp » 07 pro 2010, 20:55

Nekoliko kilometara uzvodno od Dalja naišao je Bugarski brod koji je prevozio cestovna prometala. Podigao je velike valove tako da smo imali poteškoca da ih savladamo. Po njegovom prolasku još je dugo vremena površina rijeke bila nemirna ...


slika


U daljini se vidi i Dalj, sa cuvenom rijecnom krivinom...


slika


... pomalo mu se primicemo ...


slika


Odlucio sam ici bliže jednoj obali rijeke. Sa sredine rijeke ne dobivam fotografije kakve bih želio. Sve se izgubi u širini i visini prostora teko da na fotografiji ostade nebo i voda te tanka linija kopna koje se jedva vidi. Iz ove udaljenosti dobivam fotografije znatno ljepše i sadržajnije ...


slika


slika


Nailazimo i na rijecne nauticare koji se usidriše na pogodnim mjestu i odmaraju u ljepoti rijeke...


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život


Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: TID 2010. Kanuom po Dunavu Mohac - Beograd

Post Postao/la Olimp » 07 pro 2010, 20:55

Visoki vodostaj rijeke potopio je mnoge lijepe plaže. Nailazili smo ipak na neke koje smo iskoristili za pristajanje i suncanje ...


slika


... a rijeka "putuje" ocrtavajuci maticu na mirnoj površini ...


slika


slika


... prodosmo i pored Borovog Sela ...


slika


slika


... pa dodosmo i do Vukovara ...


slika


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: TID 2010. Kanuom po Dunavu Mohac - Beograd

Post Postao/la Olimp » 07 pro 2010, 20:56

U Vukovaru nam se pridružila rijeka Vuka ...


slika


slika


Nasuprot Vukovara nalazi se Vukovarska ada, poznato kupalište Vukovaraca. Njen položaj je zbunio mnoge regataše jer je plovni put izmedu Ade i Vukovara, a granica izmedu RH i Srbije s lijeve strane ade po sredini Dunavca. Mnogi ispred mene su htjeli pristati na Adu, ali kada su culi da to nije Srbija, odustali su od pristajanja, jer po protokolu nije se smjelo pristati na teritorij RH.


slika


Kako je tek prošlo podne odlucio sam pristati misleci da nekakav roštiljcic radi na Adi. Razocarala me cinjenica da samo šank radi. Ipak nisam želio dalje dok ne jedem...


slika


...vidjevši privezanoga moga Odiseja, pomalo su poceli pristizati ostali regataši. Bili su iznenadeni kada su zaculi da se sada nalaze u Hrvatskoj. Umirio sam ih rekavši im da nema problema da mogu slobodno pristati, neke i pocastio picem jer nisu imali sitnih Eura, a konobar druge valute nije primao.


slika


Cijela Ada je prekrivena finim pijeskom. Pijesak je iskorišten kao odlicna podloga za sportska i djecja igrališta. I plaže su lijepe, pješcane.


slika


Kako nema ništa za pojesti na Adi, morao sam podici svoju kuhinju i napraviti si rucak ...


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: TID 2010. Kanuom po Dunavu Mohac - Beograd

Post Postao/la Olimp » 07 pro 2010, 20:58

... poslije kojega je prijalo Vukovarsko pivo koje sam tada prvi puta konzumirao...


slika


slika


Nakon okrepe podosmo nizvodno. I vrijeme se polako pocelo kvariti..


slika


slika


slika


... bilo ih je koji su se odmarali ...


slika


slika


... na drugoj, desnoj strani Dunava vidi se Sotin ...


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: TID 2010. Kanuom po Dunavu Mohac - Beograd

Post Postao/la Olimp » 07 pro 2010, 20:59

Spremalo se nevrijeme koje nas je pomalo pristizalo. Najprije je prestao vjetar ...


slika


... potom je sve utihnulo, a u zraku se osjecalo da ce se nešta dogoditi ...


slika


... a potom nakon par minuta, je zapuhao snažan vjetar podignuvši velike, neugodne valove koji su nam poceli zapljuskivati vodu u kanue...


slika


... procjenismo da je najbolje da se sklonimo dok prolazak prvih udara nevremena ne pokaže kakva ce oluja biti. Zavukosmo se u raslinje obale da sacekamo da se vrijeme stabilizira ..


slika


... prvih desetak minuta vjetar je bjesnio, kiša pocela da pada, digoše se visoki valovi, a onda se vjetar stabilizirao, smanjili se valovi pa nastavismo dalje ...


slika


... neki i zajedriše uz pomoc kišobrana ...


slika


slika


... po laganoj kišici dodosmo do kraja današnje etape puta - Backog Novog Sela.


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život


Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: TID 2010. Kanuom po Dunavu Mohac - Beograd

Post Postao/la Olimp » 07 pro 2010, 21:02

Podigosmo kamp pored Carde u vrbiku ..


slika


... a onda pocesmo ispitivati zalihe šanka. Upoznah i dvije Novozelandanke koje idu od izvora Dunava do ušca. Nas troje imamo skoro 200 godina, ali eto plovi se ...


slika


Prema planu zapoce i oficijelni dio vecere uz dobrodošlcu domacina i zahvale domacinu na doceku ...


slika


... a potom pocesmo "tamaniti" riblju corbu po kojoj je domacin nadaleko poznat i ponosan...


slika


... cak ju je i kolegica iz Madarske pohvalila ...


slika


Uspio sam "uhvatiti" zajedno cijelo osoblje Carde. Blistali su od zadovoljstva vidjevši kako njihova riblja corba nestaje u našim želucima. Zaista je bila odlicna, za svaku pohvalu.


slika


Dobismo i informaciju da je današnje nevrijeme poharalo podrucje u Bogojevu sa kojega smo jutros krenuli. Lomilo je stabla, odnosilo crijep sa krovova. Umakosmo mu na vrijeme.

Siti i napiti u neko doba noci potražismo po kiši svoje šatore ...


slika


<jelmekotrazio> :7564:
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: TID 2010. Kanuom po Dunavu Mohac - Beograd

Post Postao/la Olimp » 08 pro 2010, 19:06

4. Dan Backo Novo Selo 1319 Rkm - Backa Palanka 1295 Rkm



U samo jutro, nešto prije 7 sati probudio nas je zvuk aviona koji je uokolo letio na niskoj visini stvarajuci veliku buku. Potpuno nas je razbudio pa ustadosmo.



slika


Kako je jucer padala kiša iskoristih jutro da malo razgledam okolinu ...


slika


slika


Carda se nalazi na samoj dunavskoj obali medu velikim topolama. Ovako ujutro djeluje prelijepo. Avion nas i dalje nadlijece, pa su se neki zapitali što se zbiva. Strucno sam im objasnio da je to prirodni nacin za rastjerivanje komaraca, kojih je bilo u izobilju. Ovakvo ih je objašnjenje umirilo. Još sam im objasnio da oko podne kada navale obadovi, lokalno stanovništvo poziva u pomoc MIG-ove kako bi ih rastjerali. Let MIG-ova pouzdano rastjeruje obade. Sumnjicavo su me gledali, ali nisu komentirali ništa.


slika


slika


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: TID 2010. Kanuom po Dunavu Mohac - Beograd

Post Postao/la Olimp » 08 pro 2010, 19:06

Nakon obilaska okoline podoh na dorucak, prethodno degustirajuci šljivku na šanku.


slika


Tek sam na kraju primjetio ovu tablu, pa neka se zna ..


slika


I "moja" mala ekipa, gledajuci s lijeva udesno Rade (iz BG) Vali, Maja i Vasko iz Bugarske izmigoljili iz šatora. Onako sneni jedva su pristali da ih slikam.


slika


Nakon što smo popili jutarnje osvježenje odlucismo poci u samo selo. Trebalo nam je kruha i ponešto tekucih problema ako ih nademo.


slika


Put je od Carde vodio do nasipa, preko njega ravno u selo. A selo kao i svako backo selo koje je nastalo prema projektima Nijemaca koji su nekada, do kraja II svj. rata živjeli u njemu. Sada u njemu žive ljudi iza rata doseljeni iz BiH, pretežno Muslimani, koji su se privikli na Backu i sistem života u njoj.


slika


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: TID 2010. Kanuom po Dunavu Mohac - Beograd

Post Postao/la Olimp » 08 pro 2010, 19:07

U selu me iznenadio ovaj spomenik. Ocuvan i skromno ureden, ali cijel. Cestitke svima koji ga održaše ovakvime.


slika


Doduše crkvu baš ne ocuvaše, ali kako smo culi, uskoro je i ona na redu.


slika


Po djelomicno obavljenim "šopingu", vratismo se u kamp. Domace rakijice nismo pronašli u selu. Kao nitko je ne prodaje. Šteta.
U kampu dobih i cuvara svojega šatora. Kako nije tražio novac za cuvanje dadoh mu stari kruh koji sam imao. Radosno je prihvatio dnevnicu...


slika


Neki su davno prije krenuli. Krenusmo i mi ...


slika


Nocas Dunav nije rastio, ali nije ni opadao što znaci da je vrhunac vala stigao. Lijepe scene obale se izmjenjuju ...


slika


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: TID 2010. Kanuom po Dunavu Mohac - Beograd

Post Postao/la Olimp » 08 pro 2010, 19:08

Danas nam se ne žuri. Etapa nije dugacka, a u Backoj Palanci trebalo bi stici do 16.00 sati tako da lagano održavam pravac kanuu prepustivši rijeku da me nosi...


slika


slika


Lijeva obala rijeke pokazuje koliko je zapravo visok rijecni vodostaj.


slika


Na desnoj strani je obala povišena tako da sama cinjenica da se voda uvukla u raslinje kazuje isto.


slika


Vrijeme je toplo i oblacno bez padavina. Našavši najudobniji položaj tjela u kanuu gotovo dremuckam na vodi. Doplovih i do Šarengrada...


slika


slika


... a rijeka se pruža prema horizontu i stapa se sa njim...


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: TID 2010. Kanuom po Dunavu Mohac - Beograd

Post Postao/la Olimp » 08 pro 2010, 19:08

Prodoh neprimjecen pored para zaljubljenih, Novozelandanke i Nijemca Svake godine se sastaju na ovoj regati i plove zajedno, a onda se dogodine ne vidaju. Svaki svoj trenutak koriste da bi bili zajedno.


slika


slika


slika


Na desnoj strani rijeke na hrptu povišene obale poceo se pojavljivati grad Ilok.


slika


slika


slika


Poceo mi se "približavati" i most preko Dunava koji spaja Backu Palanku sa Ilokom.


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: TID 2010. Kanuom po Dunavu Mohac - Beograd

Post Postao/la Olimp » 08 pro 2010, 19:08

Doplovih i do ulaza u Tikvaru, mjesta gdje cemo postaviti kamp za nocenje. Sa obje strane prolaza rijekoljupci postaviše svoje šatore, ali umjesto da uživaju u miru i tišini pustili su preglasno da trešte novokompovani narodnjaci pretvarajuci oazu mira u oazu buke i neukusa.


slika


Polako ulazim kroz prolaz. Pogled lijevo, prema izvoru nesnosne buke ...


slika


... a potom udesno prema strpljivcima koji tu buku stiocki podnose .


slika


Sama Tikvara me oduševila. Nisam odmah pošao prema mjestu gdje cemo postaviti kamp, vec sam je poceo obilaziti kružnom plovidbom u lijevo gdje se nalaze splavovi.


slika


slika


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: TID 2010. Kanuom po Dunavu Mohac - Beograd

Post Postao/la Olimp » 08 pro 2010, 19:09

Na poziv društva sa jednoga splava pristao sam uz njih i popio nekoliko domacih hladnih rakijica. Od društva dobih informaciju da cemo za veceru imati ovcetinu u kupusu, te iako oni pripremaju gilaš, da ce svratiti na ovcetinu jer je nezaboravna i nenadmašna po okusu. Još me pozvaše i da navratim i jedem kod njih kada gulaš bude gotov. Zahvalio sam im na pozivu i obecao da cemo se poslije vidjeti u kampu.

Dolaskom u kamp postavih šator i uselih se u njega. Cak dobih i cuvaricu šatora.


slika


slika


Potom podoh malo u obilazak. Susretoh i jednoga jako radoznalog labuda koji kada mi se približio, najednom me uhvatio kljunom za palac. Oguljena koža sa palca osta mi kao uspomena na njega, ali i ova fotografija.


slika


Vidjeh i kuhare kako spremaju jelo za nas...


slika


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: TID 2010. Kanuom po Dunavu Mohac - Beograd

Post Postao/la Olimp » 08 pro 2010, 19:09

Sredenost Tikvare me oduševila ... za svakoga ima ponešto sadržaja ...


slika


slika


Vidjeh i plovilo u vlasništvu nekoga sa foruma Moja ladja. Potajno sam se nadao da cu vidjeti i vlasnika, ali nisam ga vidio.


slika



A onda prema protokolu okupismo se u 16.00 sati kod autobusa koji su došli po nas. Cilj je bio posjeta jednome svetom mjestu za pivoljubce


slika


Do njega dodosmo za dvadesetak minuta vožnje...


slika


Svidjelo mi se uredeno dvorište, mirisi koji u njemu vladaju ...


slika


Malo da se i vi obrazujete...


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: TID 2010. Kanuom po Dunavu Mohac - Beograd

Post Postao/la Olimp » 08 pro 2010, 19:10

Nakon detaljnog razgledanja muzeja piva, pocesmo i sa konzumacijom istoga, tu na samom izvoru. Iskoristih situaciju da nazdravim sa svojim lanjskim prijateljima sa Kupe, a sa kojima sam se ove godine susreo u Mohacu i zajedno zaplovismo.

Od 12 ucesnika lanjske regate na Kupi, susreo sam 7 na ovoj regati. Lani sam im umjesto opraštanja rekao da se necemo opraštati, vec cemo se pozdravljati kada se sretnemo na rijekama, te neka znaju da kada god zaplove rijekom povezani su sa mnom, jer sam možda i ja toga trenutka u nekoj rijeci. Bili su sumnjicavi u mogucnost ponovnoga susreta. Dobro su to zapamtili i spomenuli mi te rijeci. Bili su presretni kada smo se vidjeli na ovoj regati.


slika


Zatim napravismo bezbroj zajednickih fotografija...


slika


... a onda odoh tamo gdje sam se najljepše osjecao ...


slika


Nakon obilaska pivovare, vratismo se u kamp. Tu je sve bilo spremno...


slika


slika


... dobismo i živu muziku ...

slika


... domacini nam zaželeše najtopliju dobrodošlicu ...


slika
Živim snove, ne sanjam život

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Olimpove priče”