Tragovi bezumlja mojih naroda

Mjesto na kojem će naš član Olimp postavljati reportaže sa svojih putešestvija-pohoda rijekama

Moderatori/ce:emin,Olimp

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:
Tragovi bezumlja mojih naroda

Post Postao/la Olimp » 09 pro 2010, 23:32

Ne krivim nikoga i sve krivim za ovo šta dopustismo da se među nama dogodi. Što nagrdismo zemlju i sebe same, šta dobar glas o sebi poružnješmo za nekoliko pokoljenja unaprijed, pred sobom i pred cijelim svijetom. Što maknismo barijere civilizacije pred barbarstvom koje nama zavlada,,,što...što...

Ne bih o politici, jer je ne volim, izbjegavam je i ne držim ničiju stranu u političkim raspravama. Već ću malo o posljedicama šta su nastale zbog nas samih, nama samima. O posljedicama koje između ostalih i mi prirodoljupci i te kako osjetimo i zgražavamo se nad njima susrevši ih u kretanju kroz prirodu.O posljedicama koje nam pri susretu kvare raspoloženje i užitak stečen do tada.

Ploveći rijekama mojih naroda, ujedno sam plovio više stotina kilometara i linijom razgraničenja. Linijom "ničije zemlje - vode" preko koje su s jedne na drugu stranu letjeli ubojiti projektili upućeni s namjerom da oduzmu nekome život, da ga osakate, da nekoga siročetom naprave.

Iako je oružano bezumlje davno prošlo, iako je rijekama puno vode poteklo od onda, iako se život "vraća" u svoje kolotečine, ipak su tragovi i te kako vidljivi. Vidljivi mada smo duboko u koritu rijeke, mada raslinje zaklanja poglede, vidljivi da nama samima pokažu našu sramotu, a onda i drugima pokažu kakvi smo...

Na obali viđamo još uvijek polusrušene objekte još uvijek uz obalu prostiru se desecima kilometara minsko sumnjiva područja. Još uvijek nije sigurno biti "svoj na svome".

DOKADA...... <djed>





slika


slika


slika


<titinpionir>
Živim snove, ne sanjam život


Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Tragovi bezumlja mojih naroda

Post Postao/la senad » 10 pro 2010, 02:28

Ja bih ovu pricu nazvao:
TRAGOVI BEZUMLJA MOGA NARODA
Jugosloveni, Južni slaveni, Bogumili, Neandertalci...i ostale pod kategorije.
Bistro nam pameti doslo!
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Tragovi bezumlja mojih naroda

Post Postao/la rusko » 10 pro 2010, 07:33

Ne bih ja bas tako Senade, Jer kada pogledamo Jugosloveni su stvarali nesto sto valja - bratstvo i jedinstvo, Bogumili su bili poznati po miroljubivosti, nisu napadali a njih su proganjali, takodje i neandertalci koje osudjujemo po obliku lobanje a nista o njima neznamo, istrebljena sorta...

Nema vise ni Jugoslovena, ni Bogumila ni Neandertalaca... a krivci za ovo su "prezivjeli"...

Pitam se zasto je uopste bitno smatrati se pripadnikom jednog "naroda"... jel' to nesto sto covjek radi pa postane dio tog, kao mi naprimjer sto pecamo pa smo ribolovci... kome uopste treba nacionalna karakteristika u identitetu i sta se sa njom dobija?

Uzmimo moj primjer: rodjen kao Jugosloven, poslije raspada treba da sam Bosnjak, ali ne ide bas jer sam ateista... u Svedskoj zivim vise od pola svog zivota, ovdje mi kazu da sam Svedjanin a u stvari nisam... a ja licno se najvise identifikujem kao Familijaran Musicar, a za ostale definicije me boli patka... Ja sam ono sto radim i volim a ne ono sto mi drugi kazu da sam...

Po mom shvatanju, naslov je kratko i jasno: TRAGOVI NACIONALIZMA!

Po meni ovo vise nije politicka vec socijalna prica i vrijedna je nekada diskusije, hvala Olimp!
slika slika

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Tragovi bezumlja mojih naroda

Post Postao/la senad » 10 pro 2010, 17:39

Nisi me shvatio kako treba, jer je na prvu napisano i bez dodatnih pojasnjenja, cisto onako misli bacio.
Ja sam potomak (ili sam bio nesto od ovih pobrojanih), smatram da smo svi mi potomci njihovi i naslov TRAGOVI BEZUMLJA MOGA NARODA se odnosio na nas, a kojima su, ako ništa drugo, ovo zajednički korijeni.
Prozvao sam sve nas kroz pobrojane kategorije, i nama je upuceno "Bistro nam pameti doslo", namjerno izbjegavajuci danasnje podjele.
Kako rekoh, na prvu napisano, pa moguce da se stekne drugaciji dojam.U biti, nista ruzno ni o kom ponaosob, nego o nama svima koji smo sebi dozvolili da nas dijele, puteno opce sa nasim mozgovima, zavade nas, okolcaju, pokusavaju mi dijete nazvati frustriranim mjesancem jer mu je otac rodjenjem musliman, a mati katolkinja....
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Tragovi bezumlja mojih naroda

Post Postao/la rusko » 10 pro 2010, 20:12

Shvatio sam Senade, samo sam (zlo)upotrijebio dio tvog posta da docaram jedan drugi pogled na situaciju... mozda sam to trebao malo razjasniti... nadam se da se nisi uvrijedio.

Ja se nekad pitam ko su ovi danasnji ljudi, kto je taj, sto je taj - "narod", da prostis...

u mom djetinjstvu ih nije bilo oko mene i nema ih ni danas... oko mene su svi ljudi normalni, fini, ne mrze se... gdje su ti i takvi pogani zivjeli, kako i skim, i kako je moguce da su tako mnogobrojni a nigdje ih covjek nemoze vidjeti, opipati, zatuci ili sta vec...

Neznam da li vi to tako dozivljavate, ali za mene je to povelik upitnik...

Nego obratite paznju kakve smo mi sve pojmove formulisali i koristimo u nasoj socijalnoj sferi... cist primjer je sto Senad kaze - "mijesani brak" (ma sta to vec znacilo), malo ko je obracao paznju na to ranije, a danas ispade da su djeca iz takvih bracnih zajednica po definiciji diskriminirana i od svojih a opet sa druge strane i od onih "svojih" :87:

cista matematika, zar ne...

Danas imamo razvijen niz takvih pojmova smisljenih od strane "akademika" samo da pokrenu osjecaje koji blokiraju ono malo mozga sto nam je unisteno od pasivnog pusenja koje zapocinje u majcinom stomaku, i alkoholnim sistemom u ocevima... i da s tim pojmovima na kraju diskriminiramo sto vise ljudi moguce odjednom, kako bi saka "pametnih" dosla do svog blaga oko njih...

Medjutim, zaista je zabrinjavajuce da se stvari ne mijenjaju... svaki izbori govore jedno te isto.... :twisted:

Usli smo u zamku iz koje se tesko izvuci!
slika slika


Avatar
@ldin
Nobelovac
Postovi:1253
Pridružen/a:02 ruj 2010, 22:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Tragovi bezumlja mojih naroda

Post Postao/la @ldin » 10 pro 2010, 20:25

sve nešto bjezim od ove teme , počnem pa obrišem, pa opet počnem...kotam da cu završiti u nekoj dubiozi ili ostati nedorečen il biti preoširan...
ja Imam miješani brak , imam i imaću problema, ja ko "ja" i žena navikli i našli smo svoj mir, djeca ispaštaju i to je ono što me najviše pecka....
i mogao bi vam dati bar milon primjera obrazlozenja i argumenata al na kraju ću ponoviti ovo Senadovo : " bistro i dabogda nam bistro pameti došlo "
Starost počinje kad kajanje zamijeni snove !!!

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Tragovi bezumlja mojih naroda

Post Postao/la montana » 10 pro 2010, 21:04

Mijesani brakovi? Ne radi se o ukrstanju biljaka i zivotinja. Sve to stize iz "akademskih krugova" i vjerskog klera. Kontradiktorna ucenja i jednih i drugih idu do potpune negacije njih samih. Prvi se isticu "znanjem i zvanjem" koje negiraju drugima, ako nisu od njihove sorte. Drugi se kriju iza strogih vjerskih nacela i goraju Boga ispred sebe u svoju zastitu.

U ime Boga, milostivog, samilosnog...
Tvrde, "ni jedan list u sumi ne padne bez Njegovog znanja i odobrenja...", a kamoli da se rodi neko dijete, Njegov rob.
Pa otkud im onda hrabrost da prkose Stvoritelju, Onome kome se klanjaju i mole ga za milost.

Jedan poslanik bi prisutan kad su htjeli kamenovati prostitutku. On veli, neka baci kamen onaj medju vama koji je cist i nema nikakvog grijeha. Svi se razidjose.

Zivotinjsko u ljudima. Pripadnost coporu. Vjerovatno si upoznat sa vucijom hijerarhijom. Alfa muzijak i alfa zenka se pare, vode copor, a ostali su tu da im pomazu. Kad beta ili gama muzijak ili zenka pomisli na one stvari, ovi ga svi zajedno pojedu. Eh sad "akademici" su oni koji niti rade one stvari niti idu u ribu, a htjeli bi da jed(b)u druge ljude. "Pametni ljudi" u svijetu zauzimaju posebna mjesta i daje se njihovu misljenju neprimjerena bitnost.

Ja odavno vozim svoj camac po najzavucenijim dijelovima te bare i za sad se, hvala Bogu, mogu pohvaliti lijepim ulovima. Vecina ostalih voli da sjedne na taj turisticki brod sa istomisljenicima i slusa "akademske ribarcine" kako im objasnjavaju toplu vodu. Cak i kad sami sretnu ribu svojih snova, moraju provjeriti jel' "akademik" odobrio izlov te vrste.

Nacionalizam je oblik drustvenog vrijednovanja, njime se postize izjednacavanje misljenja mase sa idejama idejnog vodje. Neminovno vodi u dva konflikta: mrznju prema tudjem i obracun sa neistomisljenicima iz svoje vrste.

Vidis oni vukovi imaju taman toliko mozga da im je copor maximalan domet. Love skupa, ali alfe se pare, njihova djeca se najedaju, a ostali sute i rade. Tako i "akademici" goje svoju djecu, skoluju, privatizuju im fabrike i Montaninu livadu, da bi produzili svoju, "akademsku" lozu. Mi drugi sutimo, a kad se na nekog okome pomognemo "akademiku" i pojedemo onog koji je imao huda da stane i upita zasto.

Iz nacionalizma neminovno nastaje fasizam, koji kad se umori, objedini "akademike" za stol, izvine se medjusobno za zrtve koje u pravilu nisu iz njihova poroda, skontaju da je stoka umorna da ratuje, ne lovi i ne donosi mesa "alfama", pa naprave mir i globalizaciju, gdje podijele ulovljeni plijen prema zeljama. Sinu onog brkatog "akademika" plecku, kcerci onog celavog, rebara, unuku debelog, dzigerice, voli sa bijelim lukom.

Zanimljivo je da su bete i game oni koji ih opsluzuju, nadajuci se da ce poslije gozbe oglodati koju kosku. Sad kad ne dobiju ni to, onda se sjete kako su trcali sumom i livadom, dok su bili djeca, sretni, bezbrizni, siti i slobodni. Tek tada ih uhvati grc u stomaku. Dijelom od gladi, dijelom od muke i pogresnog izbora.

Zar ne mogu biti vuk samotnjak? Do sad je moglo?
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Tragovi bezumlja mojih naroda

Post Postao/la rusko » 10 pro 2010, 21:13

slika slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Tragovi bezumlja mojih naroda

Post Postao/la Seha » 10 pro 2010, 21:14

Sve receno i jasno kao dan !

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=DCgxjmKopMg[/youtube]
slika

Avatar
@ldin
Nobelovac
Postovi:1253
Pridružen/a:02 ruj 2010, 22:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Tragovi bezumlja mojih naroda

Post Postao/la @ldin » 10 pro 2010, 21:32

Starost počinje kad kajanje zamijeni snove !!!

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Tragovi bezumlja mojih naroda

Post Postao/la senad » 10 pro 2010, 22:44

rusko je napisao/la:... nadam se da se nisi uvrijedio...
Ni najmanje, Rusko, no sikiriki :wink: .
Znamo se mi svi vec, "pisemo" se mjesecima, godinama neki, a nije dzaba ona - "nekad vise napisano govori o onom ko je pisao, nego o cemu je isti pisao", tako da smo "procitani" svi, ne mogu se ja naljutiti na ovu raju ovde, kad ste moji.

Monty, slicnu i tacniju analizu nisam procitao od ovdasnjih kvazi intelektualaca koji kolumnišu po nakim politickim magazinima, okruglim stolovima i krugovima nezavisnih intelektualaca.
Moj duboki naklon!
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Tragovi bezumlja mojih naroda

Post Postao/la zlaja » 10 pro 2010, 23:08

Ovi tragovi će se još dugo vući generacijama i otprilike svaki 50 godina nastaju novi tako da je sada pauza kada ližemo rane...
Monty napisao si tekst na koji je teško ostati ravnodušan-kapa dole druže .
Monty da razbijemo malo ovu za mene tešku temu jer što reče Aldin i Seno...ma neću o tome...htjeo sam reći da vuk samotnjak koji ne pripada čoporu često zna opalit alfa vučicu jer je baš on glavni frajer 8)

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Tragovi bezumlja mojih naroda

Post Postao/la montana » 10 pro 2010, 23:29

:oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

Ma ja to sto mi svi mislimo i osjecamo.

Srdacno,



Monty,

Clan Akademije kamiondzijskih nauka <jelmekotrazio>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Tragovi bezumlja mojih naroda

Post Postao/la angler » 11 pro 2010, 06:33

Pridruzujem se Montijevoj Akademiji. Moj duboki <juma> za analizu cinjenicnog stanja!

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Tragovi bezumlja mojih naroda

Post Postao/la montana » 11 pro 2010, 07:54

Evo da privodimo kraju temu tesku k'o mlinski tocak svezan oko vrata dok plivamo rijekom uspomena.

Jedna za Jugo-nostalgicare, kojih ocito ima podosta, a od cijenjenog Balasevica, koji je zaorao duboko brazdu u mojim zivotnim svjetonazorima.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=PLEPJ6daC10[/youtube]

Jedna pjesma koja me vrati u drustvo mojih drugova i drugarica iz djetinjstva kojih vise nema...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=xg8SKqyikgA[/youtube]

Jedna o Ruskovom kraju...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=2XAFceawC5o[/youtube]

I jos jedna o vuku samotnjaku i sedam jarica...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=6Yh3hJ4LP_4[/youtube]



Nadam se da nisam puno dosadjivao, ali, kako rece ovaj velikan: "... nocas sam pun neke Spanije..."
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Olimpove priče”