Prica sa rijeke Kupe ili kanuom od Broda na Kupi do Ozlja

Mjesto na kojem će naš član Olimp postavljati reportaže sa svojih putešestvija-pohoda rijekama

Moderatori/ce:emin,Olimp

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:
Prica sa rijeke Kupe ili kanuom od Broda na Kupi do Ozlja

Post Postao/la Olimp » 07 sij 2011, 13:46

NAPOMENA: Tema je prilišno duga pa ću je postavljati iduća tri dana. Uživajte u njoj


Da bih mogao ovo putovanje provesti u djelo pripremao sam sa mjesecima ranije. Pocevši od skupljanja opreme, namirnica, informacija o rijecnom toku rijeke Kupe, pa do sredivanje svega što je potrebno da bih putovao granicnom rijekom izmedu Slovenije i Hrvatske.

Kada sam se dobro snabdjeo sa svime što mi treba i uzeo mnogo cega što mi ne treba, a zaboravio ponijeti i ono što bi mi najviše koristilo (pribor za krpljenje kanua), krenuh na put.

Granicne formalnosti sam sredio najprije na Hrvatskoj strani, a zatim sam prešao pješice granicu, prijavio se Slovenskoj policiji i carini, dobio od njih "zeleno svjetlo" da mogu pristajati i na njihovoj i na našoj strani, vec kako želim, cime je zapocao moj:


1. DAN Brod na Kupi - Srednji Radenci (kamp na slovenskoj strani)

Do broda na Kupi dovezao sam kanu sa opremom svojim automobilom. Vozilo je sin vratio kuci, tako da sam bezbrižno mogao na put.


slika


Sam ulazak u rijeku najpogodniji je na ušcu Kupcine u Kupu tristotinjak metara nizvodno od mosta koji povezuje Hrvatsku sa Slovenijom. Do same vode se može doci vozilom.


slika


Nakon ukrcaja stvari u kanu, razmještaju težine (balansiranja kanua), ukrcah se i krenuh.


slika


slika


Rijeka je carobna, miroljubljiva, topla...


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život


Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Prica sa rijeke Kupe ili kanuom od Broda na Kupi do Ozl

Post Postao/la Olimp » 07 sij 2011, 13:47

Nakon pocetnoga razgibavanja, privikavanja rijeci i plovilu, adaptacije pluca na predivni gorski zrak i mirise nabujaloga ljetnoga bilja sitigoh do visecega mosta koji spaja mjesta Kupa sa hrvatske i Slavski Laz sa slovenske strane. Most kao da je srastao sa okolinom...


slika


... iza mosta brzaki uzrokovani sedrenom stepenicom koja pregraduje rijeku ....


slika


slika


slika



... tokom puta tih stepenica vecih ili manjih biti ce do Ozlja 74. Nisam ih mogao prelaziti ploveci u kanuu, vec sam kanu prevlacio konopima preko njih. Razlog - vec na ovoj sam probušio vrh kanua o kamen pri spuštanju niz slap. Sreca da mi kanu ima 2 nepotopive komore, jednu straga a drugu sprijeda tako da ovim probijanjem vrha kanua nisam doveo u plovnost kanu.


slika


Nakon oko 7,5 km dodoh do Brsnika na slovenskoj strani. Mjesta gdje cuvaju hladno pivce i na zahtjev ga vade van iz cuvanih ostava, popularno nazvanih frižideri. Ne odolih zovu prirode...


slika


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Prica sa rijeke Kupe ili kanuom od Broda na Kupi do Ozl

Post Postao/la Olimp » 07 sij 2011, 13:47

Hladan Union mi je baš prijao. Krenuh dalje u divljinu ...


slika


slika


Povremeno sam zastajao da se okupam u bistroj toploj rijeci...


slika


slika


Smjenjuju se mirne plohe vode, kao da je jezero i sadrene stepenice preko kojih se voda prelijeva u nove mirne plohe kao jezera sa stepenicama ...


slika


slika


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Prica sa rijeke Kupe ili kanuom od Broda na Kupi do Ozl

Post Postao/la Olimp » 07 sij 2011, 13:48

Sam sam na rijeci, oko mene divljina, nigdje nikoga, a priroda nevjerojatno lijepa ...


slika


slika


slika


Periode potpune tišine smjenjuje šum slapova na koje nailazim u plovidbi ....


slika


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Prica sa rijeke Kupe ili kanuom od Broda na Kupi do Ozl

Post Postao/la Olimp » 07 sij 2011, 13:48

... nailazim i na prve ljude na rijeci, Slovence, izletnike koji bivakuju u nekim od logora pored rijeke, u njima iznajme kanue i puštaju se nizvodno po nekoliko sati, a zatim onaj tko im je iznajmio kanue dolazi po njih i kanue i njih vraca u kamp.


slika


slika


slika


... zacudili su se kada smo se sreli, a još više kada su culi da imam u planu ploviti Kupom do Siska.


slika


slika


Jedine zgrade na hrvatskoj strani susrecem u Lamana Dragi. Predivno mjesto za odlazak iz civilizacije i provodenje potpunoga odmora u prirodi i divljini, daleko od žurbe, buke i nervoze..


slika


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život


Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Prica sa rijeke Kupe ili kanuom od Broda na Kupi do Ozl

Post Postao/la Olimp » 07 sij 2011, 13:48

Ostavljam Slovence koji su puni utisaka doplovili do svojeg odredišta. Opraštam se od njih i nastavih putovanje ...


slika


slika


slika


Ispocetka mi je bilo teško preci preko slapova i prevuci kanu opterecen opremom i potrepštinama. Prelaskom više slapova vec sam se urutinirao u postupku kao preci preko slapa na najlakši nacin a da se ne pokliznem i padnem na kamenje ...


slika


Taman sam dobro pripremio organizam da bi mu dobro došlo nešta pojesti i to preliti hladnom pivcom kada iza krivine sa slovenske strane ugledah ...


slika


slika


Dvojbi nije bilo ....


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Prica sa rijeke Kupe ili kanuom od Broda na Kupi do Ozl

Post Postao/la Olimp » 07 sij 2011, 13:49

Nakon okrijepe, punjenja "rezervuara" hladnom pivcom krenuh dalje ...


slika


slika


slika


slika


Put je naporan. Pored savladavanja slapova tu je intenzivno veslanje na mirnoj površini vode. Iza slapa voda tece nekoliko desetaka metara, a tada nastaje novo jezero u rijecnom toku gdje voda miruje, nema toka, nema rijecne struje i onda treba jace veslati. Voda na tim mjestima miruje.

Taman sam potrošio svu pivcu iz rezervuara kada ...


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Prica sa rijeke Kupe ili kanuom od Broda na Kupi do Ozl

Post Postao/la Olimp » 07 sij 2011, 13:49

Slovenci svojima ugostiteljskim objektima idu mi na ruku. Dobro ožednim pa birtija, pa opet dobro ožednim i opet birtija i tako redom. Užitak je žedan biti ...


slika


slika


slika


Lagano veslam razgledajuci okolinu koja mi lijeci dušu svojom ljepotom ...


slika


slika


Prolazim ispod mosta na kojem je granicni prijelaz izmedu Blaževci (RH) i Sodevci (Slovenija)


slika


slika


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Prica sa rijeke Kupe ili kanuom od Broda na Kupi do Ozl

Post Postao/la Olimp » 07 sij 2011, 13:50

Dan se pomalo bliži kraju. Sjenke postaju izdužene što je znak da trebam pronaci nekakvo mjesto za logor. Lagano veslam razgledajuci okolinu ...


slika


slika


Doplovih do Srednjih Radenaca u Sloveniji. Na velikoj livadi nalazi se kamp gdje odlucih zanociti. Kod domacina zatražih i dobih dozvolu da postavim šator, što sam i ucinio.


slika


slika


Nakon zalaska sunca zajedno sa svojim komšijama iz kampa uz vatru i gemišt zapoceše price o putovanjima prirodom, kampiranju, o svemu i svacemu. Gemišt nam poboljšaše kobasice koje pekosmo na vatri ...


slika


slika


slika


Price nismo iscrpili, ali vino popismo, djeca se uspavala, pa i mi odrasli podosmo na pocinak u svoje šatore.


<adipiva> :7564:
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Prica sa rijeke Kupe ili kanuom od Broda na Kupi do Ozl

Post Postao/la Olimp » 08 sij 2011, 17:42

2. DAN Srednji Radenci (kamp na slovenskoj strani) - Donje Prilišce



Noc je brzo prohujala. Ujutro, dok su moje komšije iz kampa spavale, spakovah sve stvari i krenuh dalje.


slika


slika


... put vodi kroz divljinu prirode ...


slika


slika


... prodoh i do jednoga usnuloga kampa na slovenskoj strani. Ovdje se može doci, iznajmiti postavljen šator sa opremom, a nakon završetka kampovanja sve ostaviti vlasniku kampa i otici. Važna je volja za kampovanjem i imati malo novca i eto prekrasno provedenog kampovanja...


slika


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Prica sa rijeke Kupe ili kanuom od Broda na Kupi do Ozl

Post Postao/la Olimp » 08 sij 2011, 17:42

...dan je prekrasan, voda izuzetno bistra, ugodno topla, nigdje nikoga na rijeci, mir, tišina koju samo šumovi slapova narušavaju. Jednom rijecju raj ...


slika


slika


slika


slika


... u kojem god smjeru da pogledam puca prekrasan pogled na prirodu ...


slika


slika


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Prica sa rijeke Kupe ili kanuom od Broda na Kupi do Ozl

Post Postao/la Olimp » 08 sij 2011, 17:43

... a vodom se smjenjuju slapovi sa mirnim površinama rijeke - rekao bih jezercima. Toliko sam usavršio prelazak preko slapova da vec izdaleka po pjeni na vodi procjenjujem gdje je najlakše preci preko slapa ...


slika


slika


slika


slika


... pokušavam foto aparatom "uhvatiti" što više lijepih prizora. Njih cu poslije kod kuce u miru razgledavati po tko zna koliko puta. Zaista su prekrasni ...


slika


slika


... prolazim pored sela Damelj sa slovenske strane. Dobro bi došla nekakva gostionica sa hladnom pivcom, ali za sada ostaje jedino mlaka voda koju imam u kanuu..


slika


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Prica sa rijeke Kupe ili kanuom od Broda na Kupi do Ozl

Post Postao/la Olimp » 08 sij 2011, 17:43

... pored gotovo svakoga slapa sa slovenske ili hrvatske strane rijeke nalazi se zidana zgrada ili ruševine zgrade u kojoj je nekada bila vodenica ili i pilana koju je voda pokretala. Sada vecina njih ne radi, ali u buducnosti postoje sve predispozicije da se opet pocnu okretati vodena kola koja ce pokretati generatore za proizvodnju el. energije...

Prolazeci pored jedne takve sa slovenske strane rijeke cuh poziv da navratim. Poziv sam prihvatio i upoznao veselo druželjubljivo društvo koje na terasi jednoga preuredenoga mlina u vikendicu, provode vrijeme. Pala je i hladna pivca...


slika


... zatim sam zahvaljujuci ljubaznosti domacina razgledao mlin - vikendicu koji je nekada bio i pilana ...


slika


slika


... prekrasno ureden prostor sa dobrim zalihama antidehidranata ...


slika


... ispricane su mnoge price, popismo svako nekoliko pivca. Za to vrijeme me moj vjerni at strpljivo cekao ljuljajuci se na vodi ... Krenuh dalje ...


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Prica sa rijeke Kupe ili kanuom od Broda na Kupi do Ozl

Post Postao/la Olimp » 08 sij 2011, 17:43

... naidoh i na izletnike kako Kupu iskoristiše kao jakuzzi masažu ...


slika


slika


slika


slika


slika


Malo pomalo i prode podne. Vrijeme da se malo pristane u hladu, saceka da podnevna žega prode, da se ruca i iskoristi hladovina drveca


slika


... poslije odmora krenuh dalje. Malo kasnije susretoh ponovo grupu slovenskih izletnika ...


slika


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Prica sa rijeke Kupe ili kanuom od Broda na Kupi do Ozl

Post Postao/la Olimp » 08 sij 2011, 17:44

... rijeka postaje dublja kako izlazi iz Gorskoga kotara, "jezera" su duža, ali priroda je i dalje prekrasna ...


slika


slika


slika


U daljini se nadzire most koji poveuzje Pribanjke sa Hrvatske i Secje selo sa Slovenske stane ...


slika


slika


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Olimpove priče”