Prica sa rijeke Kupe ili kanuom od Broda na Kupi do Ozlja

Mjesto na kojem će naš član Olimp postavljati reportaže sa svojih putešestvija-pohoda rijekama

Moderatori/ce:emin,Olimp

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:
Re: Prica sa rijeke Kupe ili kanuom od Broda na Kupi do Ozl

Post Postao/la Olimp » 08 sij 2011, 17:44

Sadreni slapovi kojih ima puno ne samo na Kupi vec na svim gorskim rijekama u Hrvatskoj (Uni, Korani, Mrežnici, Dobri, Krki ...) zadržavaju vodu tako da su rijeke uvijek bogate sa vodom. Da nije njih po ljeti bi se te rijeke svele na malene bezvodne potocice.


slika


slika


slika


slika


Brigu o održavanju sadrenih barijera na rijeci Kupi preuzele su medudržavnim sporazumom Slovenija i Hrvatska. Zajednicki ih održavaju, popravljaju, pa i izgraduju brane preko cijele rijeke kako bi ocuvali rijecni tok i specificnosti nastale u takvom rijecnom toku.

Na nekima rijekama tokom i neposredno iza zadnjega rata te su se barijere minirale, pravljeni su prolazi kroz njih kako bi se rafting mogao lakše provoditi na rijekama. Pri tome se nije gledalo na velike štete koje su nastale prirodi ovakvim barbarskim postupcima ...



slika


slika


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život


Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Prica sa rijeke Kupe ili kanuom od Broda na Kupi do Ozl

Post Postao/la Olimp » 08 sij 2011, 17:45

... a upravo ove sadrene barijere daju posebnost gorskim rijekama, daju im car, muziku njihovom toku, obogacuju vodu kisikom, oku daju prekrasan pogled ...


slika


U kasno popodne vodeni put me dovede do slapa kod mjesta Balkovci sa Slovenske stane rijeke. Još izdaleka se cula muzika, pjesma i žamor ljudi. Prilikom prelaska slapa pozvaše me da im se pridružim ..


slika


slika


slika


slika


Seljani Balkoca napravili feštu pored rijeke. Ispekli janje i prase, donijeli svojega vina, piva, sokova pa uz muziku vesele se i zabavljaju. Meni u cast zapjevaše nekoliko pjesama iz bivše Juge, pogostiše me hranom i picem. Usput su culi moje namjere da doplovim do Siska i u to ime i za mirnu plovidbu popismo nekoliko gemišta. Na rastanku mi u kanu donesoše još jedan gemišt za dobar put, a ispratiše me pjesmom ...


slika


slika


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Prica sa rijeke Kupe ili kanuom od Broda na Kupi do Ozl

Post Postao/la Olimp » 08 sij 2011, 17:45

Ugodno su me iznenadili mještani Balkovca. Znam od ranijih susreta sa Slovencima da su u prirodi vrlo druželjubljivi, srdacni i topli ljudi. Sasvim drugaciji nego se srecu po gradovima...


slika


slika


slika


Prolazim pored vikendica nedaleko Vukove Gorice sa Hrvatske strane rijeke ...


slika


slika


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Prica sa rijeke Kupe ili kanuom od Broda na Kupi do Ozl

Post Postao/la Olimp » 08 sij 2011, 17:46

Sjene se izdužiše, sunce polako pada na zapadu, dan se bliži kraju. Pravo vrijeme da odaberem mjesto gdje bih mogao kampirati i prespavati ovu noc...


slika


slika


slika


U daljini nazirem most koji veže Donje Prilišce sa Hrvatske i mjesto Žunici sa Slovenske strane. Prije mosta na oko kilometar vidjeh prekrasno mjesto za podizanje logora ...


slika


slika


Nakon podizanja logora okupah se u rijeci, vecerah i još u zraku zaspah.


slika


<adipiva> :7564:
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Prica sa rijeke Kupe ili kanuom od Broda na Kupi do Ozl

Post Postao/la Olimp » 09 sij 2011, 18:07

3. Dan Donje Prilišce - Ozalj



Noc nakon drugog dana bila je vrlo bucna jer se u Sloveniji spustilo jako nevrijeme sa grmljavinom. mene je zakacila slabija kratkotrajna kišica i nekoliko gromova, ali ništa strašno. Ujutro osvanuo lijep i suncan vedar dan. Ni traga od nocnog košmara.

Moj kanu strpljivo me cekao na rijeci praveci društvo žabama ciji je veseli kreket odjekivao nocu.


slika


slika


Nakon dorucka krenuh dalje...


slika


slika


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život


Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Prica sa rijeke Kupe ili kanuom od Broda na Kupi do Ozl

Post Postao/la Olimp » 09 sij 2011, 18:08

Dan je od jutra prelijep, rijeka i dalje bistra i topla...


slika


slika


slika


slika


Priroda je prelijepa, prizori za zapamtiti cijeli život ...


slika


slika


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Prica sa rijeke Kupe ili kanuom od Broda na Kupi do Ozl

Post Postao/la Olimp » 09 sij 2011, 18:08

Dan postaje sve topliji, neko pivce vec bi dobro došlo, makar i hladno bilo ...


slika


slika


slika


slika


... i taman kada mi se grlo pocelo sušiti doplovih do izletišta u Adlešicima na Slovenskoj strani rijeke. Izletište uredno, cisto, za svakoga po nešta sadržaja za zabavu, imaju i dobar hladnjak...


slika


slika


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Prica sa rijeke Kupe ili kanuom od Broda na Kupi do Ozl

Post Postao/la Olimp » 09 sij 2011, 18:08

... danas je radni dan i gotovo nikoga nema u izletištu. Popih pivcu, dvije, razgledah sve do cega sam mogao doci pa krenuh dalje osvježen ...


slika


slika


slika


slika


... vodeni put me vodi kroz prelijepe predjele. Idem malo sporije nego sam planirao, ali ne žalim za time. Vremena imam dovoljno tako da mi ono nije problem...


slika


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Prica sa rijeke Kupe ili kanuom od Broda na Kupi do Ozl

Post Postao/la Olimp » 09 sij 2011, 18:09

Polako veslajuci izadoh iz brdskih predjela u nizinu. U daljini na horizontu ugledah Plješivicu, planinu iznad Jastrebarskoga. Put nadalje voditi ce me nizinom ...


slika


slika


slika


slika


Pomislio sam da u nizini nema slapoa na rijeci. Koliko sam se toj pomisli razveselio toliko me i rastužila zbog prelijepih prizora na slapovima i umirujucega šuma vode na slapu kada mu se primicem ili odmicem od njega ...


slika


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Prica sa rijeke Kupe ili kanuom od Broda na Kupi do Ozl

Post Postao/la Olimp » 09 sij 2011, 18:09

Dodoh i do mosta koji je izmedu sela Krasinec, Slovenijei Pravutine u RH.


slika


slika


slika


Vodeni put me dovede do auto-kampa Škrilje sa Slovenske strane rijeke.


slika


slika


Smješten na samoj krivini rijeke Kupe sa terase restorana auto-kampa pruža se prekrasam pogled na uzvodni i nizvodni dio rijeke. Provjereno i da im je pivce na zadovoljavajucem stupnju hladnoce...


slika


slika


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Prica sa rijeke Kupe ili kanuom od Broda na Kupi do Ozl

Post Postao/la Olimp » 09 sij 2011, 18:10

Dok sam na miru ispijao pivce u restoranu je radio radio. Na vijestima su najavljivali veliko pogoršanje vremena koje ce poceti krajem današnjega dana i trajati do pred kraj iducega tjedna. Najavljuju oluje, grmljavinu i obilnu kišu ...


slika


slika


slika


... i stvarno sa zapada poeše dolaziti oblaci, najprije prozirni bijeli maleni, pa sve veci i veci ...


slika


slika


Sa lijeve strane u društvo nam se pridružuje rijeka Loknja ...


slika


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Prica sa rijeke Kupe ili kanuom od Broda na Kupi do Ozl

Post Postao/la Olimp » 09 sij 2011, 18:10

... prolazim ispod mosta koji povezuje Jurovski Brod, RH i Metlika, Slovenija ...


slika


slika


slika


slika


... a nekoliko kilometara dalje i ispod željeznickoga mosta koji povezuje Hrvatsku sa Slovenijom željeznickom prugom.


slika


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Prica sa rijeke Kupe ili kanuom od Broda na Kupi do Ozl

Post Postao/la Olimp » 09 sij 2011, 18:11

Otkako se rijeka Loknja ulila u Kupu voda se jako zamutila. Neznam da li je razlog promjena sastava tla kroz koje Kupa tece ili je Loknja zamutila svojom vodom ...


slika


... prolazim i pored "indijanskoga naselja" ...


slika


slika


slika


slika


Ukljucujem tranzistor o punom satu kako bih cuo vijesti i prognozu vremena. Prognoza mi ne ide na ruku. Nevrijeme pa nevrijeme i to još s veceri. Najavljuju ga i da ce desetak dana trajati taj poremecaj , pa još i da ce biti obilnih padalina. Sve u svemu vijesti mi dadoše temu razmišljanja i planiranja šta i kako...


slika


slika


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Prica sa rijeke Kupe ili kanuom od Broda na Kupi do Ozl

Post Postao/la Olimp » 09 sij 2011, 18:11

Pratim svoj put na karti koju imam ispred sebe. Ako sam tacno orijentiran još malo i prestati ce Slovenija...


slika


slika


slika


slika


U daljini se vidi most kod mjesta Vivodine. Slovenija prestaje pedesetak metara prije mosta. Dalje plovim rijekom kojoj se obje obale nalaze samo u Hrvatskoj.


slika


slika


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Prica sa rijeke Kupe ili kanuom od Broda na Kupi do Ozl

Post Postao/la Olimp » 09 sij 2011, 18:12

Rijeka je i dalje stepenicasta sa sadrenim barijerama preko kojih se prelijeva voda ...


slika


slika


slika


slika


Nakon dužeg razmišljanja, slušanja nekoliko vijesti koje najavljuju veliko pogoršanje vremena odlucio sam prekinuti putovanje u Ozlju malo ispred hidrocentrale. O svojoj odluci mobitelom sam obavijestio svoje kod kuce. Sina sam zamolio da dode u Ozalj po mene ...


slika


slika


Iza krivine rijeke ugledah dvorac u Ozlju. Žao mi je da prekidam predivno putovanje, ali treba u takvim trenucima razumno razmišljati. Nekoliko dana putovanja, koliko mi je ostalo do Siska, po ružnom vremenu uz obilnu kišu mogu mi znatno narušiti zdravlje, što je nepotrebno da reskiram.


slika


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Olimpove priče”