Barba Ivo

Mjesto na kojem će naš član Olimp postavljati reportaže sa svojih putešestvija-pohoda rijekama

Moderatori/ce:emin,Olimp

Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:
Barba Ivo

Post Postao/la Olimp » 24 sij 2011, 19:53

Prve korake na nekakvom plovilu, privatnoga vlasništva, napravio sam na brodici prijateljevoga oca - barba Ive. Rabljanin star koliko i moj otac, skroman i tih covjek koji sve pažljivo promatra i uocava skrivene veze i vezice koje postoje i vežu stvari i dogadaje. Covjek otoka, mora, plovidbe i otockoga života i obicaja, iznikao, razvio se i opstao na škrtoj zemlji unutrašnjosti otoka pamti svakojake dane koje je otok Rab proživio.

Živa enciklopedija koja ima sjecanja na dane kada se bijela riba koju uloviše u moru nije jela, vec prodavala kako bi dobivenim novcem život na otoku bio podnošljiviji, turizma nije bilo, porodice su bile brojnije nego sada, a od škrte zemlje i varljive ribarske srece teško se preživljavalo.

Najbolje godine života minule su pored njega u borbi za opstanak. Pa ipak pomenom na te godine nekako mu se zasvijetle oci, pogled odluta u daljinu i nekako kao da se pomladi pricama iz toga vremena koje zna da isprica. A ima ih puno, da ispuni cijelo morsko prostranstvo



slika


Ucio me mnogim stvarima vezanim za more, plovidbu, ribolov, ponašanje medu ribarima, strankinjama, kako se peku gradele i radi brudet, nacine kako se riba priprema, jede, guštira. Jedino me nije naucio kako se škampima srcu noge kada iz razmrskamo.To nikako da naucim. Zgrožavao se kada bi vidio da stavljam šnjitu slanine na ribe koje se na roštilju peku, nebi li im poboljšao okus.

Upravljah njegovom brodicom prema njegovim uputama.



slika



Upucivao me na "znakove" koje more daje prije pojave nekakvih zapreka, opasnosti ili naglih promjena vjetra i vremena. Pokazivao na pravila kako se motor brodice "njeguje", cuva, pazi i mazi ne bi li što duže i pouzdanije radio.

"Zagrijao" je i mene i moju suprugu za plovidbu, lovljenje ribe iz brodice, suncanje na brodici i uopce životu na pucini i moru.


slika


Uz takvoga mentora mogao sam usavršiti svoje kontinentalno poznavanje ribolova, postati kapetan svoje brodice, lutalica po vodi. Ali avaj. Kada je cuo da sam kanuom poceo lutati po rijekama, kada ta lutanja narastoše u stotine kilometara puta, kada sve to prelazim veslom, a ne motorom iznenadio se. Možda se i zapitao: "Gdje sam ja to pogriješio u tumacenju i odgoju buducega moreplovca, kada me eto "prevari" sa nekakvom mutnom i blatnjavom rijekom kojoj se uvijek obale vide?"


slika


<adipiva> :7564:
Živim snove, ne sanjam život


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Barba Ivo

Post Postao/la Seha » 25 sij 2011, 11:50

Poneki mornar možda ostane bez lađe, ali bez mora , to je izuzetan peh........
slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Olimpove priče”