Da ih se ne zaboravi

Mjesto na kojem će naš član Olimp postavljati reportaže sa svojih putešestvija-pohoda rijekama

Moderatori/ce:emin,Olimp

Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:
Da ih se ne zaboravi

Post Postao/la Olimp » 06 tra 2011, 08:14

Živimo "na brdovitom Balkanu", raskršcu raznih puteva, vjetrometini burnih dogadaja. Predjelu zemaljske kugle gdje vec vjekovima jedna generacija ljudi nije imala uvjete da se rodi, odraste i umre u miru. Ratovi su ostavljali pustoši, krv je natapala zemlju, ljudi umirali davno prije nego im je priroda odredila da umru. Iz generacije u generaciju ljudskoga naraštaja promicala se ideja medu ljudima o ujedinjenju, zajednickom životu, miru. Ništa od toga trajno nije ostvareno. Kada smo trebali biti najviše složni, najviše smo se istrebljivali, kada smo trebali u miru živjeti dlanovi su nam "svrbjeli" za ratom.


slika



Toliko je krvi proliveno da kada bi prodavali zemlju uracunavajuci cijenu te krvi koja zemlju natopi, svaka gruda zemlje vrijedila bi više nego "suho zlato", više nego dijamanti. Po takvoj je cijeni nitko ne bi mogao kupiti. A mi umjesto da cijenimo tu zemlju krvlju natopljenu, prema njoj se macehinski odnosimo, uništavamo je i zagadujemo, skrnavimo za buduca pokoljenja.



slika




Koliko se sjecamo znanih i neznanih koji su za tu zemlju živote dali. Koliko cuvamo uspomenu na njih. Koliko cijenimo cinjenicu da mladi živote položiše za buducnost za koju su maštali da ce biti srecna i pravedna.

Kada je bilo aktuelno nekima spomenike podigosmo, uredismo okolinu spomenika, a onda ih zaboravismo. A onda u divljaštvu i barbarstvu te spomenike urušismo, kao da ih se sramimo, ili nam oni toliko opteretiše savjest koja nam govori da grešimo, da rušenjem spomenika pomislismo da ce nam se savjest umiriti. Ali nije. Da li ih se možda sramimo, što položoše živote za nas, a mi iznevjerismo njihova ocekivanja.



slika



Zapitati cete se kakve veze ima ova tema sa nautikom. I u pravu ste, nema direktne veze, ali i ima. Da njih nije bilo i slicnih njima sada bi stranputicom plovili po našim rijekama, skrivali bi se u obali i raslinju a drugi bi slobodno plovili i uživali u njima.A ovako rijeke su nam slobodne, nocivamo na njima i uz njih bez straha i brige za sebe i svoje bližnje. Uživamo u miru uz njih.



slika




Moja (udebljana) malenkost visine jedva 170 cm, ne želi da se neke stvari zaborave. Nedam zaboravu ono što i nije za zaborav, nego za sjecanje i primjer generacijama. Nedam, a vi mi sudite.

Ali prije osude razmislite, treba li ih se sjecati, njihove primjere hrabrosti isticati, znamene na njih cuvati. Padoše, živote dadoše, ali ne umriješe, ostaše u nama živjeti...Neka im je vjecna slava i hvala...



slika
Živim snove, ne sanjam život


Avatar
besko
Predsjednik Skupštine U.G. Bistro!
Postovi:264
Pridružen/a:19 sij 2010, 01:33
Lokacija:Sarajevo, BiH
Kontakt:

Re: Da ih se ne zaboravi

Post Postao/la besko » 06 tra 2011, 13:59

Jedna rijec: BRAVO!

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Da ih se ne zaboravi

Post Postao/la Seha » 06 tra 2011, 15:56

I od mene "haj fajv"
slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Olimpove priče”