Kanuom po rijeci Savi od Zagreba do Beograda 2007.godine

Mjesto na kojem će naš član Olimp postavljati reportaže sa svojih putešestvija-pohoda rijekama

Moderatori/ce:emin,Olimp

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:
Kanuom po rijeci Savi od Zagreba do Beograda 2007.godine

Post Postao/la Olimp » 01 vel 2012, 20:28

1.DAN Zagreb - Tišina Kaptolska




Pokušati cu vam ispricati jednu pricu koja je pocela puno prije nego sam kanuom ušao u rijeku Savu. Godinama unazad radala se i pomalo kristalizirala ideja da preplovim rijeku Savu od Zagreba do Beograda. Za taj poduhvat trebao sam štošta što nisam imao. Prvo je trebalo imati plovilo. Kada sam ga nabavio trebalo je steci iskustvo u plovidbi rijekom, nakon toga steci iskustvo višednevnoga putovanja rijekom i boravka u sredinama gdje me noc zatekne, zatim pronaci što idealnije namirnice koje mogu sigurno konzumirati na putu, pa onda "naoružati" se znanjem iz oblasti izbjegavanja i snalaženja kada se vrijeme bitno pogorša, znanjem o zakonskim propisima koji pravno reguliraju plovidbu, prelaženje državnih granica, kretanju u pogranicnim pojasu. Usput treba nabavljati opremu i testirati je i vidjeti njenu kvalitetu za višednevno korištenje. Obavezno nabaviti dobre geografske karte koje pokrivaju podrucja kroz koja se prolazi i još hiljade sitnica koje "život znace" a inace ih možemo ispustiti iz vida i time biti hendikepirani u trenucima kada nam te stvari trebaju.

Neposredne pripreme pocele su s pocetkom maja mjeseca 2007. godine kada sam stupio u kontakt prvo sa MUP-om RH, a potom i sa MUP-om Srbije kako bih prikupio informacije šta trebam uciniti da legalno prodem taj put, gdje vršim odjavu izlazka iz RH, a gdje najavu ulaska u Srbiju. U to vrijeme još se nisu države nastale raspadom SFRJ dogovorile i zakonski regulirale promet rijekom Savom za fizicke osobe.

Izmjenjeno je više faxova sa oba ministarstva, sredeno je sve što treba i "oslobodio" sam si put za putovanje što se birokracije tice. Sada je na redu popunjavanje opreme, prikupljanje konzervirane hrane sa gotovim jelima, izracuni potrebne kolicine tekucine, pravljenje orjentacionih tacaka gdje cu nocivati, popunjavati zalihe, kao i mjesta gdje mogu zatražiti pomoc ako mi se naruši zdravstvena situacija organizma ili doživim nekakvu nesrecu i potrebna mi je pomoc.

Bez moga znanja kolege su angažirale i novinare da medijski poprate taj nesvakidašnji put. Kada sam sve to uradio, popunio zalihe, sto puta prekontrolirao spisak sa stvarima ubacujuci i izbacujuci, ponekad opet vracajuci odbacene stavke i djelove opreme osjetio sam se sposoban za zapocinjanje puta. Umalo da zaboravim sa tjelesnim pripremama zapoceo sam 8 mjeseci ranije da bih mišice pripravio na višednevne napore pod jakim suncem i visokom temperaturom zraka. Pred polazak imao sam kondicije daleko više nego prije 20-tak godina kada sam bio mladi, u teretani kao od šale radio sam sa utezima od 70 kg, jedino se trbuha nisam mogao riješiti. Dan uoci polaska sam se i izvagao ocekujuci da cu sada skinuti barem "sto" kilograma.

I u prvom danu jula mjeseca ujutro u 07.30 sati krenuh od slapa kod toplane u Zagrebu. Na ispracaju su i novinari došli, jedino nisam nikome od prijatelja rekao kada polazim tako da njih nije bilo. Namjerno sam to uradio da u tišini krenem, pa da vidimo.



slika



slika


slika



Dan je osvanuo prelijep, suncan bez vjetra. Jutarnja temperatura ugodna, rijeka "kao ogledalo", predispozicije za lijepo putovanje.Uskoro dolazim do željeznickoga mosta ...


slika



... a nakon nekoliko kilometara i do novoga Domovinskoga mosta


slika


slika


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život


Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Kanuom po rijeci Savi od Zagreba do Beograda 2007.godine

Post Postao/la Olimp » 01 vel 2012, 20:29

Rijeka pomalo usporava svoj tok i pocinje mirnije teci ulazeci u ravnicu blago krivudajuci..


slika


Dolazim i do mosta preko kojega ide Zagrebacka cestovna obilaznica



slika


Za niskoga vodostaja ispod mosta je otežano proci jer ima stup na sredini rijecnoga korita, oko njega se napravili šoderasti sprudovi, pa još i zaustavljeni panjevi i granje i eto lijepe prepreke za prolazak


slika


slika


Prolaskom ispod mosta ulazi se u "carstvo divljine", odnosno podrucje gdje nema grada niti vecih mjesta sve to Siska koji je stotinjak kilometara nizvodno



slika

... ali i "carstvo smrada" jer se iza mosta u rijeku uliva sva gradska kanalizacija... Ovdje mnogi pecaju ribu. Nepoznato mi je i da li je jedu...



slika


Osvrnuh se prema Zagrebu i Sljemenu, vrhu Zagrebacke gore, pozdravih se sa njima i otisnuh se u ovu pricu.



slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Kanuom po rijeci Savi od Zagreba do Beograda 2007.godine

Post Postao/la Olimp » 01 vel 2012, 20:29

Put ispred mene je prelijep za oko, ali ne i za njuh. "Miris" gradske kanalizacije ce se osjecati još oko 70 km odavde.



slika


slika


Ljepota predjela kroz koje prolazim cini smrad rijeke donekle podnošljivim



slika



slika


Susrecem i labudove uz rijeku



slika



Prema "tragovima civilizacije" znao sam kada dolazim do naseljenih podrucja


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Kanuom po rijeci Savi od Zagreba do Beograda 2007.godine

Post Postao/la Olimp » 01 vel 2012, 20:30

Ovakav atak svim sredstvima ne životnu sredinu ribe teško podnose, neke i umiru


slika


slika


Kod mjesta Dubrovcak ponovo skela


slika


slika


slika


A onda predivni jednotracni viseci most kod mjesta Martinjska Vas. Iznenadilo me je da mnogi ljudi dodoše do rijeke i sa nasipa me gledaju. Neki su i zapljeskali. Mnogi mi mahaše rukama u znak pozdrava. Odzdravljam im cudeci se ovakvome doceku. Prodoh most.

slika


Prošavši most morao sam pristati. Moja zaliha hladne pive, ostala je kao zaliha pive. Vruce, ne tople i kao takva nije za upotrebu. Stadoh iza mosta i odoh do gostionice popiti jednu pivcu, što hladniju. Tu sam razjasnio onaj docek koji nije meni prireden, vec kada sam ja krenuo iz Zagreba krenula je i regata u organizaciji Kanu kluba Orašje koja ide do Brckoga i traje 11 dana. Bio sam se vidio i sa organizatorima te regate pa me pozvaše da im se prikljucim. Možda i bih da sam ranije znao za nju, ali oni za 11 dana misle doci do Brckoga a ja za 10 dana do Beograda. Ucinili su mi se jako spori pa sam produžio putovanje sam, a u Martinjskoj Vesi su oni mislili nocivati.


slika


Poslije pivice put postane malo lakši


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Kanuom po rijeci Savi od Zagreba do Beograda 2007.godine

Post Postao/la Olimp » 01 vel 2012, 20:30

Pred smiraj dana dodih do skele u Tišini Kaptolskoj. Odabrah mjesto gdje cu nociti



slika


Postavih šator, spremih si veceru, a sa padom noci povukoh se u šator i duboko zaspah.


slika
Živim snove, ne sanjam život


Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Kanuom po rijeci Savi od Zagreba do Beograda 2007.godine

Post Postao/la Olimp » 01 vel 2012, 20:31

2. DAN Tišina Kaptolska - Bobovac 552. rkm




Ustadoh kada i sunce izade nagovještavajuci lijepi dan


slika


Na rijeci izmaglica koja joj povecava cari


slika


Dok sam se spremao i prva skela pocne da prelazi rijeku


slika


Sretoh i prva plovila na rijeci

slika


slika



slika


Dodoh i na 586.km kod Siska. Od jucer sam prošao 114 km.


slika


A onda, Galdovacki most. Znak da dodoh do Siska


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Kanuom po rijeci Savi od Zagreba do Beograda 2007.godine

Post Postao/la Olimp » 01 vel 2012, 20:32

Prodoh i pored Remontnoga brodogradilišta u Sisku, jedino rijecno brodogradilište u RH


slika


slika


Izadoh malo na obalu da protegnem noge. Ispod mene ribic lovi ribe pored kolektora sisacke kanalizacije. Kada sam ga pitao da li smrde te ribe koje ulovi rekao je da nemaju nikakav miris. Nisam mu baš povjerovao.


slika


Doplovih i do ušca rijeke Kupe u Savu. Kupa mi dolazi s desne strane i miroljubljivo mi se pridružuje


slika


Bacih pogled u Kupu. A tamo imam šta i vidjeti. Više dimnjaka rafinerije nego li ima drveca na obalama rijeke. "Mrtva priroda", nema šta.


slika


slika


Pored tih visokih dimnjaka osjecam se nekako malenim..


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Kanuom po rijeci Savi od Zagreba do Beograda 2007.godine

Post Postao/la Olimp » 01 vel 2012, 20:32

Prodoh i ispod mosta kod mjesta Crnac


slika


slika


Sve mi se želudac skvrci kada vidim ovakve prizore na rijekama


slika


slika


slika


Pitam se gdje su tu nadležne inspekcije, udruženja za ocuvanje prirodnoga okoliša, gdje je tu zdrav razum da sprijeci ovakvo nešto


slika


Rijecno brodarstvo stoji. Posla nema, predratni promet robe rijekom sveo se na minimum minimuma...

slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Kanuom po rijeci Savi od Zagreba do Beograda 2007.godine

Post Postao/la Olimp » 01 vel 2012, 20:33

Okolina se popravlja, užasne scene zagadivanja rijeke ostadoše iza mene. Naprijed sve ljpši i ljepši pogledi


slika


slika


slika



Sa krovova seoskih kuca sela u Lonjskom polju promatraju me rode. Sva sela uz Lonjsko polje "bogata" su rodinim gnijezdima


slika


slika


Po tornjevima crkvi vidim da prolazim sela. Kako imam odlicnu kartu cijeloga toka Save kroz RH s orijentacijom za sada nemam problema,


slika



Dode i 13 sati, vrijeme da se povucem u hlad. Nasukah kanu na pjšcanu plažu pa se uputih u selo


slika


Selo se zove Gušce, ima trgovinu i gostionicu. Mrzilo me da si pripremam rucak. Kupih u trgovini dobar socni sendvic, sjedoh na terasu gostionice i pojedoh ga zalijevajuci hladnom pivcom. Ostadoh iduca dva sata u hladu terase gostionice odmarajuci više dušu, nego tijelo...


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Kanuom po rijeci Savi od Zagreba do Beograda 2007.godine

Post Postao/la Olimp » 01 vel 2012, 20:33

Put nastavih iza 15 sati kada sunce izade iz zenita i postepeno gubi na snazi


slika


Naidoh i na prve kupace. Dok se gospoda kupala u rijeci, desetak metara od nje nizvodno suprug je prao traktor. Romanticno...

slika



Kod Selišca Sunjskoga prodoh pored skele


slika


slika



Vrucina dana uzrokovala je i pogoršanje vremena. Vidim da sa zapada dolazi neverin. Pokušavam kalkulirati njegov smjer kretanja i smijer pružanja rijeke kako bih predvidio gdje ce me uhvatiti nevrijeme i odabrati nacin kako da se zaštitim od njega.


slika



Doplovih i do 552 km rijeke. Mjesto je Bobovac. Racunam da sam od jucer ujutro do sada prešao 148 km. Dobro je. Plovim prema planu."Zamora" materijala nema. "Gorivom" se relativno dobro popunjujem...


slika


slika



Dodoh i do skele. Dalje rijeka krivuda i njen tok ce se susresti sa nevremenom koje nailazi. Odlucih ostati kod skele dok nevrijeme ne prode. Upoznah se sa skelarom, popismo vince, jedno pa... uz vino potekoše price, vrijeme proeti, a nevrijeme prode.



slika


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Kanuom po rijeci Savi od Zagreba do Beograda 2007.godine

Post Postao/la Olimp » 01 vel 2012, 20:33

S prolaskom nevremena dode i vecer sa predivnim zalaskom sunca...



slika


slika


Mislio sam postaviti šator, ali mi skelar ponudi da prespavam u kucici na skeli što sam oberucke prihvatio i "uselio" se u skelarnicu.


slika


Pricasmo uz vino i nakon što je skelaru završen posao. Saznah dosta detalja kako je raditi na skeli kada vode nabujaju, kada je nevrijeme kada zimi zahladi... A skela mora raditi, ima svoj vozni red kojega se mora pridržavati, svoj cjenik usluga i svoga skelara koji sve poznaje u okolini, cuje svakojake price i razmjenjuje iu sa suseljanima. Kasno u noci skelar ode kuci, a ja u skelarnicu na spavanje...
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Kanuom po rijeci Savi od Zagreba do Beograda 2007.godine

Post Postao/la Olimp » 01 vel 2012, 20:34

3. DAN Bobovac 552. rkm - Mlaka 484. rkm




Ujutro trecega dana probudilo me uzastopno ritmicko buckanje po vodi. Ustanem i izadem van iz skelarnice te nedaleko skele vidjeh covjeka koji lagano vesla camac buckajuci buckalicom po vodi, mameci somove. Jedno vrijeme sam ga promatrao, zatim doruckovao i pospremio stvari za polazak. U meduvremenu je i skelar došao na posao, donio domace šljivovice, pa sam morao dijeliti komplimente o kvaliteti i pitkosti rakije. Od njega sam saznao da je jucerašnje nevrijeme naneslo mnogo štete usjevima okolnih sela, jer je jako led padao.



slika



Nakon nekoliko oproštajnih potezanja rakijice iz boce nastavih put pozdravivši skelara. Tragovi sinocnjega nevremena još su se vidjeli na jutarnjem nebu.


slika


slika


slika



Ponovo prodoh pored jedne ustave kojom se regulira nivo vode u Lonjskom polju


slika


slika


A onda prije jedne krivine na obali ugledah konje, slobodne na paši. Radoznalo me promatraju vjerojatno se pitajuci: "Otkud ti, iz koje price se ovdje stvori?"


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Kanuom po rijeci Savi od Zagreba do Beograda 2007.godine

Post Postao/la Olimp » 01 vel 2012, 20:35

... a malo dalje i konje i krave kako piju vodu iz rijeke


slika


slika



...zatim napušteni poluizvrnuti brodic, zanemaren od vlasnika


slika


Htjeo sam vidjeti pašnjak gdje se napasaju konji i krave . Prizor koji vidjeh ocarao me svojom ljepotom

slika


slika


slika


Ploveci tako dodoh i do 533.km rijeke. Toliko me još kilometara ceka da prodem do cilja. Sitnica samo 533.000 metara.


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Kanuom po rijeci Savi od Zagreba do Beograda 2007.godine

Post Postao/la Olimp » 01 vel 2012, 20:35

...sretoh i koze usput kako se prometuju uz vodu rijeke...

slika


slika


slika


slika


A onda iza krivine puce pogled na željeznicki most u Jasenovcu. Jiš malo i 13 ce sati, taman da za popodnevni odmor predahnem u Jasenovcu

slika


Pristadoh uz camac Policije, znajuci da mi nitko nece dirati stvari u njemu, a ja cu moci otici u mjesto na hladnu pivcu i izvršiti malo popune "tekucine" za na put


slika


slika


slika


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Kanuom po rijeci Savi od Zagreba do Beograda 2007.godine

Post Postao/la Olimp » 01 vel 2012, 20:36

Nakon odmora i rucka krenuh dalje. Pivca mi je dobro sjela tako da "motori" zabrujaše. Prolazim i ispod cestovnoga mosta


slika


slika


...vidjeh i "Drvo patnji", nijemi svjedok zlocina naroda nad narodom u ll svj. ratu



slika


slika


Sa desne strane primih i rijeku Unu u društvo...


slika


... zatim prodoh i pored pristaništa "za visoke i niske" brodove...


slika


...rijecnih plaža i kupališta...


slika


Uživajuci u laganom promicanju lijepih prizora jedva da primjetih da je dan gotovo izmakao. Kada sam to primjetio vec sam došao kod mjesta Mlaka. Na lijevoj obali rijeke pronadoh iskrcenu i ocišcenu obalu. Pristadoh i postavih šator, a zatim i pojedoh veceru koju sam pripremio. U meduvremenu zapoce vrlo lagana kišica. Prije bih rekao po nekoliko kapi kiše sa puno prekida. Taman dovoljno muzike za dobar i cvrst san. Uz takvu "muziku prirode" duboko zaspah.



slika
Živim snove, ne sanjam život

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Olimpove priče”