10. Spust Murskih ladja 2012. godine

Mjesto na kojem će naš član Olimp postavljati reportaže sa svojih putešestvija-pohoda rijekama

Moderatori/ce:emin,Olimp

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:
10. Spust Murskih ladja 2012. godine

Post Postao/la Olimp » 14 ruj 2012, 20:55

Po 10. godinu zaredom zahvaljujući šačici ljudi koji predano rade, trude se i naprežu, ove godine je ponovo održana regata na rijeci Muri pod nazivom "10. spust murskih ladja". Jubilarna regata je i meni jubilarna jer sam po peti puta učestvovao na njoj.

Sama regata ima karakter međunarodne.U prekrasnom druženju u njoj učestvuju regataši Austrije, Slovenije, Mađarske i Hrvatske.


slika


Regata započinje iz austrijskoga mjesta Mureck, odakle je započinju austrijski i slovenski regataši, da bi se njima iz slovenskoga mjesta Apači pridružili regataši ostalih zemalja. U regati se plovi do mjesta Dekanovac u Hrvatskoj, nekih oko 90 km nizvodno.


slika


Kako je na njoj bilo, koje utiske sam uspio sa nje pokupiti, koje fotografije snimiti, s kime se podružiti, ispričati ću vam lagano kroz ovu pričicu. Napominjem to je moje viđenje, moji utisci, a mišljenja sam da i ostali regataši imaju slične.

Na regatu sam pošao vrlo rano, još je sunce blaženo spavalo, a probudilo se kada sam došao do Mure. Prekrasnu scenu Mure i jutarnje zore promatrao sam kod mjesta Žabnik, gdje sam došao vidjeti svoje prijatelje iz Mađarske koji su tu došli prethodnoga dana.


slika


Prijatelji su se smjestili u svojim šatorima i taman kada sam došao do njih počeli su se razbuđivati i pakovati da bi krenuli u Sv. Martin na Muri na mjesto gdje je dogovoreno da se svi nađemo, odakle je polazište za Sloveniju.


slika


slika


Obradovao me dolazak "stare poznanice" iz Budimpešte, gospođe Eve, sa kojom sam plovio u regati prošle godine po Dunavu od Beograda do Prahova. Taman je počela spremati logor kada sam došao. Moj dolazak ju je iznenadio i obradovao.


slika


Nakon pozdrava, malo razgovora sa prijateljima uputio sam se na mjesto polaska kako bih pripremio svojega Odiseja i opremu za polazak na mjesto starta regate. Stari, dobri Odisej, podrhtavao je zadovoljan što će konačno ploviti.


slika


Ubrzo smo se svi skupili, pozdravili, popili jutarnju rakijicu i ostale preparate koji se upotrebljavaju za okrepu organizma, utrpali se u autobuse i krenuli prema našem startu regate.


slika


"Glavni štab" regate pažljivo je nadgledao iskrcaj plovila sa kamiona, ponašanje učesnika, domaćina. . . . Pod njihovim budnim okom sve se odvijalo planirano i na najbolji način.


slika


Domaćini, slovenci iz općine Apače, znali su što je zakon domaćinstva. Što im je kao domaćinima činiti. Javno to i obznaniše.


slika
Živim snove, ne sanjam život


Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: 10. Spust Murskih ladja 2012. godine

Post Postao/la Olimp » 14 ruj 2012, 20:55

I zaista, sve po zakonu i redu posložiše, da nam se nađe pri nepcu, da nas okrijepi, snagu nam dade na samom početku druženja i plovidbe.

slika


slika


Nisam odolio izazovu. Pored konzumacije preslatkih delicija koje su poslužene, iskoristih priliku da se sa tim vrijednim domaćicama fotografiram. Da mi pored ugodne uspomene na nepcu, ostane uspomena i u fotografiji.


slika



Na startu pojedine ekipe načiniše i zajedničke snimke, onako za uspomenu


slika


Pjesmom i svirkom uveseljavali su nas domaćini iz Slovenije . . .


slika


slika


U pripremama su i zaštitni totemi igrali ulogu, kako bi svojom čarobnom moći mogli utjecati na sigurnost plovidbe, raspoloženje njihovih posada, ali i ostalih učesnika regate.


slika


Za razliku od svih ovih godina, ovoga puta nisam bio sam u svojemu kanuu. Svima sam to svečano objavio, po svim pravilima međunarodne plovidbe, kako bi znali i imali prema meni razumjevanja u slučaju da kiksam pri plovidbi.


slika


Uskoro nam se pridružiše učesnici regate koji su startali nekoliko kilometara uzvodno.


slika


Čamci, kanui, ladje, sve smo smjestili u vodu i čekali znak za polazak. Nestrpljivo smo ga čekali radujući se plovidbi i druženju na vodi.


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: 10. Spust Murskih ladja 2012. godine

Post Postao/la Olimp » 14 ruj 2012, 20:56

Mura, ta prekrasna brza, virovita, ali i hladna rijeka, čekala nas je. Gledati njenu brzinu je zadivljujuće, njeni virovi su uzbuđujući. Plovidba po njoj je prekrasna.


slika


Uskoro zaplovismo. Na samome startu je jedna ladja potonula. Mala nepažnja njene posade, malo zanemarivanje rijeke i njene moći i ladja završila u rijeci, a posada zaplivala.



slika


Razmilili smo se rijekom, u početku popravljajući kojekakve male nepravilnosti u plovilu.


slika


Iz ponekih plovila isukaše "oružja" protiv žeđi i loših raspoloženja. Pri tome nesebično su njima "pucali" po svima koji su prilazili tim plovilima. I sam sam ponekada bio pogođen njima.


slika


Kako rekoh, nisam u kanuu sam plovio. Gošća, gospođa Eva iz Budimpešte pridružila mi se uživajući u prekrasnome danu, veselom i druželjubljivom društvu regataša i plovidbi rijekom.


slika


slika


Lagano ploveći pozdravljali smo stare znance koje sam poznao iz ranijih regata na Muri.


slika


slika


Sudjelovanje u regati nas je sve opuštalo, svima dobro došlo da malo izmjenimo svakodnevnicu i u opuštenoj plovidbi uživamo.


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: 10. Spust Murskih ladja 2012. godine

Post Postao/la Olimp » 14 ruj 2012, 20:57

Nakon desetak kilometara plovidbe, nakon više susreta sa ostalim regatašima, doplovismo do Bad Radkensburga u Austriji, gdje po planu regate pristadosmo.


slika


Ovom prilikom bih pohvalio i naše austrijske domaćine koji su se dobro pripremili za naš dolazak.


slika


Dočekali su nas muzikom . . .


slika


. . . namazima . . .


slika


. . . pivcem, koje je njima uvoz . . .


slika


Pri tome smo hvatali hlad, malo se popričali, odmarali i šalili . . .


slika


slika


Na obali vidjeh i čudna plovila za koja u prvi mah nisam znao čemu sluće, a kasnije i to vidjeh.


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: 10. Spust Murskih ladja 2012. godine

Post Postao/la Olimp » 14 ruj 2012, 20:57

Okrepljeni, dobro počašćeni, veseli i zadovoljni nastavismo plovidbu.


slika


slika


Jedan dio učesnika je želio regati prikazati svoj identitet nekom specifičnošću.


slika


slika


slika


slika


Prolaskom vremena postajali smo si sve bliži. Svaki susret nas je radovao. Nije se gledalo tko je i odakle. Postajali smo kao jedna porodica rijeke Mure.


slika


slika


Od jednoga pojedinačnoga plovila, nastajali su spojeni plovni objekti, skupine međusobno spojenih plovila gdje se ljudi zbližavaju, pričaju, zabavljaju . . .


slika
Živim snove, ne sanjam život


Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: 10. Spust Murskih ladja 2012. godine

Post Postao/la Olimp » 14 ruj 2012, 20:58

U društvu vrijeme brzo prođe. Ploveći, družeći se i međusobno čašćavajući dođosmo do Petanjaka u Sloveniji. Taman na vrijeme da se malo zalogaji i popije.


slika


slika


slika


Hrana je bila vrlo ukusna i u više nego dovoljnoj količini. Dobismo sve , glavno jelo, salatu i desert. Naravno i pivce bez kojega nema borbe protiv žađi koja nastaje nakon obilnoga jela.


slika


Vodili smo brigu i o temperaturi koja je vladala oko nas.

slika


Nakon odmora i okrijepe krenusmo dalje niz rijeku.


slika


slika


Bilo je i zanimljivih razgovora koji ponekada bivaju popraćeni mimikom ruku . . .


slika


. . . ljudi na obali koji su nas pogledima pratili . . .


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: 10. Spust Murskih ladja 2012. godine

Post Postao/la Olimp » 14 ruj 2012, 20:59

. . . čudeći se raznolikošću plovila na rijeci.


slika


slika


Dan je bio prekrasan, vrlo topao, sunce upeklo, a svatko je na svoj način napravio i pripravio "oružja" protiv dehidracije.


slika


slika


Prolaskom vremena postajali smo sve opušteniji i druželjubljiviji . . .

slika


. . . ali i dalje oprezni u savladavanju riječnih prepreka .


slika


slika


Nekima je oprema u plovilu bila na zavidnome nivou, spremna da se aktivira na najmanji plamen . . .


slika


Delikatesama spremljenim u toku plovidbe biva počašćena i moja saputnica. Pohvalila ih je zadovoljno oblizujući prste.


slika


U druženju, razgovorima i raznim pričama, dođosmo i u Ciglarsko naselje.


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: 10. Spust Murskih ladja 2012. godine

Post Postao/la Olimp » 14 ruj 2012, 20:59

U naselju nam slovenski domaćini pokazaše svoje tradicionalne zanate i proizvode koji su nastali radom zanatlija.


slika


slika


slika


slika


Zadivljeno smo gledali što sve mogu vješte ruke napraviti korištenjem alata za koji u današnje vrijeme možemo reći zastarjelim.


slika


slika


Zanimljivo je bilo kako se radio kruh prepečenac i čime se premazavao da bi bio ukusan, a onaj tko ga je konzumirao mirišao bi na češnjak kilometrima uokolo.


slika


slika


Pa onda opet malo ručnih radova . . .


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: 10. Spust Murskih ladja 2012. godine

Post Postao/la Olimp » 14 ruj 2012, 21:00

Malo domaćih poslastica . . .


slika


Sve viđeno zabilježile su mnoge kamere učesnika regate. Jednu od njih i ja sam "zabilježio".


slika


Odmoreni obilaskom naselja, o kojemu ću jednu posebnu pričicu ispričati jednom drugom prilikom, krenusmo dalje.


slika


Uskoro naiđosmo na zanimljivi putokaz koji nam je pokazivao da daljnje kretanje moramo nastaviti kopnom. Stoga ostavismo plovila vezana uz obalu i krenusmo puni povjerenja u smjeru koji je pokazivao znak.


slika


A tamo nas dočekala Vinska kraljica . . .


slika


. . . mala domaća okrepa da nam lakše bude ispiti po koju čašicu . . .


slika


slika


slika


. . . čašice i flašice pića da nam hrana lakše kroz grlo prođe . . .


slika


. . . sve to nije prošlo bez dobre muzike . . .


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: 10. Spust Murskih ladja 2012. godine

Post Postao/la Olimp » 14 ruj 2012, 21:00

. . . ali niti bez toplih i srdačnih riječi domaćina mjesta Gibina.


slika


. . . u stvorenoj prekrasnoj atmosferi druženje je bilo srdačno i veselo . . .


slika


Iz obližnjega vrta sve je to sa radoznalošću promatrao zec, ne bojeći se mnoštva koje je prolazilo pored njega.


slika


Okrepljeni, lijepo počašćeni, krenusmo nazad prema plovilima. One zaboravne osvrt na tablu sa imenom mjesta podsjećao je gdje se to nalazimo, gdje smo tako lijepo dočekani i pogošćeni.


slika



Krenusmo prema rijeci koja nas je dočekala svojom ljepotom.


slika


Ukrcasmo se u svoja plovila i nastavismo sa plovidbom. Ovdje ujedno prestaje Slovenija i započinje plovidba rijekom kroz Hrvatsku.



slika


slika


slika


Ljudi obližnjih mjesta dolazili bi na obalu rijeke da nas srdačno pozdrave.


slika


I ovdje rijeka pred nas postavlja prepreke. Nalaže nam da uživamo u plovidbi po njoj, ali i da budemo pri tome oprezni. Da je pažljivo promatramo kako bi prepreke savladali.


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: 10. Spust Murskih ladja 2012. godine

Post Postao/la Olimp » 14 ruj 2012, 21:01

Malo pomalo , za nas neosjetno, dan se primiče kraju. Rijeka postaje čarobna za plovidbu, učesnici regate sve veseliji, ali i umorniji.


slika


slika


Cilj današnje etape nam je blizu. Ljudi je sve više na obali. Srdačno nas dočekuju i pozdravljaju.


slika


Pomalo umorni, a nadasve veoma zadovoljni dolazimo na cilj. Dolazimo do mlina i skele u mjestu Žabnik. Dalje se ne ide danas.


slika


slika


Podižemo kamp od šatora na obali Mure. . . .


slika


. . . večeramo . . .


slika


. . . sa dragim prijateljima povedemo priče . . .


slika


. . . malo se izludirasmo . . .


slika


. . . potom iskoristismo romantičnu moć mjesečine, žubor rijeke i umor od protekloga dana i pođosmo na odmor.


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: 10. Spust Murskih ladja 2012. godine

Post Postao/la Olimp » 14 ruj 2012, 21:03

2. D A N




Osvnuo je prekrasan sunčani, topli dan. Ptice se razvikale po okolnim vrbacima probudivši me. Zrak je po Muri mirisao, lagani jutarnji povjetarac raznosio je ugodnu jutarnju svježinu. Takvo vrijeme rano me iz šatora pozvalo van.



slika


Kamp se počeo buditi, šatori otvarati, paliti kuhala, a ubrzo i kava zamiriše. Žagor u kampu pomalo se pojačava. Nema jutarnje nervoze i mrzovolje. Svi nekako raspoloženi, pozitivnu energiju šire oko sebe.


slika


U zajedničkome šatoru malo ih ostalo u svojim vrećama za spavanje. Lijepo vrijeme sve je regataše izvuklo van.


slika


Poneki najmlađi, provirivaju iz šatora promatrajući radoznalim, snenim očima što se događa vani.


slika


Ali glavni kuhar, prihvatio se posla davno prije nego je većina ustala, smješao svega i svašta u kazan i počeo oko sebe širiti zamamne mirise koji nam slinu u ustima pokrenuše . . .


slika


Nije sav posao spao samo na njega, o ne, imao je on i pomoćnike u tome veoma odgovornome i nadasve ukusnome poslu.


slika


Domaćin regate nam je pripremio jutarnju okrepu . . .


slika


. . . koju smo ipak pojačali sa sadržajem iz kazana .


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: 10. Spust Murskih ladja 2012. godine

Post Postao/la Olimp » 14 ruj 2012, 21:03

Nedaleko našega kampa nalazi se najsjevernija turistička točka u Hrvatskoj. Prekrasno obilježje koje ću vam u jednoj budućoj priči prikazati i njome pohvaliti nadležne iz Svetog Martina na Muri, koji je sagradiše.


slika


Nakon jutarnje okrepe, a po planu kretanja regate, pođosmo rijekom Murom dalje, ispraćeni stanovnicima toga kraja.


slika


slika


Uz obalu nailazili smo i na vikendaše koji su izašli do rijeke kako bi malo udahnuli riječnoga zraka, ispekli nešto na roštilju, popili koje pićence i podružili se sa prijateljima.


slika


Riječni put nas je odveo do Murskoga Središća, prekrasnoga međimurskoga gradića, nekada i rudarskoga grada. Mjesta koje puno polaže na svoj izgled, čistoću okoliša i urednosti obale rijeke. Mjesta u kojemu sam prvi puta vidio uređeno pristanište za čamce riječnih putnika namjernika.


slika


slika


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: 10. Spust Murskih ladja 2012. godine

Post Postao/la Olimp » 14 ruj 2012, 21:04

Toga dana mjesni spomenik rudarima dobio je dodatak iz Mađarske. Jedan sam od rijetkih koji je zabilježio i taj prizor.


slika


O mjestu i mjesnim znamenitostima korisne informacije sam dobio od dvoje mladih, izuzetno ljubaznih ljudi iz Turističke zajednice mjesta. Toliko informacija o samome mjestu nisam znao, mada sam više puta kroz njega prolazio. Ljudi znaju svoj posao, vole svoje mjesto i nesebično o njemu šire dobar glas.


slika


Nakon predaha, okrepe i obilaska mjesta, krenusmo dalje rijekom.


slika


Rijeka Mura ima uređen svoj tok kroz Austriju, Sloveniju i Hrvatsku sve do iza Murskoga Središća. Obale su joj utvrđene, kako bi se sprečilo podlokavanje navežen je kamen na njih. Dalje od Murskoga Središća riječni tok Mure nije reguliran. Pustilo se rijeci na volju da sama trasira i uređuje svoj tok sve do ušća u rijeku Dravu.

Time je dobiven svojevrsan rezervat riječnoga toka, prekrasne prirodne ljepote, područje koje neometano naseljavaju ptice i životinje, područje mnogih rukavaca i riječnih ada i adica. To je ujedno i najljepši dio rijeke kojim sam plovio.


slika


Ali ploviti, a ne osvježiti se na njenim lijepim šoderastim plažama, bio bi grijeh prema svoj toj ljepoti koju je priroda stvorila. Pristajali smo na plažama kako bi se osvježili.


slika


slika


Svatko se na svoj način osvježavao, a rijeka nam je svima bila poveznica u tome osvježavanju.


slika


slika


Nakon osvježenja, nastavljali smo započete razgovore i priče u toku plovidbe, budno pazeći rijeku.


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: 10. Spust Murskih ladja 2012. godine

Post Postao/la Olimp » 14 ruj 2012, 21:05

Ploveći dalje nisam propustio priliku da navratim do maloga raja obitelji Koos, koji su izgradili u vidu imanja pored same rijeke. Želio sam ih obići, ali i upoznati svoju saputnicu sa tim divnim ljudima i njihovim imanjem.


slika


slika


Bilo mi je drago vidjeti da je imanje dobilo "prinove", nove stanovnike.


slika


slika


slika


Popismo i piće koje je vlasnik izvadio iz prirodnoga hladnjaka.


slika


Nakon razgovora, popijenoga pića, razgledavanja prinova, krenusmo dalje. Moja saputnica mi je međunarodnim riječnikom poznatim i prihvaćenim na rijekama objasnila svoje utiske o viđenim. Inače taj se riječnik koristi onda kada ne znamo riječima koje i sugovornik razumije iskazati neku svoju poruku. Ovako je svima razumljiv.


slika


slika


Dan je bio jako vruć, upeklo sunce nas je tjeralo da sve više zastajkujemo na šoderastim plažama, da potražimo osvježenje kako na plaži, tako i u rijeci.


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Olimpove priče”