Prijedlog jedinstvene godišnje dozvole

Pokušaj da "uredimo" trenutne Zakone i Pravilnike

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac,Kovach

Avatar
tare
Nobelovac
Postovi:1304
Pridružen/a:14 lis 2008, 17:45
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Prijedlog jedinstvene godišnje dozvole

Post Postao/la tare » 02 ožu 2012, 20:29

Raja jel po ovome na vodu svog udruzenja mozes izaci 20 puta godisnje bez ikakvih doplata???


Avatar
besko
Predsjednik Skupštine U.G. Bistro!
Postovi:264
Pridružen/a:19 sij 2010, 01:33
Lokacija:Sarajevo, BiH
Kontakt:

Re: Prijedlog jedinstvene godišnje dozvole

Post Postao/la besko » 02 ožu 2012, 21:34

Nadjoh neki dan ovu info, a ne bih da odem sa teme... U HR se moze i elektronski...

Od 01.01.2012 godine omogućuje se kupovina elektronskih dozvola za rekreacijski ribolov na moru

Od 1. siječnja 2012. godine sve vrste dozvola za rekreacijski ribolov na moru izdaju se i kupuju u elektronskom obliku.
Kupovina dnevnih i višednevnih elektronskih dozvola za rekreacijski ribolov na moru, kao i elektronskih dozvola za ribolov tune, igluna i iglana omogućena je još 15. srpnja 2011. godine. U dodatku na postojeću uslugu, od 1. siječnja 2012. godine moguće je elektronski putem kupiti i sve tipove godišnjih dozvola za rekreacijski ribolov na moru. Ono što je važno znati je da elektronske dozvole nemaju obrasce niti papirnate inačice – dozvola se potvrđuje serijskim brojem kojeg dodjeljuje sustav nakon obavljene kupovine. Po obavljenoj kupovini, na adresu elektroničke pošte dostavlja se PDF dokument kojim se potvrđuje da je kupnja obavljena te koji sadrži serijski broj dozvole.

A ovako ide elektronski

http://www.mps.hr/ribarstvo/default.aspx?id=23

Sta reci?
Koju poruku poslat'?
Kome? :)

Sto bi rek'o ovaj moj jedan:
Pravo malo nam fali da budemo extra dobri u svemu, a isto toliko nam fali da odemo u p**** m*******

Eh, nista novo vam nisam rekao.... Haj bistro i odgovorite taretu :grin:

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Prijedlog jedinstvene godišnje dozvole

Post Postao/la Seha » 02 ožu 2012, 21:40

tare je napisao/la:Raja jel po ovome na vodu svog udruzenja mozes izaci 20 puta godisnje bez ikakvih doplata???
Da Tare to je Senadov prijedlog uz kupovinu godisnje dozvole 20 talona za izlazak na lokalnu vodu + 10 za druge vode u federaciji.
slika

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Prijedlog jedinstvene godišnje dozvole

Post Postao/la Kovach » 02 ožu 2012, 21:50

Bistro tare jarane! Nije to tako nego bi to bilo 10 izlazaka na druge vode, a koliko sam ja shvatio druga bi bila za vode udruzenja. To je senadov prijedlog, a trazimo najbolje rjesenje koje bi predlozili u izmjenama zakona pa bujrum ako imas nesto u rukavu. :wink:

Amcho jarane znam ja sve to da je veoma tesko ali ne moze se sve ni na jadne ribolovce udariti. I sam si se slozio da je broj clanova drasticno opao i mi se savi trebamo baviti problemom kako ljude vratiti na vodu, a ne gledati povecanjem nameta onima koji jos odoljevaju ovome svemu i jos uvijek nalaze nacina da kupe dozvolu i tako pomognu svome udruzenju. Projekti su jedan od izvora finansiranja i vjerujte mi treba se okretati strancima, a od ovih nasih nema neke fajde. Mi smo jedne godine od stranaca za jedan projekat 16.500 KM izvukli, a za 5 godina od opstine manje od toga. Strancu ako se svidi projekat on ga u potpunosti podrzava, ne krese lovu kao nasi, ali treba biti posten pa uraditi ono sto pise u projektu i ne napuhavati cifre. Nisu ni oni glupani da ne kontaju cijene kod nas. Ribarska osnova jeste dokument koji stiti udruzenja i daje mogucnosti tuzbi i EP i svih zagadjivaca, ali ako Zakon nije kako treba i predvidja za toga koji je izvadio toliki sljunak i unistio mrijest kaznu od 3.000 do 5.000 o cemu se onda moze pricati. Mora se nekako naci nacina da se sad vode sacuvaju, a vi recimo sutra kad se meka i glavatica oporave u Neretvi mozete od stranaca zivjeti. Ovo je tezak period za sva udruzenja, ali mora se istrajati jer ako vode odu u ruke privatnika gotovo je za sva vremena. Zato mislim da je jedno od sjesenja i smanjenje dozvole radi vracanja clanstva. Vise clanova, vise ociju na vodi, a kad se pocne raditi vise rucica.

BISTRO

Avatar
tare
Nobelovac
Postovi:1304
Pridružen/a:14 lis 2008, 17:45
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Prijedlog jedinstvene godišnje dozvole

Post Postao/la tare » 02 ožu 2012, 22:27

Neznam,al po meni malo...Nemojte me pogresno shvatiti al vi ste u mogucnosti da na vodu izlazite uglavnom vikendom,a i to nedeljom,pa vam je 20 talona dosta,dok ja mogu svaki dan,a kao student nemogu placat dodatne talone,niti karte za druge vode,nije to 2-3 talona,ni nekih 15 Km do drugog udruzenja...Onda djeca do 18 godina,dozvola cener uredu,al kad dodje ferje,imaju 2,5 mjeseca nicega,a samo 20 izlazaka,takodje premalo...


amcho
Prava Štela
Postovi:142
Pridružen/a:05 vel 2011, 19:45
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Prijedlog jedinstvene godišnje dozvole

Post Postao/la amcho » 03 ožu 2012, 00:46

Problem je svaki ribolovac koji ima 50 ili više izlazaka na vodu godišnje.Bio bi zaista luksuz da plaća 20-30 ili više dnevnih dozvola jer ce brzo ispucati kvotu od cca 30 koliko se predlaze.Ali i ja sam za to da se taj broj limitira.Moze se izvuci neki kompromis jer ima druga strana da se ne odbiju ljudi od ribolova jer nece moci da plate dnevnu uvijek.Jedino takvim ljudima dati nizu cijenu dnevne dozvole il islično. Vidiš Kovach mi baš i nemamo potporu opštine.Nazalost jer i ne mozemo imati sta je stara uprava radila u talu sa da ne govorim kim i šta se sve para opralo.Al ima drzava i sud neka se pozabave sa tim, mi smo uradili sto smo trebali. Proslu godinu smo ispravljali krivu Drinu što bi rekli,vraćali prijatelje udruženja i vraćali dugove kojih je bilo što ih sva udruženja u FBIH zajedno nisu imala.A društvo smo sa najjačim vodnim resursima pa možda i na balkanu.Sve za sebe govori.
Da su udruženja organizovanija i bolje uvezana i guraju jedni druge bilo bi puno bolje.Da imaju radni sastanci udruzenja na nivou kantona ili predstavnika kantona evo kad je zakon koji ce biti operativan narednih nekoliko godina u pitanju, 1-2 puta godišnje bilo bi super. Ali nema.Bilo je inicijative da se uvežu udruženja u HNK, ali hoće 7 udruženja 3 neće il i slično.Opet kažem politika. Udruženja mogu puno da urade.Mislim da ima nekih promjena da ide na bolje dolaskom i odlaskom nekih ljudi pa vidjecemo.Znam za jednog našeg koji je da kažem ušao u savez kojega niko ne može potkupiti i koji voli Neretvu više nego samog sebe.Vjerujem u takve ljude i vjerujem da nije sam i da će biti bolje.
Bujrum u Nedelju na Boračko <flag>

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Prijedlog jedinstvene godišnje dozvole

Post Postao/la montana » 03 ožu 2012, 10:34

Evo da i ja kazem nekoliko iz svog ugla, pa ako se kome sta svidi ili se sazali, neka i to uvrsti. <jelmekotrazio>

Da se predstavim, za one koji nisu isli samnom u ribolov. Spadam u ribare koji idu oko 150 dana u godini u ribolov. Za dobar ribolov, ili kad me uhvati "ribarska groznica" putujem i po 2000km (ovdje u Americi), a u BiH i po 350km, makar padale cuskije. Postujem sva pravila koja postoje, pa makar mi se i ne svidjala.

Prvo se slazem sa Ruskom da zene ne treba potcjenjivati i diskriminirati, vec im omoguciti da uzivaju u Ustavom zajamcenom pravu, tj. da placaju punu cijenu dozvola. Istovremeno se zalazem da djeca (barem ucenici osnovnih skola) trebaju besplatno loviti, pod uvjetom da su evidentirani u nekom od udruzenja kao clanovi (besplatno). Redovite studente i srednjoskolce bih prebacio na ono "zensko mjesto".

Drugo bi bilo da sistem oko koncesija nije dobar, jer je pravljen "trzisno", a udruzenja su u biti neprofitabilna, tako da "mac nad glavom" od strane privatnika neprestano visi! Udruzenja su clanovi nekakvog Saveza i imaju mnostvo birokratskih procedura, dok je privatnik vidra koja se prilagodi zacas, a u cilju gutanja dobrog zalogaja. To neminovno vodi privatizaciji ili kako ja to volim nazvati "revirizaciji" nasih voda. Eh, tada ce Jacques, Hans, John ili Sven mozda navratiti da plate po koju dnevnu po masnoj cijeni, unajmice vodica ili dva, ali mi na vodu necemo. Spomenuste Ribnik kao svijetli primjer. Mislim da otimanje najboljih dijelova vode od udruzenja vodi finansijskim poteskocama, neminovno. Naime reviri se proglasavaju u ogranicenim zonama koje su u pravilu veoma bogate ribom, lako ih je cuvati i nadgledati jer su obicno na pogodnim lokacijama za kontrolu. Uz izvanredna pravila i astronomske cijene, ekonomski su isplativi, ali... pa ljudi, nemojte dopustiti da odemo u tom smjeru i pretvorimo se u Njemacku, gdje negdje moze, negdje ne moze, negdje mozda ili nedaj Boze da ne mogu povesti gosta na moje omiljeno mjesto. Voda je nase zajednicko dobro, po zakonu. Zato valjda ja po tom zakonu moram trpiti ribare koji prolaze mojom parcelom i po zakonu tu obavljaju "ribolov, krivolov i boravak". Eh, kako sada po tom istom zakonu voda nije zajednicka, nego onoga ko plati vise? Mogu li ja tada zabraniti prolaz ili mozda naplatiti? Pa vidite li gdje sve to vodi? Kapitalistickoj okupaciji prirodnih bogatstava! Mislim da trebamo stati na loptu i vratiti se na poziciju kad je sve funkcioniralo, tj. Prije rata.
Dakle:
- ukinuti koncesije,
- dodati u zakon da udruzenja postoje na kantonalnom nivou i da su pod kantonalnom upravom i dobrovoljna
- cuvarsku sluzbu pod kantonalnu kapu, zajedno sa policijom
- kantoni, a ne udruzenja, da dogovore zajednicku dozvolu, recimo po ovom nasem principu,
- cijene dozvola smanjiti, broj izlazaka ograniciti uz mogucnost kupovine nove dozvole po ispucavanju svih talona.

Trece bi bilo oko raznoraznih zabrana. U ovome bih odgovorio na prepisku Kovacha, Amche i drugih o situaciji na Neretvanjskom slivu. Razlozi mog "prelaska" iz konjickog u krupsko udruzenje prije vise od 10 godina su visestruki. Naveo bih one kljucne, a to su nedostatak ribe u Neretvi, dugotrajna zabrana koja uz proljetno topljenje snijega i visok vodostaj skracuje ribolovnu sezonu na svega 4-5 mjeseci, ocigledan krivolov, nestanak ili smanjenje broja glavatice i mekousne, dok sam u Krupi nasao ribolovnu sezonu skoro cijele godine, bogat riblji fond, mogucnost C&R ribolova u slucaju da se zakaci neka od riba na koju je zabrana, ozbiljna cuvarska sluzba. Mislim da bi korigiranjem zabrana na Neretvi i dozvoljavanjem C&R ribolova u sezoni mrijesta pomoglo produzenju sezone, a samim tim i povecanju broja prodatih dozvola. Povecan broj C&R ribolovaca uz ono sto Seha spomenu (Telefon ili SMS za prijavu krivolova) bi bio odlican nacin za borbu protiv krivolovaca koji bas tada i haraju, a cuvari ne obilaze kompletne rejone jer u periodu lovostaja nema zive duse. Ovakav sistem rada postoji i funkcionira ovamo u Montani.

Nadam se da mi niste zamjerili i bistro.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Prijedlog jedinstvene godišnje dozvole

Post Postao/la senad » 03 ožu 2012, 11:20

amcho je napisao/la:Problem je svaki ribolovac koji ima 50 ili više izlazaka na vodu godišnje.Bio bi zaista luksuz da plaća 20-30 ili više dnevnih dozvola jer ce brzo ispucati kvotu od cca 30 koliko se predlaze.Ali i ja sam za to da se taj broj limitira.Moze se izvuci neki kompromis jer ima druga strana da se ne odbiju ljudi od ribolova jer nece moci da plate dnevnu uvijek.Jedino takvim ljudima dati nizu cijenu dnevne dozvole il islično.
Amcho, ili nisi shvatio poentu ni mog pisanja, a ni prijedloga pa bi nesto ti sa mnom raspravljao o tvom doprinosu i mojoj neinformisanosati, ali ja nemam ni vremena ni zivaca za to.
Ovo citirano je je samo potvrda Hanovog i mog da su najpreči lični/udruženjski interesi, a ne zaštita ribljeg fonda i voda.
Prvo kazes da je "problem" svaki ribolovac koji ima 50 i vise izlazaka, a onda da bi takvom problemu bio luksuz da plati jos 20-30 dozvola (???), i hajmo "problemu" dati opciju da placa dozvolü jeftinije da ne bi "problem" odbili od ribolova.
Izvini, po meni je takvo razmisljanje problem.
Jebo to što su u Buturović polju škrinje dupke pune, hajmo im dati jeftinije dozvole, naljutice nam se, odbicemo ih od ribolova???
Ma ja bih im ga zabranio!
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

amcho
Prava Štela
Postovi:142
Pridružen/a:05 vel 2011, 19:45
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Prijedlog jedinstvene godišnje dozvole

Post Postao/la amcho » 03 ožu 2012, 13:08

Ma problem Jablaničkog jezera prelazi sve normalno jer ovo što su prošle godine uništili ispuštanjem cijelog jezera u vrijeme mrijesta Šarana kad je propao cijeli mrijest i ovo što rade sa akumulacijom unazad 3 mjeseca je užas. Žao mi je što jablaničani nisu uveli privremenu zabranu ribolova dok se ne podigne vodostaj jer je riblji fond devastiran.Mi kao udruženje 3 mjeseca nismo imali jezera mogu reći nikako.Opet neću kriviti jedne krivi smo kao društvo uopšte. Ne bi bile škrinje pune da je ribočuvarska služba radila svoj posao.Kod nas je došlo evo da kažem i do velikih izmjena. sa svim ribočuvarima su raskinuti ugovori u skladu sa zakonom jer neki od njih neće da se poprave niti da rade svoj posao pa još i rade na štetu udruženja.Neki su potpisali nove ugovore neki nisu i neće više da rade. Valjda jer ne mogu da rade ono što su radili a novi ugovor im ne ostavlja taj prostor.Problem je bio i što ih po ugovoru nismo mogli bacati na različite dijelove neretve ili jezera već su se udomaćili na "svojim" pozicijama. Srećom ima i onih koji hoće da okrenu list na drugu stranu i da rade u skladu sa zakonom što su već počeli dokazivati. Jedan od njih je za ova 3 dana imao više naplaćenih dnevnih dozvola nego što je isti imao prošle godine za 6 mjeseci. Svaki je naoružan jer mora biti jer je bilo i biće svega i trebaće i hrabrosti i petlje da se stvari okrenu na pravi put. Morali smo krenuti sa radikalnim promjenama jer drugačije se zaista više nije moglo. Ja sam i za to da dnevna bude 5 ili 10 KM, ali samo onda kada bude ribočuvarska služba radila svoj posao da ja ne mogu otići u ribu 3-5 sati da me ne nađe na vodi. Uvešćemo na nove table koje se trebaju raditi i brojeve ribočuvarskih službi tj čuvara kao i što ćemo na novoj web stranici otvoriti posebno poglavlje za ribočuvarsku službu i krivolov i učesnike krivolova javno ih prozivajući. Uvode se i volonteri koji će raditi kao ispomoć ribočuvarskoj službi. Ostvareni su kontakti sa rafterima koji će se takođe uključiti pa će biti i kontrole vode sa čamcima u toku godine cijelim tokom koliko se to može.Krivolov je najveći problem koji direktno utiče na populaciju ne ribe već i ribara i njihovog prisustva na određenoj vodi. Neko će otići sa vode ako vidi krivolovca i više se neće vratiti.
Ja bih ženama dao nekakvu povlaštenu poziciju tj sigurno ne punu cijenu jer ih je jako malo, ali bih i djecu na određeni način stimulisao osim smanjene cijene dozvole. Možda da djeca ispod 16 godina nakon ispucanih talona ne moraju uzimati dnevne dozvole ili slično. Ostalo imaju kategorije koje su već nabrojane i ne mogu svi u isti koš.

ne znam kakve su šanse da se na godišnjim dozvolama ubacuju brojevi ribočuvarskih službi.Ako ništa onda kod izdavanja istih da se bar rukom upišu brojevi.Mislim da bi pomoglo jer neko neće ili je zaboravio da ukuca u mobitel

Avatar
@ldin
Nobelovac
Postovi:1253
Pridružen/a:02 ruj 2010, 22:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Prijedlog jedinstvene godišnje dozvole

Post Postao/la @ldin » 03 ožu 2012, 21:12

a jeste ga zakuhali BOŽE MOJ DRAGI !!!!!!! evo već tri dana čitam od otvaranja teme i pročito sam ama baš svaki post ... iskreno , ne sviđa mi se (meni lično ) u opšte smijer u kojem ova tema , ideja ili predlog ode ... nemam volje i prosto mi je žao što se u ovoj ljepoj prilici, da promijenimo nešto , bavimo ne bitnim i miješamo kruške i jabuke ... evo kako ja to vidim nadam se realno i spreman sam na normalnu diskusiju bez tenzija i nešto s "visoka" neću se kačiti terminologije da bi bio prostiji i izostavit ću stručne izraze da bi se lakše razumjeli i preskočit ću konkretne cifrfe ...

( Amcho i moje matično udruzenje je radilo riblju osnovu, sad već prošle godine ,nismo marke duzni nikome i koncesija nam je ured ista , što nije realno jer mi pecamo na totalno drugim vodama , pored toga imamo i jednu koja je jalova i ona uzima dosta para pa? da ne širim , postoje transparentni i zvanični izvještaji , treba se samo malo informisat , odlutali ste brate od problema "kolektivnog " i počeli pričat o ličnim ( lokalnim ) ... tvoji stavovi , priča i sam pristup mi nikako nije jasan , čak šta više braniš klasičnu otimačinu ( tako ja to vidim ) , što samo po sebi kaze ?! da me nebi pogrešno shvatio želim da kazem ako je udruzenju problem skupiti tolike novce sa ovakvim trenutnim cijenama , ne treba pucati po ribolovcima kao najslabijoj karici nego skupiti petlje pa pokušati problem riješiti na samom početku ... shvatitćeš u nastavku mog izlaganja...

da se vratim na sam početak i predlog Senadov. Ja znam da se ti , Senade , maximalno trudiš , respekt . Od one noći kad si objavio svoj prijedlog čitam kontam i razmišljam i pratim ovo sve ono što je meni zapalo za oko i hajmo reć mozda i zasmetalo jer nisam našao logiku , i prosto znam da to i nije neki problem i da se to moze korigovat , jeste taj br. talona , znači ne samo br. kao broj jel to 10 ...50 ..ili 100 talona nego pristup ... Zašto ... evo ovako... Ne treba u opšte ulazit u problematiku koliko ko vremena provodi na vodi to je subjektivno , ne znam ,daj otkaz i budi svaki dan ili idi jednom godišnje kad te zena pusti, mozda si u penziji jbg ,mozda nemaš pametnija posla, mozda si student , ili jednostavno voliš to i zeliš svaki slobodan minut provest kraj vode ( ne obraćam se tebi lično , nego globalno i sebe i sve nas stavljam u to "drugo lice" ) znači tu nema solidarisanja ili one priče ja odem 5 x godišnje ,a on visi na vodi i sad ne možemo mi platiti isto OK i ne mozemo al ne treba „ribolovac“ u ovom slučaju ili u suštini „mali čovjek „ opet kazem, biti naj slabija karika , protiv takvih stavova se treba boriti ,a ne podrzavat ,ne vozimo ni svi ista auta i nemamo svi ista primanja ....taj problem se riješi "normama" pecaj svaki dan ( normalno nemaš 365 talona ) al nemoj trpat sve u mrežu , na kraju nemoj ništa nosit, al pecaj ... ja bi sad dao za C&R pobornike totalnih 365 dana naravo zabrane na neke vrste u pojedinim periodima godine to se podrazumjeva. Radi devastiranja voda spustio norme na minimum i tad nastupaju službe ili čuvari koji trebaju da rade svoj posao ... jer ovako ,minimalac je, koliko ono, 420 km u drzavi, ja kako sad sračunam ne moze mi biti ni za ribolova ... sada je dozvola , ovdje i svagdje je to tu negdje 100 km i to je ok ( za većinu je i to previše ) sa trenutnim stanjem u drzavi i trebamo ostati u okviru tih cifara , misleći na našu korist " ribolovce " a ne povećavati sami sebi troškove , koji su i onako visoki... Plaćaju se visoke koncesije nizašto .Udruzenja koja su u dugovima , il nemaju dovoljan broj članova da bi namakeli ( joj termina :)) tolika sredstva il im upravni odbor i ekipa koja vodi sve to ništa do skupina lopova ... nema treće, al mislim da nije riješenje pucat opet po „ nama „ ljudi cijela drzava nam je usrana ,ljudi nemaju šta jest i sad ovo jedino gdje mogu da popuste ventile treba podići toliko visoko ... da ?! Smanjuj koncesije , šta ? U ovoj COCA-COLI zemlji sve je moguće , „ zakon „ kao takav nije nešto što se ne moze promijeniti , i apsolutno je realno i moguće srušiti sve i krenuti iz početka , naravno da to iziskuje ogroman trud volju i ono najbitnije „ sloznost“ mi da se možemo upatovat od Neretve do Save promijenili bi Boga oca a ne par članova u zakonu jer zakon je tu zbog nas i da radi za naše dobro ,a ne protiv nas tako bi bar trebalo biti ... dobro znam da to nije trenutna tema , al pokušavam ukazati na pravi problem koji ostaje u sjeni, a mi se bakćemo kako da sami sebi izbijemo više para iz dzepa i damo ljudima koji ne zasluzuju ništa od toga. Od para koje su do sada dobili od nas nisu ništa uradili i sad im mi dajemo još više i radimo sami protiv sebe i opet za „njih“
Draga moja dijasporo i poštovane kolege ribolovci i ostali ... proveo sam pun k... tamo negdje vidio ovako mlađan svega i svačega , pojedinci se ovdje počinju pravdat koliki su i šta su dok drugi pričaju kako je tamo ( bez zgtalice), treći opet diraju suštinu problema , klasika , toliko sam kompetentan i slobodan i stabilan da s punim pravom mogu reći , da je nama ovdje ( u BiH ) i Sarajevo dijaspora , Tuzla isto tko ,a Mostar nam dođe ko drugi kontinent , uzmite jednu platu normalne Zavidovićke , Maglajske , Dobojske i tako redom, porodice , pa onda skontajte i visinu dozvole i doplatu talona i svega ostalog , i koncesije naravno ...doćete do zaključka da su ti ljudi madzioničari i onako ... ljudi nam se pale po ulicama Boga ti ... meni ,majke mi , dođe poslje svega u znak protesta ,- ma nedam više nikom marke , mater prevarantsku , daću nekoj sirotinji a ko mi dođe na vodu i počne srat ma ima da ga – eh ima i ovakvih stavova , koji su po meni ok , ljudi su gnjevni kivni pjena im na usta izlazi ,a ti mu došo trazit dnevnu ili bilo kakvu dozvolu , dalje tu dolaze studenti omladinci , pa jel bolje da budu kraj vode il da se „bocaju „ po haustorima.
Ja znam da su ovi gore navedeni primjeri navedenih normi i cjenovnika nastali iz najbolje moguće namjere i iz-kalkulisani i sa one ljudske strane, a to jest ,ostavio se prostor za one u vrhu da ne kazem pohlepne ( ups, već jesam ) da se upecaju na materijalno u ovom slučaju novac tj. da ne gube ništa nego i dobijaju ... kako oni misle samo na sebe, i na novac tako je vrijeme da i „mi“ počnemo raditi u svoju korist i to nije ništa ružno jer su naši ciljevi plemenitiji ( i nemamo šta za izgubiti ) , trebamo da mislimo šta će ostati i šta će biti , djeca se odgajaju u duhu trokuka i devastiranja. Prije stekne i uvazi loše sisteme , negoli što nauči udicu svezat . Federalni ribolovački sudija čini mi se da je i u upravnom odboru za ova k.. palac takmičenja transpatentno i javno se fali po FB i ko zna gdje, šarančićima i somićima od cca 5-6 kg , eto ti ga sad . Ja krivim nas .... mozda bi za ovu moju priču trebAo super heroj , al i sami ste svijesni da nije tako , malo volje morala ispravni i jasni ciljevi dobro izplanirani sa dobrom koordinacijom , ne fulaju nikada ... UHHH razjeba me ova priča ... sva udruzenja i svaki normalan čovjek –ribolovac , odnosno većina nas što je jako bitno , zeli isto .... ti što ne zele zbog svog ličnog koristoljublja se daju pregazit ( ne fizički ) nego normalnim putem , zdravom komunikacijom podnošenjem zahtijeva za izmjenu ( nedam ti toliko para za koncesiju i tačka, nemam, odakle mi , i ne mogu čovjeku dušu izvadit ) ... oni su radili danima mjesecima na „ istom „ kako bi našli sebe u toj priči , sad mi moramo raditi danima i mjesecima da bi promijenili neke stvari , njihov cilj je materijalno dok bi naš trebao biti ?!
neću davat nikakve predloge nego ću reći ovako : JA DAJEM I MOGU DATI I IZDVOJITI 100KM, ZA RIBARSKU DOZVOLU GODIŠNJU br talona i to , ma to me ne zanima ja nemam više , i da mogu nedam više , a kako stvari stoje budala sam što i to dajem .......
Starost počinje kad kajanje zamijeni snove !!!

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Prijedlog jedinstvene godišnje dozvole

Post Postao/la senad » 03 ožu 2012, 22:19

Djes, @lda!
Ja opet mislim da svako tumaci prijedlog kako ne treba, a jednostavno tumačenje je - zaštita ribljeg fonda.

Koliko se ja sjećam, a dobro se sjećam, na Jablaničkom jezeru je bilo zabranjeno jedan period prije rata pecati naveče (Kovach, ispravi me), a bruka božija voda je bila na kojima se moglo pecati recimo utrokom, četvrtkom i vikendom.

Sada svi pecaju svaki dan, noć, svi kukamo kako nema ribe, a niko ne bi da plati "taslačenje" voda i maksimalno izvlačenje ribe.Naravno, i hvala Bogu, sve više je raje koja ne nose svaku ribu koju uhvate, a i one koja ne nose nijednu.

@ldine, je li skupo, nakon placenih 100 KM koliko ispadne godišnja dozvola, ustvari 50 godišnja i 50 dozvola za vode matičnog udruženja koje ukupni imaju 30 talona (izlazaka bez doplate) problem dokupiti talona od svog udruženja po cijeni od 2.5 KM po talonu?

Ako jeste, onda stvarno ne vidim svrhu ikakvog daljeg pisanja i trošenja svog vremena.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
tare
Nobelovac
Postovi:1304
Pridružen/a:14 lis 2008, 17:45
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Prijedlog jedinstvene godišnje dozvole

Post Postao/la tare » 03 ožu 2012, 22:42

Nije Senade narednih 5 izlazaka,al narednih 30-40 definitno jest :wink:
Uostalom ako neko nema,jedva plati i ovih 100 markica(a takvih je OJHA)puno mu je da je talon i pola marke...

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Prijedlog jedinstvene godišnje dozvole

Post Postao/la senad » 03 ožu 2012, 22:55

Razumijem ja, Tare, o čemu pričaš, ali opet, ja pričam o čuvanju vode.
I meni je 100 KM puno, ali nema ništa džaba.
Tare, kutija cigara je 2.5 KM
Nadam se da udruzenja inace praktikuju da se dozvola moze uzeti "na rate", zašto bi bio problem, pored 30 talona koje dobijes za cijenu koliko je sada godisnja, dokupiti još talona na rate?
Nisi ti opasnost za vodu, Tare, ali ih znas bruku koji jesu, a koji su svaki dan na vodi.
Ne znam, izgleda da se bezze zamaram, da se ne mozete odmaci od "licnog" jer se uređenjem nekih stvari osjecate ugroženim.
Svi bi puteno općili, ali da nam ne uđe.
Hebi ga, ne ide to tako. :?

Evo, ako čita Myran i neko ko je u Savezu a za ova pitanja, ja bih imao ovoliko pa ako nekome odgovara, neka pokupi što mu se sviđa i smatra korisnim te provuče u novom prijedlogu zakona.

Bistro! :wink:
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
tare
Nobelovac
Postovi:1304
Pridružen/a:14 lis 2008, 17:45
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Prijedlog jedinstvene godišnje dozvole

Post Postao/la tare » 03 ožu 2012, 23:13

Razumijem ja to Senade,da je to sve da bi bolje zastitli rijeke,i sve je to uredu,ja nemam nikakvih problema sa tim da se uvedu taloni,samo smatram da je 20 premalo...Znam ja da ima i tih 10,al ja mislim da barem 60 % nas lovi uglavnom na vodama maticnog udruzenja,i mozda nekih 5 puta posjeti druge vode,tako da ustavri to dodje na 20 :grin:

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Prijedlog jedinstvene godišnje dozvole

Post Postao/la senad » 03 ožu 2012, 23:23

Ne dodje 20, dodje svih trideset da mozes koristiti na svojoj vodi. Ali samo deset u "nazovi" godisnjoj mozes koristiti na bilo kojoj vodi.
Ja, izgleda, mandarinski pisem/pricam :mrgreen:
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Zakoni i Pravilnici”