Htjeo sam platiti dnevnu, ali...

Pokušaj da "uredimo" trenutne Zakone i Pravilnike

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac,Kovach

Ribalo
Početnik
Postovi:8
Pridružen/a:17 tra 2012, 00:24
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Htjeo sam platiti dnevnu, ali...

Post Postao/la Ribalo » 17 tra 2012, 10:22

Pozdrav svima...

Izvinjavam se sto ovako "ko grom iz vedra neba", ali ne znam koga da pitam za savjet, pa mi se ovaj forum ucinio prikladnim za to. Naime, preko ljeta se cesto (vikendom uglavnom) sa drustvom uputimo na rijeku Bosnu. Lokacija izmedju Bos. Samca i Modrice, tacnije Garevac. Dolazimo iz Gradacca.
Trojica smo u grupi sa po 2 stapa. Ribolov iz ciste zabave. Uglavnom, vece komade, tipa som od bar preko 10 kg nosimo. Nije bas cest slucaj za takvim primjerkom, ali kad se ide cesto, desi si i to. (ruku na srce, desilo nam se jednom :D) Sve ostalo, ali bas sve vracamo nazad. Od klena, crvenperki, smudja, mrene... itd.
Na zalost, ni jedan od nas nema dozvole. Smatramo da je cijena od 100 KM, za nas jednostavno prevelika. Jer, u toku godine, ukupno se ode nekih 50-tak dana. Uglavnom vikendi, i praznici. Uvijek smo spremni, kad cuvar naidje, platiti dnevnu, i mirna bosna. Ali, ovaj zadnji nije htjeo/mogao, ili sta ti ja znam iz kojeg razloga, naplatiti dnevnu. Zapisao nas je, i ocekivali smo neku sitnu kaznu, opomenu. Odemo mi i sledeci vikend, i opet isti covjek, opet nas je zapisao.
Nakon nekih mjesec, dosla mi je cestitka. Poziv na sud u Modricu. Zamisli... ja na sudu. Moj prijatelj, datum prije, i odlucim i ja s njim, cisto da vidim sta to i mene ceka. Prodje sve glatko... dobio opomenu, nista novcane kaznu. Super!
Ja, igrom slucaja, i zbog nekog posla, taj dan zaboravim otici na sud.
Nakon nekog perioda, dolazi mi kuci kazna u iznosu od, zamisli 600 (seststotina) konvertibilnih maraka. Pa gdje mi to zivimo, mislim, jesam ja u Frankfutu, Stuttgardu... gdje sam ja... dajte ljudi, jel ima smisla ovo.
Znaci, od mirnog, finog, kulturnog gradjanina, oni ce stvorit top mafijasa, jer ja ove pare nikad necu platit. ALI NIKAD!!!
Naravno, ovo zadnje je u najgorem mogucem scenariju za koji se nadam da nece doci.

Eh sad, ako je neko prozivio slicno iskustvo, i ako ima neki savjet, da me uputi, kako i sta dalje.
predlozi, savjeti, sve je dobro doslo.

Bistro!!!


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Htjeo sam platiti dnevnu, ali...

Post Postao/la Seha » 17 tra 2012, 10:33

Pozdrav. Vasa je greska sto ste lovili bez dozvole ali i greska je cuvara sto vam nije htio izdati dnevne dozvole na vodi. U vecini udruzenja je tako uredjeno da mozes kupiti dnevnu na licu mjesta tj. na vodi samo ja mislim na ramskom jeeru su donijeli lokalni zakon gdje se nesmije loviti prije nego se kupi dnevna dozvola. Raspitaj se malo kako je to regulisano u tom udruzenju koje gazduje bosnom na tom potezu gdje ste lovili. To sto vam cuvar nije htio izdati dnevne dozvole vam moze biti argument za odbranu.
Jedno nekontam ako sam dobro shvatio iz tvog pisanja ti i prijatelj imate po 50 izlazaka godisnje ja nevidim logiku zasto nebi platio godisnju od 100 km nego ste se odlucili za dnevne dozvole od 10 km :shock:
slika

Ribalo
Početnik
Postovi:8
Pridružen/a:17 tra 2012, 00:24
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Htjeo sam platiti dnevnu, ali...

Post Postao/la Ribalo » 17 tra 2012, 10:38

Ja ako i izvadim dozvolu, vadim je za podrucje opstine u kojoj zivim, tj. Gradacac. Za podrucje van moje opstine, ja i dalje moram platiti dnevnu... hajde sad izracunaj.

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Htjeo sam platiti dnevnu, ali...

Post Postao/la senad » 17 tra 2012, 10:44

Prvo, 50 izlazaka nije "malo izlazaka" jer je dozvola od 100 KM za 40 izlazaka, sto znaci da vi imate i vise nego sto je dozvoljeno.
Malo izlazak je 10 puta godisnje, a mnogi i zbog tih 10 puta kupe godisnju dozvolu.
Moradoh malo da kritikujem ovu tvoju nelogicnost, a sad da predjem na problem koji imas.
Svo vrijeme je praksa da se moze kupiti dnevna dozvola na vodi, bar za vecinu voda. Kako napisa Seha, neki, poput SRD iz Prozora/Rame su uveli pravila (sto je, po meni, pametnije) da se dozvola mora kupiti prije izlaska na vodu.
Mozda su i Modricani uveli to pravilo, a da vi ne znate.
Da vam nije to rekao cuvar prvi put kad vas je zapisao?
Ako je tako, a vi ne znate, to ti moze biti opravdanje, a da bi bio s tim upoznat, Udruzenje je duzno postaviti table sa natpisom i takvim upozorenjem. Ako ih nema, imas sanse da se vadis.
Apsurd je da je odredjena tebi kazna 600 KM, a mrezari po Jablanickom jezeru dobijaju po 200 KM.
Ali, da ne bude zabune, jesam za to da se svaki prekrsaj kaznjava ni po babu ni po stricevima, jer je davno bilo kranje vrijeme da se st(r)anje na vodama dovede u red.Kako obicno biva, prvi "puše" (da izvines na izrazu) oni koji najmanje trebaju, ali je takav zivot.
Jedino sto bi ti iz svega trebalo biti jasno - nit je 50 izlazaka malo, nit je 100 KM puno ;-)
Nadam se da ces se izvuci da ne platis kaznu jer mislim da ipak nije fer da budes tako kaznjen.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Htjeo sam platiti dnevnu, ali...

Post Postao/la senad » 17 tra 2012, 10:47

Ribalo je napisao/la:Ja ako i izvadim dozvolu, vadim je za podrucje opstine u kojoj zivim, tj. Gradacac. Za podrucje van moje opstine, ja i dalje moram platiti dnevnu... hajde sad izracunaj.
Iako znam da to nije dozvoljeno, mnoga udruzenja u RS krse to pravilo i izdaju dozvole i raji iz federacije, tako da vam je to bila najpovoljnija opcija - ako ste najcesce na vodi kojom gazduje SRD "Optima", onda ste trebali vijdeti sa njima za neku opciju godisnje dozvole.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Htjeo sam platiti dnevnu, ali...

Post Postao/la Seha » 17 tra 2012, 10:51

Pardon kolega nisam ti ja racunovodja, ja sam neko ko pokusava da ti pomogne i objasni ono sto te interesuje.
Nebi bio ni prvi ni poslijednji koji plati godisnje po 2-3 godisnej dozvole za odredjene vode.
Sad tek skontah vi iz Gradachca i nemate pravo kupovati godisnje dozvole u RS ukoliko nemate prijavljeno mjesto boravista u RS. Neka udruzenja tolerisu to pa izdaju godisnje dozvole i ribarima iz federacije. U svakom slucaju imate pravo traziti da se izdaju dnevne dozvole i to je jedini argument za odbranu ukoliko kao sto sam vec napisao udruzenje koje gazduje vodom nije donijelo lokalni zakon kojim zabranjuje obavljanje ribolova bez prethodno izvadjene dnevne ili godisnje dozvole.
slika

Ribalo
Početnik
Postovi:8
Pridružen/a:17 tra 2012, 00:24
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Htjeo sam platiti dnevnu, ali...

Post Postao/la Ribalo » 17 tra 2012, 11:02

Bravo za natpise... to je trebalo da pise negdje, ali osim natpisa na smecu i flasama, ja takve, fino okacene nisam vidio.

Procitaj post prije... 100 KM + dnevna van podrucja prebivalista.

Ne bjezim ja od placanja... ali sa tom dozvolom ja mogu obrisati... jer ne vazi za RS... a u RS-u mi nece izdati dozvolu, jer nemam njihovo mjesto prebivalista. A ako cemo ici nelegalnim putem do dozvole, onde koji cemi k... i ta dozvola.

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Htjeo sam platiti dnevnu, ali...

Post Postao/la senad » 17 tra 2012, 11:12

Onda ti je izbor izmedju nelegalne dozvole i legalne kazne.
Kako i sam znas, sve je u klincu, i mozes se ti naduravati je li legalno nesto, ili ovo nije legalno, no vratimo se na pocetak teksta - nisi imao dozvolu ni legalnu ni nelegalnu.
Slazem se ja sa tobom, razumijem tvoje ogorcenje, ali da se ne bi poceli vrtiti u krug i siriti temu koja je jako siroka, izvadi sto moze biti u tvoju korist jer, kako rekoh, nije fer da platis toliku kaznu.Mozda da je manja i ne bih te savjetovao kako da je izbjegnes :mrgreen:
Izvini na iskrenosti ;-)
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Htjeo sam platiti dnevnu, ali...

Post Postao/la Seha » 17 tra 2012, 11:13

Nasa je obaveza kao ribara da se prvo informisemo kakva su pravila na vodi. Udruzenja nisu obavezna da postavljaju panoe pored vode, njihova jednina obaveza je da u javnom glasilu ili putem nekog drugog medija obavijeste javnost ukoliko je doslo do nekih promjena u vezi kupovine dozvola ili u vezi lokalnih zabrana za pojedine rejone.
Godisnja dozvola iz RS-a vazi za sve vode u RS-u.A u nas u FEDERACIJI od mahale do mahale i za to smo samo mi krivi jer sutimo i trpimo. Izdavanje godisnje dozvole nije neregularan put po meni vec prije sila zakon mijenja. Da je vise ribara kojim smeta ovako uredjen zakon o dozvolama potrudili bi se da ovdje na forumu gdje smo pisali o tome i sami uzmu ucesce kako bi se organizovali i pokusali promijeniti ovu nepravdu koja je nanesena ribarskoj slobodi i novcaniku.
slika

Ribalo
Početnik
Postovi:8
Pridružen/a:17 tra 2012, 00:24
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Htjeo sam platiti dnevnu, ali...

Post Postao/la Ribalo » 17 tra 2012, 11:17

@senad
Naprotiv, hvala na iskrenosti.

A moze li taj savjet na PM... :)

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Htjeo sam platiti dnevnu, ali...

Post Postao/la Seha » 17 tra 2012, 11:23

Ako te ovaj ublehas (senad) bude savjetovao odma da ti kazem zavrsices u zenici <valjanjeodsmijeha>
slika

edoA
Prava Štela
Postovi:134
Pridružen/a:03 kol 2011, 13:07
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Htjeo sam platiti dnevnu, ali...

Post Postao/la edoA » 17 tra 2012, 11:25

@Ribalo, da se sad puno ne mjesam u situaciju, jer vjerujem da je emocionalna ako se radi o toj svoti para.
Ali, da ti nisi mozda dobio tu kaznu zato sto se nisi pomolio na sudu kad ti je bio datum ? (Sta me nebi cudilo)

Moj prijedlog, pregledaj ili preupitaj jos jednom tacno, zasto ti je ta kazna sitgla.

Avatar
spiner
Prava Štela
Postovi:125
Pridružen/a:04 svi 2009, 19:30
Lokacija:Kakanj
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Htjeo sam platiti dnevnu, ali...

Post Postao/la spiner » 17 tra 2012, 11:28

Ovo oko neizdavanja doozvola na licu mjesta tj. na vodi po meni nije OK jer zamislite kad idete loviti pastrmku u ljetnim mjesecima. Tada na vodu morate doci u ranim jutarnjim satima kad vecina normalnog svijeta spava, a ovo se odnosi posebno na manje rijeke, sve sto ste uradili do nekih 8-9 sati, odradili ste, cim ugrije to prelazi u prazno mlataranje.
Eh sad se dolazi do pitanja gdje kupiti dozvolu ujutro u 5 ili pola 6 :?
Samo ribolov

Ribalo
Početnik
Postovi:8
Pridružen/a:17 tra 2012, 00:24
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Htjeo sam platiti dnevnu, ali...

Post Postao/la Ribalo » 17 tra 2012, 11:29

Seha je napisao/la:Nasa je obaveza kao ribara da se prvo informisemo kakva su pravila na vodi. Udruzenja nisu obavezna da postavljaju panoe pored vode, njihova jednina obaveza je da u javnom glasilu ili putem nekog drugog medija obavijeste javnost ukoliko je doslo do nekih promjena u vezi kupovine dozvola ili u vezi lokalnih zabrana za pojedine rejone.
Godisnja dozvola iz RS-a vazi za sve vode u RS-u.A u nas u FEDERACIJI od mahale do mahale i za to smo samo mi krivi jer sutimo i trpimo. Izdavanje godisnje dozvole nije neregularan put po meni vec prije sila zakon mijenja. Da je vise ribara kojim smeta ovako uredjen zakon o dozvolama potrudili bi se da ovdje na forumu gdje smo pisali o tome i sami uzmu ucesce kako bi se organizovali i pokusali promijeniti ovu nepravdu koja je nanesena ribarskoj slobodi i novcaniku.

Ne znam da li si svjetan, ali si upravo ucrto granice izmedju RS-a i Federacije.

Zasto se nebi borili da zakon bude isti na nivou cijele BiH ?

ma... presiroko smo otisli...

Idem ja u Modricu na sud, trazit neke olaksice, ili da se zakaze ponovo sudjenje... (jbte zivot o cemu ja pricam)... ako nista, mozda donesu neki novi, bolji zakon po sve, zakon... :D

Hvala razgovoru, i savjetima...

BIstro!!!

Ribalo
Početnik
Postovi:8
Pridružen/a:17 tra 2012, 00:24
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Htjeo sam platiti dnevnu, ali...

Post Postao/la Ribalo » 17 tra 2012, 11:35

edoA je napisao/la:@Ribalo, da se sad puno ne mjesam u situaciju, jer vjerujem da je emocionalna ako se radi o toj svoti para.
Ali, da ti nisi mozda dobio tu kaznu zato sto se nisi pomolio na sudu kad ti je bio datum ? (Sta me nebi cudilo)

Moj prijedlog, pregledaj ili preupitaj jos jednom tacno, zasto ti je ta kazna sitgla.
...Ja, igrom slucaja, i zbog nekog posla, taj dan zaboravim otici na sud. ...

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Zakoni i Pravilnici”