Postoji li neka naknada USR kada opština uređuje vodotok?

Pokušaj da "uredimo" trenutne Zakone i Pravilnike

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac,Kovach

Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Postoji li neka naknada USR kada opština uređuje vodotok?

Post Postao/la senad » 17 ruj 2014, 11:26

Naime, opština svako malo dobije neka sredstva za uređenje vodotokova, odnosno, betoniranje određenih dijelova koji, eto, nešto plave, ili 'nako bezze da bi rođačke firme dobile 100 - 200 hiljada KM.
Prošle godine je rađena rijeka Ljubina u Srednjem i za nekih 50 - 100 metara što je zabetonirano, potrošeno je čini mi se cca. 200.000 KM.
Ove godine je opet to planirano i evo na linku šta i gdje:
http://ks.gov.ba/content/ministar-privr ... ta-uredenj

Ima li neko od vas koji ste u udruženjima iskustva sa tim, da li se od finansijera tih radova/naručioca more izvuči koja kila ribe za poribljavanje i ima li se uporište u Zakonu?

Ja sam našao član 46. sa kaznenim odredbama u članu 52., ali mi ova 46-ica nije baš precizno definisana, može se tu folirati da nisu ovo ili ono. Jedino gdje se može konkretno "udariti" je ako ti radovi budu u vrijeme migracije ribe, a to je od 01. oktobra, tšo je vrlo lako moguće
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:


Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Postoji li neka naknada USR kada opština uređuje vodotok

Post Postao/la Kovach » 17 ruj 2014, 15:00

Senade ima clan 36. koji kaze:

"U prirodnim ribljim mrjestilištima zabranjeno je vaditi šljunak, kamen i panjeve, a u vrijeme mrijesta zabranjeno je obavljati i druge radnje koje ometaju mriješćenje.
U prirodnim ribljim mrjestilištima zabranjene su sve vrste ribolova, osim sanacijskog ribolova predviđenim ribarskom osnovom koji se obavlja radi razvoja plemenitih vrsta ribe, riblje mlađi i ikre.
Aktom o proglašenju prirodnog ribljeg mrjestilišta mogu se odrediti i druge mjere zaštite."
Koliko se sjecam Misoca je prirodno mrjestiliste, bar smo tako govorili samo ne znam ima li odluka o tome.

U svakom slucaju treba dobro paziti jer kad krenu radovi bice tu svega od mucenja do pregradjivanja ili isusivanja kako im se cefne. I kad mute vodu nenormalno moze ih se kazniti jer ubise ribi hranu, baje a onda to opet stvara problem. Za eventualne intervencije nadlezna vam je Kantonalna inspekcija Ministarstva poljoprivrede i sumarstva.

Ako jos nesti isceprkam javicu ti ovo je nabrzaka moram na posao.

Bistro!

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Zakoni i Pravilnici”