Musicarski cekrk, kolut, masinica...

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

my_wayy_1
Prava Štela
Postovi:164
Pridružen/a:18 kol 2011, 17:22
Lokacija:Lukavac/Graz
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Pitanja - Konkretno pitanje uz navođenje na šta se odnos

Post Postao/la my_wayy_1 » 29 stu 2011, 18:32

pozdrav
kako svi ovde masu tim stapovima za fatanje muha :grin: , reko da se i ja oprobam u tome. Uglavnom kupio stap masinu(cekrk) i sve to sto treba uz pomoc youtuba povezo to sve backing line fly line i onda podvez i na vodu da probam.Prvi problem koji mi se javio pa mi treba pomoc,je da kad ocu da izvadim snjure iz masine povucem malo ono masina napravi jos dva kruga sama od sebe i onda mi se petlja ta snjura, znaci previse mi otkocen regulator ili sta vec kojeg izgleda nema ovde ili ja neznam kako se to podesava(sa strane cekrka ima neki regulator na kojem samo ima + i - al na koju god stranu da to okrenem isto mi je)e imal neki fazon da se to rijesi(masina je ova http://www.angelsport.de/__WebShop__/pr ... detail.jsf ) . i jos jedno pitanje spaga koju imam je wf 5f i pise da je plivajuca al uvijek jedno 10-20cmm na kraju spage vrlo przo potone,dali je to uredu za suhe muhe, posto danas nisam imao suhih pa nisam mogo ni da vidim kako se ponasaju na vodi.
Hvala Bistro


Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Pitanja - Konkretno pitanje uz navođenje na šta se odnos

Post Postao/la angler » 29 stu 2011, 18:53

Nikakav problem kolega. Jedino ne znam da li je moguce kocnicu (to ti je taj -+ regulator) okretati u krug ili samo da biras izmedju + ili -, za tih 45 stepeni. U principu + znaci da stezes kocnicu i spreijecava da snjura "otice" tj da se nekotrolisano spula okrece, i naravno ako se zakaci kakva ribetina da koci, kao i sve masinice za ribolov. U tom slucaju je moras vise stezati.
Znaci, slobodno je prebaci na + i vidi koliki otpor pravi. Ne treba jako zatezati, dovoljno je kad povuces brzo snjuru da se spula ne "zaleti".
Tonjenje vrha snjure desava se kod nekih snjura, pa cak i onih "kvalitetnih" (citaj skupih).
Neke upijaju vodu ili ih konektor "povuce". Tih 20tak cm neka te ne zabrinjava. Vazno je da predvez i muha plivaju. :wink:

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pitanja - Konkretno pitanje uz navođenje na šta se odnos

Post Postao/la montana » 29 stu 2011, 18:58

Upravo kako kaze Angler. Jos samo provjeri da nije mozda ta "kocnica" u defektu, tj. da ne fali neki od dijelova unutar role.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

my_wayy_1
Prava Štela
Postovi:164
Pridružen/a:18 kol 2011, 17:22
Lokacija:Lukavac/Graz
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pitanja - Konkretno pitanje uz navođenje na šta se odnos

Post Postao/la my_wayy_1 » 29 stu 2011, 19:23

hvala na brzom odgovoru to + - ima kruzic ca.300 stepeni kad otovrim masinu znaci skinem "spulnu" prilikom okreanja tog kruga ima mehanizam koji ide gore dole znaci predpostavaljm da radi samo sto nema nikakve razlike kako god da ga okrenem, neznam moracu jos malo to da pogledam.

hvala jos jednom pozdrav

my_wayy_1
Prava Štela
Postovi:164
Pridružen/a:18 kol 2011, 17:22
Lokacija:Lukavac/Graz
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pitanja - Konkretno pitanje uz navođenje na šta se odnos

Post Postao/la my_wayy_1 » 29 stu 2011, 19:39

hehehe, nevjerovatno prvo sto mi je cudno bilo je da se masina nije uopste cula kad se namotava ili odmotava, mehanizam unutra radi na principu neke dvije opruge koje guraju plastike prema zubcanicima. e fazon je bio sto su te dvije plastike bile naopako okrenute tako da nije ni bilo kontakta sa zupcanicima, samim time taj regulator nije uopste radio greska u sklapanju :) uglavnom sad radi i jos se lijepo i cuje hehehe pozdrav


Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Pitanja - Konkretno pitanje uz navođenje na šta se odnos

Post Postao/la angler » 29 stu 2011, 19:43

Nasluti Montana gdje bi mogao biti problem.
Hajd super sa si ga rijesio.
Znaci ovaj sistem kocenja je u masinici...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=b2wJb3SV ... ure=relmfu[/youtube]

my_wayy_1
Prava Štela
Postovi:164
Pridružen/a:18 kol 2011, 17:22
Lokacija:Lukavac/Graz
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pitanja - Konkretno pitanje uz navođenje na šta se odnos

Post Postao/la my_wayy_1 » 29 stu 2011, 20:12

jeste bas taj isti..hvala jos jednom sekunda je falilo da se fatam sarafcigera sto obicno ne zavrsi dobro <12345>
pozdarav

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Musicarski cekrk, kolut, masinica...

Post Postao/la angler » 01 pro 2011, 06:26

Da vidimo na šta sve treba da obratimo pažnju prilikom odabira mušičarskog čekrka.
Za večinu mušičara nasih prostora čekrk je spremište backing-a i šnjure. Međutim njihove cijene govore da je čekrk i više od običnog spremišta pogotovo pri lovu velikih riba gdje dolazi do izražaja kvalitet izrade, sigurnost i preciznost kočnice i na kraju ime. Možemo ih dijeliti u tri osnovne vrste, a to su čekrci sa direktnim prijenosom, sa večim prijenosnim odnosom, sa poluautomatskim namotavanjem šnjure i antirevers cekrci.

slika

Poluautomatski čekrci rade na principu opruge što znači da pritiskom na polugu automatski namotavaju visak šnjure. Izvlačenjem šnjure opruga koja se nalazi unutar čekrka se zateže da bi prilikom pritiska prstom na polugu, opuštanjem opruge šnjura namotavala na špulu. Čekrci sa večim prijenosnim odnosom su oni čekrci koji prilikom namotavanje šnjure na špulu, okretom ručice za jedan krug, preko zupčastog prijenosa, špula okrene dva, tri ili više puta. Na takvim čekrcima možemo naći napisane oznake kao npr. 1:2,5 ili 1:3,2.

slika

Antirevers su cekrci kod kojih prilikom odmotavanja snjure rucka ostaje u istom polozaju dok se sama spula okrece.

slika

Čekrci sa direktnim prijenosom se najvise koriste i najvise proizvode jer su dosta lakši za održavanje i izdržljiviji su od dva predhodna mada i to zavisi od kakvog su materijala i koliko su kvalitetno napravljeni. Koji tip izabrati je stvar ličnog ukusa, mogucnosti i potrebe.

slika

slika

Generalno, najviše se posvečuje pažnja na sistem kočenja i oslonca špule na osovinu. Ostalo je samo stvar estetike. Svaki poznatiji proizvođač ima neki svoj sistem kocnice. U zadnje vrijeme oslonac špule na osovinu se izvodi preko ležajeva. Oslonac je bitan i treba da bude kvalitetno urađen da se nebi iskrivila osovina ili ležaj polomio prilikom drila većih riba. Više pažnje na to treba da obrate pažnju oni koji imaju želju da love mladicu, štuku ili veće morske ribe.

slika

Također je važno da je kočnica precizna. Kada namotavamo šnjuru, čekrk ne bi smjeo da koći već da se slobodno okreće, dok prilikom odmotavanja šnjure ima veliku ulogu. Ako uzmemo za primjer da smo ulovili kapitalnog lipljena mušicom koja je vezana na veoma tanak predvez i ako nismo ostavili dio izvučene šnjure, kočnica bi trebala da radi savršeno prilikom njegovog prvog silovitog bijega. Tad najčešće puca predvez ako je stap brze akcije ili se raskinu usne kod lipljena manjom udicom, ako je kočnica neprecizna ili rukom držimo špulu želeći da ga usporimo. Naravno, prije ribolova kočnicu trebamo naštimati da snjuru mozemo izvlaciti, a da ne dodje do nekontrolisanog odmotavanja "zalijetanja spule", a i dotezati ili otpuštati za vrijeme drila. Ipak, ako gledamo tzv tradicionalne cekrke, istim kocnica i sluzi samo za nekontrolisano izvlacenje snjure.

slika

U zadnje vrijeme sve više proizvođača prave čekrke sa većim unutrašnjim prečnikom špule, takozvane Large Arbor. Oni nisu nikakva novost jer su se slični čekrci pravili i dosta ranije. Kod Large Arbor čekrka se šnjura dosta manje prelama, a špule prave manji otpor prilikom odmotavanja šnjure čime se ne smanjuje dijametar kao kod klasičnih špula. Kod klasičnih špula, što se šnjura više odmotava stvara se manji dijametar. Također, u momentu prvog okretaja špula ima veliku početnu inerciju i pravi veći otpor, a posljedica toga je ćesto pucanje predveza. Ako imamo klasični čekrk i želimo da nam je špula tipa Large Arbor jednostavno namotamo na nju više backinga ili obicnog monofila. Materijal od kojeg se prave čekrci je manje važan mada su najbolje metalni zbog svoje izdržljivosti i dugotrajnosti. Večinom se rade od grafita i legura aluminija mada neki proizvođači idu dosta dalje te se neki čekrci prave čak i od titanijuma sa astronomskim cijenama. Za početnike, sasvim dovoljno će poslužiti i čekrci od grafita, a i dosta su jeftini, mada u zadnje vrijeme u ponudi ima metalnih cekrka kojima su cijene vrlo pristupacne. Veličina čekrka tj. špule se uzima prema klasi šnjure ili štapa. Za cjelodnevni ribolov pozeljno je da su stap i cekrk u balansu.

slika

my_wayy_1
Prava Štela
Postovi:164
Pridružen/a:18 kol 2011, 17:22
Lokacija:Lukavac/Graz
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarski cekrk, kolut, masinica...

Post Postao/la my_wayy_1 » 03 pro 2011, 01:07

pozdrav
vise primjedba nego pitanje, sad neznam kakv je gore navedeni sistem kocenja kod skupih masina,ali kod ove sto ja imam je se nakon 5 izlazaka na vodu pokvario, ove plastike sa strane sto ulaze u zubcanike su se izlizale (spic im je otiso)tako da vise i ne koce to jest koce ali ne dovoljno.
moram priznat da je tu bila i djelimicno moja greska jer sam namoto malo vise backinga i snjure pa kad je sve na spulni na pocetku se malo teze izvlacilo. sad da mijenjam te djelove, mislim da se ne iplati ne preostaje nista nego kupovina druge.
Bistro

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarski cekrk, kolut, masinica...

Post Postao/la montana » 03 pro 2011, 01:46

Pa mozda od pocetka ta rola nije u redu. Posto spominjes dosta plastike, vjerujem da nije dugotrajna. Jesi li je kupio novu ili polovnu?
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Musicarski cekrk, kolut, masinica...

Post Postao/la angler » 03 pro 2011, 10:11

Prvi macici se u vodu bacaju <valjanjeodsmijeha>
Salu na stranu ali najvaznije od svega je da si zagrizao u musicarenje sto znaci vrijeme je za kvalitetniji pribor. Ako je bio razlog kupovine jeftinog pribora radi provjere samog sebe da li ces nastaviti sa musicarenjem onda se ne isplati nervirati svaki cas. Pribor se "kamara" htjeli mi to ili ne...te ova je bolja, ovo mi treba, ovo ce mi trebati, a vidi sto je ovo lijepo. Cudna smo mi ribari fela.
Moja preporuka je...prvo koliko zelis odvojiti novca za cekrk, pa onda trk u radnju i vidi sta nude ili preko internet kupovine. Poslije malo pregledaj po internetu utiske za odredjeni cekrk ili ih prikazi ovdje, mozda neko ima isti cekrk ili odredjene firme. Na kraju izbor ce spasti na 2-3, a koji ces od njih uzeti je stvar licnog ukusa.

my_wayy_1
Prava Štela
Postovi:164
Pridružen/a:18 kol 2011, 17:22
Lokacija:Lukavac/Graz
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarski cekrk, kolut, masinica...

Post Postao/la my_wayy_1 » 03 pro 2011, 11:23

ma nisam ja ni ocekivo da ce ona da traje dugo al poslije 5 izlazaka da ode to mi je nako malo, kupio sam je novu za 10€ i bas iz razloga daj da probam to musicarenje i ona je odradila dovoljno da se ja primim,tako da ce sledeca sigurno bit bolja samo ce morat malo da saceka :( treba prvo varalicarac za mladice da se nabavi Bistro

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Musicarski cekrk, kolut, masinica...

Post Postao/la angler » 05 pro 2014, 20:33

Kad i gdje grijesimo!? Pa sticuci iskustva tj kad dodje iz guzice u glavu.
Tako se nakanih da napisem ovaj post, malo drugaciji od onog predhodnog. Predhodni se odnosio na generalni osvrt na sta trebamo obratiti paznju prilikom nabavke cekrka ali da li je tako. Ovo nije nista novo ali neka bude mali osvrt za one koji namjeravaju da nabave nesto novo.

U ovom dobu kad i Kunto i Panto prave od igle do lokomotive, a time oni markirani pribjegli da nude jeftinije i ne kvalitetno, dodje vrijeme da bacamo pare na ime. Prije se na racun imena placao kvalitet i sigurnost investicije, a da li je sad tako. Za neke proizvode i jeste ali se mora izdvojiti minimum duplo vise da bi se dobio nekadasnji kvalitet dok Kunto o Panto nisu upleli svoje prste. Ne krivim ja njih vec ove koji nam uvaljuju muda za bubrege. Padamo k'o ljesa na reklame i finansirane utiske, ocjene, osvrte, recenzije slavnih i ne slavnih, obicnih i "neobicnih".

Ako naletimo na "no name" cekrk pored kojeg stoji "markiran" za skoro istu cijenu ne treba poletiti za onaj markiran. Treba oba sa istom paznjom pogledati i pregledati kao da je stavljena bijela naljepnica preko oba imena. Jedne prilike me pita jedan momak...ciji je to cekrk...rekoh BN...uh jest' dobar. A jeli ti dobar ovaj i pokazem mu NN. Kaze...Nije vala cemu! A odgovorno tvrdim da je NN kvalitetniji i bolji cekrk!
Predhodnih godina fama je krenula oko cekrka koji su radjeni masinski rezanjem aluminija (dizi cijenu), a oni jeftini su izliveni. Nisam ni jedne ni druge sutao i bacao po kamenju da bih znao koji su jaci, a kad neko hekne sa cekrkom docice do deformacije ako nista onda celicne osovine koje su kod oba iste.
Sad u zadnje vrijeme palamude oko "zapecacenih" mehanizama ili kocnica, a mnogi silne pare dadose na cekrke koji nemaju kocnicu nikako. Kazu ili da ne treba kocnica ili ako treba onda imas ruku pa koci. Vozis biciklo i kocis dzonovima! Brz stap sa podvezom od 0.10 ili 0.08 sa cekrkom bez kocnice i ribom od 2 i vise kg...papaaaa ribice. Sve do jednom.

Pa onda jedna od tema, tezina cekrka. Smeta im cekrk samo zato sto je tzi 20tak grama. A tezi je zato sto su mu zidovi deblji, a ne stedljivi kao flis papir. Porezao se na cekrk! Kaze, remeti mu balans stapa za koji i ne zna gdje treba biti, a ne smeta mu "moderan" sat ili narukvica na ruci koji su teski, brat bratu, pola kile. A sto si uzeo taj cekrk? Pa zato sto mi je ljepsi, slican felgama na SLR Mercedesu. Pa da, treba biti u trendu.

I tako poredam cekrke i ove i one da vidim sta su muda, a sta bubrezi. BN (brand name, najmanje duplo skuplji) VS NN (no name).
I neki BN i neki NN imaju tzv nepovratni lezaj (dizi cijenu). Pazi sad sege...kod NN spula se zaustavi moNumentalno...u mikron. Kod BN pocetni inercijski udarac. Znaci vanjski obod spule "lahori" cak par milimetara dok ne predje u kocenje. Najgora bolest spula i najcesci uzrok pucanja podveza koliko god kocnica glatko kocila. Drugi BN cekrk, isti problem! Hajde sad da uporedim one sa nepovratnim lezajem i one sa sistemom zupcanika. Za ocekivati je da sa sistemom zupcanika postoji pocetni inercijski udarac...ali ne kod svih. Neko to majstorski smisli i uradi da i sa zupcanicima zaustavlja u mikron. Kod onih slabijih majstora ima udarac i ne "lahori" spula nista vise od onih sa nepovratnim lezajem. A onda dodje zima i minusi, udje vlaga u nepovratni lezaj i pisi propalo sa kocenjem.
A kocnica... Dodje novo vrijeme pa se stavljaju materijali koji se samo mogu naci u bolidima F1 ili u "spejs shatlu". Sta je to novo? Neka nano vlakna od kojih su prvo poceli praviti nesalomljive i najlakse stapove koji su ustvari dosta tezi od onih bez "naninih vlakana". (dizi cijenu) Tu usporednu listu stapova sam u jednom postu postavio svih onih koji su koristili "nanina vlakna".

Sta se desava generalno sa kocnicama. Par shajbni i udri. Pocnes je stezati i pola kruga haman da i ne primjetis razliku u kocenju. Druga polovina kruga...ma ne mozes pomaknuti spulu. Gdje je tu linearnost. Cek, cek...pa to se desi kod BN cekrka. Doduse ne svih. Odvrnes kocnicu skroz, a spula se ne vrti kao ventilator da bi napravila pticije gnijezdo od snjure. Kod "shajbnastih" kocnica eto gnijezda. Neki su i na to mislili pa i ako zaboravis nastimati kocnicu nema problema.
Kod nekih gdje je kocnica uradjena od pluta (nije u trendu)...simfonija kocenja. Linearna. Otpustena se ne vrti kao ventilator. Odvodi toplotu bas kako i koliko treba. I tako se pluto zadrza kao najbolji materijal i pored "nane grafitne" i titanijuma. Nataprcishe cijene na zvucna imena, a unutra hejbet dijelova od plastike.

Zapecacen mehanizam "no maintenance" (dizi cijenu), samo vrti i uzivaj ali u spuli se vrte nepovratni lezaj i jos jedan ili dva kuglicna lezaja koji naravno nisu zapecaceni. A voda udje svugdje kad tad. Oni ne zapecaceni i bez onih ili ovih kuglagera, napravljeni prije par decenija (kvalitetno) i sad vrte djeca ili unuci. U nove skupe bez kuglagera umjesto bronzanih ili bakarnih cahura stavljaju plasticne. Kazu kvalitetne interplanetarne plastike...nanine plastike (dizi cijenu).
Njih ce unuci vrtjeti ali u vitrini.

I tako Made in PRC dolaze do idejnih rjesenja, prave sve kvalitetnije, a BN kupuje od njih i prodaju nam ime za bubrege. Prije sve sta je iz PRC bilo je lose osim tamo gdje je jaka kontrola proizvoda, a takvih kontrola je bilo malo. BN firma prodaje PRC cekrke i to ne jeftino, a cekrke uradjene u maticnoj drzavi bar 5-6 pa i 10 puta skuplje. Kazu radna snaga skupa. Slazem se ali ne toliko. Sad je novi trend dosao Made in "maticna drzava" i napucaj cijene na "Made in" jer PRC radi kvalitetno...dozvali se i oni.

Glabalizacija!

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarski cekrk, kolut, masinica...

Post Postao/la zlaja » 05 pro 2014, 22:11

Aferim brate! Napišeš kvalitetno štivo koje u dahu čitam...

Avatar
soha
Nobelovac
Postovi:1431
Pridružen/a:13 lis 2008, 00:10
Lokacija:Stari grad Soko
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarski cekrk, kolut, masinica...

Post Postao/la soha » 06 pro 2014, 00:02

Aferim brate <juma> <juma> <juma> . Sad ces da ga najebes ko i ja kad sam pisao o slicnim stvarima :mrgreen:


P.S. "Nanina vlakna" su mrak <titinpionir> <titinpionir> <titinpionir>

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Mušičarenje”