Zabacivanje (Fly casting)

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Zabacivanje (Fly casting)

Post Postao/la Clavis » 28 svi 2013, 11:05

Haj da samo ne kakim tu, Mesko kad te tako mashalah ide, poradi sad na finesama, da bi izbjegao situacije na slici dole, jer zbog "trbuha", mušica i druga imitacija piči "trećom" i para vodeni film time sva prezentacija propada. Pod pojmom "Fly casting mending" ćeš naći dosta uputstva za izbjegavanje tih situacija.

slika


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zabacivanje (Fly casting)

Post Postao/la montana » 28 svi 2013, 13:20

Ona dvojica "indijanaca" na slikama gore su poglavica Strugani Horoz i njegov brat veliki vrac Strugani Patak. Imena su dobili bas kad je ovo slikano, struzuci kojena i guzove u kanjonu Doljanke u Jablanici! <valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha>

Eto nas na pocetku svega Clavis. Estetika ili ribolov? Slicno kao i kod vezanja muha, realistic ili radna muha? I jedno i drugo je lijepo, pa treba naci sredinu, mislim... <jelmekotrazio>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Zabacivanje (Fly casting)

Post Postao/la tommylee » 28 svi 2013, 14:14

Mene mrzi da čučim ili da se saginjem.Jednostavno stojim i bacam,znam da dosta riba poplašim ali jbg nikome se ne klanjam pa ni ribama <valjanjeodsmijeha>
Najbitni su zabačaji tipa roll cast u zaraslom koritu neke riječice.Gdje nemaš lufta a opet u tim uslovim nekada moraš sušiti suvu muhu pa je potrebno koji put razvući strunu.

Ma milion zavrzlama ali u tome i jeste čar,meni bi dosadila monotona sredina.Sterilna,gdje nema ni granja ni trave.Na nekim revirima vidim da se sjeku,što je za mene popuno neopravdano!
Ja prvi ne vladam dobro strunom i znam se zaboraviti te otkinuti muvu!Ali i to je sastavni dio mušičarenja.

Na Drini vlada mišljenje što dalje to bolje.Ali je najbolje kada lipljen uđe u šesnesterac.Znao mi je udariti pod nogama dok privlačim muvu.Uđe đžukac jako blizu a mi bacamo u dalj.

Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zabacivanje (Fly casting)

Post Postao/la Clavis » 28 svi 2013, 19:04

Han, nismo na poečtku ja bi dao lijevo mudo da znam "mahati za raju" :D I to neumjece kompenziram sa vlastitim priučenim mlataranjem na našim malim vodama :)

Avatar
soha
Nobelovac
Postovi:1431
Pridružen/a:13 lis 2008, 00:10
Lokacija:Stari grad Soko
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zabacivanje (Fly casting)

Post Postao/la soha » 28 svi 2013, 20:58

Kako vas je lijepo citat ovih zadnjih 20 postova. To se trazi ljudi. Malo iskustva, malo tehnike, malo terorija <titinpionir> <titinpionir> <titinpionir>


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zabacivanje (Fly casting)

Post Postao/la montana » 28 svi 2013, 21:50

Od ovog ljeta i tebe ocekujemo sa iskustvime! <djed>
Treba, osim izauciti i da snjuru ostavimo u dobrom polozaju u odnosu na tok vode, kao i da popravljamo one dzepove koji se prave. Jako je bitno da muha sto dalje plovi na vodi prirodno i da je snjura ne poteze bez nase kontrole.

Na youtubetu ima dosta o tome, a engleska rijec je "flyline mending"
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
soha
Nobelovac
Postovi:1431
Pridružen/a:13 lis 2008, 00:10
Lokacija:Stari grad Soko
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zabacivanje (Fly casting)

Post Postao/la soha » 28 svi 2013, 22:01

Da mi rusko ne posla one snjure ja vec htio da odustanem. Pomislih nije to za mene, jer nikako nisam uspijevao da izbacim vise od 7-8 metara. Uz neke instrukcije kolege tommylee-a i kada sam stavi snjuru kakvu Bog zapovijeda vec sam na dvadesetak metara, al mi to sad vise nije ni bitno, jer za mene je to sasvim dovoljno, e sad treba raditi na prezentaciji, a to ako Bog da uz korekcije majstora.

P.S. Jel i vas boli ruka nakon duzeg mahanja

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Zabacivanje (Fly casting)

Post Postao/la tommylee » 28 svi 2013, 22:09

Mene zaboli od šestice,ali je izgleda poteška struna a štap preoštar (krut) i sve mi rame to amortizuje koje je inače hafifno i plus moje greške u izbačaju.
Dok sa manjim klasama mogau cjeli dan dok ne skapam od gladi i žeđi!

Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zabacivanje (Fly casting)

Post Postao/la Clavis » 28 svi 2013, 22:12

montana je napisao/la:Od ovog ljeta i tebe ocekujemo sa iskustvime! <djed>
Treba, osim izauciti i da snjuru ostavimo u dobrom polozaju u odnosu na tok vode, kao i da popravljamo one dzepove koji se prave. Jako je bitno da muha sto dalje plovi na vodi prirodno i da je snjura ne poteze bez nase kontrole.

Na youtubetu ima dosta o tome, a engleska rijec je "flyline mending"

E to je to što sam stavio gore na dijagramu, ne znam vidiš li sliku.... Ja nekako uspjevam sa kombinacijama upstream reach casta i mendinga dok špaga ide željenom putanjom niz vodu korigirati mušicu da ide prirodno. Al onaj način mendinga da dok je još u zraku, prije polaganja špage na vodu da se napravi džepić kontra smjera struje tako da kasnije korekcije maltene nisu ni potrebe...e taj moram još upraksati. Sličan je tuck castu- samo što se vrh štapa trza po horizontali a kod tuck-a po vertikali.....

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zabacivanje (Fly casting)

Post Postao/la Kovach » 28 svi 2013, 22:48

montana je napisao/la:Ona dvojica "indijanaca" na slikama gore su poglavica Strugani Horoz i njegov brat veliki vrac Strugani Patak. Imena su dobili bas kad je ovo slikano, struzuci kojena i guzove u kanjonu Doljanke u Jablanici! <valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha>
Jarane najdraze mi je s koljena (nemoj da kome naum padne bezobrazluk <valjanjeodsmijeha> :135: na ribolov mislim) <valjanjeodsmijeha> . Kod mene na Doljanci i nemozes drugacije nego sto ti rece "lovacki".

Clavis druze nekako mi uspije da kontrolisem snjuru (dodje samo od sebe, ruka napravi neki pokret mahinalno :456: ) , nekad se i ne trudim da popravljam bilo sta nego je namjerno pustim da ide kako ide i da muha zapara vodu na kraju vira onako "iz zaleta". Cesto se znalo desiti da bas tad riba uzme. Drago mi je da je ovo musicarenje ovako komplikovano uvijek covjek ima sta uciti sto mu daje posebnu draz.

Na kraju, najvaznije je izaci na vodu i uzivati u ribolovu, ne stideci se ako nesto ne znamo, a finese ce doci same od sebe. Najprije covjek nauci kad uoci neki nedostatak na vodi pa iz ribolova odmah za racunar i trazis kako to popraviti.
Ih koliko sam puta otjerao djecu sa racunara odmah s vrata da prpam po youtube-u dok me jos drzi <valjanjeodsmijeha>

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zabacivanje (Fly casting)

Post Postao/la montana » 29 svi 2013, 03:42

To sto Kovach rece, valja za sedzeve, nimfe i skakavce, ubacis u dzep, gdje voda okrece, recimo otezanu nimfu, nista ne mendujes, nego pustis da tone. Kad potone, snjura se zategne i dobijete onaj efekat potezanja o kojem sam pricao na nimfarenju. Samo je bitno da stapom usporimo ili ubrzamo to kretanje da izgleda realisticno. Kod sedza ili skakavca, ubacimo ga uz obalu gdje je riba iskakala. Polozimo snjuru na vodu i "trzuckamo" kao da cemo mendovati, a u stvari odizemo snjuru iznad vode i spustamo na nju, takoda voda trza muhu po povrsini, sto imitira sedza koji polaze jaja ili skakavca koji pliva...
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Zabacivanje (Fly casting)

Post Postao/la angler » 29 svi 2013, 10:09

Fali nam jos Strugani Paun pa da budemo "trio fantastikus". Da kruzimo oko vatre moleci Manitua da nam omoguci uspjesan ribolov <valjanjeodsmijeha> :135:

Odlican prikaz Clavis. U slicnim iliti najcescim situacijama gledam da zabacim a da trbuh bude uzvodno sto znaci da baja prolazi iznad lovnog podrucja sasvim priridno. Mending skoro pa nikad ne parvim. Imam osjecaj da poslije riba bude opreznija...ili me osjecaj vara :mrgreen:
Ipak kad i dodje do paranja ranije ili pri ispruzanju snjure nikad odmah ne dizem snjuru vec sacekam par sec. Kako Kovach rece nekad se i tad desi udarac zavisno od vrste baje.

Soha, na prva dva-tri mahanja sam nabio zulj na dlanu (nemoj kome da padne na pamet kakav bezobrazluk <djed> <valjanjeodsmijeha> )
Sto se tice stapova u klasi 4# i 5# vise mi treba odmor jer se vas butum ukocim od stajanja. Dok sam mahao meksom 8# bilo je bolova u ramenu i plecki. Sav se iscasim da bi tamo negdje dobacio, sad sa brzim stapom nema problema...moze vazdan, a ustvari do mene je.
U cemu je poenta... kad ruke manje bole i kad mozes vise mahati znaci da savladavas tehniku.

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zabacivanje (Fly casting)

Post Postao/la montana » 29 svi 2013, 14:44

Klecao sam i ja i puzao po Doljanci! <titinpionir>

Bolovi u ramenima od tezih stapova su cesci dok tehnika ne dodje na djelo. Kasnije se to, sa vjezbom samo popravlja. Mene zabole ledja i saka se ukoci od cjelodnevnog drzanja stapa (nemojte ni o meni nista ruzno pomisliti <djed> <djed> <djed> ).
Ledja manje bole sa pojasom (kao oni za dizace tegova), a saku odmorim tako sto naon 4-5 sati uzmem stap drugom rukom i saku stiscem i otvaram po desetak sekundi, periodicno da razgibam prste i popravim cirkulaciju... ili zjedem i zapalim.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

meskobeg
Štela
Postovi:64
Pridružen/a:01 ožu 2013, 17:48
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zabacivanje (Fly casting)

Post Postao/la meskobeg » 29 svi 2013, 16:06

Clavis@ hvala na objasnjenju , to su neke cake koje rjesavam kako znam onako na vodi, logikom, podignem snjuru pa je prebacim uzvodno , ne znam da li je to korektno ili ne ali ja to na taj nacin uradim. sad za sad mi je opsesija i glavni cilj treninga da muha legne a da snjura ne talasa vodu puno , kontam to plasi ribu. 10-15m mi je neka optimala i cini mi se da tu mogu ( bar mislim da mogu <jelmekotrazio> ) onako lijepo prezentirati muhu, mada ima tu jos posla. Pokusavam neki dan na nekih 7-8m podvuci muhu pod neko granje ,ima prostora nekih 1,5m od vode, i skontam poslije 5-6 pokusaja da sam sav iskrivio :135: kao ako se malo pogrbim i iskrivim u desno , lakse cu je provuć' :135: ... trudim se da mi je lakat uvjek uz tijelo , cak sam i flasu drz'o pod rukom , al se onda zaboravim pa se razmasem. al' jedno je definitivno , vjezbanje na vodi al' bez musice... bar u pocetku, jer ne mozes se koncentrisat' na bacanje i na ribu ... ovu sezonu cu potrosit' na treniranje , prezentacija i kontrola snjure, al' zato sljedeca <djed> ...hm drzim fige
The river was cut by the world's great flood and runs over rocks from the basement of time. On some of those rocks are timeless raindrops. Under the rocks are the words, and some of the words are theirs. I am haunted by waters.

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Mušičarenje”