Zabacivanje (Fly casting)

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

meskobeg
Štela
Postovi:64
Pridružen/a:01 ožu 2013, 17:48
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Zabacivanje (Fly casting)

Post Postao/la meskobeg » 25 svi 2013, 18:58

evo mene opet, dugo me nije bilo... nisam slomio stap , nisam prest'o mahat, znaci dobro je. treniram redovno , na vodi ulova znacajnijih nema , uglavnom klencici ... ali zato izbacim 20metara snjure bez problema ... nevjerovatno ali istinito... danas sam na onom jezeru na Fojnickom raskrscu izbacio skoro 25metrara... ostalo jos par namotaja do backinga na roli... nije da se hvalim al' sam se sebi divim ... uglavnom gledam da bacam i usavrsavam na nekih 15tak metara i da na toj daljini pokusam dovesti muhu na zeljeno mjesto, i da legne lijepo lagano . da snjura legne bez pljuskanja , buckanja , da se tipet ne vraca uz snjuru ( da se ne pravi šlinga) ... uglavnom mi uspjeva. danas sam dobio i par savjeta od ( covjek ima radnju ribomaterijal , negdje prema aerodromu , znaju ga ovi iz Sarajeva) i svaki savjet je bio jako koristan, (i nije sve jedno jel gurate palcem ili kaziprstom <djed> )... al sam dobio i pohvale kad sam mu rek'o da mi je danas peti izlazak na vodu sa mahacem. sad slijedi ono teze , musice, sta, kad, koja, gdje, ... za dessetak dana idem u Bihac ponovo, Una, Klokot ... ako bude sta ulova javljam telegramom :879798: ... BISTRO <flag>
The river was cut by the world's great flood and runs over rocks from the basement of time. On some of those rocks are timeless raindrops. Under the rocks are the words, and some of the words are theirs. I am haunted by waters.


Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zabacivanje (Fly casting)

Post Postao/la rusko » 25 svi 2013, 19:18

Citam ovaj tvoj opis, i skontam.. "uh ovo morm vjezbati... i ovo.. i ovo..." :grin:
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Zabacivanje (Fly casting)

Post Postao/la angler » 25 svi 2013, 19:27

Cestitke na trudu i uspjehu, prije svega na tome da si ti zadovoljan.
Daljina je bitna na velikim rijekama, jezerima i moru.
Na vecini nasih rijeka je najbitnija preciznost....podvuci baju ispod vrbe, iza kamena i ne kititi okolno drvece :grin:
U Bihacu imas jednu malu radnju iza restorana Una. Kazi gdje ces tacno loviti i da lovis na mahac, dace ti prave baje.

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zabacivanje (Fly casting)

Post Postao/la montana » 26 svi 2013, 00:38

Cestitke za duzinu, a sad se zadaj na preciznost, jer na rijekama voda vecinom ne tece ravnomjerno, pa ako bacas predajeko, snjura pravi dzepove koji onemogucuju kontru i nose muhu neprirodno po vodi.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

meskobeg
Štela
Postovi:64
Pridružen/a:01 ožu 2013, 17:48
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zabacivanje (Fly casting)

Post Postao/la meskobeg » 26 svi 2013, 10:04

zahvaljujem se kolegama na cestitkama <juma> ... ne znam kako ali islo mi je za rukom od samog pocetka. a i stap i snjura su izgleda kvalitet pa je to sve mnogo lakse. ma ne trudim se ja da bacam tih 20+ metara al me nekad ponese kad vidim da se snjura lijepo izvlaci , leti ko na onim klipovima sa YT. odmotava se ,osjetim u ruci da je pod kontrolom jednostavno me povuce da je bacim do backinga <jelmekotrazio> ... a znam da nema potrebe za tim ... al' eto ... :456:
angler@ to je ona mala radnja na parkingu kod vodovoda,iza sumarije ?? vlasnik ima malo duzu kosu ??? ako je to uzim'o sam nekad nesto kod njega. hvala na savjetu , otici cu do njega da me malo upozna sa musicama za njihove vode.
sve u svemu , iskoristit cu ovih jos par dana da malo radim na preciznosti i jos malo da ustimam zglobove :grin:
ima tu jos dooooosta posla , trebam ja jos dosta snjure poderat' vjezbajuci pa da mogu pricat' o musicarenju...
BISTRO <titinpionir>
The river was cut by the world's great flood and runs over rocks from the basement of time. On some of those rocks are timeless raindrops. Under the rocks are the words, and some of the words are theirs. I am haunted by waters.


Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zabacivanje (Fly casting)

Post Postao/la rusko » 26 svi 2013, 10:42

Ja sam se isto dugo zezao da izbacim preko 30 metara... i na kraju covjek i uspije... ali sam onda shvatio da to radim veoma neprecizno i da se to "desi" a ne da zabac pravim planirano i ciljano...

Usput, zbog takvog intenzivnog treninga sam zeznuo tehniku zabacivanja na kratko... Posto sam svo vrijeme provodio u tom treniranju uslo mi je u refleks da dignem lakat, zglob sake se pomjerao vise nego je trebalo, i izgubim zbog toga finocu u kratkim zabacima... Naravno i manje vremena sam posvecivao vjezbanju prezentacije muhe i vjezbanju raznih tehnika... Zbog cega mi je danas pravo krivo...

U zadnje vrijeme pokusavam to nadoknaditi, i vjeruj mi da mi je samim tim musicarenje postalo mnogo zanimljivije... preciznije i bolje prezentiram muhu sto je najvaznije... mogu zabacivati i sa mogucih i nemogucih mjesta...

a onda sam istu tu tehniku "na kratko" prenio na "zabac u dalj"... i shvatim da i njega mnogo bolje kontrolisem, jer sam "na kratkim" distancama shvatio i naucio kako moje tijelo, ruka, snjura i stap saradjuju, i sta je u stvari potrebno za dobar zabac...
slika slika

meskobeg
Štela
Postovi:64
Pridružen/a:01 ožu 2013, 17:48
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zabacivanje (Fly casting)

Post Postao/la meskobeg » 26 svi 2013, 19:22

Rusko jarane sve ja to sebi sam govorim , ali opet mi nekako ceif kad je daleko pruzim ... 8)
znam da nema efekta ''Al' vidi dokle sam je pruzio ha !!! <championvanja> ''

morat cu naci nekog dobrog musicara da sa njim malo izadjem na vodu , sad kad budem u Bihacu ... da me neko strucan jos malo uputi <djed>
The river was cut by the world's great flood and runs over rocks from the basement of time. On some of those rocks are timeless raindrops. Under the rocks are the words, and some of the words are theirs. I am haunted by waters.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zabacivanje (Fly casting)

Post Postao/la rusko » 26 svi 2013, 19:58

Ne kazem ja da ti prestanes sa tom ambicijom... samo nemoj kao meni da ti to postane jedini cilj, vec tehniku i preciznost stavi u prvi fokus, a onda se divi daljini ;-)
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Zabacivanje (Fly casting)

Post Postao/la angler » 27 svi 2013, 07:58

meskobeg je napisao/la:angler@ to je ona mala radnja na parkingu kod vodovoda,iza sumarije ?? vlasnik ima malo duzu kosu ???
Upravo ta radnja. Nekad je u radnji njegova zena koja ustvari pravi baje. Slobodno pitaj i nju jer ima dosta iskustva.

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zabacivanje (Fly casting)

Post Postao/la Kovach » 28 svi 2013, 00:03

Iskreno ja se i ne trudim da moje zabacivanje djeluje nesto atraktivno, ali se trudim da bude efektivno <valjanjeodsmijeha> . Ne bolujem od toga da izbacim 20+ m snjure niti da je to nesto lijepo za oko mada mi ide voda iza zuba kad vidim nekoga kako to lijepo i atraktivno odradi sa lakocom. Ko zna mozda me nekad i zadevera pa krenem sa intenzivnijom vjezbom.

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zabacivanje (Fly casting)

Post Postao/la montana » 28 svi 2013, 04:22

Isti sam takav. Nekako mi draze ganjati ribu na lovacki nacin, nego je gadjati iz daljine. A umjetnicki dojam? Pa obicno me u ribolovu niko i ne vidi, pa mi estetika i nije bitna. <flag>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zabacivanje (Fly casting)

Post Postao/la rusko » 28 svi 2013, 06:34

A zato vas dvojica nikad ne ulovite one najvece ribe <valjanjeodsmijeha>

Salim, se... u potpunosti ste u pravu... sto kaze Monty, bolje joj se prisunjati kao indijanac nego zabacivati daleko ali na nevidjeno.
Zabac u dalj ima nekog smisla na stajacim vodama, mada se i na njima jako rijetko desi da riba uzme bas tamo negdje u daljini.
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zabacivanje (Fly casting)

Post Postao/la montana » 28 svi 2013, 07:38

Tacno tako, majstore. Na jezeru, moru, bari ima smisla, na tekucoj vodi bas i nije bitno jer se tesko kontrolira snjura. posebno sa suhom muhom. Mada, znas kad ono riba nece... eh, bas onda, sa one druge strane, ispod granja... ma ipak treba i to dalje...

P.S. Vidi ti njega sto izaziva sa tim velikim sa one strane! Vidicemo na ljeto... ponovio sam se u Orvisu sa par dvodijelnih minnowastih i nesto pesolikih strimera od 10tak cm, nek ima! Da vidimo cija ruka olive vunu mota! <djed>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Zabacivanje (Fly casting)

Post Postao/la angler » 28 svi 2013, 10:08

Ma ko to sta "antiprotivno" ima za anamo dalekih zabacaja da mu ja ne dolazim "tamo". <djed> <valjanjeodsmijeha>
Meni je muka na ovom moru koliko god da zabacim kao da mi padne pred noge. Gledam u cekrk ko blecak...nema snjure, a strimer blizu. Mora da su mi uvalili snjuru od 7 metara <valjanjeodsmijeha>
Jedino mi osmjeh na licu izazove zabacaj varalica od cca 30gr :135:

Evo jedan indijanski stil <jelmekotrazio>

slika

Ovo nije bas indijanski stil ali je indijski garant. Sto ovi indijci mogu ovako cucati to je cudo jedno <valjanjeodsmijeha> :135:

slika

Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zabacivanje (Fly casting)

Post Postao/la Clavis » 28 svi 2013, 10:42

Ma jest indijanski al kad čučneš :D :D

Vako,... sa izbačenom "žnjorom" dužine do 4 m (maximalno) i 2 metra podveza predveza tipeta sam se nalovio ribe na sani i sanici. Daleko od tog da to nije golem hendikep, na Uni, Savi i nedostiznom moru bi osto kratkih rukava. Al ima ljudi pa i pretjeruju, znao sam naići na izjave tipa "bacam daleko jer priobalje je rezervisano za početnike koji su isprepadali ribu" i to izjavi za prosječnu rječicu....

Gledajuci vako, ima situacija, pastrmka se javlja u priobalju, lola gazi na sred vode i piči šta ti ja znam "upstream reach" il kakav double spey cast ne stižući to izgovoriti kamo li izvest, na suprotnoj strani iskače "indijanac" sa štapom #3 nabaci istoj mušicu i već je vadi....

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Mušičarenje”