Pusticu da slike govore

Moderatori/ce:emin,zlaja,angler

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Pusticu da slike govore

Post Postao/la rusko » 07 lis 2010, 21:55

Adil je napisao/la:Evo jos jedna iz rijeke Bosne.
slika
Zanimljiva pastrmka, ledja joj isarana u milion sitnih tacki a ispod bocne linije skoro da ih i nema... u kom dijelu toka je uhvacena i u koje doba?
slika slika


Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pusticu da slike govore

Post Postao/la senad » 07 lis 2010, 23:39

Nista se na slici ne vidi, ne mora znaciti da je alkohol u flasama, mozda je sok, ili piva 0% :mrgreen:

Ozbiljno, atachmenti se ne vide ako niste registrovani na forum, tako da mislim da nije problem, ali treba izbjegavati.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Adil
Početnik
Postovi:13
Pridružen/a:13 ožu 2010, 22:22
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pusticu da slike govore

Post Postao/la Adil » 08 lis 2010, 00:06

Uhvaćena je u blizini Sarajeva je na bagija. Ljetos tokom onih vrućina , pred samo veče bacao sam: rapale, ružno pače, ujku i razne leptire ali nije htjela da uzme. Pade neka manja kišica i malo zamuti rijeku, a ja dođem oko podne i na prvi zabačaj ona udari. Ne znam koliko je kod nas ovdje Bosna prljava, ali sam ljetos uhvatio i nekoliko lipljana.

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pusticu da slike govore

Post Postao/la zlaja » 08 lis 2010, 18:51

Adile dobro nam došao,nadam se da ćeš postaviti još lijepi fotki od ulova i napisati koju o tome kako loviš i koji su ti aduti na tom dijelu naše rijeke

Adil
Početnik
Postovi:13
Pridružen/a:13 ožu 2010, 22:22
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pusticu da slike govore

Post Postao/la Adil » 08 lis 2010, 19:58

Hvala Zlaja, što se tiče rijeke Bosne uglavnom koristim tvoje preporuke za klena , a na ostalim rijekama najčešće rapale. Ova je uhvaćena na Drini , uzela je rapalu cd 7 dekor pastrmke. Ova je za mene najljepša koju sam uhvatio.
slika


Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Pusticu da slike govore

Post Postao/la angler » 08 lis 2010, 20:00

Lijepa pastrmka i cestitke na ulovu!
Pliva li ona jos u Bosni?

U blizini Sarajeva u rijeci Bosni ima fakat pastrmke. To znam po jednom poznaniku koji je ciljano lovi musicama sa vaserkom, i cesto se pohvali vecim komadima.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pusticu da slike govore

Post Postao/la rusko » 08 lis 2010, 21:14

Ove pastrmke iz rijeke Bosne mora da imaju zehru lososovog gena u sebi... jako malo pjega imaju ispod bocne linije, "grba", forma usta i sto usta zavrsavaju tik ispred ociju, oblik repnog peraja... dosta slicnosti sa lososovom konstrukcijom... zanimljivo...

imamo li nekog eksperta za vrste i podvrste pastrmka da to malo razjasni?
slika slika

Avatar
tare
Nobelovac
Postovi:1304
Pridružen/a:14 lis 2008, 17:45
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pusticu da slike govore

Post Postao/la tare » 08 lis 2010, 21:24

Adile,da li si kad lovio pastrmke na rapalu jointed,ako jesi kako ti se pokazala???

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pusticu da slike govore

Post Postao/la montana » 08 lis 2010, 22:02

rusko je napisao/la:Ove pastrmke iz rijeke Bosne mora da imaju zehru lososovog gena u sebi... jako malo pjega imaju ispod bocne linije, "grba", forma usta i sto usta zavrsavaju tik ispred ociju, oblik repnog peraja... dosta slicnosti sa lososovom konstrukcijom... zanimljivo...

imamo li nekog eksperta za vrste i podvrste pastrmka da to malo razjasni?
Nisam expert, ali sam nesto citao. Sve nase (BiH) pastrmke osim zlatovcice, kalife, meke i glavatice, spadaju u istu vrstu. Tjelesna razlika se javlja kod tzv. potocne, rijecne i jezerske pastrmke. Dokazano i provjereno da se radi o istoj vrsti, jer poribljavanjem ista mladj na razlicitim lokacijama razvije drugacije spoljasnje karakteristike. Pri poribljavanju mladjom ribom, promjene se desavaju brze, dok starija riba treba vise vremena. Potocara, kad joj sa uzrastom, ponestane odgovarajuce hrane krene nizvodu. Tako zavrsi u rijekama i jezerima koje bas i nisu tipicno pastrmske. Tu se javlja "metamorfoza" vjerovatno usljed drugacije ishrane i velicine vode u kojoj se nalazi. Ovisno koliko je stara bila kad je stigla u novu vodu, pastrmka dugo zadrzava spoljne karakteristike koje je imala prije. Recimo moje zapazanje pastrmke iz Une sa gornjeg toka i donjeg. U gornjem toku je to jedna klasicna pastrmka sa slike, dok dole njene pjege su skoro iskljucivo crne. Zutilo na trbuhu je kararteristika riba iz manjih rijeka, dok su one iz vecih ili iz jezera srebrenaste i njihove tacke ispod bocne linije nestaju ili blijede. Tijelo postaje deblje i grbavije, a glava "lososastija". Da BiH ima neko hladnije more u blizini, vjerovatno bi imali masovniju metamorfozu u morsku pastrmku, koja je genetski blizanac nase. Lovio sam ponekad nase "potocare" na uscu Neretve u vise slanoj vodi, zajedno sa lubinima i drugim. Bila je pokoja kalifa, a sve to je uzrokovano tom njenom migracijom. Mislim da je i ova sa slike iz rijeke Bosne, samo poprimila drugu boju, prikladnu Bosni, na koju mi nismo navikli. Nadam se da ce ih biti jos, i da nam vise nece biti neobicna pastrmka iz Bosne!
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Adil
Početnik
Postovi:13
Pridružen/a:13 ožu 2010, 22:22
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pusticu da slike govore

Post Postao/la Adil » 08 lis 2010, 22:48

tare je napisao/la:Adile,da li si kad lovio pastrmke na rapalu jointed,ako jesi kako ti se pokazala???
Kupio sam pet komada od jednog iskusnog mladičara, ova tri što su polavna su sva izgrižena. Ja sam ga samo jednom zabacio, nešto mi cd draži. Znam da je prošle godine na Krivaji mladica od 13 kg uhvaćena baš na rapalu jointed.

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pusticu da slike govore

Post Postao/la zlaja » 08 lis 2010, 22:55

Znam i ja za tu mladicu ,baš smo gledali fotke prošle zime gore kod Soluna te mladice.Adile dobar si tekst napisao o pastrmki ,Bog te čuo da rijekom Bosnom plivaju potočare ,neda željezara to ni pomisliti...

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pusticu da slike govore

Post Postao/la montana » 08 lis 2010, 22:58

Rapala jointed je jedna strasna varalica i dosta ziva u vodi. Meni je uvijek davaja odlicne rezultate na sve salmonide osim lipljena. <jelmekotrazio> Sada kada varalicarim mladicu cesto probam X-rap joited shada, i rezultati su odlicni i mladice i pastrmke!
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Adil
Početnik
Postovi:13
Pridružen/a:13 ožu 2010, 22:22
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pusticu da slike govore

Post Postao/la Adil » 08 lis 2010, 23:47

angler je napisao/la:Lijepa pastrmka i cestitke na ulovu!
Pliva li ona jos u Bosni?

U blizini Sarajeva u rijeci Bosni ima fakat pastrmke. To znam po jednom poznaniku koji je ciljano lovi musicama sa vaserkom, i cesto se pohvali vecim komadima.
Ova nije vraćena, ali nemoj me osuđivati. Ljudi me ljetos proglasiše ludim što vraćam lipljana nazad.
Ima tu još većih i primjeraka, ali mislim da se ne mrijeste u ovoj vodi, jer nisam vidio, niti uhvatio manju pastrmku. Ovo je sve nekad ubačeno u rijeku Željeznicu na otvoru sezone, pa što se ne uhvati prvih dana, povuče se u Bosnu.

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Arhiva starih tema”