Varalicarenje mrene

Kako, čime, na koji način, gdje, kada...svaka riba - jedna tema

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:
Re: Varalicarenje mrene

Post Postao/la angler » 27 sij 2011, 18:55

Svaka cast i cestitke za kolekciju <championvanja>


Avatar
tare
Nobelovac
Postovi:1304
Pridružen/a:14 lis 2008, 17:45
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Varalicarenje mrene

Post Postao/la tare » 27 sij 2011, 21:17

bravo majstore <titinpionir> <championvanja>
i hvala na odgovoru :grin:

BcRich
Književnik
Postovi:850
Pridružen/a:03 pro 2010, 16:04
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Varalicarenje mrene

Post Postao/la BcRich » 27 sij 2011, 22:56

hvala ljudi na cestitkama,bice i ove godine ako BOG da ,da svi maknemo kapitalne ulove.Bistro

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Varalicarenje mrene

Post Postao/la Seha » 28 sij 2011, 15:31

Bistro Eldare. Super komadi <championvanja>
slika

BcRich
Književnik
Postovi:850
Pridružen/a:03 pro 2010, 16:04
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Varalicarenje mrene

Post Postao/la BcRich » 28 sij 2011, 17:18

hvala Seha


Avatar
vedran
Štela
Postovi:71
Pridružen/a:28 sij 2011, 11:24
Lokacija:Teslić
Kontakt:

Re: Varalicarenje mrene

Post Postao/la vedran » 02 vel 2011, 04:09

Mrena, protivnik vrijedan poštovanja.Prvu mrenu na vobler dobio sam prije pet godina na dvodjelnu vidru od 6cm i mojoj sreći nije bilo kraja jer sam otkrio novu mogućnost- varaličarenje mrene.Do tada sam čuo da je bilo slučajeva da mrena pokupi varku pri lovu nekih drugih grabljivica i to sam pripisivao slučajnosti.Ali kada su ulovi mrena učestili o slučajnosti nije bilo više govora.Pošto sam od onih luđaka koji kada dođu iz ribolova pribilježe u dnevnik sve bitne faktore iz tog izlazka ,tako sam sa svakim novim lovom mrene dobijao neke nove podatke koji su mi na kraju pomogli da sklopim kockice za uspješno ciljano varaličarenje mrene.
Iznijet ću vam par zapažanja
Najviše ulova ostvario sam u petnaestak min.do sumraka i petnaestak min.poslije smrkavanja i to joj je udarni termin,
u tih pola sata najviše se zadržava na samom ulazu u vir,
rijetko uzima vobler pri vođenju- najvise udaraca sam imao sistemom "lerovanja#,
izbjegava veće voblere- draži su joj oni od 5 do 7 cm.,
voblere voditi pri samom dnu,
nije na odmet ako je matica prejakana metrar ispred voblera staviti olovnu suzu od 3-4gr.,
kako noć odmiče i ona se pomjera ka sredini vira i tu ostaje do jutra,
u jutarnjim časovima već se nalazi na samom izlazu iz vira,
može se loviti i na manje silikonske glavinjare i na manje sunđeraste peševe i to pri vođenju praviti sto duže pauze u tom mirovanju najčešće se i desi udarac.
Udarac mrene je silovit i bori se baš muški iako joj je ime ženskog roda <djed> .

To su neka od mojih zapažanja a nadan se da će nekome biti od koristi.

slika

Ovo je jedna jutarnja mrena a evo i u sumrak sa kolegom Igorom:

slika

Avatar
tare
Nobelovac
Postovi:1304
Pridružen/a:14 lis 2008, 17:45
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Varalicarenje mrene

Post Postao/la tare » 02 vel 2011, 12:05

zadatak za ovu sezonu,batalit klenove dok jednu mrenu ne prevarim :grin:

Avatar
@ldin
Nobelovac
Postovi:1253
Pridružen/a:02 ruj 2010, 22:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Varalicarenje mrene

Post Postao/la @ldin » 02 vel 2011, 12:22

ja sam više puta čitao i slušo o varaičarenju mrene, i nije da nevjerujem al to meni djeluje :? jednostavno ne mogu samog sebe da ubjedim da se mrena moze varaličarit ...
Vedrane ljep post i fotke , bacaš me u razmišljanje da se probam ... ja respektujem mrenu kao "fajtera" stvarno je borac malo je reć , ja sam je se nalovio , doduše drugim tehnikama ,tipa plovak i to , ovdje je ima u enornornim količinama , al je nikad nisam dobio na varalicu čak ni kao kolateralnu štetu ganjajući nešto drugo ... al ima vremna ;) bistro
Starost počinje kad kajanje zamijeni snove !!!

Avatar
vedran
Štela
Postovi:71
Pridružen/a:28 sij 2011, 11:24
Lokacija:Teslić
Kontakt:

Re: Varalicarenje mrene

Post Postao/la vedran » 02 vel 2011, 16:01

I meni je to izgledalo kao lijepa priča ali kada dobiješ prvu mrenu na varku brzo se razuvjeriš.Pogledaj onaj klip sa Save iz prvog posta ove teme,e onakva mjesta forsiraj ,na Bosni ih ima identičnih.Vidio si da ima pokoja zakačena sa strane ali ima i regularnih uzimanja.Svaka čast momcima za puštanje istih.Onih par zapažanja odnose se na rijeku Bosnu u ljetnjem periodu ali ne vidim razlog da bi na drugim vodama bilo drastičnih odstupanja.Drugari iz B.Luke ih na Vrbasu dobijaju i zimi na cofove i glavinjare namjenjene mladici.Ja je nisam zimi lovio jer ipak prednost dajem smuđu.I kada se odlučiš da probaš ciljano da je loviš nemoj skeptično da prilaziš pecanju vjeruj sebi,svojoj varalici i uspjeh sigurno neće izostati.Bistro :wink:

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Varalicarenje mrene

Post Postao/la rusko » 02 vel 2011, 23:02

Mozda bi bilo dobro da se temi vratimo sa jednim "polu-off topicom":

slika

<championvanja>

A evo i jos jedne polu off topic price o mreni:

Jednom davno prije 28 godina stojao jedan mali Rusko na "maloj ploci" u Novoseliji (predivno naselje u Banjaluci), i sa podugackom pritkom od istanjenog drveta u ruci, na koju je privezao jednu dva metra siluka i plovak koje je jedva nekako umolio od dajdze... te udicom koju mu je poklonio i svezao komsija Mire i na koju je nabacio "melju" koju je kombinovao punih pola sata od sredine bijelog i komada zdenke... pokusavao je dohakati omiljnom plijenu - "zekama"...

Nivo vode je bio pozamasan tog dana, ili kako smo mi klinci zakljucili bila je "pustena brana"... Moj buraz pokraj mene vadi zeku za zekom... a ja nista... vec izgubio nadu u sve... kontam garant je do stapa... ili je prevelika udica... ma garant je pojela melju, vadim... gledam, a melja uvijek za inat tu... krsi mi koncept... ja ko fol mijenjam melje, istegnem svu kicmu da zabacim malo dalje... NISTA...

i onda odustanem... zabacim i pocnem gledati zbivanja oko mene, drzim onako stap u ruci i vise me i nije zanimalo da li ce se sta uhvatiti ili ne... plovak mi je bio pred samim nogama uz obalu, ali sam ga zanemario skroz i pustio ga da tu stoji...

pogledao sam prema slapu i divio se pjeni koja se dizala vise nego uobicajeno tog dana zbog pojacanog protoka vode, kad me buraz trznu s pitanjem "Gdje ti je plovak"... pogledam, nema ga... povucem kad TRZAJ... RIIIIBAAA... nadjacasmo huku slapa i odjednom se sjati sva ekipa oko mene, vidimo nesto veliko se presjeva (sve sto je vece od 5 cm je tad vazilo za veliku ribu)...

I onda borba, prvi put u zivotu su moje ruke osjetile ribu koju nisam mogao samo povuci i izvaditi... gledam gdje da je izvadim i dovucem je na jedno dobro mjesto nizvodno i skotrlja mi se na nogu... Gledam ljepotu, prvo sto kontam je REKORD (poslije izmjerena - 37 cm)... gledam u raju i naravno razmisljam naglas - Mislim da je ovo najveca od svih nas do sad... oni blago sute... :-)

Sagnem se da je uzmem kad ona odskoci, istovremeno je i kofno u meni crklo... trebalo mi je da ponovo skupim hrabrosti i da je uzmem... A onda je slijedila parada kroz naselje... Imao sam osjecaj da su svi izasli na kapije, svi cestitaju... svi bodre, a ja rastem... mahala se digla na noge da proslavi moj uspjeh...

Navece smo ja i buraz lezali do kasno u noc i prepricavali dozivljaj, u kom je naravno i on dobio ulogu "sporednog glavnog junaka"....


..... i tako je mrena zasluzna tome da vas ja danas gnjavim sa svim mojim dosadnim polu-off-topicima... :875695:

.... od tada ZAGRIZEN!!! Sve zahvaljujuci jednoj mreni....

Evo i mjesta o kome je rijec:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=EoysSY8Lj3o[/youtube]

to su bili sretni <titinpionir> dani.... <djed>
Zadnja izmjena: rusko, dana/u 02 vel 2011, 23:09, ukupno mijenjano 1 put.
slika slika

Avatar
vedran
Štela
Postovi:71
Pridružen/a:28 sij 2011, 11:24
Lokacija:Teslić
Kontakt:

Re: Varalicarenje mrene

Post Postao/la vedran » 02 vel 2011, 23:06

Zamolio bi urednika da ne briše postove već kao što je već predlagano da otvori temu C&R- za ili protiv, i premjesti ih tamo.Siguran sam da svako ima svoj stav i da će ga bez ustručavanja iznjeti.
A da mi nastavimo sa varaličarenjem mrene.
Meni je se kao najlovniji vobler za nju pokazao ružno pače 6cm MR/DR,takođe mi je se dobro pokazala Nikolina silikonska glavinjara od 6.5cm.
Na koje ste varalice vi dobijali mrenu?

Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Varalicarenje mrene

Post Postao/la AlaS » 02 vel 2011, 23:13

Vedo jedna na Usori na vidru 4-5 cm crno-siva ,jedna na Bosni Moša zeleno-žuti ,bila je jos jedna veca na Bosni na Vidru ali zakacena sa vanjske strane nju ne brojim kao regularnu ,to je do sada nadam se ove sezone jos kojoj mada mi je to sve usput jer ciljano nikad ne lovim mrenu varalicom
slika
Bistro

Avatar
@ldin
Nobelovac
Postovi:1253
Pridružen/a:02 ruj 2010, 22:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Varalicarenje mrene

Post Postao/la @ldin » 02 vel 2011, 23:16

@vedrane sinoć sam na gledao te glavinajre pravo dobro izgledaju i sam nešto radim tak da se informišem na sve strane ;) muči me farbanje silikona klasika ... a ljudi kriju ko zmija noge ...
ja koliko sam skonto mrena puca uglanom na nekakv usporen rad , i po dnu ... kod mene ovi tereni nezahvalni za vuču voblera po dnu ili blizu, skoro neizvodivo , jesil probao na neke silikonce sedove tvistere ...njih bi već mogao brze spustit a i manja je steta
Starost počinje kad kajanje zamijeni snove !!!

Avatar
@ldin
Nobelovac
Postovi:1253
Pridružen/a:02 ruj 2010, 22:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Varalicarenje mrene

Post Postao/la @ldin » 02 vel 2011, 23:23

ja evo sada pročitao Ruskovu priču , trebao bi nas češće počastiti tj. ja se osjećam, počašćeno hvala!!! stvarno ljepo ...
Starost počinje kad kajanje zamijeni snove !!!

Avatar
tare
Nobelovac
Postovi:1304
Pridružen/a:14 lis 2008, 17:45
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Varalicarenje mrene

Post Postao/la tare » 02 vel 2011, 23:24

samo pisite,ja samo tefterim vase favorite :grin:

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Varaličarenje po vrstama riba”