mladica u opasnosti

Kako, čime, na koji način, gdje, kada...svaka riba - jedna tema

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Avatar
bakee
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:23 kol 2010, 15:08
Lokacija:sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
mladica u opasnosti

Post Postao/la bakee » 08 ruj 2010, 22:13

Neki dan poslije kise krenuo malo na mladicu na rijeci krivaji,i vidim mjestane kako love mladice ispod mjere tkz mladjke i to na zivi mamac. Ne znam je li neko od vas upoznat sa tim, koriste polovak i stavljaju zivu plisku na jednokuku. To je postalo smrt za mladicu i jos malo pa na krivaji se nece moci uhvatiti mladica na dozvoljen nacin. Ne mogu da skontam te ljude kako mogu to raditi, pa to su sve mladice do 50 cm i manje. Stvarno zalosno cak jos sa sobom nose flase u kojoj su zive pliske, e sad se ja pitam pa ima li tu nekih cuvara sta oni rade.


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: mladica u opasnosti

Post Postao/la Seha » 09 ruj 2010, 10:10

Na to divljanje definitivno treba pod hitno reagovati te obavijestiti nadlezne organe i udruzenje koje gazduje tom vodom.
Da je srece i Savez Sportskih Ribolovaca bi reagovao ukoliko ribocuvarska sluzba tolerise krivolov da se ta voda dodijeli drugom udruzenju koje ce voditi vise racuna o zastiti flore i faune na dodijeljenoj vodi.

Bakee ukoliko opet naidjes na krivolovce skloni se malo u stranu i pokusaj snimiti video klip i koju fotografiju. To moze dosta pomoci ako se pokrene krivicni postupak protiv istih ,a ujedno cemo ih staviti i ovdje na stub srama pa cemo ih tako sankcionisati i zatvoriti vrata prema drugim vodama gdje ribocuvari rade svoj posao.

Senade pokusaj kontaktirati udruzenje i ukazi im na propuste..
slika

Avatar
bakee
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:23 kol 2010, 15:08
Lokacija:sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: mladica u opasnosti

Post Postao/la bakee » 09 ruj 2010, 12:10

Svakako cu probati sa nekom fotografijom ili klipom, ali primjetio sam da kada me je vidio sve kao bjezi, valjda da ga ne skontam. Jos sam cuo da koriste dosta tanke silkove tako i ako ga cuvar uhvati moze reci da lovi pliske na polovak.

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: mladica u opasnosti

Post Postao/la zlaja » 09 ruj 2010, 13:13

Ja zbog toga kukam u udruženju -Krivaja- i oni kažu nemogu sa jednim čuvarom financijski izdržati a kamoli sa dva da pokrivaju toliki teren.Jedino što sam mogao smisliti je kad već nemaju para za benzin i auto da ja lično vozim ribočuvara u obilazak Krivaje.Pa će to ići ovako,kada idem da pecam mladicu sa jaranima zovem čuvara na mob i sjeda sa nama u auto,gdje mi tu i on,mi i onako prođemo sva ta mjesta od mosta u maoči do Kovača,eto to bi bio moj doprinos...

Avatar
bakee
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:23 kol 2010, 15:08
Lokacija:sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: mladica u opasnosti

Post Postao/la bakee » 09 ruj 2010, 15:10

Svaka cast zlaja, posto cesto lovimo na tom podrucju i ja i moj otac imamo dozvolu, ali kao st kazes slabo ima cuvara jednom ili nijednom ga sretnemo. Stvarno je sramota da onakva rijeka propadne.


diver
Prava Štela
Postovi:184
Pridružen/a:27 lis 2006, 23:33
Lokacija:Bosanska Krupa
Kontakt:

Re: mladica u opasnosti

Post Postao/la diver » 09 ruj 2010, 19:57

Momci po zakonu o slatkovodnom ribarstvu svako drustvo moze izdati veci broj ribocuvarsih iskaznica za RIBOCUVARE VOLONTERE a dako sve je pokriveno clanom zakona ojeg sad neznam napamet.
Na iskaznici stoji i slika te osoba koja je nosi ovlastena kontrolisati ribolovce na vodi a u slucaju prestupa pozvati glavnog ribocuvara il u dogovoru sa njim napraviti zapisnik o pocinjenom prekrsaju.
U mom drustvu je podjeljeno oko 10tak ovakvih iskaznica i sigurno pomazu ribocuvaru koji pokriva 29,5 km Une!!!!!!
Svi ,samo svi zajedno mozete/mozemo sacuvati vode od ovakvih mesara.
Recimo kod nas bi ribolovac sa ovakvim prekrsajem automatski bio izbacen iz drustva a sigurno nebi mogao kupiti dozvolu ni sljedece godine(ovo je kazna interna u samom drustvu)a tek onda bi imao rjesavati posao sa drzavom.
Pozzzz

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: mladica u opasnosti

Post Postao/la zlaja » 09 ruj 2010, 20:54

Pozdrav Diver,vi ste nekoliko svjetlosni godina unaprijed što se tiče sportskog ribolova,problem je kod nas što nemamo sportski ribolov već neznam kako bi nazvao* ulovi što više ribe i pojedi je i podjeli komšijama i ubij svim dozvoljenim i nedozvoljenim sredstvima ribolov* ovo nemožeš nikako drugačije nazvati nego kriminal ili opstanak ili neznam što već...
Zavidovići su opština gje je propala glavna industrija,ljudi koji su radili nisu ni bili ribolovci već radnici u drvnoj industriji,sada na ulici bez posla puno ih je odlučilo da peca bez prethodnog znanja i stečenog znanja i respekta prema rijeci prema ribama uopšte prema fer sportskom ribolovu.Ti ljudi koji ne primaju plaće, koji su ogorčeni, svoje frustracije iskazuju bilo gdje u kafiću, na ulici i što je najgore na vodi.Sa trokukama velikim kao sidro grabuljaju ,love najplemenitiju ribu na svijetu na živog i mrtvog kedera,ubijaju i jedu sve što stignu i hajd da sada neki regularni momčić njega kontroliše i prijavljuje ,ne može to baš ići tako čisto.Ja se sa njima zamjerio sada me gledaju poprijeko kao koji sam ja ku..c da uvodim red.
Moraju se mijenjati stvari iz korijena,ja sam u porodici Bog zna koja generacija ribolovca naslijedio sam od stariji znanje,poštovanje i respekt prema rijeci a oni nisu,nose ribu kući da nahrane čeljad nemogu i njih kriviti do kraja ,krivo je postavljen čitav sistem...
Vaše ambicije su gore u krajini dovele ribolov do toga da postaje komercijalni turizam,normalno da čuvate to što imate,mi iz Ze -do kantona ne bismo imali ni deseti dio problema da firme rade i ljudi u njima ,nebi se zajebavali sa pecanjem velika većina ni udicu nezna svezati...

Avatar
tare
Nobelovac
Postovi:1304
Pridružen/a:14 lis 2008, 17:45
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: mladica u opasnosti

Post Postao/la tare » 09 ruj 2010, 22:00

ja bi u svom udruzenju bio spreman volonitrati i ljeti i zimi(jes da nije mladica,al riba jer riba),da se smani raubanje,ionako sam skoro svaki dan na vodi,pa makar sam da nazovem cuvara da dodje,slikam ih,snimam,uglavnom moze se dosta doprinjeti,al ove u udruzenju boli briga,isto da im je u cilju da ima manje ribe,sve se zna ko to radi,nas cuvar samir ih zna sve imenom i prezimenom,zna da kad i dodje da samo zamjene stapove,pa one dobre sa njim nazove i kazem im da ce sad doci da ne raubuju,mogu dogovorit da recim prodavci ribarske opreme preko zime ne prodaju velike udice i trokuke,da moraju negdje dalje ici,mogu svasta nesto al njih naprosto boli k**a...

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Varaličarenje po vrstama riba”