Bucov-Bolen 2013

Kako, čime, na koji način, gdje, kada...svaka riba - jedna tema

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Avatar
bakee
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:23 kol 2010, 15:08
Lokacija:sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Bucov-Bolen 2013

Post Postao/la bakee » 25 tra 2013, 10:58

hvala momci, pa dobro i nije bas smaragdna ali je nasa i veoma bogata ribom sto je jako bitno.:)


Han
Književnik
Postovi:662
Pridružen/a:23 kol 2011, 21:06
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Bucov-Bolen 2013

Post Postao/la Han » 26 tra 2013, 09:05

Može li meni neko objasniti jednu stvar. Malo sam neupućen, zašto mi je velik i ukrućen ... uh, nisam to mislio ovom prilikom , nego

Dobio sam knjigu Dr.Avdo Sofradžija, "Slatkovodne ribe BiH" i u njoj su Bolen i Bucov dvije različite ribe.

U Dozvoli za sportsko-rekreativni ribolov isto tako.

Dozvoljena mjera za Bolena 20 cm a za Bucova 30 cm.
"Sine Tale, magare moje drago, smiri se u sebi pa ćes se izmiriti i sa nebom i sa zemljom"

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Bucov-Bolen 2013

Post Postao/la Seha » 26 tra 2013, 10:07

bakee je napisao/la:hvala momci, pa dobro i nije bas smaragdna ali je nasa i veoma bogata ribom sto je jako bitno.:)
Onda na kameri sa kojom je snimano izaberi funkciju natural colors <valjanjeodsmijeha>
slika

Avatar
bakee
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:23 kol 2010, 15:08
Lokacija:sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Bucov-Bolen 2013

Post Postao/la bakee » 26 tra 2013, 10:24

Han i ja imam tu knjigu i malo sa istrazivao, ova riba koju mi lovimo je bolen 100 % ili aspius aspius. U toj knjzi se spominje i bucov ili velika pliska. E sad ne znam zasto ljudi zovu ovu ribu i bucov i bolen, to nam Zlaja vjerovatno zna i moze objasniti.

Seha druze vidis to nisam probao <valjanjeodsmijeha> , odlicna ideja. <valjanjeodsmijeha>

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Bucov-Bolen 2013

Post Postao/la Seha » 26 tra 2013, 10:36

Han je napisao/la:Dobio sam knjigu Dr.Avdo Sofradžija, "Slatkovodne ribe BiH" i u njoj su Bolen i Bucov dvije različite ribe.

U Dozvoli za sportsko-rekreativni ribolov isto tako.

Dozvoljena mjera za Bolena 20 cm a za Bucova 30 cm.
Citao sam malo o tom fenomenu koji je nista drugo nego indenticna prica o hercegovackom ugoru koji nije nista drugo do anglia anglia tj. jegulja. Ugor je lokalni naziv koji je nastao u neznanju lokalnog stanovnistva.

Aspius aspius je bolen ili ti ga bucov sve zavisi kako ga gdje lokalno nazivaju.
Bar su kod nas u BiH maksimalno mastoviti pa od tepanja nastaju nazivi poput: albaluk, balan, buc (Bosanski Brod), buco, buconja (Tuzla).
Problem je bio oko Chalcalburnus chalcoides ili ti ga Pegunice koju su hrvatski ihtiolozi nazvali bucov (bolena su vec imali ;) ) a koji to u stvari nije vec je ispravan naziv za tu ribu Pegunica..
(poznata vam je prica i oko bosanskog tornjaka koga svako malo neko hoce da prisvoji).
Nebi da ulazim u to sto je je Sofradzija napravio zajeb, ali u ono sto sam ja mogao procitati i vidjeti slika aspius aspius-a ocigledno je da sve oznake na tijelu upucuju na jednu vrstu sa dva razlicita naziva.
slika


Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Bucov-Bolen 2013

Post Postao/la zlaja » 26 tra 2013, 22:45

Lokalni-regijski nazivi za istu vrstu ribe su kod nas oduvijek bili dio ribolovačkog folklora...meni najljepši lokalni nazivi za aspius aspius su bolen i jedno srbijansko narečje gdje ga zovu belun, bucov je neispravno što se tiče same riječi i izvedenice od buckast.bucav -debel jer je ova lijepa riba vitke građe tijela...kod nas da bi se ispoštovali jednakopravni jezici dolazi do raznih naziva i zabuna,novije unošenje podatak na net. zna biti neprecizno. U biti ovo pitanje koje je postavio Han je postavljeno na svim ex-Yu ribolovačkim forumima. U jednoj našoj regiji će često za bjelicu reći da je bucovče ili bucov,za potočnu mrenu će reći da je krkuša ...da dalje ne pišem jer ste već upoznati sa tim loko nazivima...većina ribolovaca čak ne želi da zna osnove poznavanja ribljih vrsta pa lupaju ko maksim po diviziji.Ako krenemo van bivše Juge i pogledamo poljski naziv (tamo je ribolov ove vrste jedan od najpopularnijih) vidjećemo da ga zovu Bolencek, njemački naziv je moćan-Rapfen dok su mnogi skratili latinski naziv i jednostavno ga zovu Asp.
Han -nedavno sam na forumu postavio jako dobar film o lovu bolena, na početku filma voditelj jako dobro objašnjava sve o vrsti i nazivima,poslat ću ti link.

Avatar
Klenolovac
Piskaralo
Postovi:223
Pridružen/a:12 ožu 2012, 20:09
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Bucov-Bolen 2013

Post Postao/la Klenolovac » 27 tra 2013, 09:35

Na Drini ga zovu Landov? Kad je komplikovano nek baš bude komplikovano :grin:

Bilo kako bilo jedna od atraktivnijih riba kad lovi na površini. Ja sam prošle godine ganjao jednog ko noga. Dva puta zaraubovo na površini ja mislio som. Za mladicu i pastrmku pretopla voda, reko mora biti somče. Stavim neku varalicu koja bi mogla dati soma, jer je bio ribolov klena pa ta i kutija sa varalicama.

Zabacim par puta kad nešto pljusnu uz obalu, svega 4-5 metara ispod mene, ko kad pecaš, pa neki seljak doveze stari šporet "Smederevac" pa ga iskipa iz tački u vodu, pa te iznenadi onako u onom miru i tišini. Ja pogledam, i kako je plića, nema gdje zaroniti, već onako ukoso, malo u dubinu, malo prema meni, lagano, ko podmornica kad zaranja, izgubi se u dubini. E tad sam pokazao šta znači biti uporan, ali bez ikakvog rezultata. Mogao sam i noćiti, ali ovaj ne bi moju varalicu ni onjušio.
Vidi gnjurca voda mu do koljena, kad dođe plima...

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Bucov-Bolen 2013

Post Postao/la tommylee » 28 tra 2013, 14:29

U Zvorniku i okolini je ustaljen naziv Bucov.Ja nisam ovdje čuo za drugo ime.
Landovom nazivaju ribe koje ulove,oko 30 cm,a vjerovatno je u pitanju Pegunica ili Dunavski Sabljar.
Moj prijatelj je prošle godine lovio Pegunice na Drini oko 25cm,mušičarskim priborom.

Bocova je ovdje jako teško dobiti na varalicu prije će pokupiti strimera.
Najviše se koristi kombinacija vaser kugla i strimeri a poneko baca kastmaster sa strimerima.

Avatar
bakee
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:23 kol 2010, 15:08
Lokacija:sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Bucov-Bolen 2013

Post Postao/la bakee » 04 svi 2013, 22:40

Nakon dugo vremena opet posjetih rijeku Bosnu i srebrenog ljepotana. Ista majica ista rijeka kao prosli put samo drugi bucovi. Ovaj put smo odlucili da ga ne prihvatamo sa gripom jer se riba pusta i treba je sto manje povrijediti. Uzivajte, makar malo jer ja sam danas uzivao. Pocetak sezone kao iz snova. BIstro
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=W0o7VnMb ... e=youtu.be[/youtube]

Avatar
rades7
Književnik
Postovi:667
Pridružen/a:20 ruj 2011, 13:47
Lokacija:Doboj
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Bucov-Bolen 2013

Post Postao/la rades7 » 04 svi 2013, 22:45

E kako uzivas majstore...bistro :)

Avatar
bakee
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:23 kol 2010, 15:08
Lokacija:sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Bucov-Bolen 2013

Post Postao/la bakee » 04 svi 2013, 22:49

Hvala druze, dobar je pocetak sezone hvala Bogu. BIstro

Avatar
mladicakraljica
Piskaralo
Postovi:204
Pridružen/a:18 lip 2012, 17:20
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Bucov-Bolen 2013

Post Postao/la mladicakraljica » 05 svi 2013, 07:02

Stvarno svaka ti dala :135: :135: vode iz bokala izlazak nemoze bolji biti ,majstorski sve odrađeno na nivou <championvanja> <championvanja> <championvanja>
Bistro ti vazda vako bilo!!!!!

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Bucov-Bolen 2013

Post Postao/la zlaja » 05 svi 2013, 07:40

Rasturaš Bakire, obraduješ me uvijek sa ulovima i fer plej pecanju. Vazda ti bilo Bistro!

Avatar
bakee
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:23 kol 2010, 15:08
Lokacija:sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Bucov-Bolen 2013

Post Postao/la bakee » 05 svi 2013, 09:16

Hvala vam drugovi. Ma ovo se potrefi nekada sve se poklopi kako treba i eto ulova. Ovako kad covjek gleda reko bi da je lahko uhvatiti ovog princa a i sami znate kolko se mucimo da ga prevarimo. Opet je x rap odradio posao. Bistro i vama uvijek bilo.

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Bucov-Bolen 2013

Post Postao/la Seha » 06 svi 2013, 14:13

Svaka cast majstore strasan komad <championvanja>
slika

Zaključano
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Varaličarenje po vrstama riba”