Lov smudja

Kako, čime, na koji način, gdje, kada...svaka riba - jedna tema

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Amir
Pravo piskaralo
Postovi:419
Pridružen/a:19 lip 2006, 21:28
Lokacija:Austrija
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Lov smudja

Post Postao/la Amir » 29 sij 2010, 13:19

Kod vas to pravo profesionalno izgleda lijepo sareno ofarbano a kod nas onako obicno olovo sa udicom.


Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov smudja

Post Postao/la rusko » 29 sij 2010, 13:48

Ma puno je toga "prenapucano"... cesto vidim "vikend-ribare" sa opremom da te zaboli glava... a neznaju sta ce sa njom... Ove glave ne samo da su sarene vec ih imas i sa raznim "aromama", sa led-diodama pa svjetlucaju... izmislja se sve i svasta, a na kraju stare dobre tradicionalne metode najvise ribe pokupe...
slika slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov smudja

Post Postao/la Seha » 29 sij 2010, 14:58

Amire sve ove jig udice sa olovnim glavama u vecem dijelu Skandinavije su iskreno smijesne sa modelima koje sam vidio kod tebe Zandera i ostalih koji love u ex Yu.
Ovo je uglavnom primjerno za lov grgeca smudj od par kila mi je dosta puta ispravio udicu kao od sale.
Kao prvo ovi ovdje nemaju tu tradiciju dzaba im da se rodi jos 10 Luri Rapala. Oni navezu cijev sa trokukom i jigaju bakalara sa tim do besvijesti. Prologicova serija Savage i Berkley su pokusali na ovom trzistu i bezeze su prosli.. Inace je trziste ovdje dosta konzervativno i tesko prihvata nove ideje.
Iskreno me cudi da je saranski ribolov dobio na popularnosti i to je jedina svijetla promijena u zadnjih 15 tak godina ovdje (sjecam se tog perioda "embarga" kad sam narucivao opremu i tekuce aditive za mamce iz Engleske). Ovdje je "moderno" uglavnom jiganje pirkova (cijevi) na moru , musicarenje i varalicarenje smudja stuke,morskih pastrmki, atlanskog lososa,tovljene kalife u vodama tipa "plati pa klati", lov iverka (lista) glistama i stuka smudj na zivi mamac. Tu ga vezi.
Rijetki su oni koji su kadri unijeti inovativne tehnike. Od te ekipe izvojio bi Madsa Grossela tipa koji je prodao DD baits Svendsen Sportu koji ih je kasnije ubacio u prologic ,a njega ostavio kao savjetnika.. To znam jer smo se iz sezone u sezonu prestizali kilazom na nekim takmicenjima koja su vozila u ribarskim casopisima. Al odoh ja sa teme.
Rusko prijatelju vidi preko Zandera kad bude dolazio do mene (cim ovaj led okopni) da ti ponese slotere i jig udice za bakalara pa il naleti do mene (to ti je par sati voznje smjestaj i ostalo je moj problem), ili ti sibnemo odavde postom. Samo navedi gramazu i dekore. Vidices ludnica od mamaca i bakalar ga dosta lakse pogodi jer ima pravilne putanje kad jigas , znas koliko puta fuli kasiku koja radi lupige u vodi .......... Bezbroj
Raspisah se ja ko kakva mahalusa <valjanjeodsmijeha>
slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov smudja

Post Postao/la rusko » 29 sij 2010, 16:12

Samo ti pisi, svaka ti je dobra... nema problema cujemo se i vidimo... a mozemo malo preispitati i ove svedske vode zajedno ABD...
slika slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov smudja

Post Postao/la Seha » 29 sij 2010, 18:52

Nije problem ja sam uvijek spreman za saradnju :)
Ispipaj nam malo teren kakve su saranske vode oko tebe i formalnosti oko kampovanja na vodi dozvola i tako to. Odosmo sa teme maksimalno..
Hajd kad otopli skontamo nesto.
slika


Amir
Pravo piskaralo
Postovi:419
Pridružen/a:19 lip 2006, 21:28
Lokacija:Austrija
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov smudja

Post Postao/la Amir » 30 sij 2010, 11:02

Vidjao sam ja ove sarene jigove nego ih nisam koristio iako sam negdje procitao da bi ofarbane glave davale bolje rezultate.Ma ko ce to sve znati?Ja imam jarana s kojim izlijevam jigove po zelji, velicini i tezini a ne bi da ih farbam jer ne vjerujem da ima neke veze.
Silikonci su ofarbani a bas da taj mali detalj nesto znaci jel jig ofarban ili ne u to sumnjam.Boja silikonca ima sigurno veze za ostalo neznam.

Avatar
Shapat
Haman Štela
Postovi:57
Pridružen/a:03 ožu 2010, 16:08
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov smudja

Post Postao/la Shapat » 03 ožu 2010, 16:44

E, da se i ja upisem ovdje :).

Posto i ganjam samo smudja i pastrmku, godinama, na sve i svasta, neka moja iskustva sa smudjem su totalno neodredjena :).
Na Jablanickom sam znao klepit' finih komada, mada nikad veceg od 3 kg (slika), i vrlo rijetko na bilo kakvu drugu varalicu osim bijelog twistera 7-10 cm. Ovaj na slici je uzeo mrtvu gagu od jedva 4 cm, i to na mjestu na koje sam do tog momenta bacao twistera bar pola sata bez ikakvih rezultata (ovo je starija slika, 2007, mozda i 2006).

slika

Ramsko je cudno samo po sebi za svu ribu i nema ama bas nikakvih pravila ni za sta...bar po mom, opet dugogodisnjem iskustvu. U prosloj godini sam tamo imao slucajeva da se izvadi i po 20 komada, ali iskljucivo na jednodijelnog voblera od 6cm, crnih ledja i narandzastog stomaka, kupljenog u FIS-u, Vitez, za 5 KM/kom. Ovo mi se desilo dva puta, a ni jednom se nije cak ni javio ni na sta drugo (gaga, twister, leptir, drugacija varalica, rep pliske...), iako sam probao sve. Piljio sam u ovu varalicu koju opisah pokusavajuci dokuciti u cemu je trik, ali nisam skontao. Cak sam bacao identicnu, samo bijelog stomaka, i nista. Vratim naradzasti stomak - pocne opet. Posto sam pustao da tone do dna gdje je najcesce i uzimao (cca. 8-9m), tesko mi je povjerovati da ova boja stomaka igra neku ulogu...ali haj' ga znaj...

Za Salakovac bih volio da mi neko sugerise na koji nacin tamo ganja smudja. Ima ga povelikog, to sam vidio svojim ocima (covjek pored mene ganjao klena, na plovak i hljeb, uhvatio par komada, a onda dize smudja od oko 7kg. Klepio mu klena na udici), ali nikad nisam dokucio na sta i kako da se ganja. Probao sam sve varalice koje imam, a imam ih, razne nacine vuce, dubine, vremena dana, i nista. Uhvatio svega par komada, i to ganjajuci pastrmku na voblere pa se on zaleti, i ni jedan preko 1 kg. Ako ko ima oprobanu metodu, daj podijelite :).
Ja cu samo ljubazno zamoliti gospodjice ribe da se u neogranicenim kolicinama i tezinama kace Senadu na udice :)

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov smudja

Post Postao/la senad » 03 ožu 2010, 17:01

Dobro nam došao, Shapat!
Hajde, neka i tebe da te posavjetuju ovi naši specijalci sa forum.
A trebaćeš i ti nama, pričali smo, pa se nadam da će te raja pripaziti, te ćeš i ti nama dati koji koristan savjet za Udruženje :wink:
Bistro i čujemo se! :wink:
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
Shapat
Haman Štela
Postovi:57
Pridružen/a:03 ožu 2010, 16:08
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov smudja

Post Postao/la Shapat » 03 ožu 2010, 17:19

Hvala na dobrodoslici. A cucemo se oko toga da kafenisemo i trunimo :)
Ja cu samo ljubazno zamoliti gospodjice ribe da se u neogranicenim kolicinama i tezinama kace Senadu na udice :)

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov smudja

Post Postao/la Seha » 03 ožu 2010, 18:09

Evo jos jedna dobrodoslica.. Bistro..
Sto se tice Salakovca ja sam tu ulovio par komada loveci klijena na wobler Rapala Husky Jerk u naturo dekoru i leptir meps..To su bili komadi po cirka 1 kg (nisam ih vagao vraceni su odma nakon ulova).. Javio mi se prvo "slucajno" na Meps, spontano navezem wobler i dobijem jos par udaraca u sumrak.. (Javljao mi se prekoputa kaveza na Nordfishu uz one stijene koje se obrusavaju u vodu. Tu sam jedno ljeto lovio sarane pa tako ubijem malo vrijeme cekajuci sarana..
Znam da ga Djuta i jos neka raja dole love na kedere (plovak) i solidno prolaze nocu, danju srednja zalost.Al se desi ako je oblacno da i tada proradi.
Mijo "Klapna" je navodno dobro prolazio i na varke ,al koje nemam prestave trebalo bi njega pitati sta se dobro pokazalo.. Pretpostavljam da bi trebalo forsirati gumene ribice na laganim glavama.
Ja nisam fasciniran lovom smudja sa zivim/mrtvim mamcem jer tako rizikujem da mi se zaleti pastrmka koju je zabranjeno loviti takozvanim zivim mamcima..
Bocac dosta lici na Salakovac tu je bilo 1-1 sloter vs gaga pa nevidim zasto nebi radio i na Salakovcu na njega.
Valjda se javi jos neko od pasioniranih smudjo ljubaca ko lovi cesto na jugu..
slika

Avatar
ruba
Nobelovac
Postovi:1156
Pridružen/a:20 sij 2010, 21:21
Lokacija:TESLIC EVROPA I STO JE MOGUCE PRIJE NAZAD
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov smudja

Post Postao/la ruba » 16 svi 2010, 18:07

bistro seha.mozes li mi rec kojim stapom varlicaris smudja voblerima i manjim dzig glavama?
ja za sebe mislim o Shimano speedmasteru AX 20-50gr 2.70m i zlaja mi ga je preporucio,al bojim se one plute na prednjem djelu citao sam neke postove po forumima pa se zale na to.kazu da puca prilikom kacenja veci smudjeva.A isto tako mi se svidja stap Shimano Diaflas ST-A iste duzine i granaze a moze i 3m.ima normalni drzac masinice(role).bio sam rekao rodjaku da mi kupi speedmsster al sam ga opet nazvao i rekao da saceka da se jos malo posavjetujem sa iskusnijim ribolovcima.pa posto ti imas puno vise iskustva od mnogi nas sto se smudja tice pomozi brate da kupim pravi stap za smudjija?hvala
Ruba Vobleri

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov smudja

Post Postao/la Seha » 16 svi 2010, 18:35

Speedmaster i nema greske. To za pucanje plute na drsci nekontam znam par raje koja love morske pastrmke i stuke pa su im stapovi intakt..
Nemoj sve vjerovati sto procitas na forumima. Tu su misljenja uglavnom podjeljena neko navija za daiwu neko shimano neko treci za sportex i tako lavina krene u pogresnom smijeru.
Za smudja samo nemoj ici preko 6o gramca i bilo sta da uzmes odradice posao.
Sto kaze nas Suzika nije on nikad borac ni bio ;)
slika

Avatar
ruba
Nobelovac
Postovi:1156
Pridružen/a:20 sij 2010, 21:21
Lokacija:TESLIC EVROPA I STO JE MOGUCE PRIJE NAZAD
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov smudja

Post Postao/la ruba » 16 svi 2010, 18:54

hvala seha,speedmaster 20-50 gr 2.70m ili 3.00m to jos neznam,al koje duzine da bio od ove dvije ide u moju sosku varalicarski stepova sa SPRO i sportexom.hvala jos jednom i tebi i ostalim na savjetima.
Ruba Vobleri

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov smudja

Post Postao/la Seha » 16 svi 2010, 22:24

Nema frke....... Ja bi to, sad sve je ostalo licni izbor sta ko voli i moze. Bistro
slika

Avatar
ruba
Nobelovac
Postovi:1156
Pridružen/a:20 sij 2010, 21:21
Lokacija:TESLIC EVROPA I STO JE MOGUCE PRIJE NAZAD
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov smudja

Post Postao/la ruba » 16 svi 2010, 22:43

ma i ja cu to samo me prepalo to u vezi prednjeg drzaca masine,al kako velis to je mozda prepucavanje ljubitelja pa malo lazu neki i blate tudji pribor i opremu.kako stvari stoje sad, mogu ga sebi priustit hvala bogu a za kasnije ko zna zivot je cudan.HVALA jos jednom na savjetu.bistro i tebi i da dodjes na moj i alasov teren ove god.
Ruba Vobleri

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Varaličarenje po vrstama riba”