Musicarska oprema

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:
Re: Kupovina stapa i i pratece opreme za fly fishing

Post Postao/la angler » 24 kol 2011, 00:29

mef je napisao/la:Pozdrav!

Dobio sam na poklon musicarski stap marke CRANE ( komplet ) , ali je klasa 6/7. Posto imam namjeru da pecam pastrmku i lipljena. Sta vi misliste o ovom stapu i koje su poteskoce tokom pecanja na suhu muhu ?


Unaprijed, hvala!

Bistro <flag> !
Malo je pojak za za te ribe, a i za suhe muhe ali da ne bi cucao i kupio prasinu, za suhu muhu se u principu koristi duzi predvez koji ce kompenzirati nedostatke. Istu jacinu stapa sam i ja imao na pocetku ove tzv karijere i uredno lovio. U to vrijeme je i bila preporuka te klase, valjda zbog losijeg matrijala izrade stapova. Kasnije kad zagrizemo u FF arsenal se sam pounjava onim sta zelimo.


mef
Haman Štela
Postovi:33
Pridružen/a:18 srp 2010, 22:29
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kupovina stapa i i pratece opreme za fly fishing

Post Postao/la mef » 31 kol 2011, 22:12

Sta mislite o ovoj snjuri:

Snjura za Fly fishing Airflo?

Pozdrav <flag> !
JEDER TAG IST EIN ANGELTAG, ABER NICHT JEDER TAG IST AUCH EIN FANGTAG...

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Kupovina stapa i i pratece opreme za fly fishing

Post Postao/la angler » 31 kol 2011, 22:15

E za tu marku snjura slobodno pitaj Vibu.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kupovina stapa i i pratece opreme za fly fishing

Post Postao/la rusko » 01 ruj 2011, 05:56

Ja sam probao neke Airflo snjure... sto se sistema sa vise "glava" tice za malo vece klase i dvorucne stapove nisam bio zadovoljan sa Airflo snjurom (running line se mota, "glave" pucaju lako,...), a za jednorucne stapove u nizim klasama su funkcionisale znatno bolje. Naravno na funkcionalnost snjure utice puno faktora pocevsi od tehnike zabacivanja, klime i okoline, pa do eventualnih gresaka u proizvodnji... i tesko je reci opcenito koja snjura valja a koja ne. Savjet ti je probaj pa vidi...
slika slika

Avatar
VIBA
Štela
Postovi:88
Pridružen/a:12 stu 2007, 13:54
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kupovina stapa i i pratece opreme za fly fishing

Post Postao/la VIBA » 04 ruj 2011, 11:13

Neke godine sam u Norveskoj kupio Airflo spagu (http://www.airflofishing.com/airflo-fly ... -lines.cfm) za moj stari stap Sage #3 ( dvodjelni, LL model ) Radi se o specijalno radjenoj spagi takozvanoj "Ridge Tactical"

U cemu je stos? Ova spaga kad se gleda pod povecalom ima mikroskopske kanale po duzini. Ti kanali zadrzavaju mokrinu , vodu , koja prilikom bacanja sluzi kao klizeca podloga. Opce je poznato da suha spaga koci kroz vodilice i znatno smanjuje zabacaj. Ovaj efekt je posebno izrazen kad je vjetrovito. Pod prstima se osjeti da spaga nije glatka , ali to ni najmanje ne smeta kod zabacivanja. Na kracim distancama ovaj efekt mozda i nije toliko izrazen, ali kad se baca preko 15-20m moze se primjetiti razlika, spaga nekako lakse dostigne tu duzinu. Mislim da je ovo jedan genijalan mali trik i zadovoljan sam ucinkom.
VIBA-macak u cizmama


Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kupovina stapa i i pratece opreme za fly fishing

Post Postao/la rusko » 04 ruj 2011, 15:14

Viba, taj fazon mi zvuci jako zanimljivo... A bas i trazim jednu snjuru u toj klasi pa cu probati...

Ja sam za jednorucne probavao jednu plovecu Airflo snjuru klase 7 (ne sjecam se koji je "model" u pitanju), i bila je sasvim okej!
Nisam obracao paznju da li je i ona imala taj fazon.

Kad vec pricamo o snjurama, dugo sam trazio jednu povrsinsku klase 8 da se slaze uz jedan moj stap sa brzom akcijom... i dobijem prijedlog od jednog frenda da probam Scientific Anglers GPX... I danas sam je probao... Rezultat je vise nego zadovoljavajuci, snjura prati brzinu stapa savrseno i znatno mi je lakse praviti "tight loops" i sjeci vjetar sa njom nego sa snjurama koje sam ranije probavao.

Testirao sam i zabacivanje krupnijih streamera (preko 5 cm i dobro otezanih) vezanih za leader duzine 3,2 m (stap je 9'6'') i snjura ih nosi bez ikakvih problema a o prezentaciji da i ne govorim, servira streamera "kao na dlanu"...
slika slika

Avatar
VIBA
Štela
Postovi:88
Pridružen/a:12 stu 2007, 13:54
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kupovina stapa i i pratece opreme za fly fishing

Post Postao/la VIBA » 04 ruj 2011, 15:37

Citao sam davno da Airflo ima drugaciju dehnologiju od ostalih. Ne znam bas sve detalje, ali kazu da osnovni materijal ima bolje osobine od ovih standardnih PVC. Ima Airflo i promasaja, ali ovazadnja tehnologija je zadovoljavajuca.

RIDGE model ( spaga sa uzduznim utorima) je izum jednog japanca i ja mislim da je ideja genijalna. Kod mene je vjetar konstantan ,a mokra spaga baca znatno bolje.
Da budem iskren, ja svoje stapove , masinice i spage uopste ne odrzavam a lovim stvarno dosta, svakodnevno. Jos ninacemu ( ovo je jedna rijec) nisam primjetio ostecenja, rdju, pucanje ili nesto slicno. Lovim u slanoj , slatkoj, prokuhanoji destilizovanoj vodi... <valjanjeodsmijeha> i nikad nisam imao problema nisacim. Da li sam pametniji ili sretnije, ne znam.... :twisted:

U nacelu mislim da sve sto nije onaj lagani standardni ribolov na lipljana i potocnu pastrmku sa stapovima klase 0-5 AFTM, moze da se lovi sa "shuting haed" spagama. Sav ribolov sa strimerima i drugim rugobama se moze vrlo efikasno loviti sa "nadostukanim" spagama. Sam "shutung line " je duplo jeftiniji i samo se on mjenja kad se osteti. Tjelo spage , onih 9,15m ostaje. Ja to koristim vec godinama i nemam nikakvih problema. Cak sta vise , od starih spaga, ma koliko stara bila se moze iskoristiti tjelo, bilo duze ili krace, a mjenja se samo onaj dio koji klize kroz ringle, odnosno sam shuting line.
VIBA-macak u cizmama

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kupovina stapa i i pratece opreme za fly fishing

Post Postao/la rusko » 04 ruj 2011, 16:04

Ja koristim sistem sa shooting heads gotovo uvijek ako trebam regulisati dubine, npr. kod lova na morsku pastrmku... Medjutim kada pecam na jezerima ili cipola, onda vise volim imati cijelu povrsinsku snjuru i na tezim stapovima, jer bolje mogu prezentirati muhu u razlicitim situacijama.

Sto se tih pucanja tice, tu si u pravu... vise je do korisnika nego do opreme... ;-)
slika slika

Avatar
tare
Nobelovac
Postovi:1304
Pridružen/a:14 lis 2008, 17:45
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarska oprema

Post Postao/la tare » 17 tra 2012, 15:32

Gledam ove shakespeare fly stapove,odysey,omni-x,pravo jeftini,jel to qrcu nevaljaju,ili su samo jeftini :grin:

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarska oprema

Post Postao/la Seha » 17 tra 2012, 15:43

Generalno govoreci shakespeare je svoje odsvirao. Pregazilo ga je vrijeme dal je to u pitanju i sa ovim stapovima neznam ali generalno sva im je oprema u pola cijene u odnosu i na neke ZLJ marke
Ja sam nedavno kupio omni feeder stapove 25 km komad definitivno se isplate za tu lovu, ali nije to neki kvalitet.
slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarska oprema

Post Postao/la rusko » 17 tra 2012, 21:18

Mozda da jos imaju neki varalicarski da je srednje klase... ali grafitni za musicarenje su im prilicno losi...
slika slika

Avatar
tare
Nobelovac
Postovi:1304
Pridružen/a:14 lis 2008, 17:45
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarska oprema

Post Postao/la tare » 17 tra 2012, 21:40

Ma kontam vec dugo uzet sebi nesto novo za mahanja :grin: Sad gledam ovaj greys grxi + :grin: On mi je mozda i prihvatljiv cjenovno,fali mi jos sam 130 jevreja :grin:

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Musicarska oprema

Post Postao/la angler » 18 tra 2012, 09:05

Prije ohohoooo godina sam uzeo jedan njihov Aerial i upario ga sa njihovim cekrkom CREST LA koji je ruku na srce malo potezak za taj stap ali je odlicno legao na drugi.
I danas su u funkciji i moram priznati da sam zadovoljan kvalitetom. Kako izgledaju eto na slici. Da cirkus bude veci identican cekrk je firma Exori pod istim nazivom ali napisanim svojim logom prodavala taj cekrk po skoro tri puta vecoj cijeni :mrgreen:
Da budemo jasni, i Greysa i Shakespearea prave Kinezi sa tom razlikom sto Greys kaze, "hej ti mali napravi mi ovakav stap", a Shakespeare kazi, "daj mi nagrabi stapova iz te tamo gomile".
E kakvo je sad stanje sa Shakespeare pojma nemam. Znam samo da se sad bakce oko morskih stapova.
U svakom slucaju gledaj da skupis tih "jevreja" za grxi +. Ipak oni stoje iza kvaliteta svojih stapova dozivotnom garancijom.
Da ti mozes probati uzivo stapove bila bi druga prica. Uzmes ono sto ti najbolje lezi pa makar na njemu pisalo i Yugo 45 :grin:
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarska oprema

Post Postao/la rusko » 23 pro 2012, 18:40

slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Musicarska oprema

Post Postao/la angler » 25 pro 2012, 05:23

Blagodarim :grin:

Nego, gledam nesto ovaj BIIIX i evo poredjenja sa starijim BIIX. Isplati li se izvaliti duplo vise para zbog ovih par cm. :shock:

slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Štapovi i čekrci”