Musicarska oprema

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Veso
Štela
Postovi:60
Pridružen/a:24 lip 2007, 18:03
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Pitanje - odabir opreme za FF

Post Postao/la Veso » 07 sij 2011, 12:41

angler je napisao/la:Evo Veso...Memo je shvatio moje pitanje osim poredjenja auta i stapova. Ne poredim jedne sa drugim vec "razgovore" na jednu ili drugu temu.

Nadam se da sam sad bio jasniji i da me nisi ovaj put pogresno shvatio!
Nema frke Angleru, izgleda da mi je trebalo "nacrtati" sta si mislio a sta nisi pa da mi se upali lampica.. Sorry, zbilja nisam nista skontao od onog prvog posta, a buduci da se znamo tolike godine - pa morao sam onda i da pitam! Nema ljutis, ha?

To sto sam manje-vise slikovito rekao da se ovakav i slicni testovi mogu objesiti macku o rep je jednim dijelom nepravedno prema tim tamo "testerima" koji su zbilja ulozili i trud i vrijeme. To je zanimljiv, ali i prilicno nezahvalan posao, kako god okrenes uvijek ce se naci neko kome se nesto ne svidja. Ili krajnji rezultat, ili metode testiranja ili izbor objekata za testiranje ili nesto deseto.. Koliki je uticaj pojedinih firmi na krajnji "rezultat" tog njihovog testa, o cemu je i Monty pisao, stvarno ne znam, pa se o tome i ne izjasnjavam, polazim od toga da su momci do kraja objektivni (u iznosenju svog, subjektivnog misljenja) i da nisu pritisnuti nekakvim uslovima "ispod stola".. Bilo kako bilo, ovakvi i slicni testovi su rado citani, o njima se (rezultatima) nadugo i nasiroko raspravlja, ima neke vajde od toga, nije da nije..

Pregledao sam jos jednom tu listu stapova iz testa i dosao da zakljucka da sam imao (ili jos uvijek imam) cetiri komada sa tog spiska!? Ako su ih ti tamo testirali 10 dana, pa zakljucili da su super (ili grozota od stapa), ja sam neke od njih cijedio znatno, znatno duze - i dosao do nekih svojih zakljucaka koji ne moraju biti u skladu s tim sta "oni tamo" misle? Ne kazem time da sam ja u pravu a oni ne, to nikako, nego da je to bila i ostaje cisto subjektivna stvar! Tehnicki testovi, mjerenja i poredjenja su samo jedan dio "performansi", koliko god neki stap bio zbilja fantastican prema analizama svega toga - ipak konacnu ocjenu daje onaj ko ga kupi i koristi!


Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Pitanje - odabir opreme za FF

Post Postao/la angler » 07 sij 2011, 13:18

Ma jok ljutnja Veso vec sam poceo pripremati bojice :135:

Monti je potvrdio moje sumnje vezano za konacan rezultat testova. Ipak svacije misljenje treba uvaziti i naravno uzeti sa rezervom dok sam ne probas. I sam nekad "polegnem" po onoj "Ako ti trojica kazu da si pijan....valjaj se" pa tako i nabavku nekog stapa na nevidjeno. Zato sam i rekao da mi je zanimljiv onaj tehnicki test...savitljivosti stapova pod odredjenim teretom, a opet nista ne govori jer po njihovom testu oni najkruci su podbacili i obratno.

I sad neka neko bude pametan, u konkretno mojoj situaciji (kad kazem mojoj mislim na situaciju kad nisi u prilici da biras stap u "granapu" ili medju rajom, a raja obicno ima stare modele) da izabere stap koji bi mu odgovarao. Klasicni macak u vreci rukovodeci se utiscima pojedinaca....mase pojedinaca. Za sad se dobro drzim...dva puta sam potrefio jednom fulio.

Kad smo kod ove moje fule...ovdje je vjetar vrlo cest, da ne kazem stalan...danima. Stap je po mom ukusu suvise mekan ali sam zadovoljan dok ne puse. Kad zapuse polegne kao psenica. Preciznost mi nije bitna...daljina jeste.

Memo
EFFA instruktor
Postovi:194
Pridružen/a:09 vel 2010, 21:10
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pitanje - odabir opreme za FF

Post Postao/la Memo » 07 sij 2011, 14:22

Sto se tice daljina lako je to rijesiti stapovi sa brzom akcijom su za tu svrhu stvoreni ,e sad dolazi pitanje koliko ces uzivati u drilu sa takvim stapom je nesto drugo.Ja castinge radim sa Heliosom jer je lagan i brz ,a lovim pretezno sa T&T Vektorom imam 4# i 5# oba su za ribolov fantasticna prije par godina sam nabavio par stapova od Samea prezadovoljan sam imaju meksu akciju i cijena im je u odnosu na "vrhunske" proizvode povoljna .Jucer sam bio u ribolovu na rijeci Mur u Stajermarku (pokraina u Austriji)lovio sam na -15 C ujutro sa Sameo 4# Clasik bez ikakvih problema popodne je malo otoplilo i bilo je super ulova imao sampreko 25 lipljenova izmedzu 30 i 42 veceg nisam kacio i 3 kalife oko 50 cm smrzo sam se ko g....a ali sam zadovoljan se kuci vratio sa namjerom da i u subotu odem opet nadam se da nece tako biti hladno.Sto se stapova tice poredzenja vrse obicno Gajderi navedenih firma sto nemora uvijek slucaj bit,a ovi testovi sa skalama neimaju nikakve veze sa ribolovom(u smislu koji ce stap kome leci na ruku to ovisi induviduelno) to su samo testovi savitljivosti stapa po kojoj se odredzuje akcija(brzina) stapa.Uzme se par stapova iste klase npr.5# poloze se na stol okaci se teg navrh stapa npr 20 dkg i koliko se koji savije po tome mu odrede akciju.Stap sto ima vise Miliona vlakana u sebi je kruci , a sigurno i skuplji .Nebih sada o nekim preporukama stapova, ali ako hocete moje subjektivno misljenje mogu navesti par stapova po "mom" misljenju koje sam probao ili posjedujem ,a to su Sage sp seria za mene najbolji sage ikada proizveden ,zatim T&T vektor seria ,Vinston boron II ,Orvis Helios ,Sameo to su stapovi za ribolov sto se tice Castinga tu su opet Sage TCR , Helios tipflex ,Sage xp,Orvis ZG ovi zadnji navedeni stapovi su klase 5# ili 6# koje sam testirao ili jos lovim sa njima . Od ovih za Casting najvise mi se doimao XP Sage 6# i Helios 5# tipflex 9,5 akcija sa kojim u zadnje vrijeme pretezno masem.Znaci ovo sto sam napisao je Moje licno misljenje proizaslo iz dugogodisnjeg iskustva i Nemora se uzimat za bilo kakvu skalu po kojoj bi neko trebao trazit ili kupovat odredzene stapove .Big pozdrav!!

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pitanje - odabir opreme za FF

Post Postao/la rusko » 07 sij 2011, 15:06

Da se ja opet vratim na onu moju "funkcionalnost"... Moje misljenje je da covjek prvo sebi treba postaviti pitanje "sta cu i gdje pecati sa ovim stapom"... Ako je u pitanju vjetrovita morska obala u kojoj se love vece morske pastrmke ili barakude kao kod Anglera onda stap treba da ima neke pozeljne karakteristike i sposobnost da izdrzi takve uslove, npr. brza akcija, da moze da nosi nesto teze snjure, i da ima "kicmu" koja moze drilati zvjer iz dubine... pored toga postoje i "sitni uslovi"... npr. kvalitetna drska koja moze da podnese vremenske prilike i slanu vodu (primjer - muka mi je kada vidim moj G-Loomis kako mu se pocelo mrviti pluto)... i onda naravno ostali detalji po znanju i iskustvu... milion pitanja... tako isto i za recimo manje rijeke BiH tipa postoje zahtjevi koje stap treba ispuniti...

I posto nemamo ni resurse ni mogucnosti da probamo sve stapove koji bi mogli odgovarati, preostaje nam da citamo testove, pitamo, njuskamo i na kraju odigramo igru na srecu... kako bi dobro bilo kada bi covjek mogao naruciti stap, testirati ga par dana pa vratiti...

mene licno najvise nerviraju "mitovi i legende" koje proizvodjaci proturaju kako bi nesto utrapili za veliku lovu...I ovi testovi su naravno dio toga... ako samo obratimo paznju na klasifikaciju stapova, gdje skoro pa svako klasificira na svoj nacin i gdje i ne postoji usaglasen standard kojeg bi se svi trebali pridrzavati, bude nam odmah jasno da u stvari kupujemo "macka u vreci"...

Pitanje je da li bi se to moglo promijeniti i kako, ili da prihvatimo stanje kakvo jeste...
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pitanje - odabir opreme za FF

Post Postao/la montana » 07 sij 2011, 15:48

Sve se slazem. I mi sad svi gledamo iz svog ugla. Rusko more, vjetar i i morska pastrmka, Angler barakude na vjetru, a mi ostali lipljene i pastrmke. Nije mi promaklo ovo Memino o lovu na Muru. Do kad je sezona? Kakve su im rijeke? Neki dan Rusko dade jedan link za mladicu, mislim da sam citao da je rijeka Drava, komadi po 30kg. Moglo bi se organizirati kakva turneja, sad nema ni viza, a to je 6-7 sati voznje? Mada bi vise volio da vi dofurate ovamo, nekako se osjecam da sam "sa druge strane svijeta". <jelmekotrazio>

Bilo kako bilo, moj jaran kupio Armanijev sako, dosta manji nego sto bi trebalo, ali ipak smo ga saslusali o kvaliteti i "udobnosti" te se slozili <valjanjeodsmijeha>

Svi ovi stapovi su mrak i ne treba se ustrucavati nabaviti neki prema potrebama i stanju na terenu. Lova? Eh "kad je dernek, nek' i hala gori", mada kad neko zeli startati, a budzet limitirajuci, neka, po meni krene oprezno, a kvalitet je zagarantovan kod svih navedenih stapova.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."


Memo
EFFA instruktor
Postovi:194
Pridružen/a:09 vel 2010, 21:10
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pitanje - odabir opreme za FF

Post Postao/la Memo » 07 sij 2011, 16:16

Na Muru se moze loviti cijele godine samo je pauza od 1.03. do 15.03 . Za mladicu je dozvola 150 € a za lipljena i pastrmku 60 € plus porezna karta za tu pokrainu par eura recimo dan izidze 65 €.taj revir pripada fima HURCH iz Salzburga ima jos par revira na kojima se moze u ova doba loviti.Juce sam lovio na extremnim uslovima ljut sto nisam otiso u BiH za praznike da se bar tako utjesim i u takvim uslovima ulov je bio fantastican za nepovjerovati ali nebih vise po takvom minusu isao u ribu ,iako je nizak vodostaj rijeka je ogromna i struja je jaka.Na Muru je dozvoljeno loviti sa Springerom ili kako bi mi rekli sistem teska Nymfa dole i druga pola metra vise sa indikatorom ugriza bilo je efikasno posto je voda brza cesto se okasni sa kontrom ako se indikator ne koristi.

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pitanje - odabir opreme za FF

Post Postao/la montana » 07 sij 2011, 16:40

To za minus se slazem. Neki dan, bas na Yellowstoneu, 10km nize ovog Livingstona, hladno k'o u bajci o snjeznoj kraljici, a sante lecda plove po vodi. To mi je veci problem od zime, jer kad nekako uzpijem nesto zakaciti na udicu, naidje led i otkine. Tada ide novo vezanje, a ruke se smrznu pa nikako "ovarisati" u rupu. <smrzlo>

Zanimljiva mi je ta Austrija. Najdalje sam isao u Sloveniju na Kamnisku Bistricu. To je rijeka koju treba vidjeti, srednje velicine, a krupnih lipljena i pastrmke puno. Brza voda promjenjivog toka, sa dosta stijenja po sredini i vrbe uz obalu pod koju se fino moze bacati...

Eh kako se masta rasplamsava kad nismo u ribi...

U Americi je znatno jeftiniji ribolov. Nema revira u Montani, ali imaju posebne zone gdje obitava neka od ugrozenih vrsta sa posebnim pravilima. Sezona je cijele godine na vecini rijeka, osim C&R kad je mrijest po vrstama. Cijena dnevne je oko 20 dolara, ali je godisnja 70$. Bujrum da istestiramo stapove!
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Memo
EFFA instruktor
Postovi:194
Pridružen/a:09 vel 2010, 21:10
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pitanje - odabir opreme za FF

Post Postao/la Memo » 07 sij 2011, 16:56

Meni su se prsti smrzli i nozni i rucni nakon pola sata voznje pri povratku su me pekli ko da sam se sprzio valjda se odkravilo .Sama temperatura je ubitacna za snjuru u momentu bude po par milimetara leda na snjuri onaj dio sto je bio u vodi pa onda izvan vode vodzice ja zimi namazem sa maslinovim uljem pa nisam imao toliko problema .

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pitanje - odabir opreme za FF

Post Postao/la montana » 07 sij 2011, 17:05

Nekad kad uslovi dozvoljavaju, gledam da radim sa istom duzinom snjure uz minimalno privlacenje, tako da sto manje mokri dio snjure dolazi do vrha stapa. Par puta skinem led sa vrha i zavrsim jer kao sto kazes bitnija mi je snjura nego upala pluca! <smrzlo>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Memo
EFFA instruktor
Postovi:194
Pridružen/a:09 vel 2010, 21:10
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pitanje - odabir opreme za FF

Post Postao/la Memo » 07 sij 2011, 17:14

Nije problem ako lovis sa "ceskom" tehnikom par metara snjure i mlati ,ali Mur je sirok i vuce me da malo dalje bacam kad imam priliku na ovim drugim rijekama netreba ti vise od 15-20 metara ovdje ima prostora mozes izbaciti cijelu snjuru ako hoces milina vodostaj nizak super inace ako je 10 cm veca to je druga prica struja je tako jaka da nemozes stajat i odmah je opasno .

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pitanje - odabir opreme za FF

Post Postao/la montana » 07 sij 2011, 17:22

Uf to kad zelja vuce razumijem, ali treba se cuvati, posebno kad je jaka voda. Vjerovatno potkopa pod nogama dok se kreces. Obicno se zimi drzim rijeka sa stjenovitim preprekama koje razbijaju brzake. Lakse se privucem ribi, a stanem iza gdje je tok nikakav. I dalje ostaje problem kako pregaziti dotle...

Evo jedna slicica kako je izgledalo prosle sedmice ne prevoju iznad Livingstona...
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Memo
EFFA instruktor
Postovi:194
Pridružen/a:09 vel 2010, 21:10
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pitanje - odabir opreme za FF

Post Postao/la Memo » 07 sij 2011, 21:02

Evo jedne od jucer sa Mura.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Pitanje - odabir opreme za FF

Post Postao/la angler » 07 sij 2011, 21:14

Moja greska na prethodnom postu...ne rekoh koja je klasa u pitanju...9#, more, vjetar, male i velike ribe koje su najmanje duplo jace od slatkovodnih...a nikad ne znas sta ce udariti. Znaci samo brz stap...sto brzi, jer kako rekoh ovu 8# sto imam je dosta "mekana". Valja samo kad ne puse.

Veso, Memo...ima li koji savjet, preporuka..?

Memo...jedne prilike, ako se dobro sjecam, napisao si da ako se koriste tezi strimeri ne koristi se klasicni konusni predvez ili sam ja nesto pobrkao. Ako sam pobrkao onda je do mene, a ako je tacno koji je razlog?

Uh jest se nakostrijesio lipac...vidi mu ledjnog peraja...k'o da mu je hladno <championvanja>
Za taj cejf se isplatilo malo smrznuti.

Memo
EFFA instruktor
Postovi:194
Pridružen/a:09 vel 2010, 21:10
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pitanje - odabir opreme za FF

Post Postao/la Memo » 07 sij 2011, 21:25

Evo jos jedna ,a ima ih 20-tak od jucer.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Memo
EFFA instruktor
Postovi:194
Pridružen/a:09 vel 2010, 21:10
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pitanje - odabir opreme za FF

Post Postao/la Memo » 07 sij 2011, 21:50

Evo jedna sa kalifom nemam obicaj se javljati sa slikama ali eto koja i od mene.Sto se tice Anglerovog pitanja koristi se tipet odprilike 80 cm do 1m kod lova strimerom obicno se love (ganjaju) grabljivice koje u momentu lova nista drugo ne vide osim strimera znaci mozes komotno stavit predvez deblji bez ikakvog straha da ce smetati ribi ,druga vaznija stvar pravilo sto teza muha kraci predvez jer sto tezi mamac vise vuce snjuru ka zemlji i zato se preporucuje kraci predvez kod strimerisanja lakse se kontrolise sam strimer ,a za dalje izbacaje smanjujemo mogucnost da nas strimer zvizne u zatiljak. Zato se i ne preporucuje da pocetnik uci mahanje sa sink tip snjurama (polutonuce) jer tezi kraj pada i udara od zemlju ili glavu kako kome ili skroz tonucim snjurama.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Štapovi i čekrci”