Kupovina novoga kompleta.........:-)

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:
Re: Kupovina novoga kompleta.........:-)

Post Postao/la tommylee » 24 vel 2015, 09:23

Razvijam desanku već duže vremena :mrgreen:
Sad nabavljam neka krzna valja napraviti xxl strimere.

Gledam i čekrke,probaću ovaj što imam da vidim može li se nositi jer nema nikakvu oznaku o veličini.I struna naravno me interesuje.


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kupovina novoga kompleta.........:-)

Post Postao/la montana » 24 vel 2015, 16:48

Kad vec probavas role koje sigurno nisu u klasi, pazi da ti se ne desi kao meni kad sam experimentisao na lososima. Jedan slomljen stap #5 i rola pukla na na onoj stopi kojom se pricvrscuje na stap. <ribarcina>
Bitno je da na rolu stane dosta backinga i snjura, koja je dosta debela u ovim klasama. Drill je isto veoma bitan...
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Kupovina novoga kompleta.........:-)

Post Postao/la angler » 24 vel 2015, 17:26

montana je napisao/la:Jedan slomljen stap #5 i rola pukla na na onoj stopi kojom se pricvrscuje na stap. <ribarcina>
E ovo je egzibicionizam <valjanjeodsmijeha>
montana je napisao/la:Drill je isto veoma bitan...
I te kako...

Jedna napomena za backing...snjure su testirane vecinom na 30tak Lb, a za vecinu cekrka kapacitet pisu sa 20Lb backinga. Neko nepisano pravilo je...do klase 7-8# se moze gurati sa 20Lb, preko ide 30-50Lb backinga...iz predostroznosti da se ne ostane bez snjure ako kakva babaroga naleti.
Neko umjesto klasicnog Dacron backinga namota varalicarskosaransku pletenicu. Mali precnik velika snaga i to je ok ali ko ima ceste susrete trece vrste poznato je da pletenica sijece ringle.
Doduse nisam ih ljubitelj ni na varalicarskom stapu, ne zbog ringli, pa ne pratim tehnologiju. Mozda je to sad prevazidjeno.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kupovina novoga kompleta.........:-)

Post Postao/la rusko » 24 vel 2015, 20:11

Opa! Teska artiljerija!

Taj ti je stap jak i brz… masina za duge zabace, vjetar mu nista ne moze… odlican izbor!

Nek je bistro s njim!

Ovo sve sto su ti ranije ispricali iskombinuj i stavi sistem - snjura (odnosno shooting head) + running line/ili deblji backing + tanju pletenicu…

Koja je gramaza stapa?
slika slika

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Kupovina novoga kompleta.........:-)

Post Postao/la tommylee » 25 vel 2015, 09:09

Hvala,ako je vjerovati evo sa oficijalnog sajta:

LPXe RS V2 - 910 9' 10 4 134g Fast

I ja kontam neku shooting head strunu.
Na prvu loptu djeluje tanko za svoju klasu.


Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kupovina novoga kompleta.........:-)

Post Postao/la rusko » 25 vel 2015, 22:25

To je gramaza cijelog stapa, ono sto je zanimljivo za stapove vece klase je koju nosivost snjure/shooting heada imaju (u gramima)… Za taj stap i klasu je rekomendacija, zavisnosti od snjure i materijala izmedju 18 i 23 grama. Jednostavno uzmes staru snjuru vece klase, odmjeris duzinu koja daje tu gramazu, odsijeci i imas shooting head koji pase nosivosti stapa… uvijek odrezes nekoliko grama vise, onda zabacujes kao ludak :mrgreen: i postepeno skracujes dok ne nadjes najpovoljniju masu za rad stapa. Kod odredjivanja shooting heada neki uzimaju isti/ravan/jednak tapering cijelom duzinom, neki odabiru tapered snjure… treba probati i jedne i druge i vidjeti sta bolje pase. Dosta zavisi o tome da li ce se izbacivati veliki strimeri, da li su otezani… na tubama… itd…
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Kupovina novoga kompleta.........:-)

Post Postao/la angler » 26 vel 2015, 07:04

Znaci....uzmes DT12 snjuru, cviknes je na 24-25gr, a to bi trebalo biti oko 10tak metara i onda slijedi ono sta Rusko napisa poslije smjeska :mrgreen: :grin:
Tako od jedne snjure dobijes 2 glave.
Tezina glave i tezina snjure po AFTMA zadaju glavobolju. Tezina glave je obicno teza za dvije klase od tezine snjure po AFTMA, a neki prave kratku glavu koja je za 2-3 klase teza od klase stapa sto znaci da odstupa za dvije do tri klase od AFTMA. Ma kombinacija ima na pasija preskakala plus kad se dodaju karakteristike stapa i koja mu tezina odgovara.
Ja sam za stap 8# uzeo DT10 snjuru i napravio tri glave sa razlicitim duzinama. Running line koristio od snjure 6#, predveze od intermedia i tonuce nn#. Na kraju sve batalio jer sam skontao da je trebalo cca15m glave da bi zadovoljio karakteristike stapa, a to je za moj ukus bilo predugo.

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Kupovina novoga kompleta.........:-)

Post Postao/la tommylee » 26 vel 2015, 12:54

Predugo je 15m.Baš čitam ovih dana i uglavnom su SH u dužini od cc 9m.
Težine glava i aftme te nove oznake i slično mi zadaju glavobolju.
Baš gledam šta da uzmem,vodim se logikom da to po aftmi bude 11# opet treba naći koliko je to graina.
Uf ni za jedan štap nisam 100% uskaldio strunu.
A ovo je iskušenje ako ofulam šta sa tom strunom/glavom raditi?

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Kupovina novoga kompleta.........:-)

Post Postao/la angler » 26 vel 2015, 19:13

Klasa 11# je 330 graina ili 21.4 grama. tolerancija je 318-342 graina ili 20.6-22.2 grama.
Glava od 9 do 11 metara moze proci i DT snjure ce zadovoljiti AFTMA standarde sa tezinom na 9.1 metar ali caka je u stapu. Za te finese je Rusko zaduzen :wink:
Ja koristim za klasu 8# snjure Rio Outbound Short, Rio Bonefish Quickshooter, jedna je teska 315 graina (ova ima duzinu glave po AFTMA), a druga 290 (e ovoj je glava duza za metar), pa tako prva zalazi cak u klasu 11# a druga na kraju klase 10#. Prva cupa snjuru iz ruke dok je druga "lezernija". Ponekad koristim neku NN klasicnu WF11F i osjeca se njena tezina ali nista spektakularno po pitanju letova. Mom stapu odgovara veca tezina pa sam zato i izabrao ove Rio snjure.
Zadji malo po stranim forumima i vidi sta raja koriste za taj stap, sta mu najvise odgovara.

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Kupovina novoga kompleta.........:-)

Post Postao/la angler » 26 vel 2015, 19:46

Jeli iko imao kontakt sa Thomas and Thomas Horizon I ili II?

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Kupovina novoga kompleta.........:-)

Post Postao/la tommylee » 02 ožu 2015, 15:47

rusko je napisao/la: Koja je gramaza stapa?
Nisam te odmah skontao ali sad znam šta me pitaš jer danima listam po interenetu u nadi da mu nađem idealnu bacačku težinu.
Imam problem neznam koju strunu da mu uparim pomagajte ako znate!

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Kupovina novoga kompleta.........:-)

Post Postao/la angler » 02 ožu 2015, 16:38

Jesi li poslao PP Vesi? Probaj ga kontaktirati jer on garant zna kakva mu snjura odgovara.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kupovina novoga kompleta.........:-)

Post Postao/la rusko » 02 ožu 2015, 18:13

angler je napisao/la:Jesi li poslao PP Vesi? Probaj ga kontaktirati jer on garant zna kakva mu snjura odgovara.
Potpisujem… Veso je ekspert za Guideline stapove i snjure!
slika slika

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Kupovina novoga kompleta.........:-)

Post Postao/la tommylee » 02 ožu 2015, 23:52

Da li posjećuje ovaj forum ili je negdje drugdje aktivan?

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kupovina novoga kompleta.........:-)

Post Postao/la rusko » 03 ožu 2015, 07:19

Mozda bi najblolje bilo da probas sa Rio Outbound short klase 10 i vidis… Svakako ce ti trebati jedna snjura tog tipa. Provjeris kako se ona osjeca na stapu i vidis njenu gramazu glave, i to ti moze biti orjentir za pravljenje seta sa shooting heads. Ta snjura je odlicna i pase vecini brzih stapova poput LPXe.

Veso je obilazio forum ranije, ali ga nisam primjetio odavno. Posalji mu pp, dobice mail pa ce ti se vjerovatno javiti.
slika slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Štapovi i čekrci”