Oprema za musicarenje u BiH

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Oprema za musicarenje u BiH

Post Postao/la rusko » 05 pro 2009, 20:03

Bistro forumasi!

Pripremam se za musicarenje na nasim rijekama, pa me zanimaju neke sitnice i nadam se da ce mi neko od vas pomoci da sve skupim kako treba.

Ovako, mislio sam prvo od stapova ponijeti set da imam 4,5,6# klasu a i jedan bez kojeg nigdje ne idem, a on je klase 8# (ko zna, mozda se proba malo musicariti na mladicu, pa ce mi valjati. Naravno izbor muha je lutrijski prilagodjen (pola gepeka), a i pribor za vezanje je tu...

doduse za stapove i ostalo je to dosta logicno, medjutim najvise mozgam sta obuci na sebe... ja ovdje koristim opremu koja "dise", neki mi kazu da ponesem neoprenke umjesto ovih jer su vode u nasim rijekama veoma hladne... Meni je to malo pod upitnikom jer ja ovdje idem zimi (u svedskoj) u vodu i nije mi mazija u ovima koje imam, jer imam ispod takodje dobru opremu. Neoprenke ne volim, teske su i treba im 100 godina da se osuse.. Da li je neko od vas probao obe varijante i koja je razlika?

Dalje, vrijeme mi je da kupim nove cizme, pa sam mislio da kupim jedne sa aquasteel dzonom. Dobre su za "setnju", nisu toliko klizave na travi kao one sa "felt" (kako se to vec zove na nasem)... pa me i to zanima da li neko od vas ima iskustva sa aquasteelkama u nasim vodama.

I na kraju da li je potreban neki poseban detalj u opremi bez kojeg se tesko moze, a koji mozda ne ulazi u obicajenu opremu?

Zahvalan sam za sve komentare i savjete!
slika slika


Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Oprema za musicarenje u BiH

Post Postao/la angler » 05 pro 2009, 21:25

Vala ukratko receno imas sve sto ti treba. Neoprenke zaboravi. A sto se tice hladnoce bice ti jedino mozda hladnije vani nego u vodi ako odes gdje da zabacis po minusima. Uostalom isto ti je ko u Svedskoj. Da dolazis sad kod mene onda bih ti rekao ponesi kupace <sunce> <vruche>

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Oprema za musicarenje u BiH

Post Postao/la montana » 06 pro 2009, 07:10

Kako rece Angler, neoprenke nisu dobre. Ja licno nosim "disuce" na preklapanje, kao do pojasa, jer su komotnije, a ako treba uvijek mozes dodati podgace. U neoprenu se lakse oznojis, sporo se suse, lakse poderu na trnje, a rijeke nam nisu prohodne, pa kad izadjes iz vode skuhas se do sljedece lokacije.

Pitas za nesto neuobicajeno? OK, ja nosim mini silte (jastucic) sa kamp stolice, kad se umorim ili cekam da riba proradi podmetnem pod pozadinu, tako da ne poderem sjedeci dio. Cesto kad idem na opasnija mjesta nosim pojas za spasavanje (zaplijenjen u avionu) radi nedaj Boze upadanja u vodu (vecinom na Neretvi).
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Oprema za musicarenje u BiH

Post Postao/la rusko » 06 pro 2009, 10:22

Hvala na savjetima!

znaci dobro sam rezonovao sto se tice tola... malo mi je bilo cudno to sto mi je tip koji kaze da peca puno na Uni govorio to za neoprenke, mada mi je bio sumnjiv kada je rekao da ispod treba imati nesto od pamuka, jer dobro upija... Pamuk je nesto najopasnije sto se moze imati ispod na hladnoci...

@montana, imam jednu vestu koja u sebi ima integriran plovni element... znaci ona bi bila pametna za ponijeti....
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Oprema za musicarenje u BiH

Post Postao/la angler » 06 pro 2009, 19:43

Ja sam u zadnje vrijeme poceo sa sebe da skidam jedno po jedno. Valjda godine, sta li ali mi poceo smetati pa sam ove godine izbacio prsluk. E sad ces se zacuditi zasto? Jednostavno zato sto mi je postao tezak. Sva tezina negdje naprijed vuce. Vidim ja krenuo marketing specijalnih prsluka koji ne vuku, te im ugradili ovo te ono a ja fino to bacim. Uzmem sebi jedan 'bubreznjak' i sve u njega stane sto mi treba dok sam na vodi.
Upravo ovakav.

slika

A ako je za neku manju avanturicu onda ovaj mali na ledja i meni dosta, slican ovome

slika


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Oprema za musicarenje u BiH

Post Postao/la montana » 06 pro 2009, 19:57

Sigurnosni ti "slauf" preporucujem kad svjesno ides sam na malo opasnija mjesta, kanjone, gdje trebas pregaziti i slicno. Neretva, recimo zna potkopati dno ispod tebe dok stojis, tako da ako si iznad nekog dubokog vira mislim da bi se trebao osigurati. Sto se tice tezine prsluka, ja sam to rijesio pojasom, poput onog za dizace tegova. On ima 2 namjene, da potoru ledjima i stisnu cizme da voda ne udje ako upadnemo.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Oprema za musicarenje u BiH

Post Postao/la angler » 16 stu 2010, 10:59

Evo ga Monti, komplet za potoke. Stap od fiberglasa, cekrk se cuje na daleko. Hem sve "staro" izgleda pa carinici nece puno pitati. :wink:

http://www.tjsbearden.net/servlet/the-4 ... sed/Detail

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Oprema za musicarenje u BiH

Post Postao/la montana » 16 stu 2010, 17:37

Jel' dodje i ovaj potok? Zagledao sam se u vodu, pa naviru sjecanja... Sladak ovaj stapic... moracu poslusati kako "pjevusi". Imam u glavi onaj neki zvuk koji sam jednom cuo i za njim odoh u musicare...

Definitivno neka od ovih kombinacija je pod moranje za pojedine musicare koji vole na male vode da na koljenima izraze postovanje pastrmci...
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=pIzmEAPyO6o[/youtube]

Ovo je blizu moje kuce, i cesto sam prije isao tamo, ali u zadnje vrijeme "Jooooj sto volim misris kamioooonaaa!" od Zlajine uciteljice <valjanjeodsmijeha>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Oprema za musicarenje u BiH

Post Postao/la rusko » 16 stu 2010, 19:35

Gdje nadjete ove potoke... nema kod mene ni na vidik ovakvih mjesta... :-(
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Oprema za musicarenje u BiH

Post Postao/la montana » 16 stu 2010, 20:38

Ovamo u USA, svaka drzava pravi besplatnu brosuru koja dodje uz dozvolu. U njoj dodje mapa ucrtanih svih voda, ukljucujuci i ovakve potoke, sa vrstom ribe, pravilima i uputama kako doci, te privatni i drzavni posjedi i slicno. U Wisconsinu su svi ovi potoci C&R i odlicno se brine o njima.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Oprema za musicarenje u BiH

Post Postao/la rusko » 16 stu 2010, 20:52

Ovdje ima finih mjesta ali puuuunooo sjevernije od mene... nedostaje mi jedna takva produktivna rijeka/potok na kojoj bi mogao cejfiti preko dana, odsetati se poslije posla i malo zabacivati...

Ima doduse jedna rijeka u mom gradu ali je sad nevjerovatno zagadjena, tako da je opasno za zdravlje biti kraj nje a kamoli pecati...
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Oprema za musicarenje u BiH

Post Postao/la montana » 16 stu 2010, 21:46

Helios Ion 6'. Trazio sam i kod drugi kompanija, ali mrsava ponuda. Ima dugih, ima jacih. Para nema! Tako da sad i nisam kupac, vec vise dosadnjakovic po radnjama <jelmekotrazio>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Oprema za musicarenje u BiH

Post Postao/la angler » 17 stu 2010, 03:26

montana je napisao/la:Tako da sad i nisam kupac, vec vise dosadnjakovic po radnjama <jelmekotrazio>
Sto mi ovo zvuci poznato :135: "taki" sam ti i sam :grin:

Kao sto je govorio nekad jedan poznati brkica....Para nejma. More bit bidne, more bit ne bidne al' para nejma <valjanjeodsmijeha>

Meni zapao za oko Sage TXL. Izasao novi TXL-F pa su "starom" snizili cijenu. A ja uvjek kaskam :grin:

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Oprema za musicarenje u BiH

Post Postao/la montana » 17 stu 2010, 05:36

Ma SAGE sistem prodaje me poceo nervirati jer im dileri nemaju nikad ono sto meni treba, pa da dodirnem. Jos mi se prisunja ponegdje neki prodavac koji nikad nije pecao nista nego cverglane na glistu i pocne "prodavacki" da se trudi da me ubjedi da je #5 8'6" nesto najbolje ikad napravljeno i da je bolje da to uzmem i budem jedan od milijardu. Kad mu kazem da imam jedan takav, a i vecina drugih musicara, jer je to standard, on pita jel' sa ovakvom futrolom???? Ponovo mu objasnim da je, recimo za onakav potok, gdje su male ribice i tezak i uzak terena za zabaciti, a on kaze da u jezeru Michigan ima steelheada, lososa i potocara od 10kg, a siroko i nema granja... e kako da covjek ne poludi! Mislio sam pisati SAGE-u i slicnima da su im poneki distributeri grijeh nad onako lijepom opremom, koja se prodaje sama od sebe, bez kretena.

A ja kad tako udjem u radnju, prodavacu padne mrak na oci. Spominjao sam varalicu na postu o mladici. Dosla varalica, cudna, cudnog izleda, konstrukcije... skupa do bola. Radnja je bila Bass Pro Shop. Imaju onaj akvarijum sa bassovima gdje se vrsi promocija pa pokazuju kako se peca i zasto. Pitam prodavaca kako se vozi ovo? Kaze nema pojma. Penji se gore rekoh. Prvo sam ja probao par stilova, a onda njemu kazem da ponovi, a ja sisao dole i kroz staklo gledam kako ide. Bassovi poludili, a raje se iskupilo stotine, pa im nije jasno sta to radimo. Na kraju kupih varalicu, sa idejom kako s njom dalje.

TXL-F ili bez "F-a"... uvijek je tako. Mamipara, a sustina ista. Sminka i jesi li ti prvi ili drugi. Pred SAGE-om stanem mirno i kakav je da je znam da je kvalitet. Mozda je doradjeno nesto na rucki ili vezanju vodilica, ali sustina je ista dok god ima isto ime TXL. Kad dodje do drasticne promjene onda se rodi nova serija, zato je mozda bolje ici na jeftinije, a za razliku se ponoviti wadersima ili tako nesto.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Oprema za musicarenje u BiH

Post Postao/la angler » 17 stu 2010, 21:15

Ja bi tom prodavacu onaj jogurt u nos ugurao :135: joooj lika <valjanjeodsmijeha>

Iskreno nekad sam imao zelju imati Sage XP. Nahvalise ga na svim meridijanima i postade "legenda" i to je sve sto se tice mene i Sage. Winston LT je sta ja zelim! Medjutim iskrsnu ovaj "sale" sa starim TXL. Za LT i ne pomisljaju da ga pojeftine vec je jos i poskupljao. Na zalost nisam u prilici da se cjenkam vec, preko ove haber kutije, buljim ima li sta zanimljivo. Sa slicnim "saletom" prosli put sam dobio pride solidan waders i cekrk :wink:

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Štapovi i čekrci”