Stap za manjih rijeka i potoka

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Odgovori
Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Stap za manjih rijeka i potoka

Post Postao/la montana » 01 ožu 2011, 20:15

Evo nesto zavirujem danima, pa bih volio da mi neko od "brace po oruzju" da svoje misljenje. Posto sam 99% dry fly musicar, i volim minijaturne muhe i do #24, a prema nekim rijekama obraslim granjem, uskim i zahtjevnim, vec duze vrijeme mlataram stapovima po radnjama dok me prodavac ne istjera. Nekako suzih izbor na 2 stapa, ali sad znaj sta je bolje? Ima li iko kakvih iskustava, misljenja, traceva ili zamjerki. Ne ljutite se ako vasu sugestiju na koncu ne uzmem u obzir, znajte da sam je procitao. <jelmekotrazio>

http://www.flyfishingoutfitters.com/fly ... eight_7_9_

http://www.flyfishingoutfitters.com/fly ... -weight_7_

Iskreno, meni je zapeo ovaj prvi jer je malo duzi i sastavljen je iz 5 dijelova (prema komentarima nema razlike) pa se, kako brat Angler rece:"Moze lako nositi do udaljenih planinskih potoka i rjecica koji, kako stvari stoje, su jedina voda koja ce nam preostati."
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."


Memo
EFFA instruktor
Postovi:194
Pridružen/a:09 vel 2010, 21:10
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Stap za manjih rijeka i potoka

Post Postao/la Memo » 01 ožu 2011, 20:32

Koji god da uzmes neces pogrijesiti. Petodjelni je sto se tice transporta sigurno prikladniji ,ali trodjelni je bolji sto se tice Filinga ,a inace stapovi sto manje djelova ima bolji je .Jeste da neigra ulogu kolicina dijelova stapa u odnosu na tezinu kao prije ,jos uvijek je najbolje ko moze sa dvodjelnim pecat , ja nazalost zbog cestih putovanja ne koristim dvodjelne jer su neprikladni u transportu inace je u svakom slucaju bolji dvodjelni nego neki sa vise dijelova. Ja imam Winstona Boron X II 3# mekan stap stvoren za lov na Lipljena i Pastrmku.

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Stap za manjih rijeka i potoka

Post Postao/la montana » 01 ožu 2011, 20:41

I meni je draze loviti sa manje dijelova, ali me strah pri transportu... nedaj Boze! <smrzlo>

Sto se tice vecih rijeka tu mi je odlican, "desna ruka" ZG #4 mid-flex 9'. Mekan za lagane prezentacije kao #3, zato bih isao na #2... ma kad bi covjek mogao navaljati 100 stapova, ali bi mi trebao kakav nosac da ide zamnom <valjanjeodsmijeha>

Znaci da ti se svidio uzi izbor? Ovaj prvi ima malo brzu akciju, tako da vise lici na wt 2+, nego cistu wt 2. Dok ovaj drugi je meksi i bas je wt 2, pa me strah da nije premekan za recimo malo krupnije muhe u proljece, znas ono kad je hoces ubaciti pod kakvo granje...
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Stap za manjih rijeka i potoka

Post Postao/la angler » 01 ožu 2011, 21:01

Ih 'dje me nadje sa prijedlogom. :grin: LT5 mezim vec odavno i to bas iz razloga sto je petodjelni. Zna Veso da sam mu se popeo na glavu nekad za taj stap. Upravo za malih potoka negdje gdje se treba provlaciti i prepjesaciti dosta puta da bi se doslo do nedodjije. Jedino za takve egzibicije kod njega me "odbija" pomalo duzina. Da ima 2# u duzini 6,6 ne bih razmisljao sekundu. Sve se bojim da bih ga omlatio o kakvu granu.

Navaljaj ti 100 stapova...ja cu ti ih nositi :135:

Memo
EFFA instruktor
Postovi:194
Pridružen/a:09 vel 2010, 21:10
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Stap za manjih rijeka i potoka

Post Postao/la Memo » 01 ožu 2011, 21:14

U svakom slucaju onda uzmi DT snuru kad su tako male rijecice lepsa prezentacija i bolje za Roll cast na manjim rijecicama.Mozda se nekad sretnemo u BiH pa malo masemo , ja cu vjerovatno za Uskrs ici dole to je oko 18 April.


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Stap za manjih rijeka i potoka

Post Postao/la montana » 01 ožu 2011, 21:26

Ma zezaju oko tih duzina pravo, ali vise mi je slika Fojnice u glavi. Srednja rijeka sa puno drveca okolo i puno lipljena. A sto se tice terena gdje ga mozes omlatiti... pa ili Cesko nimfarenje ili se prodji <jelmekotrazio>

Uvijek mozes zapamtiti lokaciju, pa se vrati sa kakvom varalicarskom motkom koje ti garant nece biti zao <valjanjeodsmijeha>

Ma duzina nije bitna ako mozes ugaziti pa iz sredine. Ali ljetos na Sanici voda tako mala i bistra da nisam mogao ni primirisati onim krupnima... izvuku se ispod onih vrba sto diraju vodu, pa dok nadjes pravac kuda je provuci poplasis one male koji pobjegnu bas tamo gdje je veliki, a onda znas. Nema sile da uzme kad vidi bjezaniju oko njega.

Uf Memo, ne pristaj mi na muku, za sad (prvi dio godine) nema sanse da idem dole, ali drugi je u razmatranju. Volio bih da prohodamo, narocito po Krajini i Plivi. Jos me mami jedna odlicna rijeka u Sloveniji (Kamniska Bistrica) kroz selo Homec, uzvodno od Domzala... Za sad ovaj stap mi je zelja za rodjendan, pa moram skupiti (od usta) barem pola, a onda zeni kazem kako sam ga nasao ne snizenju. Iako joj nikad nije jasno kako sam tako spretan da "nadjem" takve rasprodaje zadovoljna je "ustedom". To za DT je odlicna ideja koju nisam ni razmatrao, ali rolanje je i odgrvor na Anglerovu zabrinutost da "omlati stap".
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Stap za manjih rijeka i potoka

Post Postao/la rusko » 01 ožu 2011, 21:30

A sto nas je uhvatilo... ja vec danima mjerkam ovu kombinaciju:

http://flyfishingmasters.se.server363-h ... 55195756&&

sa ovom rolom:

http://flyfishingmasters.se.server363-h ... 54248592&&

nacisto sam :456: da li da DA ili da G-Loomis...
Izbor klase je u skladu sa ovim bestijama koje lovim na sjevernoj hemisferi... nema ovdje nista sitnije a i vjetar dere kroz dusu...


Monty sto se izbora tice, ja bih onaj prvi... Najvecu prednost vidim u akciji: medium-fast... mislim da se s njim mozes lakse prilagoditi raznim uslovima (brzi zabaci,vjetar, daljina). To sto je 5-dijelan jeste prakticno ali ja licno nisam neki ljubitelj stapova iz (pre)vise dijelova... takodje preferiram duze stapove ali to je zbog mog nacina zabacivanja (dobijam bolju prezentaciju muhe) sto je totalno subjektivno...
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Stap za manjih rijeka i potoka

Post Postao/la montana » 01 ožu 2011, 21:39

Dobro si ti ovo ukombinirao za te morske pastrmke. Vjetar je i ovamo cest problem i moras ici na jace opreme, a na koncu mozes i mladicariti sa istim.

I mene ta akcija na prvom ponajvise i drzi naspanovanog! Onaj drugi mi nekako skroz mekan, bas za idealne situacije, kakvih je malo!

O roli kasnije jer mi je to najmanje bitno za ovaj moj "goruci" problem. <valjanjeodsmijeha> Bitno je da se slaze sa ruckom!
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Stap za manjih rijeka i potoka

Post Postao/la angler » 01 ožu 2011, 21:45

Za potoke ja imam drugaciju sliku, znas ono provlacenje, "umakanje", rolanje pa nekad i zabacis.

Monti, nemoj reci da ti nisam ustedio dvjestotinjak zelembaca :grin: Doduse nije LT ali je zelen.
http://www.budlillys.com/budlillys/dept ... ies&s_id=0

Ode Rusku "shlajpek" na infuziju ko da gledam :135:
Nego je dosta skuplji tu nego u amerigu. Koliko bi te doslo da ga narucis preko bare?

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Stap za manjih rijeka i potoka

Post Postao/la rusko » 01 ožu 2011, 21:55

Meni je san da dodjem do neke manje rijeke i lagano uzivam... jos kad bi se takav stap nasao u ruci bilo bi idealno...

ali posto ce mi se to desiti mozda jednom u zivotu iz raznih razloga... pametnije mi je iznajmiti nego kupiti takav stap za tu priliku... Ovako ganjam ove mega klase i idem na morske pastrmke, stuke i lososa... dok ih jos ima...

zanimljivo da smo se svi okupirali sa Winstonovim trkljama... kao da nas je neko zarazio :grin:

Angler bi mozda mogao odgonetnuti sta je bolje... Angler, ako uporedis akciju na svom boroncu i na njemu slicnim drugim stapovima (iste duzine, klase i akcije)... postoji li neka bitna razlika/karakteristika?

Npr. ja gotivim starije Hardy stapove, i imam jedan medium-fast 9,0' #7... ako ga uporedim sa nekim Scott i Scierra stapovima iz kolekcije koji su iste klase i akcije - Hardy je nekako "meksi"(tesko za definisati rijecima), odnosno vise je "medium" nego "fast"... Tako je i sa drugim Hardy stapovima koje imam... Mozda i Winston ima slican fazon... a mozda ja opet lupam gluposti iz neznanja ;-)
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Stap za manjih rijeka i potoka

Post Postao/la montana » 01 ožu 2011, 22:03

Ma gdje me nadje sa ovom cijenom... ali #4 imam nekoliko, a i duzina mu je bas standardna. Ovo bi Rusku bio odlican "univerzalac" za lipljena kad ide na odmor. Jedino mi nejasno ovo 8'5" jer je standard 8'6"?

Pa Rusko i ja sam o tome deverao i zato volim uci u radnju da mahnem uprazno jer svaka trklja se drugacije ponasa, ovisno sta proizvodjac misli da treba? Tu i dodjoh na ovu dilemu?
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Stap za manjih rijeka i potoka

Post Postao/la montana » 01 ožu 2011, 22:05

da ga neko nije "omlatio od granu, pa popravio vrh? Jer nekako mi veliki popust za nov stap?
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Stap za manjih rijeka i potoka

Post Postao/la rusko » 01 ožu 2011, 22:07

angler je napisao/la:Ode Rusku "shlajpek" na infuziju ko da gledam :135:
Nego je dosta skuplji tu nego u amerigu. Koliko bi te doslo da ga narucis preko bare?
Pricam neku noc zeni sta mi sve treba od opreme... I ona onako dobrodusno da me smiri jer je vidjela da sam u agoniji nakon sto sam ja poceo da pjenim i da se nekotrolisano trzam dok mi se lijeva strana tijela pocela oduzimati... da prijedlog - idi na neki sajt gdje prodaju tu opremu, pa narucuj sve sto ti treba i da vidimo cifru... izadjoh lagano na 63000 SEK (6500 eura) bez da sam kupio neke "osnovne" stvari... pogledam u zenu kad ono i ona pjeni, trza... :456:

preko bare takav kosta nesto ispod 800 dolara, a to mi dodje isto kao i ovdje... da neznas mozda za neki sajt gdje je jeftiniji?
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Stap za manjih rijeka i potoka

Post Postao/la montana » 01 ožu 2011, 22:19

Pazi na ovu taxu u americi, to zna prevariti kad poredis cijene. Jedino sto ima zanimljivo ovamo je da kad uzimas komplete kod iste firme dobijas popuste, a u radnji, kao kod Arapa mozes traziti popusta... Zato pakujte se pa ovamo da idemo po radnjama!!!!
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Stap za manjih rijeka i potoka

Post Postao/la angler » 01 ožu 2011, 22:41

rusko je napisao/la: zanimljivo da smo se svi okupirali sa Winstonovim trkljama... kao da nas je neko zarazio :grin:
Sto mene gledas <jelmekotrazio>

Pa bas i nisam toliko kompetentan za uporedbu koliko je Memo ili Veso koji su kroz ruke proturili masu stapova.
Jedino sta mogu reci je ono sto skoro svi kazu da Winston Boron iako deklarisan kao brz stap u poredjenju, recimo sa Hardy Angel, ni blizu te brzine. Iako mi licno vise odgovaraju brzi stapovi, Angel u odnosu na Boron, meni licno je suvise motkast. E sad ta Boronova "medium fast" akcija je samo u gornjem djelu, recimo mozda cak vrsna cetvrtina. Hardy Marksman koji je deklarisan kao medium fast mi je dosta meksi od Borona jer on "radi" vecim dijelom. Uzeo sam primjer sa Hardyem posto si "familijarniji" sa njihovim stapovima. Orvisov TLS tzv Tip akcija takodje nije slicna Winstonovoj, nije motkast ali mi je nekako vise krut. Doduse nisam probao Orvisov top model.
Ovo sto "nabacah" je znaci cisto subjektivno. Ipak je drugacije kad se provede neko vrijeme sa drugim stapovima i donese zakljucak.

Mislim da nije mucka sa snizenjem. Imas i Boron II sa slicnim popustom. Pa ja sam svoj uzeo za 400$ kod direktnog Winstonovog dilera, isto bilo snizenje pred najavu za Boron III. To 8,5 je greska.

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Štapovi i čekrci”