Mušičarenje za pocetnike

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

coa
Početnik
Postovi:7
Pridružen/a:25 vel 2016, 05:11
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Mušičarenje za pocetnike

Post Postao/la coa » 15 tra 2016, 12:40

Pozdrav,
Zelim da pocnem da se bavim musicarenjem. Zivim u Crnoj Gori, a verovali ili ne ovde nema niti jedna prodavnica sa fly fishing opremom. Molim vas za savjet koji stap da uzmem i koju marku stapa preporucujete za jednog pocetnika. Takođe me zanima da li postoji neka prodavnica u BIH koja salje robu za CG ili mi predlozite neki dobar, provjeren sajt za narucivanje fly fishing opreme.
Unaprijed sam vam zahvalan. :grin:


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Mušičarenje za pocetnike

Post Postao/la Seha » 15 tra 2016, 12:49

Pozdrav Aco i dobro dosao.. Imas ovdje gomilu musicara koji ce ti siguran sam pomoci pri odabiru opreme. Bistro
slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Mušičarenje za pocetnike

Post Postao/la rusko » 15 tra 2016, 17:38

Vozdra Coa! I dobro nam dosao u svijet musicarenja!

Opisi nam malo na kakvim vodama mislis pecati, koje vrste riba, kakvo iskustvo do sada imas… pa da skontamo koja bi ti oprema bila najbolja.
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Mušičarenje za pocetnike

Post Postao/la angler » 15 tra 2016, 20:10

Dobro nam dosao Coa (Aco ako se ne varam) :grin: da nam pojacas musicarske redove. :wink:
rusko je napisao/la:Opisi nam malo na kakvim vodama mislis pecati, koje vrste riba, kakvo iskustvo do sada imas… pa da skontamo koja bi ti oprema bila najbolja.
Pored ovih pitanja dodao bih....koliko novca si spreman uloziti?
Znaci prvo stap, snjura i cekrk, a ostalo po zelji mogucnostima i terenima.

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Mušičarenje za pocetnike

Post Postao/la montana » 15 tra 2016, 21:31

Dobrodosao brate musicaru! Nabroj nam terene i ribu koju mislis loviti. Imas li iskustva u musicarenju ili tek pocinjes? Naravno i do kojih para mislis potrositi, jer je to bitan faktor. Ipak, i za manje novca se moze naci odlican kompletic da ti sluzi dugo vremena.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."


coa
Početnik
Postovi:7
Pridružen/a:25 vel 2016, 05:11
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Mušičarenje za pocetnike

Post Postao/la coa » 16 tra 2016, 13:36

Planiram da pecam na srednjim i manjim vodama. Naravno pecao bih pastrmku i lipljena. Planiram da potrosim oko 250 evra. Hvala svima, saljite mi savjete jer su me vec zbunili sta i kako da uzmem. Veoma brzo ucim i zelim nesto sto bih mogao da koristim duze vremena. Nikada do sada nisam musicarijo, a pecam od svoje pete godine. Najgore od svega sto prodavci u Crnoj Gori zele samo da mi prodaju nekvalitetnu opremu jer bolju nemaju a čak nemaju nikakvog iskustva u musicarenju. :(

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Mušičarenje za pocetnike

Post Postao/la rusko » 17 tra 2016, 12:05

Kontaj ovako… treba ti stap klase 4 ili 5 za pocetak… Sa klasom 5 mozes i strimerima pecati, ali je mozda prejak ako ces pecati lipljena i pastrmku. Rolu mozes naci relativno jeftino, i po meni nije dio opreme na koju treba dati puno love jer ces vecinu riba privlaciti rukom (vuces snjuru a ne namotavanjem role). Neki se sgurno nece sloziti samnom, ali za ribolov na nasim vodama gdje ribe rijetko kada predju 40 cm, role su samo sminka na stapu. Bitno je da je rola prilagodjena snjuri (ista klasa) i trebace ti nekih 50-tak metara backinga (uzmi tanji backing, stedis prostor na koturu).

Sljedece sto ti treba je snjura… E, za nju ne zali lovu… Dobra snjura (a to je ona koja odgovara stapu) je najvazniji dio opreme. Kod snjure imas jednu zamku - marka nije uvijek jednako kvaliteta… Iako neke marke uvijek prave kvalitetne snjure, ne mora znaciti da ce njihove snjure biti dobre na stapu kojeg kupis. Znaci, kada se odlucis za jedan stap koji odgovara kvalitetom i budzetom (savjet - pogledaj polovne stapove), onda se raspitaj koja snjura bi bila optimalna.

Na snjuru ide predvez - potrosna roba… i onda tipet materijal… njih prilagodjavas nacinu ribolova. Ne kostaju puno, i ne trebas se zamarati s njima bas sada, ali gledaj da ne kupujes predebele. Vrh treba da je tanji od 0,14 za nase vode… Ako ces strimerati, uzmes nesto deblji.
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Mušičarenje za pocetnike

Post Postao/la angler » 17 tra 2016, 13:04

Najveci je problem sto tu nema prodavnica musicarskog pribora, a i da ima ne bi ti nista vise pomoglo pri odabiru jer svako zeli da proda svoje i hvali kako je bas njihova oprema najkvalitetnija itd.
Sto se tice kupovine preko interneta ili dostave u CG vidim da u Srbiji ima par stranica i da su skoro svi natovarili Vision opremu.
U Sarajevu se moze naci Greys, Guideline i nekad je bilo Redingtona. Da li salju u CG to ti ne bih znao reci. Pored ovih moze se naci Marshall, Lineaeffe, Ron Thompson i jos nekih trecerazrednih kojima ni ime ne znam. Ne kazem da su losi jer imam vlo lijepo iskustvo sa jednim Shakespeare-om. ali ako se nudi recimo Greys po istoj cijeni onda preferiram Greys zbog garancije.
Kako god, za tvoje potrebe generalno ide stap duzine 8,6' ili 9' i klase 4 ili 5. Preko i ispod tih klasa za pocetak ne bih isao. Akcija da bude medium do medium fast. Ne brze niti sporije da ne bude glavobolje u startu. To je uobicajena preporuka za sve pocetnike u uslovima na kojima zeljis mahati.
Sljedeca je snjura. Zaboravi masu preporuka i ponuda "specijalnih" snjura sa ovakvim ili onakvim glavama i sl. Pocetnik ce se samo izgubiti u tim finesama, a koristi nikakve nece imati. Uzmi klasicnu WF4 ili 5F snjuru, zavisno od klase stapa. Kasnije ces imati potrebe mijenjati prema zeljama, potrebama i stilu.
Na kraju cekrk. E to uzmi sta ti se svidi. Njih ima polovnih i u oglasima. Bitna je kocnica ako ikad zatreba. Ako nisi siguran u kvalitet kocnice, mada u ovo vrijeme svi prave solidne jeftine cekrke, dobar klasicni metalni klik cekrk te moze nadzivjeti i dobro sluziti. Kanije ako zagazis duboko u musicarenje bice cekrka vise zbog nekog svog hira ali i to je draz. Znaci, ne trosi mnogo para na cekrk. Cekrk je najbitniji u citavoj opremi ako ganjas kakve monstrume u vodi.
Vjerujem da te najvise interesuju preporuke, koji proizvodjac i koji marka stapa, snjure itd.
To je vrlo nezgodno preporuciti jer ono sto meni odgovara ne znaci da ce i tebi.
Preporuka jedino moze u smislu...Greys (uz dobre pristupacne stapove i cekrke imaju vrlo dobre jeftine snjure), Guideline i Loop (mada oni spadaju u "skupu" klasu sa odlicnom opremom). Vision nisam ni vidio uzivo, a kamo li probao tako da o njima kolege mogu reci nesto vise. Takodje dosta americkih firmi ali je pitanje sta je na balkanu dostupno.

Taj je pocetak najtezi jer se naprosto izgubis u mnostvu ponuda i savjeta.
Kako god, prvi macici se u vodu bacaju. Tek poslije drugog stapa ces donekle znati sta ti najvise odgovara, a mozda taj prvi bude onaj pravi.

Uh referata braco mila :shock: <valjanjeodsmijeha>

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Mušičarenje za pocetnike

Post Postao/la angler » 17 tra 2016, 13:05

Eto sto ti je musicarska skola. Ko je od koga prepisivao. Trebao sam u red stati za odgovor <valjanjeodsmijeha>

coa
Početnik
Postovi:7
Pridružen/a:25 vel 2016, 05:11
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Mušičarenje za pocetnike

Post Postao/la coa » 17 tra 2016, 14:28

Hvala,na savjetima. Puno mi znace. Ako postoji jos nesto na sta bih trebao da obratim paznju samo recite. Svakako cu vas pitati za misljenje pre nego sto uzmem opremu.

Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Mušičarenje za pocetnike

Post Postao/la Clavis » 17 tra 2016, 21:16

Ja bi samo prislonuo fa Rio pravi fine spage za male pare :wink:

coa
Početnik
Postovi:7
Pridružen/a:25 vel 2016, 05:11
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Mušičarenje za pocetnike

Post Postao/la coa » 23 tra 2016, 14:06

Pozdrav. Planirao sam da dođem u Sarajevo da kupim opremu za musicarenje. Mozete li mi reci koje prodavnice da posjetim, interesuje me gde je najbolji izbor i osoblje sa kojima bih izabrao sto je moguce adekvatniju opremu za mene. :grin: Potrebna mi je adresa da bih se lakse snasao jer do sada nisam imao priliku da posjetim Sarajevo.

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Mušičarenje za pocetnike

Post Postao/la angler » 23 tra 2016, 16:25

Pa dobro dosao u Sarajevo.
Imas jednu radnju u Sportskom Centru Skenderija. Ispod tzv Platoa Skenderije ima shoping centar i tu je radnja Blinker.
Druga radnja Deva je kod tzv Velepekare. Odmah preko puta u maloj kuci. Nije tesko naci.
Treca je kod tzv Tehnicke skole. Ima karta na njihovom linku i izbor opreme.
http://www.riba.ba/?route=information/contact
Ima jos jedna u mjestu Pazaric (put Sarajevo - Mostar) i ona je najvise snadbjevena mada generalno ribolovackom opremom. Zove se Raca. Sta ima kod Deve ima i kod Race.
Uostalom ni jedna od radnji nije speciajalizovana za musicarenje vec uz ostalu opremu prodaju nesto i za nas.
E ne znam ima li jos koja u Sarajevu.

Ovo nisu reklame...pomazem covjeku :wink:

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Mušičarenje za pocetnike

Post Postao/la tommylee » 23 tra 2016, 20:42

Ako mozes ima u Banja Luci isto opreme,a imaš i dosta u Srbiji.Sve zavisi kako mozes i koliko si spreman da daš.Pogledaj oglase na PIK-u kao i na forumu (forumima).
Ne znam da li u BIH ima još gdje?
U Bijeljini sam vidio neki Ron Thompson mušičarac i to je sve.

coa
Početnik
Postovi:7
Pridružen/a:25 vel 2016, 05:11
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Mušičarenje za pocetnike

Post Postao/la coa » 25 tra 2016, 13:32

Super, hvala puno. Mnogo sam istrazivao i dva stapa su usla u moj uži izbor. Da li igde u Bih mogu da kupim ova dva stapa i sta mislite o njima. http://www.redington.com/fly-fishing-rods/hydrogen/ i http://fly.greysfishing.com/en-us/produ ... nded/gr30/.

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Štapovi i čekrci”