Losos

Kako, čime, na koji način, gdje, kada...svaka riba - jedna tema

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Losos

Post Postao/la montana » 14 stu 2012, 21:59

Neka Alase tog stapa za somova, ako ga ikad budem ulovio! Moglo bi, ali je problem sto su tako veliki u maloj vodi, da bi se varalice stalno kacile za repove i peraje. Ima dosta istocnih europljana koji se bas time bave. Sta ces, to se dozvoli nakon mrijesta da se izlovi riba koja ce uginuti ionako. Meso im je tada lose i raspada se, ali njima ne smeta! <jelmekotrazio>

Eh, ovoj zenci sam vec dva vjerenika skinuo. Ima ona drustvo jednu staru mrenu metrasicu, koja pliva za njom na metar-dva. Mladuljci se tu drze po strani i obicno vir ili dva od nje. Njene (slobodno mogu reci) plotice i skobalji vagaju po dvije kile i vise. Moj drug ponekad ide samnom i lovi ploticu, ali cim je zakaci, mlada dodje po svoje i pojede je prije nego je i pocne vuci.

Vrijeme moras posvetiti pristojnijoj mladici. Bude i slucajeva da uzme, usput, ali u sustini je to gledanje u vodu, meditacija i puno zabacivanja. Isao sam ja i u revir, ali ako nece, onda nece. Jednu godinu petnaest dana ni repa od mlade, pa odoh u revir, ali nista. Razocaran, sutra odem na mjesto koje slovi za izlovljeno i prenapadnuto, pa imadoh tri dobre. Ima drazi u tome, mada nikad dovoljno vremena. Ako mi je lov na suhu muhu smisao zivota, mladicarenje je najvaznija sporedna stvar na svijetu!
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."


Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Losos

Post Postao/la zlaja » 14 stu 2012, 22:08

To je sabur,a samo pravi mladičari ga imaju...gledao sam na tv irce .čekaju te losose po svojim rijekama sa dvoručnim mahačima,a ovi prefrgani kad uđu odreknu se jela-zaposte...čovjek srednji godina priča kako je prvu ribu čekao četiri godine i to posve hladno priča ,čak sa osmjehom nastavlja ...sam čin pecanja i čekanja ...teško to shvataju mladi ribolovci koji hoće odmah mladicu od metar i po i soma od tri metra...Eldar napisa jedan fin post gdje veli da je prvog soma čekao godinama...to je to -ribolov !

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Losos

Post Postao/la montana » 14 stu 2012, 22:27

Potpisujem Majstore! Kad sam se "zamladicaravao" prije neki trideset i kusur, imadoh srece da ubodem par velikih isprve, ali po instrukcijama starijeg mladicara i musicara, Semsudina iz Fojnice. Onda pomislih kako sve znam, pa nista jedno dvije godine! <jelmekotrazio>
Onda upitah Semsudina, kako i zasto, a on rece da se mlada mora razumjeti i da nema kod nje pravila. Nema ona obzira ni na mjesec, ni na vrijeme, a ni za nas. Ona je svoja, divlja i nepredvidiva.

Stariji su pokusavali da postave teorije, ali sa svakim novim ulovom ili neulovom, one padaju kao kruske. Cinjenica je da mlada jede kad je gladna. Cinjenica je da po odredjenim uslovima jede vise ili manje. Cinjenica je da sam sretao i najiskusnije 100% mladicare sa stazom od 50 i kusur godina koji nisu ulovili prekometrasicu, a imali su armiju ulova mladice. Dani, mjeseci i godine na vodi nas uce onom sto necemo cuti od drugih. Dani, mjeseci i godine kada mlada ne uzima, kazu nam da jos nismo nista naucili. Sigurno ste se pitali, dok sjedite satima i buljite u vodu gdje ste cesto imali uspjeha:"Sta ne valja? Gdje grijesim? Sta da joj vise izbacam?" Prebirem po priboru sa nekih par stotina varalica raznih namjena, oblika, velicina... pa ja bih ih sad poprzio kako dobro izgledaju... <valjanjeodsmijeha>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Losos

Post Postao/la angler » 15 stu 2012, 05:43

Da nije sve tako kako jeste (kako i treba da bude), ribolov bi bio bas dosadan.
Mosh misliti, uzmes stap, odes na vodu i klepis par dvocifrenih jednim mamcem :shock:
Promjenio bih hobi i presao na skupljanje markica ili salveta <valjanjeodsmijeha>

p.s. Evo bacih grah...kaze 'vako...imas put, imas dobitak, bice do kraja godine jedna od 25 i kusur. Pripazi na stap 10#...lose mu se pise <jelmekotrazio>

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Losos

Post Postao/la montana » 15 stu 2012, 06:54

Desetka ostala dole, a meni se ne pise ici do dogodine, mada mi bioloski sat veli da je vrijeme za mlade. A grah, ja sam svoj skuhao i bio je dobar, a bez njega je ribolov zanimljiviji. Bas kako kazes!

Ima li ista dole kod tebe u slanoj vodi?
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."


Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Losos

Post Postao/la angler » 15 stu 2012, 07:05

Jos nista pri obali od slanih...samo sica. Jos vruca voda. Camdzije prolaze dobro u dubinama, a meni nesto mrsko plivati :grin:
Po mojoj skromnoj statistici nista prije sredine decembra osim ako ne zahladni ranije.

Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Losos

Post Postao/la Clavis » 15 stu 2012, 10:16

Losos je riba koja Bošnjake potakne na razgovor o mladici, šta me briga, i onako Montyevi thredovi ne mogu otić' u off, ko kod njeg na sijelu :D

Nego, u pravu si što se tiče pravila i mjerila, to sve otpada, pokušavao sam u najveće "provjerene" hore, pa joj traga ne vidim, a jedini "udar" što sam imao, bio je u polumutnoj nadošloj vodi, u samo priobalje, gdje je matica pravila virić i išla u kontra smjeru, u tom lavoru mi je zgrabila većeg cofa, dva puta ga otresla i pustila. I tu se moja priča za sad sa mladicom završava.

Dedo rahmetli, je nije ganjao, znao je ispušiti pola kutije 57-ice, čučeći kraj obale, i čekao da počne ona ganjati, kačio je na tri metra od sebe, to je bilo vrijeme Banjalučkog kola, debelog ljeskovaka, i kašike "ajncerice". Inače mušičario, ljeskovcem, al je volio otić na mladu, za vrijeme ljetnih pljuskova, u stvari pred ljetne pljuskove, kad se natušti i osvoji omora, tu i tamo sijevne.

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Losos

Post Postao/la montana » 15 stu 2012, 11:23

Ne brini za Off-ove, sad ce kafa! <flag>

Ma sezona mlade zapocinje, pa me groznica hvata. Dedo je legenda, muha, blinker i cigara, ima li sta da fali? <djed>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Losos

Post Postao/la Seha » 15 stu 2012, 12:55

Clavis je napisao/la:Losos je riba koja Bošnjake potakne na razgovor o mladici, šta me briga, i onako Montyevi thredovi ne mogu otić' u off, ko kod njeg na sijelu :D
Dedo rahmetli, je nije ganjao, znao je ispušiti pola kutije 57-ice, čučeći kraj obale, i čekao da počne ona ganjati, kačio je na tri metra od sebe, to je bilo vrijeme Banjalučkog kola, debelog ljeskovaka, i kašike "ajncerice". Inače mušičario, ljeskovcem, al je volio otić na mladu, za vrijeme ljetnih pljuskova, u stvari pred ljetne pljuskove, kad se natušti i osvoji omora, tu i tamo sijevne.
Eeeee to je bilo vrijeme.. Danas kad mladice i glavatice nikad manje nije bilo u BiH ljepoticama u ribu se nosi 100 varalica, 2 rezervne spunle upredenice kojom mozes slepat Tamica, neporenske cizme u kojim je ugodnije biti u vodi nego biti gologuz na + 40 uz obalu rijeke, pribor sa kojim varku zabacis gdje hoces i kad mozes uz malo kondicije satima varalicariti.
To ti je nase prokletstvo. Imamo sve za borbu sa nemanima, ali njih nema ili su toliko rijetke da se covijek pocne sentimentalno vezati za njih da na kraju neznas jeli to san ili java.
Iskreno kada sam pustio svog prvog velikog sarana tek tada sam shvatio smisao ove nase opsesije.
Zamisli sad Montana uhvati tu mladicu o kojoj sanja, ja uhvatim svog sarana, rodjo svog lipljena itd. Ubijemo ih prepariramo i zakucamo na zid.. Po meni apsurdan postupak nakon koga vise niti bi imao zelju ni volju ni loviti ni uloviti.
Stvarno imam jak zeludac, ali mi se isti okrene za 360 stepeni kada vidim neciji san npr. soma od 70 kg kako mu visi u avliji.
Ja bi se sada iz ovih stopa odrekao karbona za lijeskov stap i banjalucko kolo, kutiju opatije i 2 kasike ajncerice par kovanica i kantu jupola kukuruza (bosanca) :wink:

Deja vu ! :wink:

Lovio jedan covjek ribu
lovio, lovio cijeli dan
pa ulovio ribicu zlatnu
pa ulovio ribarski san

pusti mi kaze riba mala
ispunicu ti jednu zelju
provedi zivot k'o niko tvoj
u pravoj sreci i veselju

zar samo jednu?
ribar pita,
dosad je uvjek bilo tri
kakva su ovo dosla vremena?
mozda i nisi zlatna ti!

vremena ova kakva su da su
sta tebe briga
reci zelju -
provedi zivot k'o niko tvoj
u pravoj sreci i veselju

e kad je tako,
kad si takva
idi nek te drugi hvata
ja nisam covjek od jedne zelje
(i) pusticu te iz inata
slika

Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Losos

Post Postao/la Clavis » 15 stu 2012, 13:20

To Vajti neki ribar piso' :D

Nego što ti kažeš, šut ba, romantika. Svake godine čekam adžu da dođe iz Swe, dedin mladji buraz, donese materijala, priča mi dogodovštine o ribarenju u 50 tim 60tim, on ko klinac hodo uz dedu, šlepo se za štap da i on malo maše. Stari mi nije zagotivio mahanje, nadero se opanaka, hodajući da iskupi "pribor", u jedno selo po grahorastog horoza, u drugu mahalu po repne dlake od zekana (bijeli konj), pa sve to saleti da dedo moze u ribu. Umjesto grahorastog donio medastog, bilo mu blize, pa dobio "obrazac" sa lijeve strane i moro ponovo ić. Zato se zamangupio, pa donio za vrijeme studentovanja po Banja luci, štap i rolu DAM, i opleo leptirom i wasser kuglom, tako da sad ja adžom, iskupljam to, rekonstruišem ljeskovak, da probam kako se to nekad radilo. Jer kako vele, ne znas gdje ćeš ako ne znaš odakle si pošao. Iduće ljeto, bez ribarica,wet wading, bos po kanjonu...

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Losos

Post Postao/la tommylee » 16 stu 2012, 15:48

Clavis druže interesantno bi bilo da rekonstruišeš kanđžijanje!
Vidim da na jednom drugom fly forumu (i ti si tamo) je u toku nabavka Tenkara opreme a to je poprilično slično kao ova Bosanska tehnika!

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Losos

Post Postao/la zlaja » 16 stu 2012, 18:21

De molim vas da otvorite temu i savjete kako to sve pripremiti,hoću i ja da pristavim ljeskov štap na sušenje, hajd Clavis ne bilo ti zapoviđeno .

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Losos

Post Postao/la angler » 17 stu 2012, 06:20

Pridruzujem se zeljama <jelmekotrazio> :grin:

Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Losos

Post Postao/la Clavis » 17 stu 2012, 12:55

"Ono" tamo me je i potaklo, ta nismo mi samo wasser kuglaši, i repa bez korijena. Hoću da imam ono u šta je Skues bleno' u Jajcu :)

Helem, otvaramo thread u musicarenju da ne zachatavamo Lososa :)

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Losos

Post Postao/la rusko » 17 stu 2012, 19:22

Danas sam cijeli dan proveo gledajuci ribe... Puna rijeka morska pastrmke pa sam uzivao gledajuci ih kako se igraju...

A sad da vidim kako vam je oko istrenirano... Da li vidite ribe na ovom snimku:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=6M1Fj3MAx5E&hd=1[/youtube]

P.S. koristite full screan... i gledajte priobalni dio... na 2.00 cete primjetiti jedan juris, a jedna veca riba je skoro cijelo vrijeme u podrucju lijevo od jurisa...

Evo jos jedan:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=BiK-GO-8pz4&hd=1[/youtube]

Youtube malo pokvari kvalitet nakon konvertiranja, ali na 2-goj minuti se vidi jedna fina silueta... uzmite u obzir da snimam sa dvadesetak metara udaljenosti, pa ce vam biti jasnije koja je stvarna velicina ovih ribica ;-)
slika slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Mušičarenje po vrstama riba”