Jednodnevke (Ephemeroptera)

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Memo
EFFA instruktor
Postovi:194
Pridružen/a:09 vel 2010, 21:10
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Jednodnevke (Ephemeroptera)

Post Postao/la Memo » 25 ožu 2011, 21:18

Jeste to je Ephemera Danica 100 %. Obe slike su Nymfa . Ima larva i nymfa isto tijelo samo sto je Nymfa malo tamnija i ima izrazajnije oci dok su u larve gotovo neprimjetne i Larva nema ledznog preklopca ispod kojeg se skrivaju krila Majske leptirice inace za mene najljepseg vodenog insekta gledano iz ugla jednog Musicara.


Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jednodnevke (Ephemeroptera)

Post Postao/la Kovach » 25 ožu 2011, 23:35

Hvala Memo, drago mi je da ste potvrdili da se radi o Ephemera danici. Ovo će našoj Mairi mnogo značiti. Prekjuce kad smo pricali osjetio sam malu dozu razocarenja kod nje kad sam joj rekao podatke iz zadnje ribarstveno - gospodarske osnove radjene za podrucje Konjica, Jablanice i Mostara prema kojoj je Ephemera danica pronadjena samo ispod Salakovca, jer ako ne pronadje nimfu nece to onda biti njen istrazivacki rad. Nije bas bila odusevljena kad sam joj pokusao objasniti da je na citavom podrucju navedeno da su pronadjene nimfe iz roda Ephemera (danica i vulgata), ali nije navedeno striktno da li je Ephemera danica ili vulgata nego uopsteno navedeno samo iz kojeg roda. Malo ju je pokolebalo sto je u Jablanickom jezeru pronadjena samo Ephemera vulgata i to zamislite u zelucu suncanice.
E sad posto nece moci pronaci odrasli insekt Ephemera danice mora koristiti neku prikladniu sliku sa interneta ili iz necije zbirke. Ima jos jedan mali problemcic, a to je da sam joj ja dao nesto literature i mislim da joj nece biti dovoljno pa bih vas zamolio ako neko ima neki tekst ili link za stranicu gdje se moze naci nesto o Ephemera danici (gradja, razmnozavanje, ishrana ...) da ustupimo djevojci neka zavrsi ovaj seminarski rad. Za uzvrat ja cu se sa njom dogovoriti da mi ustupi rad nakon ocjenjivanja pa cu sve to lijepo postaviti ovdje da imamo kvalitetan tekst o Ephemera danici.

BISTRO!

Maira
Početnik
Postovi:7
Pridružen/a:21 ožu 2011, 16:04
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jednodnevke (Ephemeroptera)

Post Postao/la Maira » 26 ožu 2011, 16:14

pa dobro, koja je razlika između larve i Nymfe? ja sam mislila da je to isto..larva=nymfa... :? a memo znaci ti si 100% siguran da je danica, a ne vulgata? stvarno ne znam po cemu ih razlikovati? :? bas sam happy ako je danica <championvanja> <championvanja> ..i da naravno, ako neko ima dobrih linkova konkretno o Ephemeri danici neka posalje, jer uopsteno o redu Ephemeroptera imam dosta literature :grin:

Memo
EFFA instruktor
Postovi:194
Pridružen/a:09 vel 2010, 21:10
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jednodnevke (Ephemeroptera)

Post Postao/la Memo » 26 ožu 2011, 18:37

Vulgatu kao subimago nemam ,ali kao imago je dosta tamnija nego Danica .To sto si slikala su Nymfe Danica to mogu reci provjerio sam u knjizi koju imam identicne su kao tvoje sa slike .Probat cu Macro da uslikam pa ako prodze poslat cu .Knjiga je vezana za Musicarenje (na Njemackom jeziku).
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Jednodnevke (Ephemeroptera)

Post Postao/la angler » 26 ožu 2011, 21:06



Maira
Početnik
Postovi:7
Pridružen/a:21 ožu 2011, 16:04
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jednodnevke (Ephemeroptera)

Post Postao/la Maira » 28 ožu 2011, 21:21

naravno da moze pomoci...hvala vam ljudi na svemu... <championvanja>

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jednodnevke (Ephemeroptera)

Post Postao/la Kovach » 28 ožu 2011, 23:18

Ma sta ovo stavi u potpisu angler umalo ne razbih monitor. Sve kontam kako udje ova baja, a ne mogu je nikako dokuciti. <valjanjeodsmijeha>

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Jednodnevke (Ephemeroptera)

Post Postao/la angler » 29 ožu 2011, 03:29

Kovach je napisao/la:Ma sta ovo stavi u potpisu angler umalo ne razbih monitor. Sve kontam kako udje ova baja, a ne mogu je nikako dokuciti. <valjanjeodsmijeha>
:135: ja prvi put kad sam je vidio ganj'o misem da je zaustavim <valjanjeodsmijeha>

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jednodnevke (Ephemeroptera)

Post Postao/la montana » 29 ožu 2011, 04:29

Ja citam o "bubi" i ganjam ovu da je razlijepim po monitoru... jedva skontah da je to tema <valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Jednodnevke (Ephemeroptera)

Post Postao/la angler » 29 ožu 2011, 09:06

Vidi se da smo zreli za malo duzi godisnji odmor :135: <valjanjeodsmijeha>

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jednodnevke (Ephemeroptera)

Post Postao/la Kovach » 31 ožu 2011, 01:53

Balkanske martovke
(Ecdyonurus epeoridea, E. helveticus. E.venosus)


U prirodi, a i za mušičarenje, veoma važan dio familije Heptagenidae je rod Ecdyonurus. Kao i sve ostale članove familije, karakterišu ga robusno građena nimfa prilagođena za život u veoma brzoj i hladnoj vodi rijeka sa kamenitim dnom. Za entomološko i ribolovačko prepoznavanje najbitniji detalj je proširenje njenog prvog grudnog segmenta - pronotuma. Proširenje u obliku velike kragne iza široke glave je karakteristika po kojoj ćete prepoznati sve pripadnike ovog roda. Na prostorima Balkana identifikovano ih je dvanaestak.
Nimfa je vertebralno spljoštena kako bi pružala što manji otpor brzim strujanjima vode u kojima živi. Iza velike glave slijedi akvadinamično tijelo sa tri para nogu na grudima i abdomenom. Na kraju abdomena su tri široko razmaknute repne resice. Po svojoj veličini spadaju među najveće nimfe jednodnevki i kao takve su odličan i lako dostupan izvor energije za sve vrste riba a pogotovo pastrmke.
slika
Nimfa Ecdynurus sp.

Vrste roda Ecdyonurus nalazimo kraj rijeka i u ribljim želucima od marta do oktobra. Njihovu zastupljenost u cijeloj sezoni prikazaćemo na primjerima vrsta Ecdyonurus epeoridea, E. helveticus i E. venosus. Sve tri vrste obilježavaju po jedan period mušičarske sezone a po veoma sličnim osobinama dozvoljavaju nam da i u praksi tri puta ponavljamo identične ribolovačke zahvate sa gotovo istim imitacijama. Radi boljeg prikaza sličnosti sve faze u njihovom razvoju predstavljene su fotografijama različitih vrsta Ecdyonurus rodova, epeoridea nimfe, venosus subimaga i helveticus imaga.
Budući da se Ecdyonurus epeoridea javlja u rano proljeće i svojim crvenkasto- braon nijansama tijela nimfe omogućava odlično korištenje vještackih nimfi Zečje Uho (Gold Ribbed Hare's Ear) i Martovka (March Brown Nymph) a uz to veoma podsjeća na, često, ne tako brojne, nimfe Rhitrogena roda, možda bi mogao zaslužiti ime Balkanska Martovka.
slika
Gold Ribbed Hare's Ear
slika
March brown nymph
25 milimetara duge nimfe koje su ribama dostupne od prvih bistrih proljećnih voda a potpuno dozrijevaju krajem aprila i u prvoj polovini maja pružaju odličnu priliku za lov velikim imitacijama nimfi i pri dnu i u vodenoj masi. Rojenje Ecdyonurus epeoridea događa se za toplih prijepodneva u repovima brzaka. Karakterističan znak riblje aktivnosti u lovu nimfi je kuvanje vode. Pastrmka pušta velike i spore nimfe da stignu bliže površini kako bi ih u uslovima velikih i često ne baš bistrih voda lakše uočavala. Ovakvu pogodnost vizuelnog otkrivanja ribolovci moraju iskoristiti za takozvano ciljano nimfarenje. Nimfa se ubacuje u vodu dovoljno daleko uzvodno od mjesta javljanja ribe da bi potonula gotovo do dna a zatim bila izvučena ka površini baš u vidnom polju aktivne ribe. Pomenuti znaci će pomoći da lokalizujete ribe i da lakše odaberete imitacije kojima ćete pecati.
slika
Subimago Ecdynurus venosus

Nimfe vrste Ecdyonurus helveticus se roje penjući se uz stjenje i bilje pa su manje izložene pogledu i napadu riba a samim tim prestaje potreba za imitiranjem te faze njihovog žlvota. I pored toga njihova subimaga su mušičarski interesantna jer dobar broj nakon prvog nesigurnog polijetanja završi na površini vode. Vrijeme pojave Ecdyonurus helveticus-a su ljetni mjeseci jul i avgust.

Ecdyonurus venosus nimfe su mramorno prošaranog tjela, žuto- zelene boje, roje se u vodenom toku pa bi najrealnije rješenje za lov u vrijeme kad su one aktuelne bile nimfe Gold Ribbed Hare's Ear, March Brown Nymph i March Brown Spider kao i sve slične kreacije maslinastih tonova. Vrijeme njihovog javljanja su mjeseci avgust i septembar.
slika
March brown spider

slika
Imago Ecdyonurus helveticus
Nakon izlaska ili padanja krupnog subimaga na površinu sve je jasnije i vidljivije. Pastrmka će rado sustići tromog insekta na površini iako je masa vode još puna nimfi. Zato u lovu možete koristiti i plivajuće imitacije subimago faze kao i nimfe i vlažne imitacije tik ispod površine. Vlažne imitacije nalaze svoje opravdanje i u dobrom broju jedinki koje ne stignu da se izroje ili ih izrojene potopi uzburkana voda. U otežanim vremenskim uslovima ili na nemirnijoj vodi neki od subimaga se teže osiobađaju nimfalne košuljice pa je korištenje većih imitacija tipa Sparcle Dun jedno od boljih rješenja. Za subimaga koja plutaju, u svim djelovima sezone odlična je Gold Ribbed Hare's Ear Emerger, legendarna plivajuća Martovka (March Brown Dry) ili CDC imitacije subimago faze jednodnevki u odgovarajućoj veličini i boji tjela.
slika
Sparcle dun
slika
Gold Ribbed Hare's Ear Emerger
slika
March Brown Dry
Zbog razlika u boji tjela subimaga, od gotovo crvene kod Ecdyonurus epeorideae do maslinsto braon kod Ecdyonurus helveticusa i venosusa, postoje odstupanja i u boji tjela imitacija. Zajednička im je neprozirnost krila i njihova prošaranost koja je kod Ecdyonurusa veoma izražena a tradicionalno se imitira segmentima krilnih pera jarebica ili fazana. Obojenost krila kreće se od sivoplave kod epeorideae do maslinasto braon boje kod venosusa.
slika
Imago Ecdyonurus ps.
Jedinke Ecdyonurus subimaga koje odlete u sigurnost vegetacije presvlače se još jednom i pred veče počinju svoj let i sparivanja. Tjela imaga sada su tanja, a repne rese dvostruko duze od njega. Krila su staklasto prozirna sa gušćom ožiljenošću na prednjim rubovima. Mužjaci lete u manjim grupama kraj vode gdje čekaju pojavu neke od ženki. Nakon sparivanja ženke svih pominjanih vrsta lebdenjem nad i dodirivanjem površine zatkom svog tjela polažu oplođena jajašca. Taj momenat i kasnije plutanje uginulih ženki imitiraju se plivajućim imitacijama poput Fazanovog repa, Quill Gordon i Parachute Brown.
slika
Fazanov rep
slika
Quill gordon
slika
Parachute brown
Tehnika lova je nabacivanje plivajućih imitacija na mjesta gdje primjetimo tragove laganog hranjenja mrtvim insektima i njihovo praćenje do napada ribe.
Rezime lova i imitiranja bio bi sljedeci. U vrijeme najveće dostupnosti nimfi i početka njihovog rojenja težim priborom lovi se od dna do površine imitacijama poput Zečijeg Uva i Martovke. Najbolji rezultati postižu se u aprilu, maju i septembru.
Lov imitacijama subimaga vezan je za situacije kad se na vodi sreću subimaga Ecdyonurusa. Maj, prva polovina juna i septembar pravo su vrijeme za to.
Imitacije: Martovka, CDC Zecije Uvo, Sparkle Dun, No-Hackle i Parachute imitacije u tamnomaslinastoj i boji rđe.
Lov imitacijama zrelih jedinki neophodan je u danima masovnijih rojenja za vrijeme i poslije večernjeg polaganja jaja na površinu vode. Quill Gordon i plivajući Fazanov Rep su imitacije za uspješno pecanje pastrmke u tim uslovima.

Iz knjige "Znakovi na vodi"


Evo još jedne jednodnevke koja se javlja u ovo doba, a "provlači" se kroz čitavu sezonu. Tu su i njene imitacije.

BISTRO!

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jednodnevke (Ephemeroptera)

Post Postao/la montana » 02 tra 2011, 07:54

Evo malo iz ugla pastrmke

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=4UjlT7fqJ1s[/youtube]
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jednodnevke (Ephemeroptera)

Post Postao/la Kovach » 03 tra 2011, 01:01

Monty druze, odlican video.

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jednodnevke (Ephemeroptera)

Post Postao/la montana » 03 tra 2011, 06:19

Imaju kompletan DVD svih baja i stadija, snimljeno na isti nacin...

I ja sam se odusevio, posebno kako blizu snimaju baje, a pastrmka pored radi neometano...
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

mairaaa
Početnik
Postovi:6
Pridružen/a:12 svi 2011, 16:08
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jednodnevke (Ephemeroptera)

Post Postao/la mairaaa » 13 svi 2011, 19:27

slika

s obzirom da ste vi svi strucnjci sto se musicarenja tice, zamolila bih vas da malo bolje pogledate ove fotografije sto sam napravila. ne znam da li se ovdje radi o Ephemeri danici, jer ova jedna vrsta - tacnije druga po redu na slici mi se razlikuje od ovih ostalih. Evo na ovoj slici sama ona:

slika

a evo kako igledaju ostale:

slika

...sta misite da li se radi o spolnom dimorfizmu - jedna muska a druga zenka jednika..ili je mozda Ephemera vulgata jedna od njih??? :shock: gledala sam slike na intrnetu- meni su identicne, ne znam po cemu ih razlikovati :shock:

slika

evo ove sto sam zadnje stavila su te "ISTE" iako i kod njih ima nekih malih razlika...??
i evo jos jednom sve zajeedno...ova posljednja u redu je ta "drugacija!". :?

slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Entomologija”