Jednodnevke (Ephemeroptera)

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Jednodnevke (Ephemeroptera)

Post Postao/la Kovach » 13 svi 2011, 23:45

pozdrav maira! Razlika izmedju muzjaka i zenke ephemera danice iste starosti je u velicini. Zenka je veca od muzjaka, a muzjak je i malo bljedji. Ako se ne varam ovdje se radi o zenki koja ima tamnija ledja jer je pred presvlacenje i pojavu krila. Ali, za svaki slucaj sacekaj jos misljenje starijih i iskusnijih kolega da budes sigurna.


mairaaa
Početnik
Postovi:6
Pridružen/a:12 svi 2011, 16:08
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jednodnevke (Ephemeroptera)

Post Postao/la mairaaa » 15 svi 2011, 11:05

ok...hvala..nadam se da ce jos neko odg. :grin:

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jednodnevke (Ephemeroptera)

Post Postao/la rusko » 15 svi 2011, 18:48

Mairaa... kao prvo zelim ti dobrodoslicu na forum i zahvaljujem ti se u ime svih nas jer si podijelila ove sjajne fotografije sa nama... nadam se da ces nas i u buducnosti obogacivati sa slicnim motivima!

Sto se tice larve sa tamnim ledjima, i to je ephemeroptera... u pravu je Kovach, a ako je u pitanju i isti spol (mozda se on i zagledao <valjanjeodsmijeha> , ne ljuti se Kovach ;-) ), onda je to samo varijacija... varijacije su inace veoma ceste, npr. u mojim krajevima (juzna Svedska) Ephermotere u odraslom dobu su tamno smedje, gotovo crne, dok su sjevernije sve blijedje i blijedje i idu gotovo prema zutoj boji.

Posto je svaki segment tijela identican sa ostalima, u pitanju je samo varijacija u boji a to ti je nesto kao i kod nas ljudi.. neki su plavi sa plavim ocima a neki nisu...
slika slika

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jednodnevke (Ephemeroptera)

Post Postao/la Kovach » 16 svi 2011, 00:41

Ma nisam se bas podvirivao rusko jarane to ja samo pretpostavljam <valjanjeodsmijeha> . Znam da moze biti varijacija s obzirom na staniste, ali nekako u prvi mah mi na pameti da su skoro pred rojenje pa tako i napisah. Ma ko bi se svugdje zagledao moj jarane :456: <valjanjeodsmijeha>

mairaaa
Početnik
Postovi:6
Pridružen/a:12 svi 2011, 16:08
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jednodnevke (Ephemeroptera)

Post Postao/la mairaaa » 16 svi 2011, 17:54

hvala rusko, bolje vas nasla i ja se nadam da cu vas obogacivati sa slicnim motivima <flag> dobro..hajde evo recimo da je u pitanju varijacija, al kako ako sam ih nasla na istom stanistu tj. u istoj rijeci na istom mjestu...i postoji li neki karakter, odlika ili bilo šta kako mogu razlikovati mušku od ženske jedinke u stadiju nymfe a Boga mi i u adultnom stadiju? i jos jedno pitanje...da li je po vasem misljenu ovo Ephemera danica na slici ili Ephemera vulgata ????? :)


Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jednodnevke (Ephemeroptera)

Post Postao/la Kovach » 16 svi 2011, 20:39

maira, ove cetiri su danice koliko vidim sa slike, a na prvoj slici skroz desno, sto se ne vidi kompletna cini mi se da je vulgata. To je koliko vidim sa slika i prema mom misljenju i skromnom znanju kojim raspolazem o ovi "bajama". <jelmekotrazio>

Razlike muzjak i zenka danice
Kovach je napisao/la:pozdrav maira! Razlika izmedju muzjaka i zenke ephemera danice iste starosti je u velicini. Zenka je veca od muzjaka, a muzjak je i malo bljedji.

Memo
EFFA instruktor
Postovi:194
Pridružen/a:09 vel 2010, 21:10
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jednodnevke (Ephemeroptera)

Post Postao/la Memo » 16 svi 2011, 21:49

To su larve Vulgate zadnja slika (prve tri su muzjaci ,zadnja je zenka) zenka u biti ima duze tijelo ,a kraci rep. Mozes je razlikovati po izrazenim smedzeim zarezima na segmentima to nema kod Danice samo male crtice .Vulgata je manja od Danice.

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jednodnevke (Ephemeroptera)

Post Postao/la Kovach » 16 svi 2011, 23:00

Hvala Memo! Mene buni sto sam na slikama kolekcije Cyrill Benetta vidio da vulgata (koliko se vidi) ima jedan par nogica kod treceg clanka, a danica dva para. Interesuje me jos ovo na istim slikama danica ima izrazena samo tri clanka i iza treceg clanka ima taj "dlakavi dio" na kojem su linije http://www.freshwaterlife.org/imagearch ... temId=4668, a kod vulgate se vidi izrazenih 9 clanaka na kojima su iza "dlakavog dijela" zarezi http://www.freshwaterlife.org/imagearch ... temId=4684. Da li se radi o razlicitom uzrastu, spolu ili su te odlike presudne za raspoznavanje danice i vulgate, osim ove sto si naveo. Iskreno, ja sam donio zakljucak na osnovu navedenih razlika koje uocih, pa me interesuje da li je to pravilo ili se radi samo o razlicitom uzrastu, spolu ili nekoj od varijacija druge vrste. Sad vidim da pored osnovnih odlika (velicine, boje, oblika tjela i vremena rojenja) treba obratiti veliku paznju i na detalje da bi se sa sigurnoscu razlikovale.

Memo
EFFA instruktor
Postovi:194
Pridružen/a:09 vel 2010, 21:10
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jednodnevke (Ephemeroptera)

Post Postao/la Memo » 17 svi 2011, 19:59

Muski primjerci Vulgate narastu duzine tijela izmedzu 15 do 21 mm bez repa sa repom su oko 30 do 35 mm,dok su zenke nesto duzeg tijela 17-24 mm ali su im kraci repovi (isperci) tako da ukupna duzina kod zenki doseze od 22 do 27 mm. prednja duzina krila muzjaka iznosi 15-17 mm kod zenke 18-23 mm .Te dlacice su traheje na koje larva dise. Kao sto se vidi na slici Vulgata ima uocljive mrlje (zareze) na segmentima dok su kod Danice samo crtice po tome se mogu lako razlikovat , a vulgata ima vise segmenata nego Majska muha i manja je u svakom slucaju od Majske (danice ) muhe.

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jednodnevke (Ephemeroptera)

Post Postao/la Kovach » 17 svi 2011, 22:24

Hvala Memo za ovako iscrpan odgovor. Upravo broj tih segmenata me i zbunio pa sam mislio da se ovdje radi o danici, a na ove zareze nisam bas obracao paznju jer sam mislio da i tu moze doci do manjih odstupanja s obzirom na podneblje gdje boravi. Dakle ipak je to glavna razlika i najlaksi nacin njihovog raspoznavanja.

mairaaa
Početnik
Postovi:6
Pridružen/a:12 svi 2011, 16:08
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jednodnevke (Ephemeroptera)

Post Postao/la mairaaa » 18 svi 2011, 00:25

ok..hvala memo..izgleda da cu biti prinudjena mijenjati temu seminarskog rada...samo me cudi kako ovaj put nisam nasla ni jednu danicu, a onda kad sam prvi put isla i stavila one fotografije, bila je danica..steta.. :? hvala u svakom slucaju, a ja cu postaviti jos footografija kad uslikam da uporedite i procjenite... :)

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jednodnevke (Ephemeroptera)

Post Postao/la Kovach » 18 svi 2011, 23:40

maira nemoj odmah odustajati. Potrazi malo i ispod Luga u Neretvi, ako nemozes sama zamoli nekog od kolega ribolovaca ( Luzani Enis Krecinic, Halebic Ibrahim-Faber, Halebic Salem-Cala, Hadzija). Ako ne poznas nikog od njih javi mi se pokusacu ja nesto pronaci. Najlakse i najpristupacnije ti je na Vignju sa druge strane (Podbreske) imas fin put, a i teren je fin oko vode. Pokusaj i na drugim mjestima (uzvodno ili nizvodno) gdje si nasla onu prvu. Takodje u Grabovici ispod mosta kuda se ide prema Divoj Grabovici imas pristup do vode pa pokusaj.

mairaaa
Početnik
Postovi:6
Pridružen/a:12 svi 2011, 16:08
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jednodnevke (Ephemeroptera)

Post Postao/la mairaaa » 20 svi 2011, 00:22

ma nije problem..vec sam promjenila temu..(jer sam se odlucila bas za sanicu, tako da ostajem na tom stanistu..)..evo danas sam opet isla i evo sta sam pronasla..
mislim da su ovo "košuljice" koje ostaju nakon presvlacenja..odnosno transformacije..??
slika

a ovo je danica jel?? (subimago ili imago??)
slika slika

ovu nisam mogla dobro uslikati..sva mi se poremetila..ali cini mi se da nije ista kao prethodna..?? a ovo je krilo od nje..OD OVE.
slika slika

ovo pretpostavljam nisu niti dania niti vulgata..jer imaju samo dva cerka (nastavka na zadnjem segmentu stomaka)..
slika slika

a ovo...danica ii vulgata ili ima i jedne i druge?
slika slika

Memo
EFFA instruktor
Postovi:194
Pridružen/a:09 vel 2010, 21:10
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jednodnevke (Ephemeroptera)

Post Postao/la Memo » 23 svi 2011, 19:46

Pozdrav Maira ja sam preko vikenda bio u BiH na Plivi EFFA miting danas sam se vratio u Austriu .Ja nisam Entomolog pa ti ne mogu sa 100% sa sigurnosti reci sta je sta ,koliko ja znam Vulgata je obicno dosta tamna .Ako ti sta moze pomoci obicno Vulgate se nalaze u sporijim rijekama i jezerima sa malo toplijom vodom nego gdje prebiva Danica,vi znate sigurno gdje ste pronasli te larve pa prostudirajte.Jos nesto ako je od koristi Danica se roji na dosta vecoj visini nego Vulgata, na vrhovima Borova primjera radi na visini i do 100 m dok se Vulgata roji u nizin (livadama) i priobalju .Sad ce ubrzo poceti rojenja (ako vec nisu) pa ako imas vremena obrati paznju na to.Vulgata kod nas ima rojena od pocetka juna do kraja jula,u Engleskoj je nesto duze do polovine ili kraja avgusta.U svakom slucaju ako vidis Majsku muhu ciglaste boje sto mi ribari kazemo trebala bi biti Vulgata krila su joj tamnija nego u danice.Ja jos jednom naglasavam da nisam Entomolog pa tako ovo sto pisem je iz mojih zapazanja i neki citanja iz knjiga.

mairaaa
Početnik
Postovi:6
Pridružen/a:12 svi 2011, 16:08
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jednodnevke (Ephemeroptera)

Post Postao/la mairaaa » 29 svi 2011, 22:38

OK---HVALA...ove larve i jesam pronasla na mjestima gdje voda ne tece brzo..pa i mislim da je vulgata..u svakom slucaju seminarski je zavrsen napokon, i predala sam ga..sada cekam rezultate,... pozz.. <flag>

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Entomologija”