Vlazne musice

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Odgovori
Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:
Re: Vlazne musice

Post Postao/la tommylee » 16 srp 2015, 08:47

Baš neki dan komentarišem moje muve,bio mi jaran u gostima pa prebira,i kažem da me je kočijaš potpuno razočarao kao muva.Ribe ga kod mene skoro pa ignorišu.
Zašto je to tako ja neznam!?!


Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Vlazne musice

Post Postao/la Kovach » 17 srp 2015, 03:34

Kraljevski kocijas je sasvim druga prica. Njega i profesora uvijek imam u kutiji i dobar se pokazao kako na kljena tako i na pjegavu. On je stvarno muha za pohvalu.

Evo sta Jovan Petrovic u knjizi "Lov pastrmke i lipljana" kaze za kocijasa: "Ova musica kao fantasticna sa uspehom se koristi tokom JUNA meseca, a kao mamac je vrlo korisna jer pokazuje u svim vodama odlican uspeh. Medjutim ona je isto tako dobra i za sumrak, jer sa svojim belim krilima i odsjajem tela zamenjuje i belog moljca i mlinara. U kolekciji je treba obavezno imati."
Ali ima jedna mala razlika u odnosu na tvoju drug. Njegova varijanta kocijasa ima kao rep na pocetku namotanu zlatnu lametu prije pauna.

Pored kraljevskog ima i kalifornijski kocijas koji je jako slican kraljevskom sa razlikom da umjesto crvene svile ide oranz svila preko sredine, na rep umjesto tri isperka pera fazana idu tri isperka pera od zlatnog fazana, a umjesto crvenih nogica idu oranz nogice od farbanog oranz pjetla.
Za njega kaze ovako :"Upotreba kao i za ostale kocijase medjutim sa ovom specificno americkom musicom sam sa velikim uspehom pecao onda kada je riba odbijala sve ostale musice. Verovatno joj ova lici na nesto cime treba da se zaigra ili iz radoznalosti uzima."


Sta je jos interesantno da gospodin Petrovic predlaze da se sve tri verzije prave na udicama velicine od #6 do #12 (a ja ih znam namotati na "16 :mrgreen: )!

Eto drug nadam se da sam ti malo pomogao oko dileme za kocijase, a posebno ovog prvog.

BISTRO!

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Vlazne musice

Post Postao/la tommylee » 17 srp 2015, 09:13

Hvala na iscrpnom objašnjenju no ja sam probao razne varijante i veličine.Lipljne ih jednostavno ignoriše uopšte ga ne zanima.
U toku sam (smo) razrade nekih emerđžera i nijansi koje su nam se pokazale zahvalnim.
Na prvi pogled ništa nalik nema ali lipljena asocira na neki njemu omiljeni zalogaj.

Mušice sa tjelom boje rđe (rusty) su se pokazale kod nas dobre.
Od svih mušica neka prelazna faza kao emerđžer mu je omiljena.

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Vlazne musice

Post Postao/la angler » 17 srp 2015, 20:04

Nesto iz mojih davnih zabiljeski i saznanja dok internet nije cvjetao kao sad vec sam ganjao vecinom casopise i knjige.

Predpostavlja se da je Kočijaš nastao 1815. godine te se i danas koristi sa velikim uspjehom. Tom Boswort je tvorac ove izuzetne mušice, a bio je u službi kao kočijaš kod tri britanska vladara (Džordž IV, Vilijam IV i kraljice Viktorije). Za razliku od današnje verzije, kod prvog Kočijaša su se noge pravile od pera riđe kokoške i karakteristika mu je da je tip vlažne mušice mada se pravi i u suhim verzijama. Možemo je zvati univerzalna mušica jer ne imitira ni jednu određenu vrstu insekta ili imitira više vrsta. Već 1870. godine H.R. Francis pravi “Kočijasa sa olovnim (sivim) krilima” koji je dosta manje poznat i koji se znatno manje upotrebljava ali je i on veoma uspješan. Takođe se smatra da sve mušice kod kojih se tijelo pravi od paunovog pera su ustvari neka verzija Kočijaša.

Petrovic je dodao rep originalu mada generalno sve baje koje se prave od paunovog pera nazivaju nekom vrstom Kocijasa.

Kraljevski kočijaš se pravi u više verzija, kao vlažna, suha i kao strimer s tim sto su krila kod strimera od jareče brade. Takođe postoji Kalifornijski kočijaš kod kojeg se umjesto crvene svile na sredini tijela stavlja narandjasta svilai mlavski kočijaš sa zutom svilom.
Kraljevsko kočijas je nastao 1878. godine, a njen autor je izvjesni John Haily. Ime joj je dao L.C. Orvis, brat Charlesa Orvisa, osnivača poznate istoimene firme. Prve zapise o Kraljevskom kočijašu sačinila je kćerka C. Orvisa, Mary Orvis Marbury u svojoj knjizi: “Favourite flies and their histories”. Kraljevski Kočijaš se u početku koristila na jezerima da bi se nakon toga poćeo praviti u verziji strimera koji umjesto bijelih krila od patkovog pera stavlja bijela jareća brada. Veoma dobro se pokazao u lovu kalifornijske pastrmke, a i dosta atraktivnije izgleda od “občnog” Kočijaša.

Licno imam lijepa iskustva sa kraljevskim kocijasem i to na lipljena.

Generalno za sve baje pravljene od paunovog pera vazi da je najproduktivnije ono pero koje "zanosi" na bakarny boju. Cisto zeleno su se pokazale dosta slabije. Upravo ovo sta Tommy kaze.
Jedna od slicnih kraljevskom je "Hardy-jev favorit". Krilima se moze igrati ali tijelo neka je porebljeno jarkom crvenom.

Kako Kovac rece...samo na udici 16....isti sam :) Neki je prirucni rep. Nemadoh zlatnog fazana.
Ova srednja sa crvenim dupetom je neka moja egzibicija koja se odlicno pokazala za klijena ali je odlicna sa CDC krilima.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Vlazne musice

Post Postao/la angler » 17 srp 2015, 20:38

Kad smo kod vlaznih evo par baja koje su se nekad davno koristile na Plivi po opisu cika...

"George Edward McKenzie Skues-a (1858 – 1949), londonskog advokata kojeg nazivaju “ocem lova na nimfu”, jednog od najvećih autora knjiga o mušičarenju. Skues je pisao o svom boravaku u Bosni na obalama Plive septembra 1897 godine gdje se susretao sa mušičarima tih krajeva i načinom na koji oni love lipljena i pastrmku.

Po mom skromnom misljenju te baje bi izgledale ovako, a pravio sam ih samo sa cakijom bez stege da osjetim kako izgleda napraviti baju bez alata.

I naravno nikad ih nisam umocio :(
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.


Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Vlazne musice

Post Postao/la tommylee » 31 ožu 2016, 10:48

Početak sezone pa smišljam nove prevare,
slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Vlazne musice

Post Postao/la angler » 01 tra 2016, 04:39

Interesantna. Lici mi za predvece odlicna baja. Volim sive perke.

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Vlazne musice

Post Postao/la tommylee » 01 tra 2016, 15:07

Kako je ugrijalo počeće ljetnje muve da se roje.ova muva treba da imitira Bibio fly.Prve mušice koje će s epojaviti na vodi.Mada sma danas snimio par muva ali nisam stigao da vidim šta je.

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Mušice”