umjetne mušice

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
dado beg
Početnik
Postovi:16
Pridružen/a:05 ožu 2008, 13:31
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
umjetne mušice

Post Postao/la dado beg » 06 ožu 2008, 16:35

bistro.interesuje me šta znači cdc pero i kako se koristi za izradu krila.


Avatar
svirac
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:02 kol 2006, 16:26
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: umjetne mušice

Post Postao/la svirac » 07 ožu 2008, 14:52

CDC ili Cul de Canard je lojno pero patke koje se koristi za izradu plivajucih musica. Detalje oko izrade ce ti objasniti neko od kolega musicara sa foruma.

Pozdrav
"Ima u bosanskim riječicama i potocima jedna naročita vrsta pastrmke, velika, posve crna po leđima, sa dvije-tri krupne crvene pjege.To je neobično proždrljiva, ali i neobično lukava i brza riba koja leti kao obnevidjela na udicu u vještoj ruci, ali je nedostižna, čak i nevidljiva za onoga ko nije vješt tim vodama i toj vrsti ribe."
(Ivo Andrić,"Priča o vezirovom slonu")

Ada5
Početnik
Postovi:4
Pridružen/a:22 ožu 2008, 21:21
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: umjetne mušice

Post Postao/la Ada5 » 23 ožu 2008, 12:33

CDC pero se moze koristiti i za podvodne muhe jer ono danas maltene postoji u svim bojama. Marc Petitjean je izumio jednu jako
dobru alatku "Magic Tool" za vezanje cdc pera. Takode je izdao i DVD na kojem slijedi tehnika vezanja musica od cdc pera.

Ovdje mozes pogledati detaljnije a imaju i po neki isjecci: http://www.petitjean.ch/eng/MagicTool/howToUseIt.asp

Bistro!

ruburzli
Početnik
Postovi:1
Pridružen/a:03 svi 2008, 16:49
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: umjetne mušice

Post Postao/la ruburzli » 03 svi 2008, 21:12

cdc pero je ponekad svemocno, jer se jedino s njim moze postici situacija da mozemo umjetnu musicu servirati kao da je prirodna,kad je to potrebno.Uzadnje vrijeme ja radim dabing od odrezanih ostataka cdc pera i dobro se ponasa do prvog ulova,jer ga tad ne mogu brzo i dobro osusiti pa se zbog toga mora musica cesto mijenjati. Bistro i prihvati izazov.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: umjetne mušice

Post Postao/la rusko » 02 pro 2009, 15:17

najbitnija osobina CDC (cul de canard) pera je sto daju musici plovnost, posebno ako se tretira i sa CDC mazivom/uljem...
Iako se namoci, opet ostaje na povrsini znatno duze nego neki drugi materijali. Jako je pogodna za izradu krila jer su joj niti pera veoma tanki, mekani ali ipak se drze ravno, tako da omogucuju i vecu prolaznost i reflekciju svjetlosti kroz njih sto daje efekat pravog krilca.

Medjutim iako se najcesce koristi za suhe musice moze se naravno koristiti i za nimfe i "buzzers" (kako se to kaze na nasem?). Ako se koristi za musice koje rade nesto ispod povrsine, onda CdC pera daju realistican izgled kretanja insekta jer se ne "slijepe" uz tijelo musice a ipak su kao sto sam vec rekao znatno tanja i omogucuju nam koristenje manjih udica.

Moze se koristiti za rep, kao dubbing, najcesce za krila ali i kao hackel (ni to neznam kako se kaze na nasem - za nogice)...

kod rada sa krilima, zavisi od kako zelis da stoje... klasicno je da uzmes jedno ili vise pera odgovarajuce duzine , uvezes ih na njihovom najdebljem djelusa dva blaga prebacaja i onda polako vuces unazad dok ne dodjes na zadovoljavajucu duzinu. Onda ih poslije mozes podici sa par zamotaja oko samih pera, na spoju pera i ledja udice..

Ovako nesto:
slika

Drugi nacin je pravljenje "balona", a to ide tako sto uzmes dva malo duza pera iste duzine, poklopis ih jedan uz drugog, uvezes donji dio pera sa jednim ili dva blaga prebacaja, povuces skroz dok ne dodjes do vrha pera, i ucvrstis sa jos dva prebacaja koncem... zatim savijes, odnosno preklopis taj donji dio pera i njih dva put blago pricvrstis na isto mjesto kao i vrhove, a da ti ostane vecina pera okrenuta nazad prema zaobljenju udice, ubacis dubing iglu u "procjep" - sredinu i lagano povuces i formiras jedan mali tunel - tako da das krilu izgled loptice, onda ucvrstis pero i otkines visak...
Izgleda ovako:

slika

Ako zelis savjete kako konkretno upotrebljavati CDC pri ovim razlicitim momentima javi, pa cu dopisati... kad nadjem vremena svezacu koju, pa cu slikati redosljed i postaviti negdje na forumu.
slika slika


sinisad
Početnik
Postovi:5
Pridružen/a:04 sij 2010, 11:21
Lokacija:Travnik-Sarajevo
Kontakt:

Re: umjetne mušice

Post Postao/la sinisad » 04 sij 2010, 14:23

ukoliko poznajes malo engleskog na ovom sajtu sam skinuo jednu knjigu o vezanju musica..

http://www.visit-bih.com/travel/hr/down ... bolov.html

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: umjetne mušice

Post Postao/la rusko » 04 sij 2010, 17:23

kako treba skidati one fajlove sa stranice?

sta god da kliknem nista se ne desava...
slika slika

sinisad
Početnik
Postovi:5
Pridružen/a:04 sij 2010, 11:21
Lokacija:Travnik-Sarajevo
Kontakt:

Re: umjetne mušice

Post Postao/la sinisad » 05 sij 2010, 14:26

treba se registrovat..i meni nije bilo jasno...kao registrovan član imaš pravo downloada

sinisad
Početnik
Postovi:5
Pridružen/a:04 sij 2010, 11:21
Lokacija:Travnik-Sarajevo
Kontakt:

Re: umjetne mušice

Post Postao/la sinisad » 05 sij 2010, 14:29

ona knjiga o vezanju je boli glava, predobra je..i one druge su super...je velika...oko 150 mb al ima mnogo slika ,vjerovtno za to..

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: umjetne mušice

Post Postao/la rusko » 05 sij 2010, 16:37

Uspjelo je... do registracije je...

onu "bibliju" za musice imam, i stvarno odlicna je...

zanimaju me ostale tri, njih nisam do sada vidio.
slika slika

sinisad
Početnik
Postovi:5
Pridružen/a:04 sij 2010, 11:21
Lokacija:Travnik-Sarajevo
Kontakt:

Re: umjetne mušice

Post Postao/la sinisad » 06 sij 2010, 15:06

pa ...sta da ti kazem za knjigu ..osim morasš pročitati...

od autora do autora..svaki ima svoje vidjenje i iskustva...a ti onda izberes sta ti odgovara i sta mislis da je ok..

u svakom slucaju to su već provjerena iskustva tako da nije na odmet...ja imam onu knjigu Tajne mušičarenja....to je dosta stara knjiga , ali je veoma poučna...

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: umjetne mušice

Post Postao/la senad » 07 sij 2010, 02:15

Siniša, dobro došao i hvala ti na knjigama, sve sam ih skinuo.
Vidim, ovo je tvoja stranica, i super je to što radiš, te ako ti šta može pomoći materijal sa "Bistro BiH", slobodno preuzmi što ti je interesantno.
Samo pazi za ove knjige, ne znam koliko ti je to pametno.Ipak, polako i kod nas kreće zaštita autorskih prava.
(jesam džukac, kad sam ih skinuo, skrećem ti pažnju :mrgreen: )
Imaš PP.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: umjetne mušice

Post Postao/la rusko » 07 sij 2010, 09:19

U pravu je Senad... @sinisad mozda ti je bolje od knjiga (koje sam pregledao i dobre su, hvala) napraviti torrente, postavi ih na neki "free" tracker i na svom sajtu stavis linkove za knjige. Tako se ne vidi da si ih ti direktno postavio na sajt, a i stedis prostor...

A i "njuskala" poslije mogu samo nagadjati ko je izvorni uploader...
slika slika

saba
Početnik
Postovi:9
Pridružen/a:22 vel 2010, 12:42
Lokacija:sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: umjetne mušice

Post Postao/la saba » 23 vel 2010, 12:05

BISTRO.mozeli pomoc oko ovoga sajta kako da pogledam ili skinem te knjige- pokazuje zastarjeli sajt ili neku gresku prilikom otvaranja-

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: umjetne mušice

Post Postao/la rusko » 23 vel 2010, 12:40

Izgleda da nije u redu stranica... i meni isto pokazuje...
slika slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Tehnika vezanja mušica (materijali, alati...)”