Fly Tying materijali

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Odgovori
Avatar
tare
Nobelovac
Postovi:1304
Pridružen/a:14 lis 2008, 17:45
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Fly Tying materijali

Post Postao/la tare » 23 srp 2009, 16:33

Pozdrav.Poceo sam se bavit fly fishingom prije godinu-dvije i sad bi zelio pocet sam vezat musice,pa me zanim imali kakva stranica preko koje se mogu narucit materijali.....BISTRO...


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Tying materijali

Post Postao/la montana » 23 srp 2009, 17:37

Bistro i dobro nam dosao u svijet FF. Imam par savjeta za vezanje musica, jer je to izuzetno skup dio ovog prelijepog nacina zivota. Ne kupuj previse stvari na pocetku nego ono osnovno sto ti je potrebno da svezes jednostavnije muhe. Najbitnije stvari sto ti trebaju su neka od onih "stegica" ako je moguce sa preciznijim vrhom za vezivanje sitnijih baja, nekih od konaca i alat koji mozes uzeti kao komplet. Sve se to moze naci u vecini nasih radnji po pristojnim cijenama. Potreban ti je neki "skalpic" ili nekoliko njih koje jeftino mozes nabaviti recimo u Skenderiji 8-10KM komad. Udice zavisno od velicine musica koje ti trebaju, krzno sa glave zeca ili drugih manjih zivotinja, kulice ili tanku olovnu zicu za nimfe i obavezno ostre i precizne makazice. Nauci osnove vezanja sa klipova (pocetna ili you tube). Vecina najbitnijih muha se lako pravi i ne treba nista specijalno. Ja sam krao mamine konce i vunice i pravio ponekad ubitacne baje. Kad se ustelis vidices sta ti zaista treba od pribora, pa se javi da ti pomognemo. Nabavi neku od knjiga sa opisima i slikama vezanja muha da ti daju osnovnu ideju. Jos nesto vrlo vazno. Svi musicari imaju neke svoje muhe koje su tajna. Recimo ova moja "rugoba" kad na vodi otvorim kutiju sa muhama, pa slucajno riba vidi tu muhu u kutiji skoci i zgrabi citavu kutiju iz ruke (sala mala <valjanjeodsmijeha> )
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Tying materijali

Post Postao/la montana » 23 srp 2009, 17:41

evo jos 2 slike valjda nisam dosadan?
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
tare
Nobelovac
Postovi:1304
Pridružen/a:14 lis 2008, 17:45
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Tying materijali

Post Postao/la tare » 24 srp 2009, 14:41

bas ti hvala!!!!
ovo uvijek dobro dodje,a evo nasao sam dvd ove knjige art of fly tying,pise da je dobra za pocetnike,pa skidam....BIstro......

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Tying materijali

Post Postao/la montana » 24 srp 2009, 15:51

Tu imas sve sto ti treba, uci i experimentisi, a moj ti je savjet poslije nadji nekog da ti to pokaze uzivo samo jednu muhu, a onda vjezba!!! Kad se ustelis onda nabavljaj vise materijala jer je skup i puno se przni po kuci. Ja sam sve to instalirao na jedan kompjuterski stolic sa ladicama i onim sto zovu "most" na radnoj ploci, kupio sam, a lako je za napraviti postolje za konce sa drvenim stapicima gdje se oni nabiju, pa je pregledno. Javi ako ti stogod zatreba, bistro
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."


Avatar
kenan_sa
Književnik
Postovi:522
Pridružen/a:20 svi 2009, 03:31
Lokacija:Memli strana starog sarajeva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Tying materijali

Post Postao/la kenan_sa » 16 sij 2011, 02:16

Gledam po e-bayu materijale za muhe i naidzoh na jedan interesantan skalp sa interesantnom cijenom.

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?Vi ... MEWAX%3AIT

Posto je malo poskup a i ima ga previse za jednog vezaca muha odlucih da potrazim nekoga ko je voljan da kupimo po pola ovaj jedan skalp jer mi treba ova boja perke, a ovdje u sarajevu da ga kupim kosta oko 100 km. Ako neko bude zainteresovan nek se javne na PP pa da dogovorimo ostalo. Bistro...
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Tying materijali

Post Postao/la rusko » 14 pro 2011, 22:54

Danas sam malo vremena posvetio slaganju materijala...

i... iskopam kesu sa jednim kompletnim fazanom, kojeg je moj stari "slucajno" zgazio, pa se sjetio sina musicara i dopremio...

Pripremio sam ga (fazana, ne tatu) tako sto sam prvo odvojio kozu i perje sa mesa, zatim sa koze postrugao svu masnocu, onda to sve zamocio u alun (neznam da li se tako na nasem zove)... kako bi sve masnoce spale sa koze (koza takodje promijeni formu od tog sredstva - nabubri i postane elasticnija, pa se ne skori nakon susenja)... onda ga ubacio u zamrzivac gdje odlezao par sedmica... pa sam sve to poslije dobro nasolio, i ostavio razapeto da se susi nekoliko sedmica uz postepeno dosoljavanje...

To je sve bilo prije nekih godinu i po...

Danas otvorim kesu... kad u njoj masa sitnih crvica i larvi... :(

*ranje... sad mozgam sta i gdje sam promasio... da se ne ponovi...
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Tying materijali

Post Postao/la montana » 15 pro 2011, 01:28

Pa nisi nigdje promasio. Sad samo nakupis te crvice u casu od pavlake i poklopi. Onda uzmes stap sa plovkom i na skobalja! <jelmekotrazio>

Ja nikad nista svjeze ne stavljam u kesu, nego osusim na zraku i bude OK, cak i bez soli. Ipak radi se samo o perju, tako da koza moze biti i kruca. Mast treba skinuti, jer se istopi na toplom.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Tying materijali

Post Postao/la rusko » 15 pro 2011, 01:33

Moguce da je u kesu dospjelo i jos nesto drugo... Trebao sam koristiti kese u kojima punica sverca sir iz mijeha, u njih ni antrax ne zaviri bez posljedica <valjanjeodsmijeha>

Kad u ovoj paranoidnoj skandinaviji nista od hemikalija ne prodaju u maloprodaji... Lako bi se naslo sredstava za balzamovanje... Jedino terpentin mogu naci, ali on sa perjem i sintetikom moze da se samozapali... :?
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Tying materijali

Post Postao/la montana » 15 pro 2011, 01:41

Pazi se tog prirodnog perja. Vecina divljih ptica ima usi (vaske) po perju. Ti paraziti nisu opasni za ljude, ali jesu po pribor. Naime, ta us jede perje poprecno i postaje neupotrebljivo. Lako je skontati. Pogledas perje ima li tragova u obliku linija ili tacki na perju. Ako ima kupi prasak ili sprej za usi za papagaje ili golubove u bilo kojem pet shopu. Poprskaj sve prije nego doneses kuci, a ako si vec donio, poprskaj sve sto imas. Moj prijatellj je tako izgubio impozantnu kolicinu materijala, sto kupovnog, sto lovljenog.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Tying materijali

Post Postao/la rusko » 08 vel 2012, 08:29

Stari fazon koji se nije bas prenosio sa koljena na koljeno nego ljubomorno cuvao u mracnim kutovima i vezao iza ponoci kada sav posten svijet spava, je dobio svoju komercionalnu verziju:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=XvtgjYqKub0[/youtube]
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fly Tying materijali

Post Postao/la angler » 08 vel 2012, 09:24

U nedostatku gotovih proizvoda moze li se plasticna ili gumena izolacija sa zice iliti kabla koristiti i koja je razlika?

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Fly Tying materijali

Post Postao/la tommylee » 08 vel 2012, 10:25

U nedostatku olovne žice ja sam par komada olova isjekao onda ih čekićem istanjio tako da ih režem na trakice i bez problema otežavam udicu (muvu).

slika

Ove se pločice posle makazama režu kao ništa!

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Fly Tying materijali

Post Postao/la tommylee » 08 vel 2012, 10:35

Da li imate potrebu frbati materijale? Ako to radite sa čim i kakva su vam iskustva?

Ja sam imao potrebu da na mravima stavim crne nožice,a svo perje mi imalo neku svjetlu boju,za mrava neprirodna.
Tako sam odlučio uzeti farbu za kosu,crnu,i uradio isti postupak kao što se farba kosa.Perje sam stavio u blanš,isprao ga a potom u farbu koja je bila pomješana sa hidrogenom.Sve sam to zamoto u kuhinjsku foliju i posle jedno 45min. otpakovao i isprao vodom.

Evo rezultata,kako je izgledao prije i posle:

slika

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Fly Tying materijali

Post Postao/la tommylee » 08 vel 2012, 10:38

A može i da se izbjeli:

slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Tehnika vezanja mušica (materijali, alati...)”