Plastična krilca i ostali "dijelovi" za mušice SBS

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Plastična krilca i ostali "dijelovi" za mušice SBS

Post Postao/la Clavis » 08 pro 2012, 22:18

Nako kao početnik, iz ne znanja da se mota provjereno, potroši se dosta vremena na razmisljanje na na novotarije, pa skontah i ovu metodu izrade krila, ledja kamenjarki i ostalog.
Eh ovako pošto sam davno obećao, a nisam nikad stigao, imao svakakvih nekih zamisli, da napravim video SBS al moze i ovako.
Rezultat i nije neki, ima prostora za poboljšanja, al s obzirom na brzinu produkcije nakon pripreme odličan je.

slika

Lista neophodnog:

1) Folija za grafoskop - I to ona sa znakom termo-veoma važno, u tački dva ću objasniti i zašto,a ista se da naći u boljim knjižarama, mada čujem da zadnje primjerke imaju profesori biologije u Špionici donjoj. (šta ćeš navalila tehnika, pa profe nosaju sad dikitalu)

Printer- I to samo LASERSKI! S obzirom da pod temperaturom preko 100 celzijevih utiskuje prah na podlogu (zbog toga je potrebna folija koju neće rastopiti i zalijepiti na valjak te time uništiti kasetu), ista neće biti isprana ledenom vodom, za razliku od tintaroša. Bilo koji printer će doć u obzir pa čak i u boji (Još ljepša krilca)! U nedostatku ovakvog printera, krilca se mogu izvući na papir INK jetom, a onda na kopir mašini napraviti kopiju na foliju.

3) Kompjuter Na kompjuteru napraviti pripremu, naći zeljenog insekta, te u nekom grafičkom alatu, izrezati jedno cijelo krilo, prebaciti ga na novi layer, duplicirati, napraviti transformaciju - mirror flip, da se dobije identično drugo krilo, nije loše primjeniti filtere koji će naglasiti šare na krilima. Zatim prebaciti sliku krila u word, ili printati direktno iz grafickog programa, za što većim DPI postavkama (dots per inch) time će se dobiti veća rezolucija otiska i manje tačkast ispis. Ukoliko se nekom neda peglat, samo nek da link bajice, ja ću napraviti krila i postaviti link na PDF fajl kojeg treba samo isprintati.

Gotova krila, se mogu instant rezati. U post produkciji se da recimo nanijeti određena boja premnentnim markerom u korjenu krila zatim prstom razvući prema vrhovima, da se dobije prirodna gradacija iz tamnog (u korijenu) ka svijetlijem na vrhovima krila.
Još jedna od opcija da se umanji blještavost folje, je da se uzme šmirgl papir što sitnije granulacije (1000+) te malo tretiraju krila al i na onoj strani na kojoj nije printano.

Izrezana, lako se montiraju "figure 8" vezom dakle unakrsno osnovnim koncem na vrat udice.

Ako neko ima sugestija neka iznese da sto bolje unaprijedimo ovaj fazon.


Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Plastična krilca i ostali "dijelovi" za mušice SBS

Post Postao/la tommylee » 09 pro 2012, 22:26

Neke firme imaju gotove elemente za sklapanje muva ja sam jedno vrijeme bio dobro naložen a onda se lagano ohladio.Sviđa mi se pokrov za kamenjarku i on može da se kombinuje sa prirodnim materijalima davajući nimfi živost.

Moj doprinos kome bude trebalo:

slika

slika
Zadnja izmjena: tommylee, dana/u 10 pro 2012, 09:06, ukupno mijenjano 1 put.

Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Plastična krilca i ostali "dijelovi" za mušice SBS

Post Postao/la Clavis » 10 pro 2012, 08:26

Baš zato, :) da obatali se komercijala....

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Plastična krilca i ostali "dijelovi" za mušice SBS

Post Postao/la Kovach » 11 pro 2012, 01:25

Dobra fora. Clavis druze hvala na ovome i na trudu da sve to prezentujes.

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Plastična krilca i ostali "dijelovi" za mušice SBS

Post Postao/la angler » 11 pro 2012, 08:36

Aferim majstore na trudu i sto si sa nama podjelio svoje male tajne velikog majstora <championvanja>


Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Plastična krilca i ostali "dijelovi" za mušice SBS

Post Postao/la tommylee » 24 pro 2013, 15:01

Juče dobio da probam iako nisam ljubitelj ovakvih "elemeta" to ne znači da ne mogu služiti svrsi.
Pokrov za češke nimfe:
slika

Krila:
slika

Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Plastična krilca i ostali "dijelovi" za mušice SBS

Post Postao/la Clavis » 24 pro 2013, 15:11

Taj pokrov vako na prvu djeluje odlično...i onako se razvlači "ine" folije preko leđa.... tako da je plastika neizbježna... to je super...samo prstohvat dabinga....porebrica po želji i gotova baja...nit treba marker nit koji đavo...

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Plastična krilca i ostali "dijelovi" za mušice SBS

Post Postao/la tommylee » 24 pro 2013, 15:19

Već uradio samo da je "uslikam",uz malo vježbe može serijska proizvodanja da ide.Jedino mi se krila ne sviđaju-nikako!
Ipak perje je neprevaziđeno u te svrhe!

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Plastična krilca i ostali "dijelovi" za mušice SBS

Post Postao/la tommylee » 30 pro 2013, 14:34

Folirantkinja Gamakatsu 10# dobro bi legla na dužoj udici.
slika

slika

Na kraju udice sam previše bio zategao konac pa je presjekao foliju.Jedva sam to nekako povezao!

Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Plastična krilca i ostali "dijelovi" za mušice SBS

Post Postao/la Clavis » 30 pro 2013, 15:13

tommylee je napisao/la:Na kraju udice sam previše bio zategao konac pa je presjekao foliju.Jedva sam to nekako povezao!
Been there done that.... al bez obzira odlično je ispala :)

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Plastična krilca i ostali "dijelovi" za mušice SBS

Post Postao/la rusko » 30 pro 2013, 17:44

Ta ledja super izgledaju… ne zaboravi, pa javi kako rade!
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Plastična krilca i ostali "dijelovi" za mušice SBS

Post Postao/la angler » 30 pro 2013, 17:56

Lijepa baja!
Dobih ovo ljeto nekoliko komada te "plastike" u raznim velicinama da probam ali nikad ne smotah baju.

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Plastična krilca i ostali "dijelovi" za mušice SBS

Post Postao/la tommylee » 31 pro 2013, 00:33

Treba duži vrat da bi ova stala folija,moglo je pedantnije dabing da se odradi.Malo sam požurio a i foliju zeznuh.
Probaću sa dabingom malo da izvučem segmente da rebra bolje dođu do izražaja.

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Tehnika vezanja mušica (materijali, alati...)”