Obrada krzna divljih zivotinja

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Obrada krzna divljih zivotinja

Post Postao/la Kovach » 31 sij 2014, 03:14

Narode interesuje me kako, na koji nacin tretirati krzno divljih zivotinja (zeca,lisice,srndaca...) da se fino osuse i da poslije toga budu mekana i cista. Dobijem od lovaca cesto svakakvih komada krzna pa ja to pokusam ocistiti od ostataka sala i mesa te susim na stari indijanski nacin. Dakle do nazad nekoliko sam samo dobro cistio krzna, zatim dobro nasolio i razapeo da se susi, ali poslije toga zna ostati gadan miris jer se ne moze bas sve ocistiti pa ja to drzao na balkonu. Nazad nekoliko mjeseci pitao tipa koji se bavi prepariranjem zivotinja i on mi rekao da krzno ocistim koliko mogu nozem ili nekim ostrim predmetom sastruzem ostatke mesa i sala, a da onda sve potopim u slanu vodu i kuham. Nakon kuhanja ide isti postupak susenja. Poslije ovoga stvarno ostane cisce krzno, ali koza nakon toga postane kruta kao kamen. Tretirao svim i svacim od preparata za omeksavanje koze, do alkohola i sve sto su mi rekli i slabe fajde. Jos jedino nisam trazio formalina pa da pokusam nakon kuhanja i susenja formalinom premazati, a probacu i to. Od jednog kolege musicara nedavno dobio komad srnece dlake i mislio da je iz radnje kad covjek kaze on susio. Koza bijela, mekana, dok kod kuhanja potamni. Pitao na koji nacin to radi, cak i placao za recept i nije mi htio odati tajnu.

Zato narode ako neko zna dobar postupak za pripremu da se dobije cisto krzno i mekana koza recite ako Boga znate da se ne patim. Imao sam do sad prilike da dobijem i po nekoliko zeceva, srndaca, divokoza, lisica, kuna ... ali u zadnje vrijeme odbijam to iz navedenog razloga. Ako nadjem dobar recept moglo bi biti krzna za svu raju "musicave" sa foruma :mrgreen:

Pa da cujem vasa iskustva!


Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Obrada krzna divljih zivotinja

Post Postao/la Clavis » 31 sij 2014, 08:54

Ja sam ljetos osušio cijela leđa srndaća :) Isto tako struganje i ostalo...a onda... mekinje! Zakucao kožicu da krzno dođe do daske a ovaj donji dio da gleda u sunce i nasuo mekinjama (tj. nisam ja već stari u mene) rad mene to bi propalo :P elem...eno je ko duša urolana i u zip kesici.... ima kiselkast miris divljači daleko od tog da je miris "propadanja" al kad bi je fino oprao dalo bi se i to rješiti. Ovo s mekinjama mi je od Nane rahmetli koja je ovčije kože tako tretirala pa poslije prala lukšijom...postekije ko duša :D

Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Obrada krzna divljih zivotinja

Post Postao/la Clavis » 31 sij 2014, 08:55

Jah zaboravih... za fino uklanjanje...kad je razapneš.... žica za suđe i opleti!

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Obrada krzna divljih zivotinja

Post Postao/la montana » 31 sij 2014, 21:14

Kovach je napisao/la: Zato narode ako neko zna dobar postupak za pripremu da se dobije cisto krzno i mekana koza recite ako Boga znate da se ne patim. Imao sam do sad prilike da dobijem i po nekoliko zeceva, srndaca, divokoza, lisica, kuna ... ali u zadnje vrijeme odbijam to iz navedenog razloga. Ako nadjem dobar recept moglo bi biti krzna za svu raju "musicave" sa foruma :mrgreen:

Pa da cujem vasa iskustva!
Evo, nemam nekog iskustva sa zecevima, divokozama I lisicama, ali jednom sam ulovio divlju macu. Koza I krzno grubo, ali kupis joj one skupe kreme I das love I rezultati se vide iz aviona! <jelmekotrazio>

P.S> Ako ulovim jos koju, mogu je dati nekom od raje musicara! <adipiva>
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Obrada krzna divljih zivotinja

Post Postao/la rusko » 31 sij 2014, 22:01

montana je napisao/la: Evo, nemam nekog iskustva sa zecevima, divokozama I lisicama, ali jednom sam ulovio divlju macu. Koza I krzno grubo, ali kupis joj one skupe kreme I das love I rezultati se vide iz aviona! <jelmekotrazio>

P.S> Ako ulovim jos koju, mogu je dati nekom od raje musicara! <adipiva>
Nemoj je samo nasoliti i odrati zicom prije nego sto je posaljes :wink:

Kovach, i ja se ubijam trazeci informaciju o tome… Koliko sam do sada skontao imas jednostavan hemijski nacin sa kromsulfatom i drugi sa krvnicko-mucenicki-udarnickim trljanjem, mascenjem, dodavanjem kaliumaluminiumsulfata i mravlje kiseline, i onda opet rastezanjem, trljanjem i drljanjem koze dok ne omekani…

Znaci, provjeri moze li se u BiH kupiti kromsulfat (zeleni prah - trovalentni, imas i 6-valentni ali on je kancerogen) pa da vidimo kako to s njim ide…

A ovaj drugi postupak imam negdje zapisan u detalje, pa cu ga ubaciti kada ga iskopam iz kutija (sve spakovano, selimo uskoro).

Sto se mirisa tice, potopi krzno u razblazeno sirce…
slika slika


Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Obrada krzna divljih zivotinja

Post Postao/la Clavis » 31 sij 2014, 22:01

Podje ti reć da se uozbiljiš :P amo mi padoše na pamet ovi Carperi, kod kojih ima meme ko u Rally posterima :) tako da nece na nas bit vike :P

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Obrada krzna divljih zivotinja

Post Postao/la angler » 31 sij 2014, 23:08

Ja znam da su indijanke zvacuci pripremale najbolju i najmeksu kozu.
Ne preostaje ti nista drugo nego da privedes jednu 'vaku...na neodredjeno vrijeme <jelmekotrazio> :grin:

slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Obrada krzna divljih zivotinja

Post Postao/la zlaja » 31 sij 2014, 23:46

Evo proces iz zanatske radionice, možda uzet koji fazon za kućne uslove...
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=lo2BpzG_thQ[/youtube]

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Obrada krzna divljih zivotinja

Post Postao/la rusko » 01 vel 2014, 01:07

Indijanci znaju kako koristiti mozak…

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=rUTyOexX74U[/youtube]

Sve prirodno, bez kancerogenih materija i trovanja okoline
slika slika

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Obrada krzna divljih zivotinja

Post Postao/la Kovach » 01 vel 2014, 19:34

Hvala raja na savjetima, nisam par dana bio na forumu imao sam smrtni slucaj (strina mi umrla pa malo trke oko toga). Ovo cu sve razraditi pa da vidimo sta je od svega toga prihvatljivo.

Monty dajes ovakve prijedloge, a ocekujes da me mlada pusti ljetos na turneju <valjanjeodsmijeha> Boga mi tesko ili cu morati uvesti i trecu smjenu da naradim za dozvolu :135: <valjanjeodsmijeha>

Ne bi ni ja mnogo hemije u to unosio zato se i raspitujem kod starijih lovaca za neki "narodni recept".

Rusko drug to sa sircetom nisam znao. Ja dobio informaciju alkoholom i vazelinom. Ma najgore mi sto onaj tip koji mi nije htio dati recept ne pije pa ga ne mogu ni napiti da izvucem iz njega recept <valjanjeodsmijeha>

Clavis drug mozda je taj fazon sa mekinjama puno bolji jer isusi vlagu, a so i nije bas pa dugo treba po ovako hladnom vremenu da se osusi. Hajde probacemo od svega po malo a ko dodje do odlicnog rezultata objavljujemo ovdje.

Zlaja zna li onaj "dido lovac" kakvu caku?

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Obrada krzna divljih zivotinja

Post Postao/la zlaja » 01 vel 2014, 21:29

Dido je meni rekao za sušenje da pomješam pepeo od drveta sa soli,ja sam to baš obilno nanio i opet muha prošla i napravila belaj na jednom krznu :(

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Obrada krzna divljih zivotinja

Post Postao/la rusko » 01 vel 2014, 22:14

U grubo… koza se prvo dobro opere… pa nasoli… i onda odstoji dok se ne osusi…

Onda slijedi nekoliko pranja, prvo u obicnoj vodi… nekoliko puta dok se ne izapere so… onda sa deterdzentom… pa opet sa obicnom vodom.

Zatim se gule ostatci tkiva, masnoca i membrana sa koze… onda se potapa u bazu (pepeo od drveta, kaliumhidroksid, …,)
Onda se tako drzi par dana… pa se pere… uz dodatak kiselina - mravlje ili sirceta…

Onda se opet drzi u slatkoj pa slanoj vodi…

poslije se dodaje mozak ili vegetabilno ulje… u nekoliko navrata se koza natapa u tom rastvoru… onda slijedi cijedjenje (detaljno, jer svaka kap vode se mora izbaciti iz krzna)

Onda se krzno rastegne i razvlaci sa tvrdim predmetom dok se vlakna ne razvuku i ne sloze kako treba… Tek poslije tog koza moze biti mekana… Inace se uvijek stvdrne…

Jednostavniji nacin je umjesto mozga zivotinje ili vegetabilnih ulja koristiti kromsulfat (industrijski nacin) koji omeksa i izbijeli kozu skoro pa direktno. Postoje i neka drug sinteticka sredstva, ali nisam nasao detaljnu informaciju koja.

Ima posla oko toga, i proces se mora odraditi od pocetka do kraja za pravi rezultat.

Ako je srneca koza u pitanju, nama treba samo dlaka, tako da se tu moze odraditi pola procesa, nema veze sto je tvrda koza ispod, bitno je da se ne kvari i da je ne napadaju insekti.
slika slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Tehnika vezanja mušica (materijali, alati...)”