Viba - Ribolov u Sjevernoj Bosanskoj Pokrajini koji neki naz

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Avatar
VIBA
Štela
Postovi:88
Pridružen/a:12 stu 2007, 13:54
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Viba - Ribolov u Sjevernoj Bosanskoj Pokrajini koji neki naz

Post Postao/la VIBA » 28 lip 2010, 13:44

Viba -Ribolov u Sjevernoj Bosanskoj Pokrajini koji neki nazivaju Skandinavija ... <championvanja>

[youtube]http://www.youtube.com/v/vleLzK-SsGQ[/youtube]
VIBA-macak u cizmama


Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Viba - Ribolov u Sjevernoj Bosanskoj Pokrajini koji neki

Post Postao/la zlaja » 28 lip 2010, 16:46

Babo hoću i ja ovako! :mrgreen: <championvanja>

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Viba - Ribolov u Sjevernoj Bosanskoj Pokrajini koji neki

Post Postao/la montana » 28 lip 2010, 19:58

Svaka cast na pozrtvovanju i plivanju! Ribari love ribe, ali umjetnici (musicari) prave filmove! Odlicna borba, krunisana lijepom ribom i "specijalnim efektima <plivach> "

Joj Zlaja, kako me ponekad obraduju tvoje recenice.... <championvanja>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
VIBA
Štela
Postovi:88
Pridružen/a:12 stu 2007, 13:54
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Viba - Ribolov u Sjevernoj Bosanskoj Pokrajini koji neki

Post Postao/la VIBA » 28 lip 2010, 23:11

Rijeka na ovom djelu gdje sam lovio nema klasicne obale vec je doslovice urezana u mekano tlo. Granica izmedju vode i obale je obicna brina obrasla travom. Posto kod mene puse i kad ne puse vjetar je povio travu mjestimicno i citav metar nad vodu. I zato nije bilo tesko zagaziti u prazno i cubaknuti u vodu. ... <valjanjeodsmijeha>
Ovo se desilo drugog dana tradicionalnog takmicenja i snimajuci ovaj video jednom rukom, a drugom drzeci ribu na stapu rizikovao sam da ribu i izgubim. Srecom i vjestinom iskobeljao sam se na obalu i izvadio ovu prelijepu ribu. S ovom pastrmkom sam osvojio 7. mjesto i vrijedne nagrade a pored toga ova riba je bila proglasen i najljepsim ulovom za sta sam opet dobio ekstra nagradu. Da odmah kazem da se ja ne takmicim zbog premija jer me to ne interesuje vec ucestvujem iz razloga podrske ovom drustvu koje ovu vodu drzi i top formi i sav prihod od prodanih takmicarskih karata odlazi na odrzavanje vode. Ovo je jedini vodotok u Evropi koji je poceo sam, prirodnim putem i prirastajem da odrzava maticno jato koje po nekim procjenama ima oko 200 000 jedinki. Na ovoj rijeci je ulovljen i svjetski rekord od nekih 15 kg prije dobrih 50-tak g., a nadjen je i jedan mrtav primjerak od vise od 18 kg. Svake godine se registruje vise primjeraka preko magicnih 10 kg. Moj najveci do sad je nesto preko 7 kg. Ustvari imao sam vise primjeraka oko tih 7kg., a racunam sveukupno da sam ulovio vise od 1000 komada, za ovih 17g. koliko lovim ovdje. Naravno , ovdje ubrajam i dobar dio ispod 40 cm sto je i minimalna mjera za ovu ribu.
Cuvar, " ribarski policajac" kako ga ovdje zovu , na ovoj rijeci je i moj drug Emir, sarajlija , sto mi je posebno drago jer to mogu biti samo ribari koji imaju izgradjene visoke eticke i moralne norme u odnosu na sportski ribolov. Ovdje posao cuvara nije placen i radi se volonterski i predstavlja priznanje. A ruku na srce, prekrsaja i nema ....
VIBA-macak u cizmama

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Viba - Ribolov u Sjevernoj Bosanskoj Pokrajini koji neki

Post Postao/la rusko » 29 lip 2010, 05:13

Viba, koja je rijeka u pitanju i kakva su pravila, cijene, sezona.... da malo navratim ako se nađe vremena i mogućnosti.

A što se upadanja u vodu tiče, ima nas koji smo "profesionalci" po tom pitanju... Da nije bilo vatrogasaca, policije, i sajli ja bih davno ostao mumificiran u blatu... <valjanjeodsmijeha>

desi se... mene redovno zezne potkopavanje obale u zimskom periodu kada nadođe voda, taman pridješ vodi i uzmeš onaj zadnji korak da ugaziš u nju... odjednom ti nestane tlo pod nogama i nađeš se u vodi do zavrat... a ona onako umiljato "mlaka" od jednu 2-3 stepena Celzijusa... <smrzlo>
slika slika


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Viba - Ribolov u Sjevernoj Bosanskoj Pokrajini koji neki

Post Postao/la montana » 29 lip 2010, 05:47

Ko nije upao u vodu i nije musicar! Skontao sam da je veca drama upasti u hladnu vodu ljeti nego u sred zime, a zbog male temperaturne razlike. Nije da sad preporucujem raji da upada, vec da kazem da sam upadao! <valjanjeodsmijeha>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
VIBA
Štela
Postovi:88
Pridružen/a:12 stu 2007, 13:54
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Viba - Ribolov u Sjevernoj Bosanskoj Pokrajini koji neki

Post Postao/la VIBA » 29 lip 2010, 10:07

Rusko, rijeka se zove Karupå http://www.karupaa.dk/dk/default.asp?id=228

Na stranici imas SVE sto te interesuje. Pripazi na vrijeme kosidbe jer je tad ribolov nemoguc. Plan kosidbe je tu negdje na stranici. I da ti odmah kazem, ribu je vrlo, vrlo, vrlo tesko uloviti. Sanse su 1:100 !

Juce ujutro sam forsirao jednu od nekih 5-6 kg koja se ravnomjerno dizala ispod jednog drveta, ali ona ni mukajet na bilo sta da joj bacim, tako da sam nakon 2 sata odustao.

Odoh sad probati JJopet ... 8)
VIBA-macak u cizmama

Avatar
VIBA
Štela
Postovi:88
Pridružen/a:12 stu 2007, 13:54
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Viba - Ribolov u Sjevernoj Bosanskoj Pokrajini koji neki

Post Postao/la VIBA » 29 lip 2010, 12:54

Rusko,

Ako zelis probati Karupå, onda ucestvuj na dvodnevnom 10. jubilarnom takmicenju od 13-15 augusta . Cjena prijave je , do 1.7, 200DK, a poslije 250DK.. Lovi se dva dana i dvije noci na citavom Karupå...Lani je pobjedi jedan ciko sa 7kg i osvojio ca 15.000 DK....wow ...Moja za 7. mesto je dobila ca. 5.500 DK. Prosle godine je ucestvovalo mozda oko 400 ribara. Ove godine se ocekuje vise.
Ja sam ucestvovao samo 2 puta i oba puta sam imao prijavljenu ribu . Prve godine jedna od 2,4 kg i 21. mjesto ( nisam dobio nista jer se premije djele za prvih 15. )

Pored ovog sluzbenog djela ima i tombola ( ja osvojio plavi slafruk za kupanje ..hahaha... <valjanjeodsmijeha> ) a ima i dobre klope.

Ovo takmicenje preporucujem i ostalim koji zive u okolini jer je atmosfera fantasticna i svecana.

I odmah da kazem, na takmicenje se dolazi iz razonode i provoda , a ako se nesto i zakaci , dobro doslo !

Vazno je ucestvovati !!!... <idila>
VIBA-macak u cizmama

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Viba - Ribolov u Sjevernoj Bosanskoj Pokrajini koji neki

Post Postao/la montana » 29 lip 2010, 13:56

Evo sam zavrsio citanje o toj rijeci Karupa u jednoj knjizi i hvale je na sav glas. U rijeci zive i neke specificne pastrmke, koje se samo tu mogu i naci. Rusko ne propustaj priliku nego sa Vibom da nam osvojite kakav peharcic i tih kruna za <adipiva> <rostilj>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
VIBA
Štela
Postovi:88
Pridružen/a:12 stu 2007, 13:54
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Viba - Ribolov u Sjevernoj Bosanskoj Pokrajini koji neki

Post Postao/la VIBA » 29 lip 2010, 14:58

Mada Karupå na prvi pogled izgleda gotovo bezlican, pogotovo nama bosancima koji smo naucili na nase ljepote, covjek se vremenom zaljubi u tu magicnu rijeku. I opet , po nasim mjerilima to bi prije bio kakav veci potok , pogotovo u gornjem toku gdje ga svaki dobar atleticar moze preskociti u troskoku. Duzine je oko 70 km i gornjih 50-tak su onakvi kakvi su formirani poslije Zadnjeg Ledenog Doba, nedirnuti i u svom punom prirodnom elementu. Zadnjih 20km je regulisano nasipima sto mu umanjuje draz ali ne i kvalitetu koju sadrzi. Vjestom posmatracu ne mogu izmaci obronci doline kroz koju protice , koja je mjestimicno vrlo siroka 1-2 km i gdje se na obroncima, na strminama visine tek kojih 10-20 m mogu vidjeti geoloske strukture nastale laganim klizanjem glecera, koji je i formirao citavu dolinu. Led je iza sebe ostavio kao sofra ravan teren i otvorio mogucnost da mali izvor obogacen silnim curcima i potocicima na kraju potece kao rijeka.
Gornji tok je pun okuka koje se na nekim mjestima gotovo susrecu, djeli ih tek kojih 50m. livade. Voda je bogata vegetacijom tako da se u toku sezone vrse dvije kosidbe posebnim camcima za tu namjenu. Kad ne bi bilo te kosidbe, rijeka bi se zagusila , udavila bi samu sebe . U Karupå utice i nekoliko vecih, opet po nasim mjerilima potocici, sirine tek 1-2m koji su ustvari prirodna mrijestilista i zimi se moze vidjeti parenje ogromnih riba, duzine od 1m koje se u Karupå moraju vracati u rikverc zbog svoje velicine ... <valjanjeodsmijeha>

Karupå nije duboka rijeka. Sredinom tek do koljena a uz obale tek ponegdje i do 2m, mada je to rijetko. Dno je od sitnog muljevitog pjeska zuckaste boje koji uvijek pomalo zamagljuje providnost. Inace, voda je 2 kvalitete koju ugrozava poljoprivreda koja cvati na svakom kvadratnom centimetru Danske.

Riblji fond je ogroman i masivan. Prije 15-tak godina sam citao o podatku o svih milion primjeraka, da bi tu brojku danas smanjili na mozda realnih 200.000. Ali kakvih 200.000 ? To su sve primjerci od znatnih kilasa, dvokilasa, trokilasa, kojih ima najvise, pa do ogromnih preko 10kg teskih komada.
Upravo sad u ovom mjesecu pocinje migracija ribe iz mora u Karupå i traje sve do kasno u jesen . Dovoljno je svako jutro izici na posmatracka mjesta i dozivjeti kako na mahove desetine ogromnih pastrmki iza sebe ostavljaju nemirnu i uzburkanu povrsinu vode. Bez dobrih naocara tesko ih je vidjeti jer imaju fantasticnu mimikriju.
Kad riba udje u rijeku potpuno je srebrne boje koju gubi nakon par dana prilagodjavajuci se boji okoline. Vec treci-cetvrti dan se mogu primjetiti blago smedje osjencena ledja, a nakon mjesec ili vise, riba dobije crnkastu boju bas kao da je izisla iz rudnika.
Cilj nas ribolovaca su upravo te novopridosle , debele i sjajne ribe. Vrijednost ulova se i mjeri prema tim osobinama i prema jednoj skali koja odredjuje kondiciju svake pojedinacne ribe, takozvana Futonova Formula ( proguglaj).
Ribariti se moze svim dozvoljenim metodama. Od gliste, spinanja i naravno najatraktivnijeg i najcesceg metoda, musicarenjem. Glistom se lovi na plovak ili laganim kotrljanjem po dnu, spina se sa svim i svacim, a musicari najcesce sa dvorukim , a neki, kao naprimjer ja, sa jednosrukim stapom.
Kad sam u proteklih godina zadovoljio strast sa jacom opremom ( klase 8-9) spustio sam normu na stap klase #5 izazivajuci sudbinu da ulovim na tu laganu opremu ribu tezu od 5 kg. I uspio sam. Ulovio sam komad oko 7kg, potpuni blank na stap klase 5.
Sa jednorukim stapom nije nimalo lako loviti jer je raslinje jako visoko i zato se ovdje proferiraju dvoruki stapovi koji su prakticni upravo iz tih razloga. Danju se koriste takozvane "karupske musice" koje nisu nista vise nego obicne mokre muhe na velicinama od 8-1. Nocu se lovi iskljucivo crnim strimerima svih varijanti ...

...uskoro ce utakmica...odoh se spremiti...skuhati kafu, rashladiti pivo i zovnuti Torra ( moj tornjak) da gleda TV sa mnom...!... <adipiva>
VIBA-macak u cizmama

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Viba - Ribolov u Sjevernoj Bosanskoj Pokrajini koji neki

Post Postao/la rusko » 29 lip 2010, 16:06

Taj mi vikend skroz lose pada... zadnji vikend nakon odmora, tako da cu ga vjerovatno provesti u voznji kuci...

rijeka je jako zanimljiva, i gledacu da se dovucem do nje, ako ne ove sezone onda april/maj sljedece...

Nego Viba, sad si spomenu nesto jako zanimljivo... TORNJAK? :grin:

Otkud ti tornjak u Danskoj? Da nema neko kernel? Meni je san da sebi jednog nabavim...

Evo jedne slike sa Karupå:

slika

Avetinja...
slika slika

Avatar
VIBA
Štela
Postovi:88
Pridružen/a:12 stu 2007, 13:54
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Viba - Ribolov u Sjevernoj Bosanskoj Pokrajini koji neki

Post Postao/la VIBA » 29 lip 2010, 17:04

Evo mene i Torra u ribolovu...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=nR-8RZsD5CU[/youtube]
VIBA-macak u cizmama

Avatar
VIBA
Štela
Postovi:88
Pridružen/a:12 stu 2007, 13:54
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Viba - Ribolov u Sjevernoj Bosanskoj Pokrajini koji neki

Post Postao/la VIBA » 29 lip 2010, 17:08

A ovdje smo u setnji ....

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=5DZJ6KGZchw[/youtube]
VIBA-macak u cizmama

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Viba - Ribolov u Sjevernoj Bosanskoj Pokrajini koji neki

Post Postao/la rusko » 29 lip 2010, 17:32

Prelijep!!!

Ne rece mi kako si ga uspio dobaviti do Danske... ja sam se ovdje raspitivao kod vlasti, posto BiH nije u EU tesko je to skontati, kazu nepoznata vrsta za juznu Svedsku, i u tom slucaju imaju neka posebna pravila koja to sve dovedu na nemoguc fazon... ako bi bio neko ko prodaje stenad okocenu u nekoj EU drzavi onda bi se sve to izbjeglo.... pa me zestoko zanima da neznas nekog da se bavi s tim.
slika slika

Avatar
VIBA
Štela
Postovi:88
Pridružen/a:12 stu 2007, 13:54
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Viba - Ribolov u Sjevernoj Bosanskoj Pokrajini koji neki

Post Postao/la VIBA » 29 lip 2010, 18:24

U vezi ulaska tornjaka u SW ja imam dvojake informacije.

Moja veterinarka kaze da SW , NOR i Engleska imaju malo drugacije propise , kao sto je naprimjer vakcinacija koja se kasnije mora potvrditi , odnosno moras ponovno na kontrolu da se ustanovi da je vakcina uspjela, a to traje par mjeseci. To je takozvani karantin koji je obavezan za pse iz ostalih drzava i za ostatak EU.

Moj Torro ima sve sto je potrebno, pa ipak po savjetu moje veterinarke nesmijem ga voditi sa sobom u ribolov u NOR i SW. ???

U Danskoj postoji uzgajivac tornjaka. To je jedna zena koja zivi na Sjelandu ( oblast København) i ja je poznajem licno. Po njenim rijecima nema nikakvih problema da psi iz Danske putuju u NOR i SW i bez potvrda tih vakcina, odnosno karantena.

Ja sam u dilemi, jer imam dva razlicita misljenja , i odlucio sam da ne rizikuem i da Torra ostavim kod kuce.

Preporucio bih ti da se ne upustas u avanturu nabavljajuci psa u BiH ili Hrvatskoj jer sam cuo mnogo ruznih svari. To je i mene ponukalo da mog Torra kupim u Sloveniji. Miso, odgajivac u Sloveniji ti moze srediti sve sto ti je potrebno za EU i eventualno SW.

Toliko o prakticnim svarima nabavke psa. Kasnije cu ti objasniti dobre i lose strane kod imanja tornjaka.
VIBA-macak u cizmama

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Mušičarski tereni”