FLY FISHING REVIR KONJIC

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

gonjavac
Početnik
Postovi:10
Pridružen/a:08 stu 2010, 19:54
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
FLY FISHING REVIR KONJIC

Post Postao/la gonjavac » 08 stu 2010, 20:10

Evo jedno super obaviještenje za sve ljubitelje FLY FISHINGA u BiH.
Revir za FLY FISHING na rijeci Neretvi u gradu Konjicu će biti otvoren do 01.01.2011.
Uz napomenu da je isključivo dozvoljeno loviti na mušice, a zabranjeno loviti na STRIMERA.

Sve dodatne informacije možete dobiti kod ribočuvara u Konjicu.

BISTRO


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FLY FISHING REVIR KONJIC

Post Postao/la montana » 08 stu 2010, 21:32

Bravo majstori. Odlican potez, da se raja ima cime zabaviti! Zalim sto nisam tamo...
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FLY FISHING REVIR KONJIC

Post Postao/la Seha » 09 stu 2010, 00:48

Nisam musicar ,al nekontam cemu zabrana lova na strimer zar i strimer nije umjetna muha ?
Nadam se da postoji razumno objasnjenje..
slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FLY FISHING REVIR KONJIC

Post Postao/la montana » 09 stu 2010, 01:08

Seha, stvar izbora i tradicije, a ima malo i do "humanosti". Hajdemo sa kraja. Posto je C&R jos u mrijestu, strimer dosta vise povrijedi ribu. Tradicionalno, strimer mnogi "konzervativci" bas i ne smatraju muhom, vec musicarskom varalicom, pa je na mnogo mjesta zabranjen. Cak i u BiH ligi postoje ogranicenja za strimere u izradi, tako da ih pokusavaju diferencirati od dzigova ili ko zna sta vec. Veoma je lovan, ali nije priznat kao "plemeniti" nacin musicarenja, iako su ulovi najkrupniji. Stvar izbora domacina ili musicara... ja ga koristim samo u iznimnim situacijama iskljucivo na revirima sa frisko poribljenom krupnom ribom. Cim riba podivlja, tradicionalno je veci uzitak.

Zasto su se u Konjicu opredjelili bez strimera, najbolje je da oni kazu.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FLY FISHING REVIR KONJIC

Post Postao/la Seha » 09 stu 2010, 02:09

Ako osteti ribu to onda smatram razumnim. Ja sam mislio da se to vise odnosi na plemicki kodeks musicara. ;)
Znam ja vas <valjanjeodsmijeha>
slika


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FLY FISHING REVIR KONJIC

Post Postao/la montana » 09 stu 2010, 03:52

Pa zato sam ti i dao nekoliko varjanti, pa da se ne izjasnjavamo <valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha>

Znas onu nasu. Svaki cigo svoga konja hvali, pa tako i ja, a i moja braca po udici! U biti tendencije tradicionalista idu do takvih krajnosti da i nimfu izbjegavaju koliko je moguce i ostaju sa suhom muhom. Ja tu nemam nista protiv... uvijek ima opravdanje zasto...

Uf, pokvarih temu...
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: FLY FISHING REVIR KONJIC

Post Postao/la angler » 09 stu 2010, 06:25

Neka, neka...dobra je tema. <djed>
Ja sam masu strimera napravio dok sam bio u BiH, a ni jedan ne pokvasih. Tek sad ih koristim u ovoj slanoj vodi.
Tradicionalno na vecini meridijana i jeste bio lov tzv vlaznom muhom. Indijanci su lovili strimerima, dlakava imitacija pesa. Poslije se krenulo sa suhim muhama, a na kraju sa nimfama ili ti podvodnim i to "zahvaljujuci" Englezu Skuesu. Tako da kod nas, pod nazivom tradicionalne, podrazumjevam mokre i suhe muhe.
Sad su strimeri uhvatili maha da ih vec prave od balze pa rade kao wobleri i kojekakve realisticne imitacije koje po meni musicarenje udaljuju od biti.

I naravno podrzavam odluku da se na reviru lovi bez strimera. <championvanja>

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FLY FISHING REVIR KONJIC

Post Postao/la montana » 09 stu 2010, 22:33

I ja, i ja! <titinpionir>

Negdje Angler napisa o osjecaju male ribe na tankom predvezu da je identican velikoj na debljem predvezu. Dodao bih da se onaj sa tankim predvezom moze nadati i velikoj ribi, pa da mu ugodjaj dozivotan ako je izvuce, a i ako ne onda <ribarcina> .

Seha, mislim da je opcenito sve ovo da bi se izbjegla Big-gameizacija musicarenja, koja je vec zahvatila ostale grane ovog nam hobija. Lov na ribe "mutante" po privatnim vodama (ribnjacima) i pojedinim revirima je nista drugo do komercijalizacija i omogucuje izzivljavanje pojedincima u cije ribarske sposobnosti necemo. Komercijalizacija na ovaj nacin vodi ribolovu bez uzitka, koji nestane nakon prvih par uhvacenih riba. Sama spoznaja da je veliku ribu, obicno neke nedomicilne vrse, neku tu "ostavio" da je ti uhvatis, uslikas se, ponovo pustis i naravno platis, te da ce poslije tebe biti jos mnogo drugih, neodoljivo podsjeca na placanje prostitutke, i naknadno objasnjavanje raji uz pice, kako si Casanova i kako je ona drugacija od drugih, prikrivajuci tako svoje djelo.
Sad se sjetih jednog Sakiba, koji rado sece na takva mjesta (ova sa prostitutkama, a ne ribom). Svaki put njega zapadne predivna, mlada i nevina prostitutka, koja je to morala, da se prehrani i zavrsi diplomski! <valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha>
I ti si jednom davno kritikovao ovo i sjecam se da si tada rekao sve prednosti sarana divljaka od par kila u odnosu na neke akvarijumske "primjerke". Od Big-gamea se pravi velika steta u osnovnim nacelima ribolova, gdje se kao bitno stavlja velika riba, a nacin ribolova i ugodjaj zanemaruju. Tada se javljaju ludjaci, kao oni na brodu sto love ajkule na macke, pokusavajuci tako ispoljiti svoje nezainteresovanje za ribolov. Tako da big-game neminovno vodi prezasicenju, a samim tim i nepostovanju kapitalnih ulova.

Da se vratim na temu! Ovako ti mene prenese. Cestitke za oboje. I produzenje sezone i bez strimera!
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FLY FISHING REVIR KONJIC

Post Postao/la rusko » 09 stu 2010, 22:49

Ama neka tih revira i P&T voda i vodica... otkako su ih u mojoj mahali nadzidzali ja uzivam... Ima lijepih rijeka, koje ne spadaju pod revire i za koje ljudi misle da su teske za pecanje... a mozes kilometrima setati uz njih dok naidjes na jos jednog poput sebe... vikend ribari se drze P&T jer tamo misle da ce lakse uloviti nesto...

Krivolovci su se takodje orijentisali na ta mjesta jer misle da tamo ima vise ribe...

Sto se zabrane na strimere tice ona moze imati dva objasnjenja, prvi je da se regulise izlov...

Neko misli kako je lakse uloviti ribu sa strimerom... sto je malo vjerovatno, a jos manje vjerovatno je da se veci komadi mogu lakse uloviti na strimera kada je pastrmka u pitanju, jer vece pastrmke su dobro orijentisane na hranu koju imaju oko sebe i cesto samo ignorisu strimere, a rado gricnu malu ali vjerodostojnu muhu. Na strimera se zalijece najcesce svjeze ubacena riba koja nema jos pojma o prirodnoj ishrani. To moze biti i pozitivna strana price u smislu da se novoubacena riba zeli sacuvati dok ne razvije sistem ishrane insektima i onda je to "fair play"...

a drugi da se zeli biti "poseban"... marketing folirancija...Ugledaju se ljudi na engleske klubove...

samo u tom slucaju se nadajmo da ce se i trava sisati na poseban nacin, da niko nece bacati smece kraj vode, da ce uz svakog ribara ici po jedan cuvar... i da ce se rijeke besprijekorno odrzavati...

to bi vec bilo naJs ;-)
slika slika

gonjavac
Početnik
Postovi:10
Pridružen/a:08 stu 2010, 19:54
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FLY FISHING REVIR KONJIC

Post Postao/la gonjavac » 09 stu 2010, 23:03

Evo da vam odgovorim zašto je zabranjen STRIMER iz prve ruke iz Konjica sa Neretve.

Razlog je jedan jedini a to je da je pastrmka već na mrijestu, golim okom u FLYFISHING REVIRU KONJIC već se mogu vidjeti bijele fleke na pijesku koje pastrmke prave za vrijeme mrijesta, dvije takve bijele fleke na pijesku možete vidjeti sa Starog mosta u Konjicu (odmah nekih 5-10 metara uzvodno uz most) ima ih još u reviru i sam lov na STRIMERA bi mogao privući koju matičnu ženku što ni u kojem slučaju ne bi bilo u redu :twisted: :oops: :twisted: :oops:

gonjavac
Početnik
Postovi:10
Pridružen/a:08 stu 2010, 19:54
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FLY FISHING REVIR KONJIC

Post Postao/la gonjavac » 09 stu 2010, 23:07

rusko je napisao/la:Ama neka tih revira i P&T voda i vodica... otkako su ih u mojoj mahali nadzidzali ja uzivam... Ima lijepih rijeka, koje ne spadaju pod revire i za koje ljudi misle da su teske za pecanje... a mozes kilometrima setati uz njih dok naidjes na jos jednog poput sebe... vikend ribari se drze P&T jer tamo misle da ce lakse uloviti nesto...

Krivolovci su se takodje orijentisali na ta mjesta jer misle da tamo ima vise ribe...

Sto se zabrane na strimere tice ona moze imati dva objasnjenja, prvi je da se regulise izlov...

Neko misli kako je lakse uloviti ribu sa strimerom... sto je malo vjerovatno, a jos manje vjerovatno je da se veci komadi mogu lakse uloviti na strimera kada je pastrmka u pitanju, jer vece pastrmke su dobro orijentisane na hranu koju imaju oko sebe i cesto samo ignorisu strimere, a rado gricnu malu ali vjerodostojnu muhu. Na strimera se zalijece najcesce svjeze ubacena riba koja nema jos pojma o prirodnoj ishrani. To moze biti i pozitivna strana price u smislu da se novoubacena riba zeli sacuvati dok ne razvije sistem ishrane insektima i onda je to "fair play"...

a drugi da se zeli biti "poseban"... marketing folirancija...Ugledaju se ljudi na engleske klubove...

samo u tom slucaju se nadajmo da ce se i trava sisati na poseban nacin, da niko nece bacati smece kraj vode, da ce uz svakog ribara ici po jedan cuvar... i da ce se rijeke besprijekorno odrzavati...

to bi vec bilo naJs ;-)

zaboravio si reći AKO BOG DA

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FLY FISHING REVIR KONJIC

Post Postao/la montana » 09 stu 2010, 23:11

Da, imaju oni i dobrih strana, kao sto rece, ali postoji bojazan da ce nove generacije ici za tim modelom i uzeti zdravo za gotovo (engl: "Hi for finished" <valjanjeodsmijeha> ) da je jedini nacin musicarenja na ribnjacku ribu koju pustimo u par km rijeke, a da u ostalim dijelovima rijeke nema nista osim zmija, te tako nece biti ni ljubitelja rijeke, ni nikoga da kaze stop branama, fabrikama i ostalome. Vidis, P&T je i ovdje popularan u i oko velikih gradova. To je dobro za ljude koji hoce poslije posla malo da se opuste. Kod nas u Michigan jezeru ima pastrmke i lososa koji su ubaceni i svake jeseni i zime navale nagonski na mrijest u marine oko Chicaga. Posto nema rijeka oni se tu vrte i vrte, a ribari mlate i mlate. Najmanji komadi su 3kg, a ja sam ulovio i od 11,5kg pastrmku. Bila je duga borba do dugo u noc. Ribara navijaca oko mene vise nego na Barcelona-Real. Izvukao, uslikao, primio cestitke i vratio nazad. Tu sliku sam poklonio lokalnoj radnji, a drugu nisam nikad razvio. Mozda i bih, ali te zime odoh u BiH na odmor, zakacih mladuljka od 5kg i on mi tu pastrmku skoro izbrisa iz sjecanja. da je kojim slucajem bila iz neke divlje rijeke, mislim da bih vam danonocno dosadjivao po forumu, a u prodaji bi bila knjiha "Monti i more". <valjanjeodsmijeha>

Eh, hvala gonjavac. Mi malo odlutasmo od teme, ali svakako pohvale!
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

gonjavac
Početnik
Postovi:10
Pridružen/a:08 stu 2010, 19:54
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FLY FISHING REVIR KONJIC

Post Postao/la gonjavac » 09 stu 2010, 23:27

Samo jedno obaviještenje Neretva je večeras od brda do brda narasla (što bi se reklo) kiša pada, tako da od ribolova narednih 4-5 dana nema ništa.

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FLY FISHING REVIR KONJIC

Post Postao/la Seha » 10 stu 2010, 01:49

Kao sto sam vec napisao nisam musicar. Bio nekad u mladosti ono vaser kugla muhe odozgo prema dole prvo ide "zela" pa trula visnja, crni mrav, boja meda :)
Nego interesuju me jos neke pojediosti. Ribolov podvodnim muhama i raketom je u Mostaru tradicija stara koliko i sam ribolov na Neretvi. Zasto je to zabranjeno? Ja ni tu nevidim logiku jer i vi koji se pridrzavate tih nekih kodeksa imate i lovite musicarskim strunama i muhama koje mogu loviti uz samo dno. To sto oni love sa par muha vise od vas bi se mozda moglo zakonom definisti i smanjiti tako da budete na istom i oni nebudu kriolovci. Kod mene u Danskoj pastrmke sasvim regularno se na moru, fjordovima i rijekama lovi spirulino otezanjima (tonici plivajuci plovci). Lovi se na jednu ili 2 muhe daleko se moze zabaciti i bogami cesce ulove od klasicnih mucicara ,ali opet nema neke izrazene ljubomore da im zabranili taj nacin ribolova.
Ovo sto se tice revira ja u potpunosti podrzavam jer mora raja imati mijesto gdje ce obuciti i savladati tehiku bez flustracije lova na devastiranoj vodi gdje i maherima musicarenja treba oo ho vremena da nesto uhvate. Ti reviri smanjuju flustraciju i akcija je skoro zagarantovana, i samim tim i vise ce se raje navuci na ovaj predivni sport. Ja sam licno za divljinu ,al svakom svoj ceif.

Divi neme jos malo i ja promaho <valjanjeodsmijeha>
slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: FLY FISHING REVIR KONJIC

Post Postao/la angler » 10 stu 2010, 06:32

Seha je napisao/la: Divi neme jos malo i ja promaho <valjanjeodsmijeha>
Samo polako...nadoci ces i ti na nas mlin :mrgreen: :135:

tzv raketa, lajneri, tirolsko drvce ili kako ih vec ko zove... bez obzira koliko dugo se koristi na hercegovackim rijekama nije tradicionalni nacin musicarenja. Za vaserku zaista ne mogu nista reci ali vjerujem da je i ta tehnika (aletnativa za plice rijeke) dosla kad i tirolsko drvce koji su na nase prostore donijeli nekad Austrijanci. Slazem se, muha ko muha, ali ako ima granica u broju. Jedan kolega koji lovi samo na raketu koristi ovaj pribor, a vjerujem da slicno koriste i ostali ribari u donjem toku Neretve... stap 4,5m, osnovni najlon 0.30mm i... pazi sad ovo...do 20 navezanih muha...e jbg. Na Uni sam gledao i po 7-8 navezanih muha na vaserki. K'o parangal. To mi dodje kao da sa mitraljezom ide u lov na jelena. <gangster>

Novi stari tzv ceski sistem nimfarenja koji polako okupira ostatak svijeta je stap preko 3m, nimfa teska kao givikt i tehnika umakanja u vodu. :?

Dugo u klasicnom musicarenju se vode polemike o broju muha na predvezu, jedna, dvije ili tri. Po nekom nepisanom kodeksu (ipak napisanom na dozvolama revira), za koji sam i ja licno, je jedna musica, po mogucnosti bez kontra kuke.

Monti...znas da duze vrijeme ozbiljno razmisljam o stapu 2# maksimalno 3#, cirka 2m :wink:

Po pitanju lova u mrijestu i bjelim flekama, sta je sa gazenjem po vodi... da li je zabranjeno?

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Mušičarski tereni”