"Floj Fushing" in Turkey

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
"Floj Fushing" in Turkey

Post Postao/la rusko » 29 kol 2011, 10:51

Bio sam na ljetovanju u Incekumu u Turskoj... Incekum je selo uz more koje u normalno doba godine broji oko par hiljada stanovnika, a na ljeto naraste na preko 300 000... Inace ambijent je kao i svugdje u Turskoj, masa radnji sa bofl robom, kopijama, loseg kvaliteta i Turaka koji misle da su pametni i da ce zahebati nekog stranca da im da 90 eura za "adidas" majicu...

Kad smo kod Turaka koji vole zahebati stranca imao sam i ja tu nevolju da nabasam na jednog... Udjem u jednu turisticku agenciju i pitam imaju li kakav aranzman za fly fishing, jer znam da u okolnim brdima imaju jako fine planinske rijeke... Naravno on mi odmah ponudi da sutra idem na "revir" i da ce me sve (transport, hrana, pecanje, oprema) kostati 20 eura... ponovim pitanje da li se radi o fly fishing... "Yes, my friend... we will give you a rod and all you need for fly fishing..."

Kontam da je suplja jer je na reklamnoj slici bio tip koji lovi sarana sa nekakvom toljagom od stapa i starom ruskom rolom koja je zauzela pola slike... Ali rekoh samom sebi ko ce se crvati po onim bazenima u hotelu, odoh da vidim rijeku pa neka bude kako bude...

Sutradan sve pocinje kao po dogovoru... Dodje po mene pred hotel tkzv. "dolmus" (kombi prenatrpan turistima, u njemu mene i Rusa 300 miliona)... vozi ga lokalna nana u samiji i dimijama, sto mi je vec nagovjestavalo dobru zabavu... i nekih 9 kilometara dalje uz brda i planine stigosmo do rijeke Alara.

Rijeku sam jos iz dolmusa mogao vidjeti i stvarno je lijepa... ambijent hercegovackog krsa sa krajiskim zelenilom i ponekom starinom u brdima je stvoren za odmor i uzivanje. Evo par slika da vam docaram bistrocu rijeke i ambijent oko nje:

slika

slika

slika

slika

slika

slika

Eh, a onda zapocma siz...

Dodje nam lokalni vodic koji govori svoj maternji i nijedan drugi osim sto zna reci koliko sta kosta na svim jezicima svijeta i daje nam svakom po stap duzine 3 metra u ruke, na njemu isto toliko dug najlon, plovak, gromada olova i udica a u drugu ruku krisku hljeba... :shock: <valjanjeodsmijeha>

Doslo mi da ga pitam - a gdje pekmez?!?

I objasni nam gdje da pecamo (zagradjeni bazen u kom su pustili masu sitne pastrmkice koja udara na bilo sta jer je gladna)...

Evo kako je to izgledalo:

slika

slika

I uzmem stap, kontam idem uloviti nesto da vidim kako izgleda ta njihova pastrmka, i umjesto onog hljeba stavim jednu nimfu koja mi je srecom ostala zakacena za torbu od kamere, iz nekih ranijih avantura... i klepim jednu "povecu":

slika

E kad sam ovo vidio, onda mi je vec pao mrak na oci... posebno jer su nam rekli da jedemo ono sto upecamo...

Skinem nimfu, vratim je u torbu... bacim stap "turistickom gonicu" i lijepo peskir u ruke i iskupam se do polaska...
Ostadoh tako gladan i musicarenja i ribe, jer nisam htio jesti ribu od maksimalnih 12 cm...

Zalosno je da Turci uopste ne shvataju sta imaju... Rijeka je savrsena i gledajuci na broj turista koji posjecuje taj kraj sigurno bi mogli imati unosan biznis... jer ja bih prvi proveo najmanje pola odmora na pecanju da je sve bilo uredno, dok se zena i djeca kupaju na moru i po bazenima, imao bi svako svoj uzitak i Turska bi zasigurno postala moja omiljena destinacija za odmor jer bi na taj nacin mogao pruziti svima u familiji ono sto vole...

Ovako ce to ostati jedna zanimljiva (tragi)komicna uspomena...
slika slika


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: "Floj Fushing" in Turkey

Post Postao/la montana » 29 kol 2011, 13:37

A hljeb, bijeli ili polubijeli? <jelmekotrazio>

Nisi ih dobro razumio, hljeb je bio za C&R ribare da ne ostanu gladni! <valjanjeodsmijeha>

Voda im prelijepo izgleda. Jel' hladna?
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: "Floj Fushing" in Turkey

Post Postao/la angler » 29 kol 2011, 15:01

Kako i rece isto neka hercegovacka tijeka. Lijepa okolina, cista na prvi pogled.
rusko je napisao/la:Dodje nam lokalni vodic koji govori svoj maternji i nijedan drugi osim sto zna reci koliko sta kosta na svim jezicima svijeta i daje nam svakom po stap duzine 3 metra u ruke, na njemu isto toliko dug najlon, plovak, gromada olova i udica a u drugu ruku krisku hljeba... :shock: <valjanjeodsmijeha>

Doslo mi da ga pitam - a gdje pekmez?!?
Ovdje su me suze oblile <valjanjeodsmijeha> :135:

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: "Floj Fushing" in Turkey

Post Postao/la rusko » 29 kol 2011, 15:17

Hljeb je bio bijeli, "narodni" i jos i bajat... :456:

Rijeka je bila hladna, po mojoj procjeni oko 15 stepeni (vanjska temp. 42)... To mi je doslo kao pravi adut jer sam se deset dana przio na 40+ a u moru je bilo 28... tako da sam se ljudski rashladio...

Zavirivao sam malo i pod kamenje da vidim ima li kakvih larvi, i koliko sam vidio dno je bogato insektima i skoro identicno nasim rijekama. Neki dijelovi imaju duge zelene alge po dnu i podsjecaju malo na Bunu. Jedino sto me zacudilo je da se nigdje ne pojavljuju sitne ribe, a i u zonama okolo tih bazena za uzgoj se nije dala vidjeti nijedna riba. Mada siguran sam da u ostatku toka rijeka moze imati znatnu kolicinu ribe.

Sto se tice kvalitete vode i kolicine hrane rijeka je prva liga... a to sto Turci rade od nje i na njoj je za lupanje glavom od zid.
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: "Floj Fushing" in Turkey

Post Postao/la angler » 29 kol 2011, 15:32

rusko je napisao/la: Sto se tice kvalitete vode i kolicine hrane rijeka je prva liga... a to sto Turci rade od nje i na njoj je za lupanje glavom od zid.
Kao da su nam nesto u rodu <valjanjeodsmijeha>

Cudno...toliko udaljeno, a toliko slicnosti. Sam izgled okoline i kako kazes biljni i zivotinjski svijet koji se podudara.


Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: "Floj Fushing" in Turkey

Post Postao/la zlaja » 29 kol 2011, 16:51

Bistro druže, pročitah reportažu i najviše bi volio vidjeti tu nanu kako vozi <4546> :grin: , opet si lijepo odmorio jer Turska je baš morska turistička destinacija za poželit.

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: "Floj Fushing" in Turkey

Post Postao/la senad » 29 kol 2011, 17:34

Svasta ce covjek dozivjeti na ovom dunjaluku <valjanjeodsmijeha>
Hajde, makar ti nije bilo dosadno :grin:
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: "Floj Fushing" in Turkey

Post Postao/la montana » 29 kol 2011, 19:23

angler je napisao/la:
rusko je napisao/la: Sto se tice kvalitete vode i kolicine hrane rijeka je prva liga... a to sto Turci rade od nje i na njoj je za lupanje glavom od zid.
Kao da su nam nesto u rodu <valjanjeodsmijeha>

Cudno...toliko udaljeno, a toliko slicnosti. Sam izgled okoline i kako kazes biljni i zivotinjski svijet koji se podudara.
Mozda da poribe suncanicom i bjelicom? <valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: "Floj Fushing" in Turkey

Post Postao/la rusko » 14 kol 2016, 16:17

Jos prosli put sam zakljucio da Turcima nisu sve muhe na broju… Jer, gledajuci kakve uslove imaju (rijeke, ribe i milioni turista) Turci su idioti sto ne znaju iskoristiti ovu situaciju.

Ovaj put sam malo zavirio na jednu drugu rijeku - Manavgat (nosi ime po istoimenom gradu kroz kojeg protice). Rijeka je siroka i duboka (zbog HE i njene brane) ali ima temperaturu u kojoj pastrmka opstaje. Nisam imao priliku da obidjem rijeku kako treba, ali ono malo uz setnju sto sam vidio je fascinirajuce. Na povrsini manje pastrmke (do 15 cm) koliko hoces… A onda se iz dubine doguzeljaju gromade da me adrenalin pucao samo gledajuci ih :shock:

Za rijeku bi nimfarenje ili strimeranje bilo ultimatno, medjutim Turci veze nemaju o tome sta je musicarenje, oni je love (skoro pa bezuspjesno) na pogacu. Za ribolov nije potrebna nikakva dozvola, a neki koji su mogli malo komunicirati na nekom polu njemackom - polu engleskom tvrde da ima vise ribe i boljih komada kod brane od HE. AKO opet posjetim Tursku, to ce biti s ciljem da otkrijem rijeke i vidim sta bi se tamo moglo skontati po pitanju musicarenja.

Evo jednog manjeg jata uz setaliste:

slika
slika slika

Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: "Floj Fushing" in Turkey

Post Postao/la Clavis » 15 kol 2016, 08:47

:shock: :shock:

Stvarno su ti turci.... pa bar da onaj blento Taip podijeli narodu mušičarski pribor i kaze vako se to radi, nikom neredi pali na pamet ne bi :D aj te ljepote...... jesi uspio primjetiti kakva je ponuda što se insekata tiče?

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: "Floj Fushing" in Turkey

Post Postao/la Seha » 15 kol 2016, 09:44

Jbga nisu ni spanci nista znali o somovima koje im je svabo prije 20 tak godina ilegalno ubacio u rijeku Ebro..
Nemaju pojma ni danas nego im englezi francuzi i jos pokoji stendzer pokupise kajmak od turistickog ribolova..

Danasnji Turci kao i Spanci imaju nesto zajednicko sa nasim regionom. Radije ce pojesti hljeb u hladu nego dva na suncu :wink:
slika

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: "Floj Fushing" in Turkey

Post Postao/la rusko » 15 kol 2016, 10:15

Clavis je napisao/la: jesi uspio primjetiti kakva je ponuda što se insekata tiče?
Vilinih konjica je bilo u vazduhu i na vodi… sitnih muha, osa… Vodi nisam mogao prici kako treba (brodovi vezani uz obalu) da prevrnem koji kamen. Jako slab aktivitet na povrsini… ako nista, komaraca na milijarde :)

Seha… ima ovog nemara i gluposti svugdje… prosle godine sam to dozivio u Kulen Vakufu… Bosanci devastirali svoju najbolju rijeku, jedino sto privlaci druge ljude (turiste) u njihov kraj… istovremeno im zubi i fasade na kucama imaju istu krezavu mustru… a mogli bi da zive kao bubreg u loju, medjutim sladje im je ubaciti lipljena krisom u prsluk nego profitirati. Lipljen valjda ima mekano meso, pa pase krezavima…

U Turskoj sretnem jednog nseg lika iz Beca… sarandzija… Kaze, ode pecati u Madjarsku i cim vide da si na -ic… nece ni dozvole da ti izdaju…

Dva Poljaka devastirase sve glomazne stuke u mojoj rijeci ovdje u Svedskoj… jer je niko nije pazio (Svedi vjeruju da ljudi imaju razuma), i tako unistise jednu od najatraktivnijih rijeka za lov velike stuke u Evropi.

Ima tih zlocina svugdje… Mozda je Turcima i bolje da se drze pogace, riba ima bolje izglede da prezivi…
slika slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Mušičarski tereni”