Fotografija i kritike

Kutak za one koji vole fotografisati, a i one koji žele naučiti od iskusnih kolega kako napraviti lijepu fotografiju.

Moderatori/ce:emin,zlaja,angler

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Fotografija i kritike

Post Postao/la zlaja » 20 stu 2013, 12:31

Ako fotku podijelimo u tri dubinska plana most je trebao po nekom nepisanom ps-u biti u srednjem planu,ja ga turio na liniju horizonta u zadnji plan i time nisam prikazao visinu i dubinu kanjona koji se otvara ispod njega,znači fali ona caka o kojoj sam pisao...ovako je panorama bezlična i očit primjer kako nebi trebalo raditi...time sebi dajem čistu jedinicu crvenom hemijskom :mrgreen:


Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fotografija i kritike

Post Postao/la angler » 20 stu 2013, 14:59

E bice da na tom casu nisam bio :grin:
Ti na popravni, a ja padoh na godinu.

Kako bi sve to izgledalo da si fotografisao sa one stijene na sredini...

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija i kritike

Post Postao/la zlaja » 20 stu 2013, 16:06

Onda bi bilo okej,fotka po mom ubjeđenju je najukusnija kad ima glavni motiv u srednjem planu bez obzira da li bio na sredini ili negdje lijevo desno,onda pejzaž dođe do izražaja...takođe može biti u prednjem planu sa još jačim intezitetom, na ovoj fotki gdje sam htio prikazati kanjonski most i zanemario ga u zadnji plan se jasno vidi greška...jesam samokritičan :grin:

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fotografija i kritike

Post Postao/la angler » 20 stu 2013, 20:09

zlaja je napisao/la:..jesam samokritičan :grin:
U tom slucaju ne bih nista dodao :grin:

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fotografija i kritike

Post Postao/la angler » 15 pro 2013, 18:20

Opletite po kritikama. Nesto mi ne stima…
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.


Avatar
besko
Predsjednik Skupštine U.G. Bistro!
Postovi:264
Pridružen/a:19 sij 2010, 01:33
Lokacija:Sarajevo, BiH
Kontakt:

Re: Fotografija i kritike

Post Postao/la besko » 15 pro 2013, 18:53

Nema ovih minusa, nije zaledjeno, eto sta je! <valjanjeodsmijeha>
Il' nema ribe... <ribarcina> :D

Men' se chini da nekako ove kuce su previshe "ushle u tamnilo"... malo se naziru, mada bi bolje bilo da se vide "kako treba".

Ne znam ni sta se petljam koji @#$%#@!@# :D

Dobra je, ne diraj nista!!! ;)

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija i kritike

Post Postao/la zlaja » 15 pro 2013, 22:41

Vertikalni perspektivni stub-što bi moj jaran profesor slikarstva nazvao-vazdušni stub- mora biti stalan- neisprekidan...
PS.
Moje se ocjene ne pikaju...fotke gledam slikarskim očima :wink:

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fotografija i kritike

Post Postao/la angler » 16 pro 2013, 17:50

besko je napisao/la:Nema ovih minusa, nije zaledjeno, eto sta je! <valjanjeodsmijeha>
Il' nema ribe... <ribarcina> :D
Trebao sam pitati onog ribara ima li je, mozda bi tad bila kompletna <valjanjeodsmijeha>
zlaja je napisao/la: Moje se ocjene ne pikaju...fotke gledam slikarskim očima :wink:
Pa sta je slikarstvo nego pretaca fotografije. E nesh se izvuci sad.
zlaja je napisao/la:Vertikalni perspektivni stub - mora biti stalan- neisprekidan...
Hajd opleti i objasni nam ovo :grin:

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija i kritike

Post Postao/la montana » 16 pro 2013, 18:11

Pa mislio je bas to sto je I napisao. Posto nigdje satuba na vidiku ili ti je slika promasila stub ili se isti ne vidi! <jelmekotrazio>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fotografija i kritike

Post Postao/la angler » 16 pro 2013, 18:26

montana je napisao/la:Pa mislio je bas to sto je I napisao. Posto nigdje satuba na vidiku ili ti je slika promasila stub ili se isti ne vidi! <jelmekotrazio>
Znaci sljedeci put da slikam banderu bez prekida <jelmekotrazio>

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija i kritike

Post Postao/la montana » 16 pro 2013, 18:30

Mozes I jedrenjake. Oni imaju banderu, a opet voda u pozadini! <adipiva>

sala, al' mislim da se upravo ovo odnosi na dosta zatamnjeno selo u pozadini u odnosu na nebo I samu temu slike, tako da je srediste "pozadine" nestalo... <jelmekotrazio>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija i kritike

Post Postao/la zlaja » 16 pro 2013, 19:19

Kompletan srednji plan je zatamnjen i nema takva ista zatamnjenja u prednjem i zadnjem planu,tako da su partije isprekidane-isječene...svjetlo i boja moraju biti uravnoteženo raspoređeni...sad bi morao uzeti kist i platno da ovo gore naslikam pa da detaljno predstavim...uglavnom-laički pričano- ako je slika ili fotka zatamnjena gore -zatamnjuj i dole...opet ću citirat svog profu-ako ti je nebo plavo daj plave po dnu slike pa makar bogdu jednu :grin:

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fotografija i kritike

Post Postao/la angler » 16 pro 2013, 20:36

Znaci da sam dobio obrnut efekat od onog sta sam ustvari zelio, a to je da je sredina zatamnjena obzirom da mi nije bila nesto zanimljiva u odnosu na nebo i vodu u crno bijeloj tehnici. Inace sam sliku prebacio u B&W i pojacao kontrast.

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Vaše fotografije, fotografska tehnika i oprema”